Jump to content

[Επίσημο] Nokia E90 Communicator


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παροτι το εχω παροπλισμενο μεσα στο συρταρι του γραφειου , χαιρομαι οταν βλεπω εξω κοσμο να το κραταει ακομα.Σημερα παλι ειδα εναν να κραταει το τουβλο :) , απλα κορυφαιο κινητο.

 

καλημέρα,

και για μενα ειναι το καλυτερο κινητό γραφείου, λιγο το Ν97 το "πλησιαζει" αλλα τελικά νομιζω ότι ειναι best.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Μετα από μια μεγαλοπρεπής τούμπα :mad: το Ε90 μου βρέθηκε στο πάτωμα με αποτέλεσμα το μικρόφωνο να μην λειτουργεί :( . Σήμερα το πήγα σε Nokia Shop για να το δώσω για service και ο πωλητής εκεί με ενημέρωσε ότι το mic ειναι επάνω στην πλακέτα και θα το στείλει στα κεντρικά για να το κοιτάξουν και να με ενημερώσουν σχετικά. Ξέρει κανεις κάτι ή είχε κανεις καμια παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από 1 χρόνο σκληρότατης χρήσης έχω να πω τα εξής:

 

Αν και v1 δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ούτε με καπάκι ούτε με οθόνη ούτε με πληκτολόγιο. Από hardware είμαι ευχαριστημένος 100%.

 

Η μεγάλη μου απογοήτευση για επαγγελματικό κινητό ήρθε από τα παρακάτω που αν τα είχε δε νομίζω ότι θα το άλλαζα ποτέ. Τα γράφω με σειρά που με εδιαφέρουν:

 

1. Δεν εκτυπώνει με το καλώδιο USB (Έ λ ε ο ς ... ακόμα και το 6300 το κάνει)

 

2. Δεν υποστιρίζει TV out (Είναι ωραίο πράγμα να πηγαίνεις στιν πελάτη και να του δείχνεις την παρουσίαση σου σε powerpoint από το κινητό σου στην τηλεόραση του κατευθείαν)

 

3. Ο ενσωματωμένος browser δεν σε αφήνει να κατεβάσεις αρχεία .rar !!!!!

 

(Όλα τα παραπάνω γίνονται με το Ν97 που θα είναι και το επόμενο κινητό.)

 

4. Και αυτό το απίστευτο κόλημα της Nokia όπου με το ζόρι θα πρέπει να βάλεις εφαρμογή για να βλέπεις fullscreen ποιος σε καλεί. Δεν είναι πρόβλημα να βάλεις την εφαρμογή αλλά μετά από format ή από αναβάθμιση άντε ξαναπέρνα μία μία τις φωτογραφίες στις αντίστοιχες επαφές.

 

Κατά τα άλλα το κινητό απλά δεν παίζεται και από αντοχή (πέσιμο, βρέξιμο, άμμος) και από λειτουργείες.

224 εφαρμογές σε Nokia 6600 v. 4.09 έως 8/8/2008.

Από 9/8/2008 ΝΟΚΙΑ Ε90 user και από 1/7/2010 ΝΟΚΙΑ Ν97 user

http://briefcase.pathfinder.gr/download/spimark/40085/482174/0/Streetracing1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να κανω 2 ερωτησεις

 

1. Δεχεται κατευθειαν 3.5mm ακουστικα?

2. Ποια προβλεπεται να ειναι η τιμη του την ανοιξη που μας ερχεται?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1) Όχι.

2) Τη άνοιξη του 2010 ίσως να μην κυκλοφορεί πλέον...

Πέρα από αυτό, ελεύθερη αγορά έχουμε. Όπου το βρεις φθηνότερα το παίρνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Λάθος να μην του βάλουν υποδοχή 3.5mm αλλά με έναν αντάπτορα (που τον βρίσκεις παντού) μπορείς να κάνεις μια χαρά την δουλειά σου. Εμένα τον αντάπτορα αυτόν μου τον έδωσαν δωρεάν με την αγορά του Ε90.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα και από εμένα. Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις απορίες και τις λύσεις που δίνετε. είμαι κάτοχος ενός Ε90 και θέλω να ρωτήσω τα εξής : 1. Μπορούμε να αυξομειώσουμε τον φωτισμό των εσωτερικών πλήκτρων ? και 2. μέσω wifi κάνω συγχρονισμό των e-mails μου από gmail. Αντιμετωπίζω όμως το εξής πρόβλημα. κάθε φορά που κάνω update τα νέα μηνύματά μου μου διαγράφει από το τηλ τα παλιότερα με αποτέλεσμα κάθε φορά να τα ξανακατεβάζω όλα εξ αρχής. και με του που ζητήσω να δει αν έχω νέα μηνυματα μου τα ξαναδιαγράφει και μου εμφανίζει μόνο τα νέα. Μήπως γνωρίζετε το γιατί ? ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

1. Νομίζω πως δεν γίνεται..ο φωτισμός είναι αυτός σε μια κλίμακα...

