Jump to content

Nav N Go iGO 8


johner
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ο navigreece 2009 02 ξερετε ποτε θα κυκλοφορησει;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
ξερει κανεις γιατι πολλες φορες εκει που δειχνει κανονικα το igo8 γυρναει ξαφνικα 360 μοιρες ο χαρτης και μετα ξαναγυριζει προς τα μπροστα?

 

Εάν γυρνάει 360 μοίρες σημαίνει ότι κάνει έναν ολόκληρο κύκλο. :confused:

 

Ποια έκδοση του iGO χρησιμοποιείς;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εάν γυρνάει 360 μοίρες σημαίνει ότι κάνει έναν ολόκληρο κύκλο. :confused:

 

Ποια έκδοση του iGO χρησιμοποιείς;

 

το κανει και στις 3 τελευταιες που εχω δοκιμασει σε πλοηγηση.ξαφνικα εκει που με πηγαινει μια χαρα κανει μια περιστροφη 360 και ολα οκ :blink: καμμια φορα κανει 180 αριστερα ,180 δεξια και μετα ερχεται στα ισια του :D

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα για μερικες ωρες μεσα στην αθηνα την 972 εκδοση με τους τελευταιους χαρτες της gi και η πλοηγηση ειναι ακομα σε ασχημα επιπεδα (με εριξε 3/4 φορες μεσα σε μονοδρομους κοντρα και διαλεγε περιεργες διαδρομες ειτε εβαζα στις ρυθμισεις διαδρομης "γρηγορα" ειτε "συντομα"

 

Σαν προγραμμα, εμφανιση κλπ φυσικα πολυ ανωτερο , αλλα

σαν πλοηγηση βασιλιας για την ελλαδα ειναι ακομα το destinator δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

όντως το interface είναι πολύ καλό αλλά η πλοήγηση χάλια...

 

Με τον προηγούμενο χάρτη μου έβγαζε οτι μπορώ αν στρίψω από Αμφιθέας αριστερά στην Αχχιλέως (προς Νεα Σμύρνη) ενώ αυτό απαγορεύεται χρόνια τώρα.... έβαλα και ένα χάρτη του Q1 2009 και όντως έχει διορθωθεί το παραπάνω, αλλά σε άλλο σημείο έχει το ίδιο πρόβλημα (σου λέει να στρίψεις αριστερά από Δοϊράνης σε Κατσώνη - Αμφιθέας, κάτι που επίσης έχει απαγορευτεί τουλάχιστον 3 χρόνια τώρα....), που δεν το είχε ο παλιότερος χάρτης!

 

Τελικά ποιός είναι ο πιό αξιόπιστος χάρτης για igo 8.3 ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

όντως το interface είναι πολύ καλό αλλά η πλοήγηση χάλια...

 

Με τον προηγούμενο χάρτη μου έβγαζε οτι μπορώ αν στρίψω από Αμφιθέας αριστερά στην Αχχιλέως (προς Νεα Σμύρνη) ενώ αυτό απαγορεύεται χρόνια τώρα.... έβαλα και ένα χάρτη του Q1 2009 και όντως έχει διορθωθεί το παραπάνω, αλλά σε άλλο σημείο έχει το ίδιο πρόβλημα (σου λέει να στρίψεις αριστερά από Δοϊράνης σε Κατσώνη - Αμφιθέας, κάτι που επίσης έχει απαγορευτεί τουλάχιστον 3 χρόνια τώρα....), που δεν το είχε ο παλιότερος χάρτης!

 

Τελικά ποιός είναι ο πιό αξιόπιστος χάρτης για igo 8.3 ρε παιδιά?

