Jump to content

[Επίσημο] Nokia E90 Communicator


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντος τα δικά μας εταιρικά είναι με logo εταιρείας (Vodafone) και μάλιστα από τα πρώτα κομμάτια που έφερε η συγκεκριμένη εταιρεία. Κανένα μέχρι στιγμής πρόβλημα σε όλα τα επίπεδα. Ούτε πρόβλημα με επαφή οθόνης και πληκτρολογίου.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λυπάμαι που το θέμα έχει μετατραπεί σε Ε90 fan club... Κάθε φορά που κάποιος διαμαρτύρεται για την απαράδεκτη ποιότητα και τα προβλήματα του κινητού, πετάγονται μερικοί και λένε ότι οι ίδιοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα! Να τα χαίρεστε και είστε τυχεροί, αν διαβάζετε τί συμβαίνει με τις παρτίδες του Ε90... Όσο για το λογισμικό, ούτε και αυτό είναι τέλειο και σίγουρα μπορεί να βελτιωθεί... Ακόμα και για εικασίες περί V1,V2 διάβασα παραπάνω! Φαίνεται ότι κάποιοι αμφισβητούν την πραγματικότητα...

 

ΥΓ: Σιγά μην παραδεχτεί η alpha copy ότι υπάρχει V2 και ότι μας έχει φέρει τη σαβούρα όλης της Ευρώπης !

 

ΥΓ2: Αν ΔΕΝ είχε τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί, θα ήταν η τέλεια συσκευή. Όταν όμως υπάρχουν προβλήματα και απλά κάποιος δεν τα έχει αντιμετωπίσει επειδή ήταν τυχερός και πήρε καλής παρτίδας συσκευή, δεν είναι καλό να αμφισβητεί όσους βλέπουν τα προβλήματα κατασκευής που περιγράφονται...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά προς θεού δεν αμφισβήτησε κανείς τα προβλήματα, και προφανώς δεν μπορεί σε όσους παρουσιάστηκε πρόβλημα να "'ετυχε" !!!

αφού μέχρι και στο youtube υπάρχουν σε βίντεο αυτά τα προβλήματα!

Στη alpha copy τους πήρα, τα μασάνε, και δεν λένε τίποτα ακριβές... αναφέρουν κάτι μεταξύ παρτίδας, άλλης έκδοσης και παραεισαγωγής και τελικά με άλλα λόγια, δες το πριν το πάρεις!!!

Η συγκεκριμένη συσκευή όμως δεν είναι οτι θα πάω σε ένα vshop και θα υπάρχουν 10 συσκευές να ψάξω τα κουτιά, και να διαλέξω...

Θα πρέπει να το παραγγείλω, 99% δεν θα υπάρχει ούτε δείγμα στο κατάστημα.

 

Η ερώτηση πηγαινει καθαρά στους χρήστες της Vf Live! έκδοσης.

Εχετε αυτά τα προβλήματα η όχι?

ο panosth απάντησε και τον ευχαριστώ πολύ.

υπάρχει κάποιος άλλος να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά προς θεού δεν αμφισβήτησε κανείς τα προβλήματα, και προφανώς δεν μπορεί σε όσους παρουσιάστηκε πρόβλημα να "'ετυχε" !!!

αφού μέχρι και στο youtube υπάρχουν σε βίντεο αυτά τα προβλήματα!

Στη alpha copy τους πήρα, τα μασάνε, και δεν λένε τίποτα ακριβές... αναφέρουν κάτι μεταξύ παρτίδας, άλλης έκδοσης και παραεισαγωγής και τελικά με άλλα λόγια, δες το πριν το πάρεις!!!

Η συγκεκριμένη συσκευή όμως δεν είναι οτι θα πάω σε ένα vshop και θα υπάρχουν 10 συσκευές να ψάξω τα κουτιά, και να διαλέξω...

Θα πρέπει να το παραγγείλω, 99% δεν θα υπάρχει ούτε δείγμα στο κατάστημα.

 

Η ερώτηση πηγαινει καθαρά στους χρήστες της Vf Live! έκδοσης.

Εχετε αυτά τα προβλήματα η όχι?

