Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia Maps (ex. Ovi Maps/Smart2go)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι λετε ρε παιδια? Εμενα βρισκει ΠΑΝΤΑ αποτελεσματα και δεν συνδεομαι ΠΟΤΕ στο δικτυο. Ολα greeklish... Thessaloniki ομως. Μηπως για Αθηνα θελει Athens ή κατι αλλο..

Το προγραμμα το βρισκω παρα πολυ καλο (αν εξαιρεσεις οτι απο poi δεν βρισκει τιποτα εκτος απο αεροδρομια, λιμανια, ελαχιστα βενζιναδικα, και οτι με στελνει απο μονοδρομους).....

 

Πώς θα ξερουμε οτι ανανεωθηκαν οι χαρτες για να ξερουμε να περασουμε καινουριους?

 

Οταν λειτουργει η εφαρμογή εμφανίζει πάνω δεξιά ενα μικρο μαυρο συμβολο που με λιγη φαντασία είναι δυο βελάκια ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό το μαύρο σύμβολο πάνω δεξιά δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο στο internet το κινητό.'Οταν υπάρχει αυτό το σύμβολο κάνεις zoom in οπουδήποτε θες και αρχίζει να δείχνει χάρτες μιας και τους κατεβάζει εκείνη τη στιγμη (αρχίζει να αναβοσβύνει το σύμβολο)
My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μαύρο σύμβολο πάνω δεξιά δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο στο internet το κινητό.'Οταν υπάρχει αυτό το σύμβολο κάνεις zoom in οπουδήποτε θες και αρχίζει να δείχνει χάρτες μιας και τους κατεβάζει εκείνη τη στιγμη (αρχίζει να αναβοσβύνει το σύμβολο)

 

I know...

Αλλα τους χαρτες τους εχεις φορτωσει απο πριν, δε τους ψαχνει online.

Σε 'μενα μόνο στο search μπαινει στο internet και απ' οτι παρατηρησα, το μονο δεδομενο που βγαζει και δεν το ξερει απο πριν, ειναι ο τ.κ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ισχύει ότι όταν θες να βρεις στοιχεία δρόμων κλπ με αναζήτηση, πρέπει αναγκαστικά να συνδεθεί με ιντερνετ για να τα κατεβάσει.

Μα δεν μπορούν να έχουν όλες τις πληροφορίες αυτές περασμένες στους χάρτες που κατεβάζουμε?Τι τους κατεβάζουμε τότε?Απλά για να μας δείχνει κατεύθυνση?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Να στο πω ετσι: εμενα δεν μπαινει ποτε στο διαδικτυο, δηλαδη ποτε δεν βλεπω τα βελακια, δηλαδη κανω αναζητηση και βρισκει τις διευθυνσεις χωρις να κατεβασει τιποτα.

Δηλαδη αυτο που λες φιλε junglist δεν ισχυει.

 

Α, ναι δοκιμασα να κανω αναζητηση αθηνα και οντως δεν βρηκε τιποτα. Δοκιμασα μετα Pireas και βρηκα. Μηπως θελει να βαλεις περιοχη?

Link to comment
Share on other sites

Να στο πω ετσι: εμενα δεν μπαινει ποτε στο διαδικτυο, δηλαδη ποτε δεν βλεπω τα βελακια, δηλαδη κανω αναζητηση και βρισκει τις διευθυνσεις χωρις να κατεβασει τιποτα.

Δηλαδη αυτο που λες φιλε junglist δεν ισχυει.

 

Α, ναι δοκιμασα να κανω αναζητηση αθηνα και οντως δεν βρηκε τιποτα. Δοκιμασα μετα Pireas και βρηκα. Μηπως θελει να βαλεις περιοχη?

 

Με το να λες τη μία ότι δεν ισχύει αυτό που λεν οι άλλοι χρήστες και μετά να το αναιρείς, γιατί ούτε εσύ είσαι σίγουρος, δε βγαίνει νόημα.

Αν παίζει κάτι σίγουρο, του στυλ ότι θέλει εξειδικευμένους χάρτες για Αθήνα ή για Πειραιά, ή ότι κάποιοι χρήστες κατεβάζουν χάρτες με όλα τα στοιχεία των δρόμων, ενώ άλλοι κάποια πιο light version των χαρτών, τότε πες το μας.

 

Μόνο έτσι θα βοηθηθούμε και εμείς που ετοιμαζόμαστε να το πάρουμε και ψαχνόμαστε με το gps.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναιρεσα τιποτα. Απλως στην αθηνα δεν ξερω τι πρεπει να γραψεις για να βρεις διευθυνση.