NAVTEQ Q4.2008

CAR MULTIMEDIA- Built in GPS for VOLKSWAGEN-

WIN CE 5-KINGSTON SDHC 4GB-IGO V 8.3,- AMIGO,

MIOMAP 8,DESTINATOR 8-7-6.1,SYGIC MOBILE,DRIVE ME,POLNAV,ROUTE 66,GARMIN ,TOMTOM V 7,NAVIMATE XTREME,GINIUS DRIVE,NDRIVE,AUTOMAPA,NAVIGON V 7.4.2(BUILD 802),POCKET NAVIGATOR 9

http://i432.photobucket.com/albums/qq41/vwgolfi5/th_Multi-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο χρονια χρησης του Destinator, ειπα να δοκιμασω το iGO.

 

Σε πρωτη φαση οσο εψαχνα στο σπιτι τις δυνατοτητες και τις ρυθμισεις του, εμεινα εντυπωσιασμενος.

Απιστευτες δυνατοτητες και πολυ ωραιο περιβαλλον.

 

Τα προβληματα αρχισαν με το που βγηκα στο δρομο.

Ας σας πω τα 2 πραγματα που με απογοητευσαν για να μου πειτε μηπως κανω κατι λαθος.

 

1) Δεν υπαρχει η δυνατοτητα να βαλεις την Οδο και να σου βγαλει ολες τις διαθεσιμες περιοχες που υπαρχει αυτη η Οδος. Αν δεν ξερεις ακριβως το δημο στον οποιο εντασσεται ενας δρομος, απλα δε μπορεις να τον βρεις με τιποτα.

2) Παρα πολλα και τραγικα λαθη κατα την πλοηγηση. Στο Destinator καθε φορα που ακουγα μια διαδρομη που δεν ηταν αυτη που πιστευα εγω για σωστη, την ακολουθουσα απο περιεργια ωστε να δω πως "το σκεφτεται" το προγραμμα αφου αυτο που προτεινε δεν εδειχνε εντελως παραλογο.

Στο iGO μεσα σε λιγες μερες, εχω ακουσει οδηγιες που δε μπαινω καν στη διαδικασια να ακολουθησω. Μιλαμε για λαθη που σε οδηγουν σε κυκλους πολλων χιλιομετρων.

 

Κριμα γιατι σαν προγραμμα εχει τρομερες δυνατοτητες που στην αρχη πραγματικα με εντυπωσιασαν. :(

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο παίζει ρόλο τι ρυθμίσεις έχεις επιλέξει. Αν θα αποφεύγει ή όχι διόδια, χωματόδρομους και λοιπά.

Για το δεύτερο παίζει ρόλο ό,τι και στο πρώτο. Ο ΧΑΡΤΗΣ.

Είναι πολύ παράξενο ενώ σε άλλους χάρτες παίρνεις έναν και τελείωσες για την Ελλάδα υπάρχουν 4 διαφορετικοί από 2-3 διαφορετικές εταιρίες.

Δεν είναι παράλογο;

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο παίζει ρόλο τι ρυθμίσεις έχεις επιλέξει. Αν θα αποφεύγει ή όχι διόδια, χωματόδρομους και λοιπά.

Για το δεύτερο παίζει ρόλο ό,τι και στο πρώτο. Ο ΧΑΡΤΗΣ.

Είναι πολύ παράξενο ενώ σε άλλους χάρτες παίρνεις έναν και τελείωσες για την Ελλάδα υπάρχουν 4 διαφορετικοί από 2-3 διαφορετικές εταιρίες.

Δεν είναι παράλογο;

 

Φιλε μαλλον δε με καταλαβες...ή δε σε καταλαβα εγω. :p

 

Τι σχεση εχει η ρυθμιση για τα διοδια και την αποφυγη χωματοδρομων με αυτο που ρωταω εγω?

Εγω απλα ειπα οτι δε γινεται να βαλεις μια Οδο και να σου πει οτι η ταδε οδος υπαρχει στην Αθηνα στο Περιστερι, στη Θεσσαλονικη στην Τουμπα, στην Καλαματα και στην Κερκυρα και εσυ να επιλεξεις ποια ψαχνεις.

