Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6110 Navigator


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καπου εχει αναφερθει για μια εγκατασταση ενος αρχειου sis για το 6110 με το οποιο μπορεις να αντικαταστησεις το κεντρικο πληκτρο του navigator το οποιο σε βαζει στο route66. προσπαθησα να το κανω αλλα λεει κατι για πιστοποιητικο........το δοκιμασε καποιος ? το εχει αντικαταστασει το πληκτρο αυτο με κατι αλλο ? οπως π.χ αντι για το route66,να βαλει στη θεση του το garmin,ή το sygic ?......

ας μας πει καποιος τον τροπο αν γνωριζει-πιστευω πως στους περισσοτερους κατοχους 6110 θα ηταν προτιμοτερο να βαλουμε αλλη εταιρεια και οχι την μουφα της nokia !!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

προσπαθησα να το κανω αλλα λεει κατι για πιστοποιητικο........το δοκιμασε καποιος ?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253298#post2253298 :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

καπου εχει αναφερθει για μια εγκατασταση ενος αρχειου sis για το 6110 με το οποιο μπορεις να αντικαταστησεις το κεντρικο πληκτρο του navigator το οποιο σε βαζει στο route66. προσπαθησα να το κανω αλλα λεει κατι για πιστοποιητικο........το δοκιμασε καποιος ? το εχει αντικαταστασει το πληκτρο αυτο με κατι αλλο ? οπως π.χ αντι για το route66,να βαλει στη θεση του το garmin,ή το sygic ?......

ας μας πει καποιος τον τροπο αν γνωριζει-πιστευω πως στους περισσοτερους κατοχους 6110 θα ηταν προτιμοτερο να βαλουμε αλλη εταιρεια και οχι την μουφα της nokia !!!!!!!!!!!!!!

 

To εχω βαλει εγω!

Οσο για το πιστοποιητικο, γυρισε πισω την ημερομηνια μερικους μηνες και θα γινει εγκατασταση.

Στο μονο πατημα εχω βαλει να κλειδωνει και στο παρατεταμενο εχω το Garmin.

Kατεβαστε το απο ΕΔΩ

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Το πιστοποιητικό έχει λήξει. Σ' αυτή τη περίπτωση αλλάζουμε την ημερομηνία του κινητού ένα εξάμηνο πίσω και ξανακάνουμε εγκατάσταση. Αν δεν γίνει και πάλι τίποτα, τη βάζουμε ακόμη πιο πίσω. Θα πρέπει να πέσουμε στη περίοδο που ίσχυε το πιστοποιητικό. Μετά το πέρας της εγκατάστασης ξαναγυρνάμε στη σωστή ημερομηνία.

Οι εφαρμογές δεν έχουν την επίσημη πιστοποίηση της Nokia (οι περισσότερες). Σε αυτή τη περίπτωση πηγαίνουμε στη «Διαχείριση εφαρμογών» και πατάμε Επιλογές > Ρυθμίσεις και βάζουμε στο:

o Εγκατάσταση λογισμικού (Όλα)

o Έλεγχος πιστοποιητικών (Απενεργοποιημένη

 

ολα αυτα τα εχω κανει αλλα τιποτα.......................................

 

το μυνημα που μου βγαζει ειναι............" σφαλμα πιστοποιητικου-επικοινωνιστε με τον προμηθευτη της εφαρμογης...................

 

ειναι αυτο που πρεπει να γινει sign η εφαρμογη ? πως ομως αφου δεν δεχονται εγγραφες?

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ πως μπορείς να την υπογράψεις.

Έχει λίγη φασαρία, αλλά αξίζει!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

ας μας πει καποιος τον τροπο αν γνωριζει-πιστευω πως στους περισσοτερους κατοχους 6110 θα ηταν προτιμοτερο να βαλουμε αλλη εταιρεια και οχι την μουφα της nokia !!!!!!!!!!!!!!

 

Φίλε μου καλά τα λες. Στο προφίλ σου δεν αναφέρεις την περιοχή σου.

Αν μένεις Αθήνα... συνέχιζε να διαβάζεις. Αν είσαι σε κάποιο μέρος της επαρχίας, τότε το GARMIN είναι το ιδανικό.