Ξαναλεω οτι ο,τι εχω βρει το εχω βρει απο τον αποθηκευμενο χαρτη. Και ο χαρτης ειναι ενας. Δεν υπαρχει εξειδικευμενος.

Σορρυ αν σε μπερδεψα. Ο,τι αλλο θελεις ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα όταν πατάω να κάνω αναζήτηση κατευθείαν μου εμφανίζει δεν βρεθηκαν αποτελέσματα. Ίσως να χρειάζεται να συνδεθει μία φορα με το Internet και μετά να δουλεύει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα όταν πατάω να κάνω αναζήτηση κατευθείαν μου εμφανίζει δεν βρεθηκαν αποτελέσματα. Ίσως να χρειάζεται να συνδεθει μία φορα με το Internet και μετά να δουλεύει κανονικά.

 

εγω το δοκιμασα και με net και χωρις και δεν που βγαζει αποτελεσματα.:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να πηγαινετε Επιλογες>Αναζητηση>Μεσω διευθυνσης....

Εμενα εκει μου βγαζει αποτελεσματα.

 

Για να δειτε οτι δουλευει πατηστε για να το δοκιμασετε:

Αριθμος: (αφηστε το κενο, δεν πειραζει)

Διευθυνση: Miaouli

Πολη: Thessaloniki

Χωρα: Ελλάδα

 

ΥΓ: Η αναζητηση κραταει πολλη ωρα, μισο με ενα λεπτο, μη νομιζετε οτι κολλησε.

ΥΓ2: Χωρις νετ δοκιμαστε

ΥΓ3: Εννοειται οτι εχετε κατεβασει τους χαρτες με το maploader, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να πηγαινετε Επιλογες>Αναζητηση>Μεσω διευθυνσης....

Εμενα εκει μου βγαζει αποτελεσματα.

 

Για να δειτε οτι δουλευει πατηστε για να το δοκιμασετε:

Αριθμος: (αφηστε το κενο, δεν πειραζει)

Διευθυνση: Miaouli

Πολη: Thessaloniki

Χωρα: Ελλάδα

 

ΥΓ: Η αναζητηση κραταει πολλη ωρα, μισο με ενα λεπτο, μη νομιζετε οτι κολλησε.

ΥΓ2: Χωρις νετ δοκιμαστε

ΥΓ3: Εννοειται οτι εχετε κατεβασει τους χαρτες με το maploader, ετσι?

 

τα εβαλα ετσι ακριβως και δουλεψε μεσα στο περιπου 40δευτερα μου

εβγαλε αποτελεσματα:)

παντως για larissa που κανω αναζητηση δεν βγαζει τιποτα.

τελος παντων.:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε μήπως αν υπάρχει η εφαρμογή για OS 7.1? Για 6.1 την έχω και λειτουργεί αλλά δεν μπορεί να την δει ο maploader για να κατεβάσω τους χάρτες της Ελλάδος. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει για 7.1 υπάρχει τρόπος να βρω τους χάρτες από κάποιον άλλον που τους έχει κατεβάσει.

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν ενοχλώ...

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να πηγαινετε Επιλογες>Αναζητηση>Μεσω διευθυνσης....

Εμενα εκει μου βγαζει αποτελεσματα.

 

Για να δειτε οτι δουλευει πατηστε για να το δοκιμασετε:

Αριθμος: (αφηστε το κενο, δεν πειραζει)

Διευθυνση: Miaouli

Πολη: Thessaloniki

Χωρα: Ελλάδα

 

ΥΓ: Η αναζητηση κραταει πολλη ωρα, μισο με ενα λεπτο, μη νομιζετε οτι κολλησε.

ΥΓ2: Χωρις νετ δοκιμαστε

ΥΓ3: Εννοειται οτι εχετε κατεβασει τους χαρτες με το maploader, ετσι?

 

Το έκανα και σε 1 δευτερόλεπτο μου έβγαλε "Δε βρέθηκαν αποτελέσματα". Κι από ό,τι θυμάμαι δε μου έχει βρει ποτέ ως τώρα! Το χάρτη της Ελλάδας τον έχω μέσα βέβαια, βλέπω ονόματα που υπάρχουν σίγουρα στο χάρτη, το βάζω να ψάξει δοκιμάζοντας όλες τις πιθανές καταχωρίσεις αλλά δε βρίσκει τίποτα.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω? Λες να ειναι προνομιο του Ν95? :p

Μηπως εχεις πιο παλια εκδοση? Δοκιμασε να διαγραψεις τον χαρτη και να τον ξανακατεβασεις.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και σε 1 δευτερόλεπτο μου έβγαλε "Δε βρέθηκαν αποτελέσματα". Κι από ό,τι θυμάμαι δε μου έχει βρει ποτέ ως τώρα! Το χάρτη της Ελλάδας τον έχω μέσα βέβαια, βλέπω ονόματα που υπάρχουν σίγουρα στο χάρτη, το βάζω να ψάξει δοκιμάζοντας όλες τις πιθανές καταχωρίσεις αλλά δε βρίσκει τίποτα.