Στο iGO αν δεν ξερεις σε ποιον δημο (ή περιοχη) ειναι μια οδος, απλα δε μπορεις να κανεις αναζητηση. :(

 

Οσο για το δευτερο θεμα με τα λαθη στην πλοηγηση, δοκιμασα τους χαρτες της GI και της NAVTEQ που διαβασα οτι ειναι οι καλυτεροι και ειχα αρκετα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα. Αν πρόσεξες το πως δίνεις την διεύθυνση όπου θες να πας θα σου βγάλει με την σειρά επιλογή χώρας μετά πόλη μετά διεύθυνση και μετά αριθμός.

Οπότε είναι δύσκολο να του πεις πως θες να πας στην τάδε διευθυνση αλλά δεν ξέρεις την πόλη διότι μετά το πρόγραμμα θα σε περάσει για βλάκα. Ξέρεις πόσες πόλεις μπορούν να έχουν μέσα στην Ελλάδα την ίδια διεύθυνση;

Μεγάλος ο αριθμός. Το μόνο που μπορείς να ελέγξεις είναι την πόλη ή το χωριό που θες να πας. Δεν υπάρχουν πολλές Στυλίδες ή πολλά χωριά με το ίδιο όνομα. Για αυτό αυτό που ζητάς δεν είναι εφικτό.

Εσύ θες να μάθεις από έναν πλοιγό, που δεν είναι η δουλειά του, σε πόσες πόλεις υπάρχει η τάδε οδός. Πήγαινε στο ploigos.gr και δώσε μια διευθυνση επιλέγοντας μια-μια τις πόλεις κάθε φορά.

Θα δείς πως υπάρχει για κάποιες διευθυνσεις μέχρι και σε πάνω 80 διαφορετικές πόλεις-δήμους.

Κι αν πέσεις σε μια οδό όπου μια πόλη έχει δύο ίδιες διευθυνσεις; Όπως η Νέα Φιλαδέλφεια Αθηνών (κι όχι Θεσσαλονίκης, ναι υπάρχει χωριό Νέα Φιλαδέλφεια στην Θεσσαλονίκη!); Θα σου δώσει Τ.Κ. Ξέρεις τον ταχυδρομικό κώδικα; Μόνο αν είσαι ταχυδρόμος.

Αστο. Είναι πολύ "επικίνδυνο" αυτό που ζητάς. Και στην τελική και άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα. Αν πρόσεξες το πως δίνεις την διεύθυνση όπου θες να πας θα σου βγάλει με την σειρά επιλογή χώρας μετά πόλη μετά διεύθυνση και μετά αριθμός.

Οπότε είναι δύσκολο να του πεις πως θες να πας στην τάδε διευθυνση αλλά δεν ξέρεις την πόλη διότι μετά το πρόγραμμα θα σε περάσει για βλάκα. Ξέρεις πόσες πόλεις μπορούν να έχουν μέσα στην Ελλάδα την ίδια διεύθυνση;

Μεγάλος ο αριθμός. Το μόνο που μπορείς να ελέγξεις είναι την πόλη ή το χωριό που θες να πας. Δεν υπάρχουν πολλές Στυλίδες ή πολλά χωριά με το ίδιο όνομα. Για αυτό αυτό που ζητάς δεν είναι εφικτό.

Εσύ θες να μάθεις από έναν πλοιγό, που δεν είναι η δουλειά του, σε πόσες πόλεις υπάρχει η τάδε οδός. Πήγαινε στο ploigos.gr και δώσε μια διευθυνση επιλέγοντας μια-μια τις πόλεις κάθε φορά.

Θα δείς πως υπάρχει για κάποιες διευθυνσεις μέχρι και σε πάνω 80 διαφορετικές πόλεις-δήμους.