 

2. Εικάζω ότι φταίει το πρωτόκωλλο που χρησιμοποιείς POP3 ή IMAP ή έλενξε τις ρυθμίσεις στο mail περί διαγραφής των mail...εκεί θα δεις διαγραφή και διατήρηση στο κιν. Είναι λογικό να σου εμφανίζει και τα παλιά μυνηματα άν κάνεις εκ νέου συγχρονισμό με την θυρίδα!

Link to comment
Share on other sites

1. Νομίζω πως δεν γίνεται..ο φωτισμός είναι αυτός σε μια κλίμακα...

 

2. Εικάζω ότι φταίει το πρωτόκωλλο που χρησιμοποιείς POP3 ή IMAP ή έλενξε τις ρυθμίσεις στο mail περί διαγραφής των mail...εκεί θα δεις διαγραφή και διατήρηση στο κιν. Είναι λογικό να σου εμφανίζει και τα παλιά μυνηματα άν κάνεις εκ νέου συγχρονισμό με την θυρίδα!

 

Οταν διαγράφω μηνύματα του ζητάω να παραμένουν στην θυρίδα και να μην διαγράφονται από κει, μόνο από το τηλέφωνο. το πρόβλημα γίνεται όταν μέσω του Ε90 ζητάω να μου κατεβάσει τα νέα e-mail από τη θυρίδα. Μου τα κατεβάζει αλλά στο Ε90 εξαφανίζει τα παλιότερα. Χρησιμοποιώ πρωτόκολλο pop3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.ο γιος μου (5 χρονων) κατι εκανε και εβαλε κωδικο κλειδωματος και το καταλαβα προχτες που χρειαστηκε να κλεισω το κινητο και μετα δεν ανοιγε.εχω παει σε τεχνικο και μου ειπε δεν γινεται τπτ μηπωσ ξερει καποιος αν κανω αναβαθμιση λογισμικου μηπως φτιαξει??Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.ο γιος μου (5 χρονων) κατι εκανε και εβαλε κωδικο κλειδωματος και το καταλαβα προχτες που χρειαστηκε να κλεισω το κινητο και μετα δεν ανοιγε.εχω παει σε τεχνικο και μου ειπε δεν γινεται τπτ μηπωσ ξερει καποιος αν κανω αναβαθμιση λογισμικου μηπως φτιαξει??Ευχαριστω

 

Αμα αρχισε απο τωρα αιντε να τον μαζευεις.:)

Υπαρχει ενα αντιστοιχο θεμα.

Εύρεση κωδικού ασφαλείας σε συσκευές Nokia. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=244944 .

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Αμα αρχισε απο τωρα αιντε να τον μαζευεις.:)

Υπαρχει ενα αντιστοιχο θεμα.

Εύρεση κωδικού ασφαλείας σε συσκευές Nokia. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=244944 .

 

Δεν βρηκα καποια ακρη απο εκει μηπως κατι αλλο????????????

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η κοπέλα αναφερετε σε κωδικό PIN γιατί λέει πωε έκλεισε το κιν και μετά που το άνοιξε ζήταγε κωδικό. 2 λύσεις:

 

1) Αν έχεις τους κωδικούς που έρχονται με την κάρτα SIM τότε μπορείς να κάνεις επαναφορά του κωδικού χρησιμοποιώντας το κωδικό PUK 1 (δεν είμαι σίγουρος για το όνομα). Αν του έχεις θα πληκτρολογίσεις 3 λαθος κωδικούς και μετά θα σου ζητήσει τον κωδικό PUK 1 για το ξεκλίδωμα της SIM κατ΄ επέκταση την λειτουργία της συσκευής.

 

2) Αν δεν έχεις τους κωδικούς PUK τότε αν είναι σύνδεση...αλλάζεις μια SIM και είσαι οκ...άν είναι καρτοκινητό με τον κωδικό χρήστη και κάποια επιπλέον ταυτοποίηση στοιχείων ίσως σου δώσουνε τους κωδικούς PUK απο την εξυπηρέτηση πελατών.

 

Αυτά νομίζω ισχύουν...άν κάποιο άλλο μέλος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας το πει γιατί περάσανε και χρόνια από τότε που χρησιμοποίησα PIN στο κιν. μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να μην δουλεύει κανένας τρόπος από το θέμα που σε παρέπεμψε ο impreza_sti τις προάλλες.

Δυστυχώς δεν έχεις εναλλακτικές. Σε Nokia Shop αν πας το πολύ-πολύ να το φλασάρουν με αποτέλεσμα να χάσεις όλα τα δεδομένα που έχεις στη μνήμη της συσκευής.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μα έβαλε ο πιτσιρικάς κωδικό ασφαλείας στο ε90?? δεν το στέλνεις στο ΜΙΤ μπας και δούμε κανένα καινοτόμο λειτουργικό μετά απο 10 χρόνια??? Μόνο σε νόκια shop θα βρεις άκρη και όπως είπε και το παιδί παραπάνω με πιθανή απώλεια δεδομένων...

