Jump to content

[Επίσημο] Motorola RIZR Z8


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον το κινητο το εχω αρκετο διαστημα κ μπορω να γινω αναλυτικοτερος σε οτι αφορα τα "μελανα" του σημεια . Καταρχας η Motorola το εχει ξεχασει απο τι στιγμη που το εβγαλε (για να μην πω κατι χειροτερο κ παρεξηγηθω) διοτι ειναι το πρωτο UIQ 3.1 τηλεφωνο της(με φυσικο αποτελεσμα να εχει απειρα bugs) κ για 6 μηνες τωρα δεν εχει καν ανακοινωθει ουτε το πρωτο software update ! Σε οτι αφορα την ποιοτητα κατασκευης ειναι απλα καλη εως πολυ καλη σε καμμια περιπτωση εξαιρετικη (εξολοκληρου πλαστικο τηλεφωνο με rubber πλαστικο γυρω-γυρω για να μην γλυστραει :lol: ) . Το μονο που το σωζει ειναι οι διαστασεις του , η μπαταρια του κ τα 30fps... ;)
My MacBook
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 223
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

exeis dikio en merei alla den payei na einai mia xara tilefwno...oso gia bugs exei alla ...dikaiologountai!

oso afora tin poiot5ita tin alli fora na toys poyme na ftiaksoun ena apo atsali se syndyasmo me ines apo anthrakonimata..mporei na einai pio poiotiko!

Link to comment
Share on other sites

η samsung βαζει ανθρακονηματα στα κινητα της... ισως θα πρεπει να αρχισουν ολοι να φτιαχνουν κατι τοσο ποιοτικο
Link to comment
Share on other sites

η samsung βαζει ανθρακονηματα στα κινητα της... ισως θα πρεπει να αρχισουν ολοι να φτιαχνουν κατι τοσο ποιοτικο

 

Και σε ποιά μοντέλα συγκεκριμένα?:worry::blink::worry:

Για το z8 επιμμένω ότι έχει εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και λέγοντας αυτό εννοώ κατασκευής , όχι απαραίτητα υλικών;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Φιλε οταν λεμε ποιοτητα και συγκεκριμμενα κατασκευαστικη τοτε ειτε σαρεσει ειτε οχι εννουμε κυριως τα υλικα απο τα οποια αποτελειται η κατασκευη γιατι χωρις αυτα θα μιλαγαμε για ¨ φουσκωτα μπαλονια" . Τωρα οταν μιλαμε για ποιοτητα σε κινητα εχοντας ως μετρο συγκρισης κινητα αλλων πολυ δημοφιλων εταιρειων τα οποια σου βαζουν υλικα οπως ατσαλι , τιτανιο , χρυσο ,πλατινα και ισως και ζαφυρι κρυσταλλο ( αμα τα αγνοεις σου ειναι δικο σου προβλημα ) τα οποια ειναι ανωτερα απο φυσικης , χημικης και αισθητικης αποψης και τους χαριζουμε ¨δικαιωματικα " πιστευω τα ευσημα των εξαιρετικων κατασκευων τοτε ειναι ηλιθιο να τα εξισωνουμε με κατασκευες απο στιβαρα και υψηλης σχεδιασης πλαστικα :mad:
My MacBook
Link to comment
Share on other sites

ta kinita exoun xrono zwis to poly ena xrono...meta ta bariesai kai theleis na ta allakseis..opote oti yliko kai na koybalane panw tous meta pane sta skoupidia opote ti lastixo ti titanio...kai ta dyo antexoyn ena xronoi....
Link to comment
Share on other sites

Φιλε οταν λεμε ποιοτητα και συγκεκριμμενα κατασκευαστικη τοτε ειτε σαρεσει ειτε οχι εννουμε κυριως τα υλικα απο τα οποια αποτελειται η κατασκευη γιατι χωρις αυτα θα μιλαγαμε για ¨ φουσκωτα μπαλονια" . Τωρα οταν μιλαμε για ποιοτητα σε κινητα εχοντας ως μετρο συγκρισης κινητα αλλων πολυ δημοφιλων εταιρειων τα οποια σου βαζουν υλικα οπως ατσαλι , τιτανιο , χρυσο ,πλατινα και ισως και ζαφυρι κρυσταλλο ( αμα τα αγνοεις σου ειναι δικο σου προβλημα ) τα οποια ειναι ανωτερα απο φυσικης , χημικης και αισθητικης αποψης και τους χαριζουμε ¨δικαιωματικα " πιστευω τα ευσημα των εξαιρετικων κατασκευων τοτε ειναι ηλιθιο να τα εξισωνουμε με κατασκευες απο στιβαρα και υψηλης σχεδιασης πλαστικα :mad:

 

Καταρχήν, ηρέμησε λίγο, δεν σε είπαμε καμπούρη και μην το παίξεις ξερόλας.