Κι αν πέσεις σε μια οδό όπου μια πόλη έχει δύο ίδιες διευθυνσεις; Όπως η Νέα Φιλαδέλφεια Αθηνών (κι όχι Θεσσαλονίκης, ναι υπάρχει χωριό Νέα Φιλαδέλφεια στην Θεσσαλονίκη!); Θα σου δώσει Τ.Κ. Ξέρεις τον ταχυδρομικό κώδικα; Μόνο αν είσαι ταχυδρόμος.

Αστο. Είναι πολύ "επικίνδυνο" αυτό που ζητάς. Και στην τελική και άχρηστο.

 

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !!! :!:

 

Απαντησες τοσα πολλα πραγματα και πολυ φοβαμαι οτι για δευτερη συνεχομενη φορα δεν καταλαβες αυτο που σου ειπα. :p

 

Μιλησες για επικινδυνοτητα για Ταχυδρομικο Κωδικα για χωρια και οτι αλλο σου ερχοταν στο μυαλο για να βγαλεις αλανθαστο το αγαπημενο σου προγραμμα.

 

Απλα θα προτιμουσα κατι σαν το destinator. Που αν ξερεις οτι η οδος που ψαχνεις ειναι στον Καρεα για παραδειγμα το βαζεις στην αναζητηση, αλλιως απλα βαζεις την οδο και σου λεει σε ποιες περιοχες υπαρχει. (και φυσικα εσυ διαλεγεις τον Καρεα που σε ενδιαφερει).

 

Να σου δωσω ενα παραδειγμα.

Βαλε την Οδο Ολυμπου στην Αθηνα. Φυσικα υποθετουμε οτι δεν ξερεις σε ποια περιοχη της Αθηνας ειναι ακριβως για αυτο βαζεις ΜΟΝΟ περιοχη Αθηνα και οδο Ολυμπου. Στα αποτελεσματα σου βγαζει ΜΟΝΟ Αγ. Παρασκευη/Αγ. Αναργυροι.

Στη συνεχεια κανε την ιδια αναζητηση, αλλα αυτη τη φορα στην περιοχη βαλε Βυρωνας.

 

Ως εκ θαυματος θα ανακαλυψεις οτι η Αθηνα εχει και αλλη Ολυμπου στο Βυρωνα. :rolleyes:

 

Και αν κανεις την αναζητηση με το Destinator θα καταλαβεις οτι υπαρχουν ακομα 10αδες Ολυμπου στην Αθηνα.

 

Με δεδομενο οτι πολλες φορες δεν ξερουμε καν την περιοχη που βρισκεται ενας δρομος, οτι πολλες φορες μια μεγαλη λεωφορος μπορει να διασχιζει καμποσες διαφορετικες περιοχες και οτι μπορει μια οδος να συνορευει με 2-3 διαφορετικες περιοχες, καταλαβαινουμε οτι αυτο ειναι ενα bug του iGO.

 

Ηθικο διδαγμα :

Πρωτα καταλαβαινουμε τι λεει ο συνομιλητης μας και μετα απανταμε με επιθετικο και ξυπνιτζιδικο υφακι. :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα συνιστούσα να "πέσουν οι τόνοι" μιας και από ότι βλέπω δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο και από τις δύο πλευρές. Εδώ είμαστε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον ανταλλάσσοντας γνώμες και τίποτα άλλο. Καλή συνέχεια λοιπόν και με ηπιότερους τόνους. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα συνιστούσα να "πέσουν οι τόνοι" μιας και από ότι βλέπω δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο και από τις δύο πλευρές. Εδώ είμαστε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον ανταλλάσσοντας γνώμες και τίποτα άλλο. Καλή συνέχεια λοιπόν και με ηπιότερους τόνους. :rolleyes:

 

Εχεις απολυτο δικιο φιλε, αλλα βλεπουμε συνεχεια το ιδιο εργο εδω και χρονια. :(

 

Αν καποιος τολμησει να πει ενα αρνητικο σχολιο για καποιο προγραμμα πεφτουν να τον φανε....... οι fans του προγραμματος.