 

Καλημερα!

 

Ειχα κι εγω τα ιδια προβληματα στην αρχη...

Δε μπορουσα με τιποτα να βρω αυτο που εψαχνα.

 

Νομιζω πως την λυση μου την εδωσε φιλος DENIOR που μου ειπε να παω στις ρυθμησεις της εφαρμογης χαρτες στην επιλογη δυκτιο και να επιλεξω χρηση καρτα μνημης 100%

 

 

και ολα ΟΚ για δοκιμαστε το;)

Link to comment
Share on other sites

Το 'κανα κι αυτό. Ζήτησε επανεκκίνηση και μετά πάλι τα ίδια.

Είναι κανένας με Ν73 που να λειτουργεί η αναζήτηση;

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

smart2go,ρυθμισεις,Γενικα ,φωνητικη καθοδηγηση-->Ελληνικα

Κατεβαζεις μεσω wlan.

 

Μολις πραγματοποιηθηκε πετυχημενα απο μενα.:happy:

 

 

Ανεβασα εδω τις Ελληνικες & Αγγλικες φωνητικες εντολες

για οποιον ενδιαφερεται :

 

φωνητικες εντολες :Μετα το κατεβασμα μεσω wlan ,τις βρηκα εδω:

 

στο memory card:\Private\20001f63

Ελληνικες:

http://rapidshare.com/files/34487991/greek.zip.htm

 

English :

http://rapidshare.com/files/34489605/english.zip.html

 

Σε παρακαλω αν θες δωσε περισσοτερες πληροφοριες για το που βαζουμε τον φακελο με τις ελληνικες φωνητικες εντολες.

Τον βαζουμε οπως ειναι??? Δηλαδη τον φακελο Greek στον φακελο 20001f63???

Για να σε βοηθησω λιγο περισσοτερο θα σου πω οτι στο κινητο στο προγραμμα "Χαρτες" παω στις ρυθμισεις και κανω καταχωρηση φωνητικων εντολων και βγαινω απο τις ρυθμισεις και μετα ξαναμπαινω και λεει οτι δεν εχουν καταχωρηθει φωνητικες εντολες...

 

ΥΓ: Εγω ακολουθησα τις οδηγιες της σελιδας 21 και δεν εχω κανενα προβλημα και το προγραμμα δουλευει ΟΚ. Το μονο που θελω τωρα ειναι να με βοηθησει καποιος στις φωνητικες εντολες

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω αν θες δωσε περισσοτερες πληροφοριες για το που βαζουμε τον φακελο με τις ελληνικες φωνητικες εντολες.

Τον βαζουμε οπως ειναι??? Δηλαδη τον φακελο Greek στον φακελο 20001f63???

Για να σε βοηθησω λιγο περισσοτερο θα σου πω οτι στο κινητο στο προγραμμα "Χαρτες" παω στις ρυθμισεις και κανω καταχωρηση φωνητικων εντολων και βγαινω απο τις ρυθμισεις και μετα ξαναμπαινω και λεει οτι δεν εχουν καταχωρηθει φωνητικες εντολες...

 

ΥΓ: Εγω ακολουθησα τις οδηγιες της σελιδας 21 και δεν εχω κανενα προβλημα και το προγραμμα δουλευει ΟΚ. Το μονο που θελω τωρα ειναι να με βοηθησει καποιος στις φωνητικες εντολες

 

ναι βαλε το φακελο greek οπως ειναι εκει μεσα στο 20001f63.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται σύνδεση στο internet. Απλά ΑΝ υπάρχει θα προσπαθήσει να κατεβάσει ενημερώσεις για το χάρτη (σημεία ενδιαφέροντος, κ.α.). Μπορείς επίσης να του ορίσεις ΠΩΣ θέλεις να συνδέεται (π.χ. εγώ το έχω να συνδέεται μόνο με το wireless δίκτυο του σπιτιού μου). Αλλά και να μην έχεις καθόλου σύνδεση δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Τα έχω καταλάβει όλα αυτά που λέτε, αλλά κατέβασα όλους τους χάρτες,βλέπω με ζοομ κλπ τους δρόμος, αλλά το gps δε δουλεύει δηλαδή δε συνδέεται και έχω συνέχεια το Χ κάτω δεξιά.Ούτε το σημείο μου βγάζει, ούτε τίποτα.

