Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia Maps (ex. Ovi Maps/Smart2go)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά μην το λες έτσι, του λείπουν πολλά χωριά όμως...

Η κάλυψη δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να συγκριθεί με τον συνδιασμό autodrive-anavasi που προσφέρει το garmin, όμως, γίνονται διαρκής βελτιώσεις στους προσφερόμενους χάρτες και, γενικότερα, η εφαρμογή αναβαθμίζεται συνεχώς.

 

έβαλα την "ρωγμώδη" έκδοση του 3, αν είναι να την πληρώσω την καθοδήγηση τι να το κάνω, έχω και Garmin που θεωρώ σαφώς ανώτερο, παρεμπιπτόντως, εδώ δεν μπορούν να περαστούν κάμερες τροχαίας κτλ ε?

Δεν χρειάζεται να πληρώσεις τίποτα. Δίνεις όσους αριθμούς κινητού μπορείς να βρεις και παίρνεις άδειες 7ήμερες. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν χρειάζεται να πληρώσεις τίποτα. Δίνεις όσους αριθμούς κινητού μπορείς να βρεις και παίρνεις άδειες 7ήμερες. ;)

 

Φαντάζομαι εννοείς Imei Nokia? τα 7ημερα δεν τα πληρώνεις?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ΙΜΕΙ αλλά αριθμούς κινητών τηλεφώνων. Σoυ έρχεται σαν μήνυμα ο κωδικός στον αριθμό του κινητού που έδωσες και το βάζεις στην φόρμα της έκδοσης 3 και έχεις 7 μέρες.

 

http://europe.nokia.com/explore-services/maps/e-voucher-campaign

Link to comment
Share on other sites

Όχι ΙΜΕΙ αλλά αριθμούς κινητών τηλεφώνων. Σoυ έρχεται σαν μήνυμα ο κωδικός στον αριθμό του κινητού που έδωσες και το βάζεις στην φόρμα της έκδοσης 3 και έχεις 7 μέρες.

 

http://europe.nokia.com/explore-services/maps/e-voucher-campaign

 

Μετά θα μου δημιουργήσει πρόβλημα με την σπασμένη έκδοση?

Σ' ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τις απαντήσεις. Και κάτι ακόμα, POI δεν υπάρχει τρόπος να μπουν εδώ ε?

Link to comment
Share on other sites

Για ΡΟΙ δεν το έχω ψάξει καθόλου, μια ςκαι δεν τα χρησιμοποιώ, και δεν μπορώ να σου παντήσω.

 

Όχι, δεν θα δημιουργήσει κανένα πρόβλημα με την σπασμένη έκδοση για τον πολύ απλό λόγο οτι αυτό θα το κάνεις μόνο αν έχεις την γνήσια. Αν έχεις την σπασμένη, έχεις απεριόριστη άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να προσθέσουμε στον χάρτη επιπλέον πληροφορίες όπως μονόδρομοι, πρόσθετα POIs κλπ;

 

Πρόσθετους χάρτες έκδοσης 3 για άλλες χώρες που μπορούμε να βρούμε; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα. Εβαλα τους χαρτες τους καινουργιους και το νοκια μαπς το 3 και οταν κανω ζοομ στην πολη μου, με το που αρχιζει να βγαζει γραμματα και οδους, κλεινει το προγραμμα μονο του (σε πεταει εξω) και το gps μενει ανοιχτο...

 

Καμια ιδεα;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να προσθέσουμε στον χάρτη επιπλέον πληροφορίες όπως μονόδρομοι, πρόσθετα POIs κλπ;

 

Πρόσθετους χάρτες έκδοσης 3 για άλλες χώρες που μπορούμε να βρούμε; :worry:

Κατέβασε το Map Loader για την έκδοση 3 και φόρτωσε όποιον χάρτη θες.

 

 

Εχω ενα προβλημα. Εβαλα τους χαρτες τους καινουργιους και το νοκια μαπς το 3 και οταν κανω ζοομ στην πολη μου, με το που αρχιζει να βγαζει γραμματα και οδους, κλεινει το προγραμμα μονο του (σε πεταει εξω) και το gps μενει ανοιχτο...

 

Καμια ιδεα;

 

Αν κάνεις restart στο κάνει? Εννοώ επανεκκίνηση του κινητού. Μήπως δεν έχεις αρκετή μνήμη?

 

 

 

 

 

Και μια ερώτηση δική μου: Πως γίνεται να βάλεις γωνίες? Δηλαδή αντί οδό και αριθμό να βάλεις 2 οδούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλα οτι να ναι, τωρα κλεινει το κινητο μονο του... φορτωνει την εφαρμογη και μετα κανει restart.. α ρε νοκια...
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση δική μου: Πως γίνεται να βάλεις γωνίες? Δηλαδή αντί οδό και αριθμό να βάλεις 2 οδούς.

 

Δε νομίζω να γίνεται. Έχει φόρμα όπου συμπληρώνεις τα επίπεδα της αναζήτησης. Δεν μπορείς να βάλεις δύο δρόμους. Είναι πάντως κάτι που θα πρέπει να προστεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να γίνεται. Έχει φόρμα όπου συμπληρώνεις τα επίπεδα της αναζήτησης. Δεν μπορείς να βάλεις δύο δρόμους. Είναι πάντως κάτι που θα πρέπει να προστεθεί.

 

Πράγματι σε αυτό υπολείπεται...

 

Με το safety camera τι παίζει? Το έχουμε εγκατεστημένο όσοι έχουμε το 3? έχει και ραντάρ Ελλάδος ή μπα?