ο panosth απάντησε και τον ευχαριστώ πολύ.

υπάρχει κάποιος άλλος να με βοηθήσει?

Εχω vodafone live kανενα προβλημα.Οσο για προβληματα ελα να δεις το πρωην καλοπουλημενο π990 sonyericsson.

Απο το π800 τους παλευω.Το π990 εστρωσε λιγο στην τελευταια αναβαθμηση και ενω περιμενα ενα καλο αντικαταστατη ηρθε το π1 (το χ1 αστο θα ερθει σε κανενα χρονο και να δουμε.Αποφασισα να αλλαξω στρατοπεδο με παρα παρα πολυ σκεψη για το τι θα συναντησω.

Ξαναλεω λοιπον δεν εχω κανενα προβλημα .(για τη ωρα τουλαχιστον).

Link to comment
Share on other sites

πώς γινεται οι 'τυχεροι' να ειμαστε οσοι στο φορουμ χρησιμοποιουμε επαγγελματικα το Ε90? Δλδ του πινουμε το αιμα κοινως, βαζοντας το να κανει αυτα για τα οποια φτιακτηκε.

Και ως πονηρος ελλην, γιατι να μην θεωρησω οτι πολυ κουβεντα γινεται απο ανταγωνιστες για να δημιουργησουν 'κλιμα'?

Τωρα, αν στα μυρια συσκευων καποιες ηταν προβληματικες, λογικο ειναι 1 ποσοστο failure rate. Εκινο ομωςπου ειναι απαραδκτο ειναι να αρνηται ουσιαστικα την εγγυηση και την επιδιορθωση ή αντικατασταση η αντιπροσωπεια.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη συσκευή, θα έλεγα ότι κανείς δεν έχει σκοπό να δημιουργήσει «κλίμα», το γεγονός ότι έχουμε 3 αναθεωρήσεις στο hardware της (και δεν μιλώ για revision στο main-board αλλά για διορθώσεις σε κακοτεχνίες του case) από την Nokia δηλώνει ξεκάθαρα πως υπάρχουν προβλήματα μαζί της, μάλιστα είναι πολύ ενδιαφέρον πως τα προβλήματα αυτά πιστοποιούνται, από sites και blogs που είναι προσκείμενα στην Φιλανδική εταιρία, οπότε κατά την γνώμη μου, ως μελλοντικού αγοραστή του E90, πρόβλημα σαφώς και υπάρχει ή καλύτερα υπήρξε σε ένα μεγάλο ποσοστό εκδόσεων προ της 3ης αναθεώρησης της συσκευής.

 

Μάλιστα αυτά τα προβλήματα δεν ήταν απλά κάποιες αστοχίες υλικού κατά την κατασκευή του E90 από την γραμμή παραγωγής του εργοστασίου αλλά ήταν σαφέστατα σχεδιαστικές κακοτεχνίες τόσο σοβαρές που οδήγησαν σε αναπροσαρμογή του κελύφους δυο φορές μέχρι να εξαλειφθούν πλήρως από τον κατασκευαστή.

 

Αυτό το φιάσκο λοιπόν, και το λέω φιάσκο διότι πρόκειται για μια συσκευή 700-800 ευρό οπότε οι αγοραστές έχουν σαφέστατα απαιτήσεις στην ποιότητα κατασκευής της (μη δυνάμενοι να ρίχνουν κορώνα γράμματα για το αν θα τους κάτσει διορθωμένη ή ελαττωματική version..), έρχεται να προστεθεί σε μια σωρεία παρόμοιων κακοτεχνιών της Nokia σε άλλες λιγότερο ακριβές συσκευές, όπως για παράδειγμα στο N71 μου οπού, οι αρχικές παρτίδες του (καθώς ήμουν από τους πρώτους που το αγόρασαν) παρουσίασαν πρόβλημα με γρατσουνιές στην οθόνη ( σας θυμίζει κάτι; ) και ξέβαμμα του πληκτρολογίου ύστερα από 4-5 μήνες χρήσης (είχα δημοσιεύσει εικόνες), βέβαια υπάρξανε και τυχεροί που δεν είχαν προβλήματα μαζί του, ε! τι να κάνουμε τώρα.. είπαμε ήταν Τυχεροί και εγώ άτυχος ή απλά early adopter οπότε "πλήρωσα" την πρεμούρα μου να αγοράσω αμέσως την συσκευή, πριν περπατήσει μερικούς μήνες στην αγορά ώστε να την πατήσουν άλλοι πριν από εμένα & να αναθεωρηθούν οι όποιες κακοτεχνίες της.