 

Μετά από αρκετά πειράματα, (αν είσαι στην Αθήνα) θα διαπιστώσεις πως το ROUTE 66 μπορεί να είναι "μούφα" και να έχει το "σ" σαν τελικό σίγμα (δηλαδή "ς), έχει όμως ακρίβεια όταν δείχνει που είσαι.

 

Με το Garmin, ειδικά στην Αθήνα, θα δεις πως συχνά σε δείχνει μερικά μέτρα (έως και 50) από εκεί που είσαι στα αλήθεια.

 

Αυτό ισχύει ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ για το 6110!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα διάφορα αρχεία MPEG να τα μετατρέψω σε mp4 προκειμένου να τα κάνει αναπαραγωγή το 6110.

Τελικά... αν το αρχείο που στέλνετε στο 6110, έχει ανάλυση 320x240... τότε με ότι bitrate και αν το γράψετε (από 400kbps μέχρι 5000 Kbps) θα κάνει σπασίματα που είναι ορατά κυρίως στην εικόνα. Μικρά παγώματα.

Αν όμως το μετατρέψετε στη μισή ανάλυση (δηλαδή 160x120), μπορεί η εικόνα σε "προβολή πλήρης εικόνας" από το κινητό να έχει πολλά πίξελ, όμως σε κανονική προβολή, η εικόνα είναι άψογη και χωρίς το παραμικρό σπάσιμο.

 

Σίγουρα ο ήχος δεν έχει να κάνει με αυτά τα σπασίματα και γιααυτό δεν λέω για τα πειράματα που έκανα στη συμπίεση του ήχου.

Link to comment
Share on other sites

20ο ποστ που κανω και δεν φαινεται μετα απο 10 λεπτα. παρακαλω καποιος διαχειριστης να μου εξηγησει το γιατι με προσωπικο μηνυμα. Εκανα κατι κ τα σβηνετε?
Link to comment
Share on other sites

20ο ποστ που κανω και δεν φαινεται μετα απο 10 λεπτα. παρακαλω καποιος διαχειριστης να μου εξηγησει το γιατι με προσωπικο μηνυμα. Εκανα κατι κ τα σβηνετε?

 

Αντι να κανεις παραπονα ,ΔΙΑΒΑΣΕ το λογο εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=204446

 

Κανοντας κλικ εδω http://www.myphone.gr/forum/search.php?do=finduser&u=94329

βλεπεις που βρισκονται τα μηνυματα σου

 

Οπως πχ αυτο εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2306738#post2306738

Υπαρχει στο σχετικο θεμα.

Thanks.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Το να ενημερωσω με μια σειρα πόστ τους χρηστες που εχουν 6110 , πως να κανουν πολυ ευκολα sign δε το θεωρησα offtopic. anyway ok.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα. Εχω εγκαταστησει περα απο το προεγκατεστημενο προγραμμα της Νοκια γiα navigation to garmin και το sygic και σκοπευω να βαλω και το tomtom. θα ηθελα να βοηθησει καποιος να βρω χαρτες ευρωπης
ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

Το να ενημερωσω με μια σειρα πόστ τους χρηστες που εχουν 6110 , πως να κανουν πολυ ευκολα sign δε το θεωρησα offtopic. anyway ok.

Χωρίς να έχω κάποια προσωπική σχέση (δεν τον ξέρω τον χριστιανό), ήταν άκρως χρήσιμο το ποστ για το γρήγορο Sign In και καλά έκανε που το έβαλε εδώ και όχι στις εφαρμογές. 'Εχω ένα 6110, αλλά σπάνια επισκέπτομαι το section "εφαρμογές" αφού εκεί συνήθως γράφουν όσοι έχουν smartphone.

 

Επίσης, ο συγκεκριμένος χρήστης (από ότι είδα από τα ποστ του) δεν είναι "νεκρό μέλος" που μπήκε μια φορά, πήρε την πληροφορία του και την "έκανε".

Συμμετέχει ενεργότατα και "προσφέρει".

