Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκανα συνδεση με τον ΟΤΕ και ξεκινησα συνεργασια με τη forthnet. Το προβλημα ειναι με τον OTE. Μηδενικος λογαριασμος του με τελικο ποσο 80,00€ :blink: Μα πως γινεται αυτο???

34,30€ Internet

30.00€ Παγιο ΟΤΕ

10,70€ Ondsl (<---- τι ειν' τουτο? :blink: )

Τα υπολοιπα μικροποσα ειναι :X :X :X

και ΧΩΡΙΣ χρονο ομιλιας παρακαλω (μιλαω με forthnet).

 

To χρονο που μιλαω τον πληρωνω στη forthnet και ειμαι ικανοποιημενη. Για μια συνδεση στο internet κι ενα παγιο, θα πρεπει να πληρωνω καθε φορα 80αρι???

Τι μπορω να κανω γι αυτο? Σε ποια εταιρεια θα καταφερνα να πληρωνω λιγοτερα?

 

Από ότι κατάλαβα έχεις:

PSTN γραμμή ΟΤΕ: € 14,756 /μήνα x 2 = €29,512 στο διμηνιαίο λογαριασμό ΟΤΕ (εκτός αν είναι καινούρια η σύνδεση οπότε ο πρώτος λογαριασμός είναι λίγο μικρότερος ή λίγο μεγαλύτερος).

 

Το 34,30€ Internet + 10,70€ Ondsl, προφανώς είναι το διμηνιαίο ποσό για το Adsl (μάλλον μέσω conn-x).

 

Όπως είπε ο ariadgr έλενξε στα site των forthnet/tellas/ontelecoms/vivodi κτλ για το αν καλύπτεσε από ιδιόκτητο δίκτυο στην καινούρια περιοχή όπου θα μετακομίσεις.

Αν δεν καλύπτεσε, τότε τα ποσά που θα πληρώνεις στον ΟΤΕ θα είναι στα ίδια επίπεδα (πάγιο γραμμής PSTN + πάγιο adsl πρόσβασης + πάγιο ondsl-otenet)

 

edit: εφόσον είσαι Δ.Μακεδονία μάλλον δεν καλύπτεσε ακόμα από ιδιόκτητο άλλης εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Το 34,30€ Internet + 10,70€ Ondsl, προφανώς είναι το διμηνιαίο ποσό για το Adsl (μάλλον μέσω conn-x).

Ναι, conn-x μου βαλανε (768.0)

Δλδ αυτα τα δυο πανε πακετο (adsl+ondsl)? Δλδ 45€/διμηνο για internet.

 

Αν δεν καλύπτεσε, τότε τα ποσά που θα πληρώνεις στον ΟΤΕ θα είναι στα ίδια επίπεδα (πάγιο γραμμής PSTN + πάγιο adsl πρόσβασης + πάγιο ondsl-otenet)

δλδ το ποσο δεν πεφτει... :worry:

Link to comment
Share on other sites

δλδ το ποσο δεν πεφτει... :worry:

 

Το πάγιο της PSTN (€ 14,756 /μήνα) δεν το γλιτώνεις.

 

Τα € 22,5 /μήνα για adsl 768 μπορείς να τα μειώσεις αν διακόψεις το conn-x (όταν τελειώσει η ελάχιστη παραμονή σου στο πακέτο).

Ωστόσο αν πάρεις adsl από άλλη εταιρία το λιγότερο που θα πληρώνεις είναι € 18/μήνα περίπου (για 768 πάντα). Δηλαδή €4,5 διαφορά. Αν συνυπολογίσεις αποσύνδεση+επανασύνδεση ίσως να μην αξίζει.

 

Αυτη τη στιγμή, οποιοσδήποτε έχει τηλέφωνο και adsl μέσω δικτύου(ΑΡΥΣ/dslam/κόμβου ή όπως αλλιώς θες πέσ'το) ΟΤΕ το ελάχιστο μηνιαίο ποσό που πληρώνει (χωρίς τις φωνητικές κλήσεις) είναι γύρω στα 33-37 € /μήνα, για PSTN και 768Kbps.