 

Συνεπώς, επειδή η τύχη δεν είναι με το μέρος μου.. σαν μελλοντικός αγοραστής του E90, στην παρούσα φάση σώφρον είναι να περιμένω μερικούς μήνες ώστε να προωθηθούν οι παλιές παρτίδες στην αγορά αυξάνοντας τις πιθανότητες μου να μην πετύχω κάτι ελαττωματικό όταν αποφασίσω να αγοράσω - και λέω "μερικούς μήνες" διότι η συσκευή απευθύνεται σε ένα σχετικά μικρό αγοραστικό κοινό οπότε τα προβλήματα αργούν να εμφανισθούν καθώς έχει λιγότερους αγοραστές άρα λιγότερο stress & test (σε σχέση με mainstream συσκευές).

 

Υ.Γ.

Φυσικά καμία αντιπροσωπία δεν θα δεχότανε ποτέ την αντικατάσταση μιας τόσο ακριβής συσκευής (για γενική ανάκληση ούτε λόγος!) - - - είναι θέμα ήθους και οι αντιπροσωπείες είναι συνήθως ανήθικες έτσι και αλλιώς :p

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε και επίσημα η τελευταία αναβάθμιση (v210.34.75) για το κινητό. http://www.allaboutsymbian.com/news/item/7313_The_Nokia_E90_gets_its_update-.php
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε και επίσημα η τελευταία αναβάθμιση (v210.34.75) για το κινητό. http://www.allaboutsymbian.com/news/item/7313_The_Nokia_E90_gets_its_update-.php

 

Η αναβαθμιση αυτη ισχυει για τις non vodafone live συσκευες.

Ποτε θα εχουμε την δικια μας αναβαθμιση?

Να ενημερωσω οσους δεν γνωριζουν οτι ενω η Νοκια εγγυαται μονο 4 giga στικ τοποθετησα χωρις προβλημα 8 giga class 4 sandisc 77 ευρω.Λογικα μπορει να παει μεχρι 16.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παίρνει κανονικά και 8 και 12 και 16 GB κάρτες μνήμης.

Τώρα όσο αφορά την αναβάθμιση δεν μπορούμε να το ξέρουμε πότε θα βγει για την VL έκδοση. Αυτό εξαρτάται από τι Vodafone και μόνο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξαρτάται από τι Vodafone και μόνο.

 

Βασικα η Νοκια βγαζει την αναβαθμισεις και οχι η vodafone ..

Ειναι στις δυνατοτητες της νοκια στο ποτε θα βγαλει το

συγκεκριμενο λογισμικο για το καθε product code.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Βασικα η Νοκια βγαζει την αναβαθμισεις και οχι η vodafone ..

Ειναι στις δυνατοτητες της νοκια στο ποτε θα βγαλει το

συγκεκριμενο λογισμικο για το καθε product code.

Έχω διαβάσει πως περνά από έλεγχο της Vodafone το λογισμικό πρώτα και μετά διατίθεται.

Γι' αυτό έγραψα πως εξαρτάται από τη Vodafone.:O

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει πως περνά από έλεγχο της Vodafone το λογισμικό πρώτα και μετά διατίθεται.

Γι' αυτό έγραψα πως εξαρτάται από τη Vodafone.:O

 

Εχω την εντυπωση πως αρχικα δινονται οι προδιαγραφες

απο την vodafone ,και καθε αλλη εταιρια, για customisation κλπ και προσαρμοζονται αναλογως απο την νοκια στο λογισμικο .

Αυτα,για καποια καινουργια συσκευη.