 

Καλό θα ήταν λοιπόν το φόρουμ, που επίσης αγαπώ και συμμετέχω καθημερινά, να "χειρίζετε" διαφορετικά και με επιοίκια "περιπτώσεις ποστ" χρηστών σαν τον Arxegonos ή τον Aristotelis που βοηθούν όλο τον κόσμο.

 

Εύχομαι να μην θεωρήσετε αυτό το ποστ "OFF TOPIC" και εύχομαι να μην μου το σβήσετε. Αν, πάλι, το σβήσετε, θα σημαίνει πως δεν υπάρχει ελευθερία έκφρασης στο φόρουμ.

 

Παιδες καλημερα. Εχω εγκαταστησει περα απο το προεγκατεστημενο προγραμμα της Νοκια γiα navigation to garmin και το sygic και σκοπευω να βαλω και το tomtom. θα ηθελα να βοηθησει καποιος να βρω χαρτες ευρωπης

 

To tomtom όμως θέλει εξωτερικό GPS. Δεν παίζει με το ενσωματωμένο του 6110. Το γνωρίζεις αυτό φίλε μου;

Επίσης, αφού το έθεσες... το sygic δεν μπορώ να πω πως συνεργάζεται τέλεια με το 6110. Το δοκίμασες και έμεινες ευχαριστημένος;

Μήπως σου κολλάει λίγο η συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αφού το έθεσες... το sygic δεν μπορώ να πω πως συνεργάζεται τέλεια με το 6110. Το δοκίμασες και έμεινες ευχαριστημένος;

Μήπως σου κολλάει λίγο η συσκευή;

 

φιλε radiodj105 σε πληροφορω οτι με το sygic δεν αντιμετωπιζω κανενα απολυτως προβλημα στο δικο μου 6110 και μαλιστα το θεωρω κλασης ανωτερω του garmin για εντος πολεων ομως γιατι εχει πολυ καλυτερα γραφικα,καλυτερη πλοηγηση,και πολυ καλυτερη και ποιο συγκεκριμενη φωνητικη πλοηγηση .στο μονο που υστερει καπως αλλα σε πολυ μικρο βαθμο που εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει ειναι στον επαναυπολογισμο του δρομολογιου σε σχεση με την τελευταια ομως 4.10.80 του garmin.στην 4.10.60 ειναι το ιδιο για να μην πω καλυτερο.μιλαμε για 2-3 δευτερολεπτα για ολες τις περιπτωσεις ετσι ? δεν νομιζω να ειναι τοσο σπουδαιο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Το Sygic λοκάρει πολύ πιό γρήγορα από το Garmin (ωερ. 4.10.60 που έχω εγώ στο Ν6110), έχει μεγαλύτερη ακρίβεια στο στίγμα αλλά οι χάρτες του (σε περιοχές που έχω δοκιμάσει) περιορίζονται κυρίως στα όρια των πόλεων. Όντως καθυστερεί λίγο στον επανυπολογισμό της διαδρομής αλλά δεν κολάει καθόλου το τηλέφωνο. Το Garmin έχει πληρέστερους χάρτες.
Link to comment
Share on other sites

Sygic

+Oμορφο κ ευκολο interface

- Ελλιπεις Χαρτες

-Βαρυ στην κινηση μεσα στο χαρτη με το pointer

 

Garmin

+Πληρεστερη καλυψη απο ολα μεχρι σημερα

-Σημα λιγο εκτος θεσης

--Βαρυ στη κινηση μεσα στο χαρτη με το pointer

 

Route66

++Ελαφρυ κ ευχρηστο σε ολα τα στοιχεια του

+Ακριβεια σηματος

---- Καλυψη

 

Οσο για το λοκάρισμα νομιζω πως ειναι ολα τα ιδια παιδια. Προσωπικα δουλευω το garmin.

 

ΥΓ.: Επειδη τωρα ειδα τη προηγουμενη σελιδα να προσθεσω ενα 'ευχαριστω' στον radiodj105 για την υποστηριξη

Link to comment
Share on other sites

'Εβαλα αυτό στο 6110 μου για να βλέπω σήμα και κεραία που με εξυπηρετεί.