Αν βάλεις ISDN και 1024Kbps ή 2048Kbps τότε πάμε σε επίπεδα 40-50€ ++

Link to comment
Share on other sites

Ένα laptop έχω στα 1.7 με 384MB μνήμη, άρα δε νομίζω να είναι αυτό.

Βάλε τους drivers της Βlusoleil. Είναι οι καλύτεροι.

Link to comment
Share on other sites

http://www.eett.gr/export/sites/default/sites/EETT/NewsReleases/Announcments/AP428_038.pdf

ευχαριστα νεα για τουs χρηστεs του ιντερνετ.

απο σημερα 23/4 με αποφαση του Κρατουs δεν μπορει ο ΟΤΕ να καθυστερει την μεταφορα τηd γραμμηs και δεν μπορει να κοψει το ιντερνετ πανω απο 1-2 ημερεs,κατα την μεταφορα τηs γραμμηs σε αλλο παροχο.

ετσι θα συντομεφθει σημαντικα η ενεργοποιηση τηs γραμμηs του χρηστη απο τον νεο παροχο.

καλά μην φάς...έχουμε γλάρο απόψε:lol: :lol: :lol:

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσα να χρησιμοποιησω διαφορετικους driver με το συγκεκριμενο dongle?

Ειναι το ASUS WL-BTD202.

Επισης, εβαλα στο google το "Βlusoleil" και δεν μου εβγαλε τιποτα... Ισως καποιο ορθογραφικο λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Οι Bluetooth drivers είναι ανεξάρτητοι του dongle.

Sorry ορθογραφικό λάθος: Bluesoleil λέγονται.

Googlισε το και θα επιλέξεις το πρώτο αποτέλεσμα. Κατέβασέ τους και εγκατέστησέ τους.

όμως να απεγκαταστήσεις πλήρως τους προηγούμενους που έχεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα μεσα Μαρτιου αποφασισα να κανω forthnet 2play.Αφου εστειλα αιτηση κλπ περασε ενας μηνας και η forthnet δεν με ειχε καταχωρισει ακομα στον υπολογιστη της γενικος δεν εβλεπε καν να ειχα κανει αιτηση 2play.Aφου βαρεθηκα να περιμενω αποφασισα να κανω conn-x 1024 με 6μηνη δεσμευση.Σε μια εβδομαδα μεσα ειχα adsl και ειμαι σχετικα ευχαριστημενος.

Εχω τις εξης αποριες.

Βλεπω οτι οι ταχυτητες εχουν φτασει 10Mbps με μικρο κοστος και ξανασκεφτομαι για forthnet.

Μπορω να εχω παραλληλα και οτε σαν κυριο παροχεα με το cοnn-x μου και forthnet στα 10Mbps ? δηλ να μην χρειαστω να διακοψω τον οτε?

Υπαρχει καποιο αρνητικο στο να διακοψεις τον οτε σαν παροχο?Αν αυριο η forthnet ριξει λουκετο ξεμενεις χωρις τηλ και χανεις οριστικα το νουμερο τηλεφωνου?

Με τη δεσμευση που με κραταει ο οτε με το conn-x αν τον διακοψω σαν παροχο θα συνεχιζω λογικα να πληρωνω τους μηνες που μου απομενουν μπορει να ζηταει και αλλο χρηματικο ποσο σαν ικανοποιηση?

Ειναι η forthnet η καλυτερη προσφορα αυτη τη στιγμη σε broadband internet ?

Απο τα 10Mbps ποια ειναι η πραγματικη ταχυτητα που θα εχω?Τι παιζει ρολο σε αυτο?

Οταν λενε οι εταιριες ιδιόκτητο δικτυο σημαινει υποχρεωτικα οριστικη διακοπη οτε?

Αν αυριο διακοψεις απο forthnet μπορεις να ξανακανεις αιτηση οτε?

Προβλεπετε ο οτε να αναβαθμισει ταχυτητες σε 10Mbps και ποτε?

Γιατι σε σχεσει με τον ανταγωνισμο ο οτε ειναι κατωτερος σε ολα ?(ταχυτητες κοστος)

Ζητω συγνωμη για την αμαθεια μου

Link to comment
Share on other sites

Περιληπτικά

1) Conn-x και ταυτόχρονα Forthnet Adsl μέσω ιδιόκτητου, δεν γίνεται παρά μόνο αν έχεις 2 γραμμές ΟΤΕ και την μία την κάνεις Forthnet.