 

P.S. μήπως ο μικρός θέλει κανα παιχνιδί και δεν του το παίρνεις και για αυτό ξεχασε το κωδικό? για τσεκαρέ το μπας και τον βοηθήσει να θυμηθεί...

 

Φιλικά...και ελπίζω να σηκώνεις και λίγο χιούμορ...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω μεταχειρισμένο Nokia e90, στα 200,00 Ευρώ περίπου (σε αντικατάσταση ενός htc diamond που χάλασε από πλύσιμο).

1.Η αυτονομία της συσκευής είναι ικανοποιητική (για μένα ικανοποιητική σημαίνει 3 24ωρα με χρήση μίας ώρας την ημέρα);

2. Επειδή δεν έχει τύχει να πιάσω καμία τέτοια συσκευή στα χέρια μου, το μεγεθός της επιτρέπει μεταφορά στην τσέπη του παντελονιού ή υποχρεωτικά μπουφάν ή τσαντάκι;

3. Η μέγιστη μνήμη που παίρνει είναι 2gb (που διάβασα κάπου), ή παίρνει και μεγαλύτερη (ποιο είναι το άνω όριο);

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1. Το μια ώρα χρήσης δεν μας προσδιορίζει τι χρήση θα του κάνεις. Αν αναφέρεσαι σε απλά μηνύματα και κλήσεις ομιλίας, τότε άνετα θα σε βγάζει και παραπάνω από 3 μέρες.

 

2. Το μέγεθος είναι κάτι υποκειμενικό. Για μένα ήταν ιδανικό, για άλλους ήταν ψυγείο. Θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο κατάστημα που το έχει live και να το πιάσεις ώστε να κρίνεις μόνος σου αν θα σε βολέψει στην καθημερινή χρήση.

 

3. Και 32άρα να του βάλεις θα την αναγνωρίσει κανονικά. Μέχρι στιγμής, δέχεται μέχρι 16GB microSDHC (να προτιμήσεις Sandisk).

 

Στα 200 ευρώ, αποτελεί μια απίστευτη αγορά και επένδυση. Να τσεκάρεις μόνο μην έχουν γίνει σημάδια πάνω στην οθόνη από το πληκτρολόγιο (πρόβλημα των πρώτων συσκευών) και να είναι ελληνικό (ελληνικοί χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο).

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω μεταχειρισμένο Nokia e90, στα 200,00 Ευρώ περίπου (σε αντικατάσταση ενός htc diamond που χάλασε από πλύσιμο).

1.Η αυτονομία της συσκευής είναι ικανοποιητική (για μένα ικανοποιητική σημαίνει 3 24ωρα με χρήση μίας ώρας την ημέρα);

2. Επειδή δεν έχει τύχει να πιάσω καμία τέτοια συσκευή στα χέρια μου, το μεγεθός της επιτρέπει μεταφορά στην τσέπη του παντελονιού ή υποχρεωτικά μπουφάν ή τσαντάκι;

3. Η μέγιστη μνήμη που παίρνει είναι 2gb (που διάβασα κάπου), ή παίρνει και μεγαλύτερη (ποιο είναι το άνω όριο);

Ευχαριστώ

 

Το εχω πολυ καιρο και το λατρευω σαν κινητο , αλλα λογω ογκου καταντησε να ειναι μονο σπιτι μου και να παιζω με αυτο οταν εχω χρονο , μεταφορα στην τσεπη του παντελονιου ξεχασε την για μενα , ειναι αρκετα μεγαλο , χωραει βεβαια στην τσεπη αλλα δεν ειναι για παντελονι , εκτος και αν εισαι ραπερ και φορας αυτα που φορανε κατι πιτσιρικαδες που κανουν skate :D

Link to comment
Share on other sites

τελικα τοσο σημαντικα αρνητικο ειναι το μεγεθος; για μενα το ε90 ειναι ενα ονειρο και δεν θα ηθελα να το αποχωριστω συντομα λογω μεγεθους.

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Οντως και για εμενα από τα καλύτερα κινητά που έχω.

Ο ογκος είναι σχετικό και τελικά δεν είναι υπερβολικος.

Παρόλη την σκληρή χρήση με την δουλεια - ομιλια-εφαρμογες-εμαιλς δεν μου έχει παρουσιάσει ποτέ κάποιο πρόβλημα και είμαι πολύ ευχαριστημένος σχεδόν 2 χρόνια τώρα.

Μάλιστα προχθές βρήκα σε πολύ καλή τιμή και σε άριστη κατάσταση και αγόρασα άλλο ένα να υπάρχει......!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

ο αντικαταστατης του κινητου μας ειναι το Ν97 ή θα υπαρξει αλλο communicator;

 

Καλησπερα .

Οχι ,δεν ειναι το Ν97 .

 

Δεν γνωριζουμε ακομα τιποτα για αντικαταστατη...

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...