 

Αν μη τι αλλο, εγω θα ηθελα πολυ να βελτιωθει το iGO σε μερικα σημεια, γιατι πραγματικα θεωρω οτι εχει απιστευτες δυνατοτητες σαν προγραμμα. ;)

 

Καλη συνεχεια να εχουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώ φίλε μου αυτό είπα. Αλλά με έναν πιο έμμεσο τρόπο.

Δεν είναι το αγαπημένο μου πρόγραμμα αλλά τείνει να γίνει μιας και έχω στην κάρτα μνήμης μου 5 διαφορετικά προγράμματα.

Το ξέρεις ότι κανένα απολύτως πρόγραμμα δεν μπορεί να σε ικανοποιήσει 100%;

Δοκίμασε. Ρώτα και θα δεις.

Εγώ απλά σου είπα την δίκη μου γνώμη στο πρόβλημα που δεν βγάζει όλες τις οδούς.

Το λοιπόν κάνε το εξής. Εγώ το δοκίμασα με χάρτη Teleatlas. Βάλε αντί για "Αθήνα", "Αττική". Να δείς ότι με αυτόν τον χάρτη δεν θα βρείς τίποτα.

Μπορεί να είναι σφάλμα χάρτη.

Άλλαξε όμως τον χάρτη με έναν άλλον. Οπως σου είπα κυκλοφορούν 4 χάρτες. (προσωπικά είδα να μου βγάζει αποτελεσματα πόλης ή οδού στα greeklish!!!).

Μπορεί να μην το βλέπει στον χάρτη.

 

Και για να κλείσω, ούτε επίθεση ούτε έξυπνος θέλω να το παίξω. Γνωρίζω ως προγραμματιστής Η/Υ ότι είναι δύσκολο να ικανοποιήσεις το 100% των χρηστών.

Για αυτό άλλωστε υπάρχουν και οι ενημερώσεις.

Πίστεψέ με πάντως πως αυτές τις ρυθμίσεις για 1002 πραγματάκια, τόσες πολλές, και αρκετά ακαταλιβιστικά μπορώ να σου, δεν τα έχω δει σε άλλα προγράμματα.

Το Igo έχει πραγματικά την υποδομή να το τροποποιήσεις και να το δουλέψεις σε κάθε σπιθαμή του. Είναι κάπως βαρύ αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα.

 

Α, και κάτι ακόμα. Πότε θα καταλάβουν οι εταιρίες πως πρέπει να βγεί ένας χάρτης λιτός και εύκολος;

Link to comment
Share on other sites

@chris79 συμφωνω σε πολλα απο αυτα που ειπες. :)

 

Το iGO οπως ειπα και εγω, εχει απιστευτες δυνατοτητες και πραγματι με εντυπωσιασε.

 

Απο εκει και περα, εμενα με ενοχλησαν 2-3 πραγματακια και τα ειπα μπας και υπαρχει καποια λυση και δεν την εχω βρει.

 

Μακαρι να βελτιωθουν αυτα τα σημεια και θα ειμαι ο πρωτος που θα το χαρακτηρισω σαν ΤΕΛΕΙΟ. ;)

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν περνάς και από το forum του http://www.pois.gr ???

Τα παιδιά μπορούν να σου λύσουν ό,τι απορία έχεις.