2) Προσωπικά ανησυχώ πιο πολύ για τον ΟΤΕ μην πάρει την "κάτω βόλτα" αν επιβεβαιωθούν οι εκτιμήσεις περί 500.000 LLU πελατών μέχρι τα Χριστούγεννα, παρά για το αν θα κλείσει η Forthnet ή η Τellas κτλ.

3) Μόλις περάσει το 6-μηνο στο Conn-x μπορείς να κάνεις διακοπή. Φρόντισε να το κάνεις έγκαιρα πριν τη λήξη.

4) Το αν "είναι η Forthnet η καλύτερη στο broadband;", ηχεί στα αυτιά μου σαν "ποιο είναι το καλύτερο αυτοκίνητο;". Αυτή τη στιγμή broadband μέσω ιδιόκτητου δίνουν οι Tellas,Forthnet,Hol,Netone,Vivodi,Ontelecoms. Διαφορετική η κάλυψη, το μέγεθος της κάθε εταιρίας, το κομμάτι αγοράς, η εξυπηρέτηση πελατών, η τιμολογιακή πολιτική κτλ κτλ. Κάθησε και ψαξ'το.

5) Όταν λένε μέχρι 10Mbps εννοούνε ακριβώς αυτό. Η ταχύτητα επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες μεταξύ των οποίων η απόσταση (μήκος καλωδίου) του σπιτιού σου από τον κόμβο, θόρυβος γραμμής κτλ κτλ κτλ

6) Ιδιόκτητο σημαίνει ότι (i) είτε κόβεις τον ΟΤΕ εντελώς και αποκτάς dsl+τηλεφωνία από τον νέο πάροχο (full LLU) (ii)είτε κρατάς τον ΟΤΕ για τηλεφωνία και αποκτάς dsl από το ιδιόκτητο δίκτυο της άλλης εταιρίας (shared LLU)

7) Ναι μπορείς να επιστρέψεις στον ΟΤΕ. Αλλά κάθε εταιρία θέτει τους δικούς της όρους για την πρόωρη αποδέσμευσή σου πχ τέλος αποσύνδεσης κτλ.

8) Ακούγεται ότι μέσα στον Μάιο θα ανακοινώσει ο ΟΤΕ ταχύτητες 8Μbps/384Kbps και 4Mbps/256Kbps. Tις τιμές αυτών, αναμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα μπορω να κρατησω τον οτε και να αποκτησω dsl απο αλλο παροχο με ταχυτητες που δινουν στο ιδιόκτητο δίκτυο τους οπως 10Mbps? η αυτο γινεται μονο αν σταματησεις τον οτε?

Φιλε cuper σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Διατηρείς τον ΟΤΕ (εξακολουθείς και πληρώνεις πάγιο).

Κόβεις το Conn-x

Επιλέγεις ενα πακέτο shared llu (προϋπόθεση ότι καλύπτεσε από ιδιόκτητο δίκτυο)

ενδεικτικά

aDSL in a box 10Mbps

hiBox 3/4/8Mbps

netone 10Mbps

 

"Σε τι διαφέρει η «πρόσβαση μέσω τοπικού αδεσμοποίητου βρόχου» (Full LLU) από την «πρόσβαση μέσω μεριζόμενου τοπικού βρόχου» (Shared LLU);

 

«Πρόσβαση μέσω τοπικού αδεσμοποίητου βρόχου» (Full LLU) είναι ο όρος που χρησιμοποιείται όταν το καλώδιο που συνδέει το σπίτι του καταναλωτή με το τηλεπικοινωνιακό κέντρο της περιοχής το χρησιμοποιεί αποκλειστικά ο εναλλακτικός πάροχος για να προσφέρει τις υπηρεσίες του (internet και τηλεφωνία). Για όλες τις υπηρεσίες είναι πλέον υπεύθυνος αυτός. Παράλληλα αυτό σημαίνει ότι ο πελάτης δεν πληρώνει πλέον πάγιο στον ΟΤΕ για την συγκεκριμένη τηλεφωνική γραμμή.