 

http://www.afischer-online.de/sos/celltrack/#newos

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ. Πηγαίντε κάπου στη μέση της σελίδας, όπου λέει

CellTrack91 - Version for S60 Symbian 3rd Generation

 

 

Θέλει sign in αλλά χάρη στους κινέζους έχουμε γίνει ξεφτέρια στο Sign-In.

 

Εδώ είναι το αρχείο (ανυπόγραφο).

http://www.afischer-online.de/sos/celltrack/CellTrack91_S60_3_0_v_1_0_5_unsigned.sis

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με ένα πρόβλημα που προέκυψε σε ένα 6110 Navigator. Φίλος με πρόβλημα όρασης αγόρασε προχθές τη συσκευή η οποία είχε την προηγούμενη έκδοση firmware 3.58. Εγκαταστήσαμε ένα λογισμικό ανάγνωσης οθόνης για να αναγγέλονται οι πληροφορίες και όλα δουλευαν ρολόι. Στη συνέχεια ανα καλύψαμε ότι ήταν διαθέσιμη η έκδοση 4.22 και αναβαθμίσαμε τη συσκευή μέσω του NSU.

Εγκαταστήσαμε το λογισμικό ανάγνωσης οθόνης και όταν ξεκινάμε το Route 66 το τηλέφωνο πάει να εκκινήσει την εφαρμογή αλλά επιστρέφει στο αρχικό μενού, ενώ επάνω δεξιά εμφανίζεται ένα δορυφορικό πιάτο.

Υπάρχει μήπως η δυνατότητα με κάποιο άλλο εργαλείο (οχι NSU) να επιστρέψει η συσκευή στο 3.58;

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με ένα πρόβλημα που προέκυψε σε ένα 6110 Navigator. Φίλος με πρόβλημα όρασης αγόρασε προχθές τη συσκευή η οποία είχε την προηγούμενη έκδοση firmware 3.58. Εγκαταστήσαμε ένα λογισμικό ανάγνωσης οθόνης για να αναγγέλονται οι πληροφορίες και όλα δουλευαν ρολόι. Στη συνέχεια ανα καλύψαμε ότι ήταν διαθέσιμη η έκδοση 4.22 και αναβαθμίσαμε τη συσκευή μέσω του NSU.

Εγκαταστήσαμε το λογισμικό ανάγνωσης οθόνης και όταν ξεκινάμε το Route 66 το τηλέφωνο πάει να εκκινήσει την εφαρμογή αλλά επιστρέφει στο αρχικό μενού, ενώ επάνω δεξιά εμφανίζεται ένα δορυφορικό πιάτο.

Υπάρχει μήπως η δυνατότητα με κάποιο άλλο εργαλείο (οχι NSU) να επιστρέψει η συσκευή στο 3.58;

Ευχαριστώ...

 

Μάλλον άθελά σας, καταστρέψατε κάτι στα "κλειδιά" του χάρτη.

Αν είναι αυτό, μόνο στη ΝΟΚΙΑ (και όχι σε Nokia Club) θα στο φτιάξουν.

Δεν θα σου κοστίσει τίποτα.

Κάτι ανάλογο με τα κλειδιά είχα πάθει κι εγώ.

Μην πας σε ΝΟΚΙΑ Club γιατί θα σου κάνουν...ότι κάνεις κι εσύ ο ίδιος. Μια απλή αναβάθμιση.

Εμένα σε ΝΟΚΙΑ Club δεν μου έλυσαν το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

To Route 66 δεν ανοίγει όταν τρέχει το λογισμικό ανάγνωσης οθόνης. Αντίθετα όλα πάνε ρολόϊ όταν κλείνουμε την εφαρμογή ανάγνωσης οθόνης.

Σε άλλο 6110 N με firmware 3.58 όλα δουλεύουν μια χαρά. Αυτός είναι ο βασικός λόγος που μας οδηγεί στο ερώτημα εαν μπορούμε να επιστρέψουμε στο 3.58 από 4.22.