Κατά δεύτερον που είδες γραμμένο ότι η ποιότητα κατασκευής περιλαμβάνει απαραίτητα και τα υλικά??

Και εν πάση περιπτώση εγώ μιλάω για το δέσιμο του τηλεφώνου, το οποίο, παρά τον slide σχεδιασμό του (που είναι και περίεργος με την οθόνη να σηκώνεται) είναι εξαιρετικό-παραδειγματικό.

 

Από κει και πέρα χρησιμοποιούνται τα υλικά που χρησιμοποιούνται στο 95% των κινητών.

Δεν μπορεί κάποιος να πεί οτι αυτό είναι ούτε θετικό ούτε αρνητικό.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσα κ γω να μπω στον κοπο να ασχοληθω με το να σε χαρακτηρισω αλλα θα σε προσπερασω κ σε αυτο...

Τωρα σε οτι αφορα το θεμα μας αν μου αποδειξεις πως τα υλικα δεν εχουν να κανουν απαραιτητα με ποιοτητα (οπως σου απεδειξα πρωτος εγω ) θα σε πιστεψω. Θα σε δεχομουν πολυ καλυτερα κ πιο ηρεμα αν μου λεγες πως η Moto εχει τα καλυτερα πλαστικα σε σχεση με τους ανταγωνιστες της ;)

My MacBook
Link to comment
Share on other sites

Αν η διαφωνια μας ειναι θεμα γλωσσας ( κ πραγματικα λυπαμαι γι αυτο ) τοτε να σε βοηθησω λεγοντας πως το Ζ8 ειναι ενα σχεδιαστικα ομορφο , αισθητικα "ευχαριστο" , και εργονομικα προτοτυπο τηλεφωνο το οποιο εχει κατασκευαστει απο 6 διαφορετικους τυπους πλαστικου υψηλης ποιοτητας ( οσο υψηλη μπορει να ναι η ποιοτητα του πλαστικου ... ).Ελπιζω να σε καλυψα για αλλη μια φορα :)
My MacBook
Link to comment
Share on other sites

Και σε ποιά μοντέλα συγκεκριμένα?:worry::blink::worry:

Για το z8 επιμμένω ότι έχει εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και λέγοντας αυτό εννοώ κατασκευής , όχι απαραίτητα υλικών;)

 

το πρωτο κινητο ηταν αυτο που ειχε ανθρακονηματα και ειναι και ο λογος που τα κινητα samsung εχουν λεπτο μεγεθος ειναι ελαφρια και εχουν και καλη ποιοτητα κατασκευης

 

"Οι διαστάσεις του τηλεφώνου είναι 113 x 50 x 6,9 χιλιοστά - αποτέλεσμα της υλοποίησής του με την τεχνολογία Smart Surface Mounting Technology (SSMT).Η χρήση ελαφρών υλικών για την κατασκευή του, μεταξύ των οποίων και ανθρακονήματα, έχει ως αποτέλεσμα τη μείωση του βάρους του, αλλά και την ενίσχυση της ανθεκτικότητάς του. "

 

http://www.myphone.gr/devices/preview-246.html

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο κινητο ηταν αυτο που ειχε ανθρακονηματα και ειναι και ο λογος που τα κινητα samsung εχουν λεπτο μεγεθος ειναι ελαφρια και εχουν και καλη ποιοτητα κατασκευης

 

"Οι διαστάσεις του τηλεφώνου είναι 113 x 50 x 6,9 χιλιοστά - αποτέλεσμα της υλοποίησής του με την τεχνολογία Smart Surface Mounting Technology (SSMT).Η χρήση ελαφρών υλικών για την κατασκευή του, μεταξύ των οποίων και ανθρακονήματα, έχει ως αποτέλεσμα τη μείωση του βάρους του, αλλά και την ενίσχυση της ανθεκτικότητάς του. "

 

http://www.myphone.gr/devices/preview-246.html

 