 

«Πρόσβαση μέσω μεριζόμενου τοπικού βρόχου» (Shared LLU) ή Μεριζόμενος Αδεσμοποίητος Τοπικός Βρόχος είναι ο όρος που χρησιμοποιείται όταν το καλώδιο του πελάτη το χρησιμοποιεί ο εναλλακτικός πάροχος ταυτόχρονα με τον ΟΤΕ. Σε αυτή την περίπτωση ο ΟΤΕ παρέχει υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας και εναλλακτικός πάροχος το internet (dsl). O πελάτης πληρώνει πάγιο στον ΟΤΕ και στon εναλλακτικό πάροχο, για τις υπηρεσίες που λαμβάνει αντίστοιχα απο κάθε εταιρία. "

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν κυκλοφορούν συσκευές στην Ελλάδα οι οποίες να επεκτείνουν τον περιορισμό απόστασης που έχουν οι ADSL συνδέσεις;

 

Έχω δει στο Internet κάποιους ADSL Repeaters οι οποίοι επεκτείνουν το όριο στα 7 Km.

NickBoss
Link to comment
Share on other sites

Μια απορια.

Στην γραμμη adsl ,( μου χαλασε το adsl modem) μπορω να συνδεθω με dial-up συνδεση;

 

με το υπαρχον modem του pc. H αδικα προσπαθω.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πιθανών ναι , αλλα ανάλογα με την εταιρια.

πρεπει στο απλο μοντεμ του πσ να βαλεις το νουμερο επακ του παροχεα σου και τους κωδικους.

 

αρκεί να μην έχεις ''ανοιχτή'' την dsl !!!

 

π.χ. forthnet και hol το κάνουν

Link to comment
Share on other sites

πιθανών ναι , αλλα ανάλογα με την εταιρια.

πρεπει στο απλο μοντεμ του πσ να βαλεις το νουμερο επακ του παροχεα σου και τους κωδικους.

 

αρκεί να μην έχεις ''ανοιχτή'' την dsl !!!

 

π.χ. forthnet και hol το κάνουν

 

 

αρκεί να μην έχεις ''ανοιχτή'' την dsl !!!

 

Μα η γραμμη ειναι ανοιχτη . (το adsl modem μου δεν δουλευει)

Link to comment
Share on other sites

η γραμμή δεν πειράζει

την πρόσβαση να έχεις κλειστή

 

ποια εταιρία έχεις?

Link to comment
Share on other sites

η γραμμή δεν πειράζει

την πρόσβαση να έχεις κλειστή

 

ποια εταιρία έχεις?

 

ΤΕΕ

ναι το adsl μοντεμ το εχω βγαλει,

εχω βαλει το καλωδιο απο την εξοδο του spliter που ειναι για το τηλ.στο αναλογικο μοντεμ κλπ κλπ......

Link to comment
Share on other sites

Ναιι δουλεύει κανονικά αρκεί να γίνει η συνδεσμολογία σωστά όπως την κάναμε παλιά.

Και νομίζω ότι παίζει ακόμα και αν η dsl είναι ενεργή.(και η γραμμή και η σύνδεση)

Link to comment
Share on other sites

Και να τους βρεις που θα τους τοποθετήσεις? Θα πας στον ΟΤΕ και θα ζητήσεις άδεια να τον εγκαταστήσεις πάνω στα καλώδια τους?;p Προτιμότερο θα ήταν να βρεις κάποιον γνωστό σου σε αυτή την ακτίνα απόστασης να βάλεις εκεί την γραμή για την ADSL και με WiFi κεραία να επικοινωνεί με το σπίτι σου ;]

 

Υ.Γ. Στην υλοποίηση δεν είναι τόσο εύκολο αυτό αλλά.. λέμε

Link to comment
Share on other sites

Θα θέλαμε.:rolleyes:

 

Σίγουρα μπορεί και συνδέεται η pstn (σε HOL τουλάχιστον).Το έχω κάνει προσωπικά όταν είχε μια ολιγόλεπτη διακοπή η dsl,είχα μπει με μία panafonet και μετά από λίγο συγχρόνισε και η dsl και δουλεύανε μαζί.Βέβαια προτεραιότητα πήρε η dsl αλλά δεν παύει να δουλεύανε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...