Μήπως γνωρίζει κανείς εαν με το 4.22 αλλάζει και η έκδοση του navigator (route 66); Εαν ναι υπάρχει ίσως η δυνατότητα να εγκαταστήσουμε την παλαιότερη έκδοση του στη συσκευή με 4.22 firmware;

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

εκανα αυτην την ερωτηση

 

Ειπα να κανω update το 6110 μεσω internet και εκει που εκανε την αναβαθμιση κοπηκε ξαφνικα η συνδεση και τωρα το τηλ. το ανοιγω και μενει σε μια λευκη οθονη. Μπορω να κανω κατι εγω?? Το κατεστρεψα

 

Και πηρα αυτην την απαντηση

 

Βγάλε τη μπαταρία ξαναβάλε τη και εκκίνησέ το.

Αν δεν ανοίξει κάνε του format.

Αν και πάλι δεν γίνει κάτι, πήγαινε το σε Nokia Shop.

 

 

format πως κανω???

theodoros
Link to comment
Share on other sites

Post #10 από S60 Platform FAQ.:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Post #10 από S60 Platform FAQ.:rolleyes:

 

Δεν γινεται τιποτα.... Αυτο λετε να το καλυπτει εγγυηση ??? ή δυσκολο??

theodoros
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ένα Nokia Shop και πες τους πως κόλλησε πάνω στην αναβάθμιση.

Ίσως δεν σου χρεώσουν την αναβάθμιση που θα του κάνουν αυτοί.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα το 6110 και ειναι ακαταλαβιστικο γιατι εχω συνηθηση σε sony,το εχω με qtelecom ,στο gps υπαρχει τροπος να εχουμε φωνητηκες οδηγιες?εκανα ενα serch αλλα μπερδευτηκα περισοτερο ειμαι στο σταδιο οτι κανω βημα βημα,συγνωμη αν γινομαι κουραστηκος
Link to comment
Share on other sites

zmy5710 καταρχάς πρεπει να διαβάσεις πολυυυυυ το φόρουμ εδω για να μαθεις περι symbian phones οπως το κινητο που αγορασες. Πλοήγηση το πρόγραμμα που προυπάρχει στο κινητο εχει για αθήνα/θεσσαλονίκη/πάτρα

Εδώ να αναφέρω πως ειχα μια επίσκεψη απο υπάλληλο της Navteq που μου ζήτησε κατι δεδομένα για ενημέρωση του route66 και υπολογίζουν 2-3 μηνες για έκδοση αναβάθμισης.

 

Μέσα στο πρόγραμμα στη καρτέλα επέλεξε "ρυθμίσεις" και έπειτα στη καρτέλα "γενικά" δες αν ειναι όλα σωστα. Αν δεν εχεις εγκατεστημένη την ελληνικη φωνητική πλοήγηση μπορεις να τη κατεβάσεις ευκολα απο το σάιτ της Νοκια.

 

Σιγουρέψου πρωτα πως έχεις τον ελληνικό χάρτη ξεκλειδωμένο γιατι διοχετεύθηκαν στην αγορά συσκευές με γερμανικούς χάρτες. Την είχα πατίσει κ εγω και μου αλλάξανε τη συσκευη. Το αναφέρω αυτο γιατι ειναι προεπιλεγμένη κανονικα η φωνητική καθοδήγηση και δε θα έπρεπε να το ψάχνεις. Εκτος κ αν εισαι σε περιοχή Εκτος απο αυτες που προανέφερα (αθήνα/θεσσαλονίκη/πάτρα) οπότε δεν υπάρχει κάλυψη άρα ουτε και πλοήγηση.

Αν εισαι σε τετοια περιοχή απλα μπες ΕΔΩ και ο Θεος βοηθος :p .

Διάβασε τη 1η σελιδα να μπεις στο νόημα και έπειτα πηγαινε ΕΔΩ και στειλε μηνυμα στον aristotelh για να κατεβασεις οτι πιο πρόσφατο. Αυτα απο εμενα. δεν μπαινω πλεον τοσο συχνα. οτι απορίες εχει ρωτα τα παιδια εδω ειναι ολοι εξυπηρετικότατοι :cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...