Υπάρχει ειδικό θέμα ανοιγμένο για το igo και τα παιδιά που ασχολούνται πραγματικά έχουν γίνει ειδικοί πάνω σε αυτό το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

παιδες newbie ερωτηση: εχοντας δοκιμασει να κατεβασω καποια pois απο το http://index.pois.gr για το igo, αυτα κατεβαινουν ως klm αρχεια. Αυτα τοποθετοντας τα στο poi directory του igo, δεν φαινονται απο τη διαχειριση των poι του προγραμματος? Τι κανω λαθος;

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να βάλεις τα kml αρχεία μέσα στο <igo folder>\content\userdata\poi για να τα δει, όπου <igo folder> το μέρος όπου υπάρχει το igo8.exe

 

thanks RDaniel, δεν υπηρχε τελικα path και επρεπε να το δημιουργησω

 

Μια ακομα ερωτηση, kml αρχεια που αφορουν speedcameras τα περναμε στο speedcams folder η στο <igo folder>\content\userdata\poi

Link to comment
Share on other sites

Τα speed cameras τα κατεβάζεις από εδώ

http://index.pois.gr/SpeedCameras.aspx

και το αρχείο txt το αντιγράφεις στον φάκελο content/speedcam

 

Αν θέλεις να βλέπεις από τα poi τα speed cameras και φυσικά να μπορείς να πλοηγηθείς προς αυτά

κατέβασε από εδώ

http://index.pois.gr/

τα αρχεία σε kml

Eπέλεξε κατηγορίες - πολλαπλό download ανά κατηγορία - κάμερες ταχύτητας

και τσεκάρεις στο

''Θέλετε σύμπτυξη των επιλεγμένων κατηγοριών σε ένα αρχείο ?''

πατάς στο iGO kml και το αρχείο kml το αντιγράφεις στον φάκελο content/userdata/poi

 

Το ίδιο φυσικά μπορείς να κάνεις και με όλα τα σημεία ενδιαφέροντος...:)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Vector 330, 440, 510 με iGO8 και χάρτες Ελλάδας DIS 2009.06

 

Κυκλοφόρησαν οι τρεις συσκευές Vector με iGO8.3.2

και χάρτες της Digital Info Solutions (DIS) 2009.06

Eίναι άμεσα διαθέσιμες στα καταστήματα multirama και στην DIS.

 

 

 

Vector Master iGo 330 με χάρτες Ελλάδας DIS 2009.06 - PNA στα 99 ευρώ.

http://www.multirama.gr/mlrimages/JPG_400x300/0408752.jpg

 

Επεξεργαστής: Samsung 300MHz

GPS : MStar GPS Chipset

Οθόνη αφής: 3.5" TFT 64K χρώματα

Ανάλυση οθόνης : 320Χ240

Λειτουργικό σύστημα : Microsoft WinCE.Net 5.0 Core (.NET/C.F.2.0)

Μνήμη : 64ΜΒ

USB σύνδεση: v 2.0

SD/MMC: SD / MMC κάρτα πολυμέσων

Μπαταρία : 750-850mAH επαναφορτιζόμενη

Είσοδος ακουστικών : 3,5mm

Βάρος : 120 γρ.

GPS : Cold Start 45 sec, Warm Start 38 sec, Hot Start 3 sec

Πιστοποιήσεις : FCC, CE, RoHS

Διαστάσεις συσκευής : 90.5 x 78 x 22 mm

 

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0408752&catid=010400

 

 

Vector Master iGo 440 με χάρτες Ελλάδας DIS 2009.06 - PNA στα 149 ευρώ.

http://www.multirama.gr/mlrimages/JPG_400x300/0408770.jpg

 

Επεξεργαστής : Samsung S3C2416XH-40 400MHz

GPS : MStar GPS Chipset

Οθόνη αφής: 4,3" TFT LCD

Ανάλυση οθόνης : 480Χ272

Λειτουργικό σύστημα : Microsoft WinCE.Net 5.0 Core (.NET/C.F.2.0)

Μνήμη : 64ΜΒ

USB σύνδεση: v 2.0

Micro SD : RS232 3.3V

Μπαταρία : 1250mAH επαναφορτιζόμενη

Είσοδος ακουστικών : 3,5mm

Βάρος : 130 γρ.