Τωρα,σε νεοτερο λογισμικο ,εαν δεν εχει ζητηθει κατι

καινουργιο-extra απο τις εταιριες , ειναι στην αρμοδιοτητα

της νοκια να προσαρμοσει το νεο λογισμικο αναλογως ..:)

 

Βγηκαμε εκτος ,αλλα για να ξαναμπουμε :

Αυτα εχουν παρατηρηθει μεχρι στιγμης με την v210.34.75:

 

initial impressions (including changes since v7.40 firmware):

 

* Flash Lite 3 added, with Flash video support. Rafe reports that his E90 runs YouTube videos perfectly,

but on my (admittedly proto) device Web's still unstable, for me, at least.

 

* Web runtime is also supported.

 

* Maps is still v1.2, i.e. the 'old' version

 

* New 'Set up Internet telephony' shortcut on standby screen

 

* Includes Quickoffice 4.1.27.5, many enhancements over the old 3.85, although without the

extra functions of the v4.5 and v5.0 paid upgrades. There are also extra options in Quickmanager, s

pecifically more rebrands of Epocware products. The new Quickoffice is apparently back-ported

from the version which will be standard in S60 3rd Edition FP2.

 

* Application opening and booting seem faster. I don't think that v210 has demand paging

though - seems more like optimisations. The camera seems to start faster, too.

 

* A boat load of bug fixes and tweaks. The 'Today'/# bug in Calendar seems to have gone

away. Anyone confirm this with a decent size Calendar dataset?

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εχει κανεις αποψη για το αν θα ηταν καλυτερο να χρησιμοποιησω καρτα μνημης Kingston η Trancend? Απο οτι εχω καταλαβει απο το forum,οι Kingston ειναι πιο γρηγορες και χωρις προβληματα συμβατοτητας,ομως δε βρισκω στην αγορα καρτα 8γιγα (την χωρητικοτητα που χρειαζομαι) αυτης της εταιρειας,παρα μονο εως 4.Εχω καταλαβει ομως απο εδω,οτι οι Trancend,αν και με μεγαλυτερες χωρητικοτητες ειναι πιο αργες.Καποια γνωμη απο πρωτο χερι μηπως?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εχει κανεις αποψη για το αν θα ηταν καλυτερο να χρησιμοποιησω καρτα μνημης Kingston η Trancend? Απο οτι εχω καταλαβει απο το forum,οι Kingston ειναι πιο γρηγορες και χωρις προβληματα συμβατοτητας,ομως δε βρισκω στην αγορα καρτα 8γιγα (την χωρητικοτητα που χρειαζομαι) αυτης της εταιρειας,παρα μονο εως 4.Εχω καταλαβει ομως απο εδω,οτι οι Trancend,αν και με μεγαλυτερες χωρητικοτητες ειναι πιο αργες.Καποια γνωμη απο πρωτο χερι μηπως?

ειχα την kingston 4 giga και αγορασα sandisc 8 giga 77 ευρω.Δεν βλεπω καποια καθυστερηση ουτε στην αναπαραγωγη βιντεο

ουτε στο φορτωμα χαρτων.Προσεξε να ειναι class 4 η ανωτερη.

Να ρωτησω κατι.Υπαρχει καποιο προγραμμα να κανει video συνομιλια οχι με 3 g δικτυου αλλα με wifi συνδεση adsl?

Με το live messanger μπορεις να στειλεις κειμενο και αρχεια αλλα οχι ομιλια και εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Review: Nokia E90 vs Toshiba Portege G910

 

http://dailymobile.files.wordpress.com/2008/05/g910-6.jpg

 

Υ.Γ. Ελπίζω να φανεί ενδιαφέρον για τους κατόχους Ε90. :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

New firmware for E90 (210.34.75) - full change log!!

http://www.symbian-freak.com/quides/firmware/logs/e90_firmware_201.htm

 

Changes made from v07.40.1.2 to v210.34.75

 

Improvements to backup and restore

 

* • NITZ update improvements

 

Active notes

 

* • Improvements to sending and receiving notes via IrDA or Bluetooth

 

Barcode reader

 

* • Support for 1-P codes removed

* • General stability improvements

 

Bluetooth

 

* • Improvements to Nokia BT accessory interoperability and to 3rd party

* • BT accessory interoprability

 

Browser

 