 

:worry:Δεν το είχα διαβάσει αυτό.:blink:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το κινητο το εχω αρκετο διαστημα κ μπορω να γινω αναλυτικοτερος σε οτι αφορα τα "μελανα" του σημεια . Καταρχας η Motorola το εχει ξεχασει απο τι στιγμη που το εβγαλε (για να μην πω κατι χειροτερο κ παρεξηγηθω) διοτι ειναι το πρωτο UIQ 3.1 τηλεφωνο της(με φυσικο αποτελεσμα να εχει απειρα bugs) κ για 6 μηνες τωρα δεν εχει καν ανακοινωθει ουτε το πρωτο software update ! Σε οτι αφορα την ποιοτητα κατασκευης ειναι απλα καλη εως πολυ καλη σε καμμια περιπτωση εξαιρετικη (εξολοκληρου πλαστικο τηλεφωνο με rubber πλαστικο γυρω-γυρω για να μην γλυστραει :lol: ) . Το μονο που το σωζει ειναι οι διαστασεις του , η μπαταρια του κ τα 30fps... ;)

 

Ακομα? Και ελεγα να το παω για αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ακομα... Το χειροτερο bug που δεν το εχω σιγουρεψει 100% ακομα ειναι το εξης . Οταν το κινητο ΚΛΕΙΣΕΙ λογω χαμηλης μπαταριας τοτε για να το ανοιξω/φορτισω πρεπει να ΒΓΑΛΩ κ επειτα να ΞΑΝΑΒΑΛΩ την μπαταρια του . Σε διαφορετικη περιπτωση το κινητο δεν ανοιγει αλλα ουτε φορτιζει πραγματικα ενω το πρασινο LEDακι δειχνει ανοικτο . Ας το σχολιασει καποιος
My MacBook
Link to comment
Share on other sites

Τελικα φαινεται πως το "προβλημα" μου εχει να κανει με το instant-on που για πρωτη φορα εφαρμοζεται στο Z8 . Με αλλα λογια το Z8 οποτε παταμε το power για να κλεισει , δεν "κλεινει" ποτε ! Για αυτο αν προσεξουμε το task list καθε φορα που ανοιγουμε το τηλεφωνο ειναι παντα οπως το αφησαμε πριν κλεισει . Αυτος ειναι κ ο λογος που το Ζ8 κανει 20-25 sec για να ανοιξει . Επισης φαινεται πως το τηλεφωνο εχει ενσωματωμενο chip μνημης τυπου MRAM (4 MB περιπου ) εκει κανει μαλλον αυτο το "εξυπνο" flash της μνημης του . Το θεμα ειναι πως για να γινει hard - reset πρεπει να βγει η μπαταρια . Αν και σιγουρα υπαρχει καποιος συνδυασμος πληκτρων ( μυστικο των σχεδιαστων του Ζ8 ) που κανει ακριβως αυτη τη δουλεια .... :shifty:
My MacBook
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια, ειναι καποιοι που ρωτουν, γτ ακομα to z8 ακομα να βγαλει firmware,reflash κ.ο.κ!! μπορει καποιος να απαντησεις?

 

αλλοι ζητουν skin... αλλοι... 1002 πραγματα....

 

 

εχει βγει τπτ??ή ακομα περιμενουμε?:worry:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει βγει ενα δοκιμαστικο απο αγγλια αλλα εχει κλεισει πλεον η περιορισμενη αυτη συμφωνια . Εξαλλου ειναι απαραιτητο να παει αγγλια για να γινει αυτο το firmware update . Το περιμενουμε παντως σε "επισημη" μορφη .
My MacBook
Link to comment
Share on other sites

δλδ??πικρα εως τωρα??τπτ δεν εχει βγει εε??

 

εε ρε παιδια, εσεις που εχετε το z8 ή που ενδιαφερεστε, ψαξτε το λιγο ρε σεις...

 

με τα δεδομενα που μ δινετε, βλεπω πως το z8 ειναι πολυ πισω, αχετα ποσο κινηταρα ειναι!:worry:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Ferrari Limited Edition

 

Motorola is about to release the Z8 Ferrari Limited Edition smartphone. Its design speaks louder than words: Black and Red colors and Ferrari logo.

In addition it comes with two preinstalled clips, theme ring tones and wallpapers, registration at Ferrari’s official site and “Bourne Identification” movie.