GPS : Cold Start 45 sec, Warm Start 38 sec, Hot Start 3 sec

Πιστοποιήσεις : FCC, CE, RoHS

Διαστάσεις συσκευής : 129 x 78 x 14 mm

 

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0408770&catid=010400

 

 

Vector Master iGo 510 με χάρτες Ελλάδας DIS 2009.06 - PNA στα 189 ευρώ.

http://www.multirama.gr/mlrimages/JPG_400x300/0408773.jpg

 

Επεξεργαστής : Samsung S3C2416XH-40 400MHz

GPS : MStar GPS Chipset

Οθόνη αφής: 5.0" TFT LCD

Ανάλυση οθόνης : 480Χ272

Λειτουργικό σύστημα : Microsoft WinCE.Net 5.0 Core (.NET/C.F.2.0)

Μνήμη : 64ΜΒ

USB σύνδεση: v 2.0

Micro SD : RS232 3.3V

Μπαταρία : 1250mAH επαναφορτιζόμενη

Είσοδος ακουστικών : 3,5mm

Βάρος : 160 γρ.

GPS : Cold Start 45 sec, Warm Start 38 sec, Hot Start 3 sec

Πιστοποιήσεις : FCC, CE, RoHS

Διαστάσεις συσκευής : 139 x 87 x 15 mm

 

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0408773&catid=010400

 

 

Τα Vector δεν χρειάζονται ξεκλείδωμα.

Μπορείτε να βάλετε όποια λογισμικά πλοήγησης θέλετε στην κάρτα micro SD που έρχεται με προεγκατεστημένο το iGO8.3

Απλά από το ρυθμίσεις-πλοήγηση επιλέγετε το path.

Οταν δηλαδή είστε στο ρυθμίσεις-πλοήγηση πατάτε αναζήτηση (μεγεθυντικός φακός)

και σας βγάζει ποιά exe έχετε στην storage card.

Επιλέγετε αυτό που θέλετε και στην αρχική οθόνη όταν πατάτε ''πλοήγηση''

θα τρέχει το exe που έχετε επιλέξει από το ρυθμίσεις-πλοήγηση.

Φυσικά και μπορείτε να εναλλάσετε οποιαδήποτε στιγμή θέλετε το path του πλήκτρου ''πλοήγηση'' της αρχικής οθόνης.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Xάρτης DIS 2009.06 (090630) για iGO8.3

 

http://img33.imageshack.us/img33/1280/screen03e.jpg

 

O χάρτης είναι γνωστός από το πρόγραμμα πλοήγησης papago.

Παρά το μικρό του μέγεθος (11.7 ΜΒ) φαίνεται καλός και πλοηγήσιμος.

 

http://img39.imageshack.us/img39/8328/screen12q.jpg

 

 

Στην πόλη της Θεσσαλονίκης βρήκα κάποια λαθάκια αλλά βρήκα και προτεινόμενες διαδρομές καλύτερες από τους ανταγωνιστικούς χάρτες.

 

Ενα μικρό παράδειγμα για τους γνώστες της Θεσσαλονίκης...

http://img39.imageshack.us/img39/4857/screen09c.jpg

Από Λαγκαδά για Αγίου Δημητρίου όπως κάποιοι Θεσσαλονικείς ξέρετε δεν στρίβουμε στο φανάρι αριστερά

αλλά 200 μέτρα πριν στην διαγώνιο Αγίου Νέστωρος που πιο κάτω ενώνεται με την Αγίου Δημητρίου.

Οπως δηλαδή η προτεινόμενη ''γρήγορη'' διαδρομή του χάρτη της DIS.

 

Δεν θέλω να κάνω συγκρίσεις με τους τέσσερις υπόλοιπους διαθέσιμους χάρτες για iGO8.3

(Epsilon, Navteq, Teleatlas (with Gi data) και CIT.

Οπως ξέρουμε, όλοι οι χάρτες έχουνε λάθη και ο καθένας βρίσκει καλύτερο

αυτόν που έχει καλύτερη κάλυψη στην περιοχή του.