Link to comment
Share on other sites

Η οθονη περιστρεφεται οταν ΔΕΝ κανετε πλοηγηση? Δηλαδη οταν προχωρατε στον δρομο χωρις διαδρομη, ο χαρτης περιστρεφεται? Γιατι εμενα κοιταει μονιμα βορεια και κινειται το στιγμα...:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Η οθονη περιστρεφεται οταν ΔΕΝ κανετε πλοηγηση? Δηλαδη οταν προχωρατε στον δρομο χωρις διαδρομη, ο χαρτης περιστρεφεται? Γιατι εμενα κοιταει μονιμα βορεια και κινειται το στιγμα...:confused:

 

Tools --> Align map to route

Link to comment
Share on other sites

Η οθονη περιστρεφεται οταν ΔΕΝ κανετε πλοηγηση? Δηλαδη οταν προχωρατε στον δρομο χωρις διαδρομη, ο χαρτης περιστρεφεται? Γιατι εμενα κοιταει μονιμα βορεια και κινειται το στιγμα...:confused:

 

Μπορείς να το αλλάξεις αν πας tools-->align map to route.

 

Αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί δεν αποθηκεύεται η ρύθμιση και χρειάζεται κάθε φορά να το ξαναρυθμίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες που χρησιμοποιώ το πρόγραμμα, κάνω χαρτογράφηση κάποιων περιοχών και προσθέτω νέα POIs που καταχωρούνται στα "My favorites". Σε περίπτωση που πχ κάνω format στην κάρτα μνήμης, πως μπορώ να επαναφέρω τα POIs που πρόσθεσα;

 

Σκέφτομαι να αντιγράψω στο pc τον φάκελο "Cities" όπως θα είναι πριν το format. Μετά, κάνοντας πάλι εγκατάσταση του Nokia Maps 3, αντί να αντιγράψω στην κάρτα μνήμης τον αρχικό φάκελο Cities που μας έδωσε ο Αριστοτέλης, να αντιγράψω τον δικό μου φάκελο όπως προέκυψε μετά την προσθήκη των νέων POIs.

 

Δοκιμαστικά αποθήκευσα τον φάκελο στο pc και μετά πρόσθεσα ένα νέο POI. Στη συνέχεια αποθήκευσα τον νέο φάκελο Cities και σύγκρινα τις ιδιότητες. Μέγεθος, αριθμός αρχείων και αριθμός φακέλων ίδια και στους δύο φακέλους :( Μήπως τελικά τα νέα POIs που προσθέτουμε δεν αποθηκεύονται στον φάκελο Cities αλλά αλλού; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλα οτι να ναι, τωρα κλεινει το κινητο μονο του... φορτωνει την εφαρμογη και μετα κανει restart.. α ρε νοκια...

 

για δοκιμασε το εξης

1)μετονομασε τον φακελο cities se αλλο ονομα.

2)ανοιξε την εφαρμογη. πηγαινε tools->map -.maximum memory usage και βαλτο κατω απο 50%.

3) κλεισε την εφαρμογη

4)μετονομασε ξανα το φακελο σε cities.

5)ανοιξε ξανα την εφαρμογη

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Τωρα δουλευει κ σπανια κανει ρεσταστ. Παντως οταν βγαινω απο τους Χαρτες το gps μενει ανοιχτο..
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πως το καταλαβαίνεις οτι μένει ανοιχτό;

 

 

Στο 6210 αναβει το μπλε φως απο το gps button και επανω δεξια εχει το σημα του δορυφορου

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς είναι αυτό και αν το έχουμε ενσωματωμένο ήδη μέσα στον χάρτη με την 3η έκδοση? Παραθέτω αυτούσια την απάντηση στα αγγλικά από αυτόν που το πόσταρε:

 

"sorry for my bad english , do you want to try the safetycamera on Nokia Maps 3.0 , ok , donwload this : http://www.mediafire.com/?m2dhtywn2tn , unrar the "safetyspots.rar" , delte the folder "safetyspots" on your memory card E / cities / diskcache , now put my folder "safetyspots" at the same place E / cities / diskcache and you have the safety camera from Nokia , i think it's ok for all Europe , for me it's ok for France "

 

Υ.Γ. Αν απαγορεύεται και αυτό το link παρακαλώ απλά σβήστε το link.

 

Επίσης, μην έχει κάποιος ιδέα αν το 3 είναι το Ovi? Αν ναι μόνο στην Αμερική δείχνει τα κτίρια 3D?

Συνεργάζεται το Nokia Sports Tracker με το Maps?

Link to comment
Share on other sites

ειναι το ovi maps και εχει κτηρια σε 3d και για Ευρωπη, οταν λεμε 3d κτηρια μη περιμενεις να εχει και το σπιτι σου σε 3d. εχει τα γνωστα κτηρια παγκοσμιως . δεν εχω δοκιμασει το Nokia sports tracker με το maps αλλα λογικα συνεργαζονται και αν οχι τωρα στο μελλον σιγουρα.
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

ειναι το ovi maps και εχει κτηρια σε 3d και για Ευρωπη, οταν λεμε 3d κτηρια μη περιμενεις να εχει και το σπιτι σου σε 3d. εχει τα γνωστα κτηρια παγκοσμιως . δεν εχω δοκιμασει το Nokia sports tracker με το maps αλλα λογικα συνεργαζονται και αν οχι τωρα στο μελλον σιγουρα.

 

Σ' ευχαριστώ ακόμα μια φορά για τις απαντήσεις σου (rep ++ που λέμε :D), για το safety spot μην έχεις καμιά ιδέα για το τι είναι και αν έχει και για Ελλάδα? Το έχουμε ενσωματωμένο ή πρέπει να το βάλουμε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...