Σκάνε κάτι μηνύματα: "Χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο.Παρακαλώ ελέγξτε τις ρυθμίσεις δικτύου."

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω καταλάβει όλα αυτά που λέτε, αλλά κατέβασα όλους τους χάρτες,βλέπω με ζοομ κλπ τους δρόμος, αλλά το gps δε δουλεύει δηλαδή δε συνδέεται και έχω συνέχεια το Χ κάτω δεξιά.Ούτε το σημείο μου βγάζει, ούτε τίποτα.

Σκάνε κάτι μηνύματα ότι δε βρίσκει δίκτυο.Ξέρει κανείς τι παίζει?

 

θελει 3...4...5λεπτα στην αρχη.μετα μου βρισκει σε κανενα 2λεπτο επειδη μενω

σε ρετιρε.οταν ειμαι εξω κανει και κανενα 8λεπτο να βρει στιγμα.

εχεις επιλογη χρηση δικτυου/οταν απαιτειται.

μπορεις να το βαλεις....ρυθμισεις/δικτυο/χρηση δικτυου/ποτε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θελει 3...4...5λεπτα στην αρχη.μετα μου βρισκει σε κανενα 2λεπτο επειδη μενω

σε ρετιρε.οταν ειμαι εξω κανει και κανενα 8λεπτο να βρει στιγμα.

εχεις επιλογη χρηση δικτυου/οταν απαιτειται.

μπορεις να το βαλεις....ρυθμισεις/δικτυο/χρηση δικτυου/ποτε.

 

Το έκανα και αυτό και το άφησα και 10 λεπτά στο μπαλκόνι.Είμαι σε 2ο όροφο και έχω άπλα, αφού κοιτάω σε βουνό.Δυστυχώς ούτε και αυτό έπιασε...:worry:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Oκ τελικά.Κατά τις 1 το βράδυ και μετά από πολλές προσπάθειες συνδέθηκε.Το κακό είναι ότι 1 μετρό να κάνω από το μπαλκόνι προς τα μέσα στο δωμάτιο, χάνει το σήμα.

Σήμερα βγήκα και 1 βόλτα με το αμάξι και το κινητό το είχα πάνω στα πόδια μου (η βάση έχει παραγγελθεί και έρχεται) και το σήμα δεν το έχανε καθόλου παρόλο που δεν ήταν μπροστά στο παρμπριζ το κινητό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Oκ τελικά.Κατά τις 1 το βράδυ και μετά από πολλές προσπάθειες συνδέθηκε.Το κακό είναι ότι 1 μετρό να κάνω από το μπαλκόνι προς τα μέσα στο δωμάτιο, χάνει το σήμα.

Σήμερα βγήκα και 1 βόλτα με το αμάξι και το κινητό το είχα πάνω στα πόδια μου (η βάση έχει παραγγελθεί και έρχεται) και το σήμα δεν το έχανε καθόλου παρόλο που δεν ήταν μπροστά στο παρμπριζ το κινητό.

 

λογικο ειναι να χανεται το σημα μολις μπαινεις μεσα.

και σε μενα γινεται αφου δεν βλεπει ουρανο.αν και καμια φορα πολυ

σπανια εχω που και που στο δωματιο.

παντως παρατηρησα οταν βγαινω απο το σπιτι και το ανοιγω περπαντωτας πολυ δυσκολα εντοπιζει στιγμα,ενω μεσα στο αμαξι σε 2λεπτα βρισκει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

smart2go,ρυθμισεις,Γενικα ,φωνητικη καθοδηγηση-->Ελληνικα

Κατεβαζεις μεσω wlan.

 

Μολις πραγματοποιηθηκε πετυχημενα απο μενα.:happy:

 

 

Ανεβασα εδω τις Ελληνικες & Αγγλικες φωνητικες εντολες

για οποιον ενδιαφερεται :

 

φωνητικες εντολες :Μετα το κατεβασμα μεσω wlan ,τις βρηκα εδω:

 

στο memory card:\Private\20001f63

Ελληνικες:

http://rapidshare.com/files/34487991/greek.zip.htm

 

English :

http://rapidshare.com/files/34489605/english.zip.html

 

μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως ειναι ολα αυτα....????

κατεβασα τον πρωτο φακελο που λεει ελληνικες εντολες....

ειναι ενας ζιπαρισμενος φακελος με διαφορα αρχεια μεσα.....

βαζω ολα αυτα τα αρχεια στον memory card:\Private\20001f63...και αν το κανω αυτο τι θα συμβει....??:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...