 

Θα αναφέρω μόνο ενδεικτικά ότι περιέχει όλα τα κομμάτια αυτοκινητόδρομων που παραδόθηκαν τον Ιανουάριο

και απουσιάζουν ακόμη και τώρα από τον άλλοτε χάρτη ''μονόδρομο'' που τον τελευταίο καιρό παραμένει στάσιμος.

 

http://img269.imageshack.us/img269/7739/screen17a.jpg

Εδώ βλέπουμε το κομμάτι της Εγνατίας οδού (41 χιλιομέτρων) από Στρυμώνα μέχρι Αγιο Ανδρέα

που παρακάμπτει στο νομό Καβάλας το δύσκολο και επικίνδυνο παραλιακό κομμάτι.

 

http://img268.imageshack.us/img268/7158/screen19u.jpg

Επίσης έχει περαστεί η γέφυρα του Νέστου και το ολοκαίνουριο κομμάτι της Εγνατίας που παρακάμπτει τα όρια της Ξάνθης.

 

Δεν ξέρω αν περιέχει πληροφορίες δακτυλίου, θα θέλαμε κάποιος από Αθήνα να μας δώσει τα φώτα του.

 

Ο χάρτης δυστυχώς δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ όρια ταχύτητας

ούτε καν όπως ο Navteq που έχει μόνο στους αυτοκινητόδρομους.

 

Επίσης δεν περιέχει το γνωστό, αγαπητό, δημοφιλές και πιασάρικο feature της έκδοσης 8.3.2 (R3)

που είναι οι πληροφορίες λωρίδων (signposts & lane info).

 

http://img114.imageshack.us/img114/5641/screen13t.jpg

 

Οσον αφορά το TTS θα πρέπει στην επόμενη έκδοση του χάρτη τα ονόματα των οδών να είναι πεζά και τονισμένα

όπως ακριβώς είναι τώρα οι δήμοι και οι περιοχές.

 

http://img39.imageshack.us/img39/3328/screen04dfe.jpg

 

Οπως βλέπετε στα screenshots οι ονομασίες των οδών είναι με κεφαλαία (φυσικά άτονα)

με συνέπεια τη γνωστή δισλειτουργία του TTS που πολλές φορές δεν ξέρει που ακριβώς να τονίσει την λέξη.

 

http://img39.imageshack.us/img39/2057/screen05c.jpg

 

 

Κλείνοντας να ξαναπώ για ακόμη μία φορά...

Το δίλημμα πλέον δεν είναι πιο πρόγραμμα πλοήγησης θα χρησιμοποιούμε, αλλά ποιόν χάρτη.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Τα speed cameras τα κατεβάζεις από εδώ

http://index.pois.gr/SpeedCameras.aspx

και το αρχείο txt το αντιγράφεις στον φάκελο content/speedcam

 

Αν θέλεις να βλέπεις από τα poi τα speed cameras και φυσικά να μπορείς να πλοηγηθείς προς αυτά

κατέβασε από εδώ

http://index.pois.gr/

τα αρχεία σε kml

Eπέλεξε κατηγορίες - πολλαπλό download ανά κατηγορία - κάμερες ταχύτητας

και τσεκάρεις στο

''Θέλετε σύμπτυξη των επιλεγμένων κατηγοριών σε ένα αρχείο ?''

πατάς στο iGO kml και το αρχείο kml το αντιγράφεις στον φάκελο content/userdata/poi

 

Το ίδιο φυσικά μπορείς να κάνεις και με όλα τα σημεία ενδιαφέροντος...:)

 

Να σαι καλα odytsak, thanks.

 

Αντε να δουμε τι κανει και ο νεος χαρτης της DIS, ειναι κριμα στο καλυτερο λογισμικο για GPS να μην υπαρχει χαρτης που ειναι πληρεστατος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...