* • Flash Lite 3 i.e. YouTube video support

* • Widget support (Web runtime)

* • Several improvements to browser stability

 

Calendar

 

*

• Calendar restored from memory card

*

• Improvements to calendar fluency and stability

 

Camera

 

* • Automatic white balance fails with flash

* • Screensaver resets Scene modes setting from Camera

 

Connections

 

* • Stability improvements to dialup and packet data connections

 

FM radio

 

* • Stability improvements

 

JAVA

 

* • Stability improvements

 

Maps

 

* • Stability improvements

 

Quickoffice

 

* • Stability improvements

 

WLAN

 

* • Stability improvements

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

δύο ερωτήσεις:)

η πρώτη,η συσκευή είναι Ο2 ξεκλειδωμένη αν κάνεις update μέσω pcsuite κινδυνεύεις να ξανά κλειδώσει;

και η δεύτερη επειδή είναι στα Αγγλικά εάν κάνω την αναφερόμενη αλλαγή γλώσσας με το product code θα κινδυνεύω πάλι για κλείδωμα;

 

 

 

 

 

Υ.Γ. για το θέμα και μόνο των αναβαθμίσεων μήπως είναι καλύτερα να το αφήσω με την Αγγλική rom για λιγότερα προβλήματα λέω!!

Link to comment
Share on other sites

δύο ερωτήσεις:)

η πρώτη,η συσκευή είναι Ο2 ξεκλειδωμένη αν κάνεις update μέσω pcsuite κινδυνεύεις να ξανά κλειδώσει;

και η δεύτερη επειδή είναι στα Αγγλικά εάν κάνω την αναφερόμενη αλλαγή γλώσσας με το product code θα κινδυνεύω πάλι για κλείδωμα;

 

 

 

 

 

Υ.Γ. για το θέμα και μόνο των αναβαθμίσεων μήπως είναι καλύτερα να το αφήσω με την Αγγλική rom για λιγότερα προβλήματα λέω!!

 

Καλησπερα και καλοριζικο ! :)

 

1. Οχι δεν κλειδωνει .

2. Και παλι ,οχι.

 

Τυχον bugs κλπ ειναι κοινα ...

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλοριζικο ! :)

 

1. Οχι δεν κλειδωνει .

2. Και παλι ,οχι.

 

Τυχον bugs κλπ ειναι κοινα ...

 

 

thanks :)

Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωριζει καποιος ας με ενημερωσει: Η cosmote εχει την v2 του e90 σε μαύρο χρωμα? Αυτη την εκδοση πουλαει πλεον ή πρεπει καποιος να τη ζητησει συγκεκριμενα?Ρωταω γιατι σκεφτομαι να το παρω με την επιδοτηση αλλα δεν μπορω να ασχοληθω εγω με την αγορα του και το εχω αναθεσει σε φιλο μου ο οποιος δεν ειναι ιδιατερα γνωστης του θεματος.
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα δεν έχει έρθει η μαύρη τώρα πουλιέται στο Εξωτερικό.

 

Eυχαριστω για την απαντηση!!Να ρωτησω και κατι αλλο γιατι μπερδευτηκα: η v2 δεν ειναι αυτη με το πιο flat keyboard ετσι ωστε να προστατευεται η οθονη περισσοτερο? Αυτη πωλειται τωρα στην ελλαδα ή δεν εχει ερθει ακομη?

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για την απαντηση!!Να ρωτησω και κατι αλλο γιατι μπερδευτηκα: η v2 δεν ειναι αυτη με το πιο flat keyboard ετσι ωστε να προστατευεται η οθονη περισσοτερο? Αυτη πωλειται τωρα στην ελλαδα ή δεν εχει ερθει ακομη?

Παρόλο που η συσκευη μου είναι καφέ V1 το πληκτρολογιο ειναι επιπεδο και δεν εχω κανενα προβλημα μετα απο χρηση 2 μηνων.Το μονο προβλημα ειναι με την φωτογραφικη που δεν ανταποκρινεται σωστα.Δεν εχω ασχοληθει ομως και πολυ γιατι δεν την χρησιμοποιω.

Μηπως ξερει κανεις τι γινεται με την vl αναβαθμηση?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...