The new edition doesn’t have anything different from the original Motorola Z8 RIZR. This is a side-kick slider powered by UIQ 3.1. Ferrari Limited Edition

will come out in 1Q 2008 at Ferrari Store and Motorola’s sales centers.

 

 

http://img114.imageshack.us/img114/2896/z820ferrari20limited20ebz3.jpg

 

πηγή: Mobile-Review.com

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε ρε μάγκες που μπορώ να βρω μπαταρία για το Z8 ? Στο Γερμανό μου είπανε, πως δεν υπάρχει μπαταρία για το συγκεκριμένο. όποιος μπορεί ας βοηθήσει ... :help:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι γίνεται παιδιά;

Μάλλον δεν το πήρε και πολύς κόσμος αυτό το κινητό!

Εμένα όμως μου αρέσει και σκέφτομαι να το πάρω. Έχει μία … … … μοναδικότητα! :rolleyes:

Αν το έχει λοιπόν κάποιος μπορεί να μου πει τις επιδόσεις του στα παρακάτω;

 

1) Σήμα

2) Ποιότητα συνομιλίας

3) Ένταση και ποιότητα εξωτερικού ηχείου

4) Ποιότητα συνομιλίας μέσω bluetooth

5) Ποιότητα κατασκευής. To slide είναι σφιχτό ή κάνει βόλτες;

6) Ταχύτητα μενού

7) Υποστήριξη Ελληνικών

8) Γενικά ότι πληροφορία έχετε για + και – θα βοηθούσε.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου απαντήσω αλλά θεωρώ ότι το Ζ10 θα ήταν σοφότερη επιλογή.

 

 

Σίγουρα το Ζ10 είναι καλύτερη επιλογή. Αλλα:

-Πότε θα έρθει;

-Πόσο θα έχει;

-Η βασική του διαφορά με το Ζ8 είναι η κάμερα των 3.2Mp και κάποια άλλα χαρακτηριστικά τα οποία προσωπικά δεν χρειάζομαι.

 

Εκτός άν μου διαφεύγουν ΜΕΓΑΛΕΣ διαφορές απο το Ζ10!

 

Στο Ζ8 με ελκύει πολύ η σχεδίαση, η ποιότητα κατασκευής (απ'ότι λένε είναι άριστη, εγώ δεν το έχω δεί live το τηλέφωνο), το ΝΕΟ UIQ 3.1 Symbian ver. 9.2. (το οποίο δεν έχω δουλέψει ποτέ), και το οτι το έχουν πολύ λίγοι...!

 

Γιαυτά ακριβώς λέω να το πάρω. Δεν με απασχολεί, ας πούμε, η "λίγη" κάμερα. Θέλω να έχει όμως ΚΑΛΑ βασικά πράγματα όπως ΚΑΛΟ σήμα, ΚΑΛΟ ήχο, ΚΑΛΗ συνομιλία μέσω bluetooth.

Σύν οτι το έχω βρεί ελαφρώς μεταχειρισμένο σε τιμή κάτω απο 250Ε.

 

 

Υ.Γ Λειτουργικό τα Ζ8 και Ζ10 θα έχουν προφανώς το ίδιο έτσι δεν είναι;

edit 1 : Το Ζ10 έχει Symbian 9.2 OS with UIQ 3.2 UI

 

edit 2 :

 

Πήγα σήμερα σε Πλαίσιο και το είδα live.

Καλή κατασκευή. Αρκετά έως πολύ καλή ποιότητα. Γενικά όμορφο τηλέφωνο.

 

ΑΛΛΑ αυτό το μενού του ρε παιδιά...! ΗΜΑΡΤΟΝ. Πολύ χάλια. Πιό αργό κι απο την καθυστέρηση...!:confused: . Μπερδεμένο. Τα εικονίδια αρκετά έως πολύ μάπα...!

 

Τί να πώ! Έκατσα 5 λεπτά μαζί του και ήταν αρκετά. Κατα τη γνώμη μου δεν αξίζει ούτε ... 100Ε! Άν λάβω υπόψιν μου και αυτά που διαβάζω στα ξένα forum για συνεχόμενα κολλήματα και restart... τότε ...

 

Συγνώμη που είμαι τόσο απόλυτος αλλα ... ... απογοητεύτικα πολύ! Περίμενα πολλά περισσότερα απο ένα κινητό MOTOROLA 450E! :(

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...