Jump to content

Nav N Go iGO 8


johner
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το amigo ειναι καλυτερο απο το 8.3

εχει ελαττωματα;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το amigo ειναι καλυτερο απο το 8.3

εχει ελαττωματα;

 

Έχει πολλές ελλείψεις σε σχέση με το v8.3.x:

  • Λείπει η εύρεση σημείου από συντεταγμένες.
  • Το αρχείο favorites.dat όπου σώζουμε τις προτιμήσεις μας (προτιμώμενα σημεία) δεν είναι backwards compatible με το v8.3.x.
  • Oσο για τα poi, δεν μπορούμε να τα διαχειριστούμε καθόλου. Αναγκαστικά όλα εμφανίζονται στο χάρτη.
  • Στο v8.3.x όταν δεν ξέρεις σε ποιό δήμο την Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης ανήκει η οδός που σ' ενδιαφέρει πατώντας την πόλη και την οδό σου εμφανίζει σε ποιούς δήμους υπάρχει η οδός. Στο amigo λείπει αυτό το βοήθημα.
  • Δεν μπορείς να ορίσεις ενδιάμεσα σημεία σε μια διαδρομή.
  • Λείπουν οι "πινέζες" που βάζουμε στο v8.3.x.
  • Λείπει το γρήγορο μενού δρομέα, θέσης.
  • Δεν μπορείς να ρυθμίσεις τις ηχητικές/οπτικές ειδοποιήσεις για τις κάμερες ταχύτητας.
  • Λείπει η δυναμική ένταση ήχου, όπου όριζες ελάχιστη και μέγιστη ένταση για τα χλμ/ώρα που κινείσαι.
  • Λείπει η "χαμηλή πτήση" (γρήγορη προσομοίωση διαδρομής).
  • Λείπει η καταγραφή πορείας.
  • Λείπει η αποθήκευση διαδρομής.
  • Λείπουν οι αναλυτικές πληροφορίες δρομολογίου και αποφυγές/παρακάμψεις.
  • Λείπει η δυνατότητα εξαγωγής αρχείου ασφαλείας με τις προσωπικές ρυθμίσεις του προγράμματος.
  • Δεν εμφανίζει την ονομασία της οδούς στην οποία κινείσαι τη δεδομένη στιγμή.

ΠΗΓΗ: GPSPocketPC.gr

 

ΥΓ. το amigo 8.4.Χ (R4) είναι το μικρό αδερφάκι του iGO8 και συγκεκριμένα της έκδοσης 8.3.Χ (R3). Χρησιμοποιούν τα ίδια αρχεία χάρτη, POI, ανάγλυφο εδάφους, σημεία αναφοράς, πρατήρια καυσίμων, κτίρια φωνές καθοδήγησης, TTS, speedcams, προσωπικά poi kml κτλ. Δεν το κυκλοφόρησε η Nav N Go για να αντικαταστήσει το iGO8, αλλά να πιάσει μια διαφορετική γκάμα χρηστών, τους απλούς και αρχάριους χρήστες (γυναίκες, ηλικιωμένους κλπ).

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα έλλειψη του AMIGO είναι ότι δεν έχει επιλογή για να μη σβήνει η οθόνη.

Γι' αυτό θα πρέπει να γίνει η ανάλογη ρύθμιση από τα windows πριν ξεκινήσει κανείς το πρόγραμμα!!!

Θα πρόσθετα πάντως κι έναν ακόμα λόγο που δικαιολογεί την ύπαρξή του εκτός απ' τους... "αρχάριους"!

Το iGO AMIGO έχει όλες αυτές τις ελλείψεις άλλα στον αντίποδα χρειάζεται λιγότερη μνήμη.

Δεδομένου λοιπόν ότι οι περισσότερες συσκευές "πάσχουν" από εσωτερική μνήμη,

είναι μια εναλλακτική λύση για πολλούς από μας... ;)

Πρέπει να είναι το δεύτερο πιο ελαφρύ πρόγραμμα πλοήγησης.

Πρώτο φυσικά είναι το MioMap 2008 το οποίο χρειάζεται περίπου 5Mb ελεύθερα!!!

Το AMIGO θέλει καμιά 10αριά αν θυμάμαι καλά.

Βέβαια όσοι έχετε συσκευή που σηκώνει άνετα το iGO 8.3 εννοείτε προτιμήστε το.

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

[...]

Το iGO AMIGO έχει όλες αυτές τις ελλείψεις άλλα στον αντίποδα χρειάζεται λιγότερη μνήμη.

Δεδομένου λοιπόν ότι οι περισσότερες συσκευές "πάσχουν" από εσωτερική μνήμη,

είναι μια εναλλακτική λύση για πολλούς από μας... ;)

Πρέπει να είναι το δεύτερο πιο ελαφρύ πρόγραμμα πλοήγησης.

Πρώτο φυσικά είναι το MioMap 2008 το οποίο χρειάζεται περίπου 5Mb ελεύθερα!!!

Το AMIGO θέλει καμιά 10αριά αν θυμάμαι καλά.

[...]

 

Αυτό θα ρώταγα μόλις αλλά με πρόλαβες! Θένξ! Θα το δοκιμάσω συγκριτικά με το 8.3 στο τουβλάκι μου :D

 

edit: frak! μόλις είδα πως δεν παίζει σε vga; :/

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει κυκλοφορησει κανενας χαρτης για το προγραμμα που να ειναι ισαξιος με τον τελευταιο του destinator η ακομα περιμενουμε ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει κυκλοφορησει κανενας χαρτης για το προγραμμα που να ειναι ισαξιος με τον τελευταιο του destinator η ακομα περιμενουμε ?

Απ' ότι κατάλαβα, περιμένουμε την επόμενη έκδοση της TeleAtlas, που λογικά, (λόγω της συνεργασίας της με την GI θα είναι πολύ κοντά,

(αν όχι εφάμιλλη), με αυτή του Destinator. Η στιγμή που όλοι περιμέναμε, (τόοοσο καιρό), πλησιάζει!?!?!?

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

τα αρχεια poι των χαρτών π.χ. greece.poi δουλεουν με όποιον χάρτη και να βάλεις? ή καθε χάρτης δουλεύει μονο τα δικά του?
Link to comment
Share on other sites

τα αρχεια poι των χαρτών π.χ. greece.poi δουλεουν με όποιον χάρτη και να βάλεις? ή καθε χάρτης δουλεύει μονο τα δικά του?

 

Όλα τα pois δουλεύουν με όποιο χάρτη θέλεις και μπορείς να έχεις πάνω από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα pois δουλεύουν με όποιο χάρτη θέλεις και μπορείς να έχεις πάνω από μένα.

 

το ποιο προσφατο (βαση μεγεθους) greece.poi που εχω βρει ειναι το 2,84 mb (2917 kb) . υπαρχει πιο πρόσφατο?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Παιδιά πώς βρίσκω ποιό χάρτη έχω??

Το έχω φάει και δεν το βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

1--υπαρχει πουθενα ενα sys αρχειο με ΟΛΕΣ τις πιθανες ρυθμισεις?γιατι μεχρι τωρα το ενα εχει μερικες το αλλο κατι του λειπει κλπ!μιλαω για το κινητο HTC HD

2--πως ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ σκιν?στον φακελο σκιν εαν εχουμε πανω απο ενα σκιν ζιπ πως διαλεγουμε ποιο θελουμε?το ιδιο ρωταω και για τους χαρτες.πως διαλεγουμε ποιον θελουμε να βλεπουμε?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Παιδιά πώς βρίσκω ποιό χάρτη έχω??

Το έχω φάει και δεν το βρίσκω.

 

Αν μιλάμε για το iGO8 από τις ρυθμίσεις, κάτω δεξιά πας στη 2η σελίδα, πληροφορίες, και στην κάτω μπάρα λέει «χάρτες».

 

Άλλη ερώτιξις:

 

Ποιος ξέρει πως «διαβάζει περισσότερους από 1 χάρτες???

 

Τους έχω στο φάκελο map και μου δείχνει μόνο τον epsilon. Teleatlas, Navteq κλπ δεν εμφανίζονται. Pls Help!!!

Drive Ford! Live a Ford Life!!!
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ξέρει πως «διαβάζει περισσότερους από 1 χάρτες???

Ο τρόπος που εγώ χρησιμοποιώ είναι να αφήνω στον φάκελλο map μόνο τον χάρτη που θέλω να χρησιμοποιεί και τους υπόλοιπους (ελληνικούς) τους έχω στον φάκελλο content. Όποτε χρειαστώ να αλλάξω, απλά τους μεταφέρω αντίστοιχα.

Ίσως υπάρχει και άλλος τρόπος αλλά, αν υπάρχουν όλοι μαζί, διαβάζει μόνο τον πλέον πρόσφατο (απ' ότι έχω ακούσει)

mind is like parachute...it works better when it's open....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1--υπαρχει πουθενα ενα sys αρχειο με ΟΛΕΣ τις πιθανες ρυθμισεις?γιατι μεχρι τωρα το ενα εχει μερικες το αλλο κατι του λειπει κλπ!μιλαω για το κινητο HTC HD

2--πως ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ σκιν?στον φακελο σκιν εαν εχουμε πανω απο ενα σκιν ζιπ πως διαλεγουμε ποιο θελουμε?το ιδιο ρωταω και για τους χαρτες.πως διαλεγουμε ποιον θελουμε να βλεπουμε?

 

Νομίζω ότι καλύφθηκες εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2794734#post2794734

 

(Παραθέτω απλά το post για λοιπούς ενδιαφερόμενους)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι καλύφθηκες εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2794734#post2794734

 

(Παραθέτω απλά το post για λοιπούς ενδιαφερόμενους)

σορυ αλλα η απαντηση ηταν εντελως ασχετη με αυτο που ρωτησα ΓΙΑΥΤΟ ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ...:O

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν μελέτησες καλά την απάντηση. Βρίσκεται στο post του gpspocketpc.gr

η ερωτηση μου ηταν πως μεγαλωνουν τα γραμματα σε ΔΙΣΔΙΑΣΤΑΤΗ ΕΙΚΟΝΑ.τι σχεση εχει η απαντηση με το σκιν και τρισδιαστατη εικονα που δοθηκε?:O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...