Jump to content

[Επίσημο] Nokia E90 Communicator


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι οταν παω να κανω sync τις επαφες και το ημερολογιο μου βγαζει η συσκευη σφαλμα συστηματος ενω μου περναει κανονικα αλλα αρχεια στη συσκευη?Εκανα και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα και παλι τπτ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα φώτα σας παρακαλώ... Προσπαθω εδω και μέρες να ρυθμίσω τις φωνητικές κλήσεις με τις επαφές μου, έχω διαβάσει το εγχειρίδιο έχω ψάξει τα μενού του Ε90 μου, αλλα πουθενά δεν βρήκα κάτι που να μου επιτρέπει να κάνω φωνητικές κλήσεις. Εψαξα στο φορουμ αλλά βρήκα μια γενική και καθόλου κατατοπιστική απάντηση. Ευχαριστω εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας παρακαλώ... Προσπαθω εδω και μέρες να ρυθμίσω τις φωνητικές κλήσεις με τις επαφές μου, έχω διαβάσει το εγχειρίδιο έχω ψάξει τα μενού του Ε90 μου, αλλα πουθενά δεν βρήκα κάτι που να μου επιτρέπει να κάνω φωνητικές κλήσεις. Εψαξα στο φορουμ αλλά βρήκα μια γενική και καθόλου κατατοπιστική απάντηση. Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Και εγω προβληματιστηκα διοτι οι φωνητικες κλησεις της ΝΟΚΙΑ δεν εχουν κοινα με των sonyericsson που ειχα πριν.

Εννοω οτι πριν απλα αντιστοιχουσα μια ηχογραφηση με την επαφη και οταν καλουσα το ονομα το τηλεφωνο αναγνωριζε την φωνη μου και καλουσε.

Εδω οταν ενεργοποιησεις τις φωνητικες κλησεις το τηλεφωνο δινει στο προεπιλεγμενο νουμερο την ιδιοτητα να καλειται φωνητικα αλλα οχι με την φωνη του χρηστη αλλα με την προεπιλεγμενη φωνη του τηλεφωνου που παρεπιπτοντος εχει και αθλια προφορα.

Επισης δεν γνωριζω γιατι σε καποια εχει βαλει το σημα της φωνητικης κλησης σε αλλα οχι.

Για να καλεσεις πρεπει να μιμηθεις την φωνη του τηλεφωνου που ειναι για γελια.

Εχω εγκαταληψει την προσπαθεια να καλω αλλα οταν καποιος με καλει εκτος απο το κουδουνισμα ακουγεται μια φωνη που λεει με σπαστα ελληνικα το ονομα.

Ισως να εχω κανει κατι λαθος γιατι ποτε κανεις δεν το ανεφερε σαν προβλημα οποτε αν καποιος το λειτουργει σωστα ας μας βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας παρακαλώ... Προσπαθω εδω και μέρες να ρυθμίσω τις φωνητικές κλήσεις με τις επαφές μου, έχω διαβάσει το εγχειρίδιο έχω ψάξει τα μενού του Ε90 μου, αλλα πουθενά δεν βρήκα κάτι που να μου επιτρέπει να κάνω φωνητικές κλήσεις. Εψαξα στο φορουμ αλλά βρήκα μια γενική και καθόλου κατατοπιστική απάντηση. Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Και εγω προβληματιστηκα διοτι οι φωνητικες κλησεις της ΝΟΚΙΑ δεν εχουν κοινα με των sonyericsson που ειχα πριν.

Εννοω οτι πριν απλα αντιστοιχουσα μια ηχογραφηση με την επαφη και οταν καλουσα το ονομα το τηλεφωνο αναγνωριζε την φωνη μου και καλουσε.

Εδω οταν ενεργοποιησεις τις φωνητικες κλησεις το τηλεφωνο δινει στο προεπιλεγμενο νουμερο την ιδιοτητα να καλειται φωνητικα αλλα οχι με την φωνη του χρηστη αλλα με την προεπιλεγμενη φωνη του τηλεφωνου που παρεπιπτοντος εχει και αθλια προφορα.

Επισης δεν γνωριζω γιατι σε καποια εχει βαλει το σημα της φωνητικης κλησης σε αλλα οχι.

Για να καλεσεις πρεπει να μιμηθεις την φωνη του τηλεφωνου που ειναι για γελια.

Εχω εγκαταληψει την προσπαθεια να καλω

Nα σας πω εγώ τι κάνω για να έχω φωνητική κλήση... (Μέχρι στιγμής έχει πετύχει στις συσκευές E60 και E51).

Συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή μου σε κατάσταση "PC Suite".

 

Πηγαίνω στο φάκελο Ο Υπολογιστής μου > Nokia Phone Browser > Nokia E90 > Επαφές, και αρχίζει ο συγχρονισμός.

 

Αφού τελειώσει, τις επιλέγω όλες και τις κάνω αντιγραφή και επικόλληση σε έναν οποιοδήποτε φάκελο του υπολογιστή μου.

 

Ύστερα τις διαγράφω από τον φάκελο του PC Suite "Επαφές". Εφόσον διαγραφούν (διαγράφονται και από το κινητό) τις κάνω ξανά επικόλληση από τον υπολογιστή στο φάκελο "Επαφές".

 

Αρχίζει ο συγχρονισμός. Μόλις τελειώσει και εφόσον όλα έχουν πάει καλά, οι επαφές σου βρίσκονται στο κινητό κανονικότατα και με voice tags.

 

 

Δεν χάνετε κάτι να το δοκιμάσετε!:)

Ελπίζω να βοήθησα...:O

 

οταν καποιος με καλει εκτος απο το κουδουνισμα ακουγεται μια φωνη που λεει με σπαστα ελληνικα το ονομα.

Ισως να εχω κανει κατι λαθος γιατι ποτε κανεις δεν το ανεφερε σαν προβλημα οποτε αν καποιος το λειτουργει σωστα ας μας βοηθησει.

Αυτό μπορείς να το απενεργοποιήσεις πηγαίνοντας στα Προφίλ > Επιλογές > Διαμόρφωση > Εκφώνηση ονόμ. καλούντος (Όχι).

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Bρε παιδια,δε μου λετε:Στο youtube,μπορειτε να δειτε βιντεο στην desctop εκδοση του site? Εχω την τελευταια εκδοση λογισμικου,κ νομιζα οτι με τον αναβαθμισμενο flash player,θα με εξυπηρετουσε κανονικα για αυτη τη λειτουργεια,αλλα τιποτα! :(

Επισης,γνωριζει κανεις απο που μπορω να προμηθευτω ενα μετατροπεα ηχου,ωστε απο micro jack να βγαλω mini jack εξοδο για να καρφωσω αξιοπρεπη ακουστικα? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Bρε παιδια,δε μου λετε:Στο youtube,μπορειτε να δειτε βιντεο στην desctop εκδοση του site? Εχω την τελευταια εκδοση λογισμικου,κ νομιζα οτι με τον αναβαθμισμενο flash player,θα με εξυπηρετουσε κανονικα για αυτη τη λειτουργεια,αλλα τιποτα! :(

Επισης,γνωριζει κανεις απο που μπορω να προμηθευτω ενα μετατροπεα ηχου,ωστε απο micro jack να βγαλω mini jack εξοδο για να καρφωσω αξιοπρεπη ακουστικα? :blink:

απο οσο ξερω δεν υπαρχει player για να δεις το κανονικο ytube αλλα μονο την εκδοση για κινητα.Υπαρχει αρκετα μεγαλη ποικιλια videos.

Τωρα για το βυσμα στο π800 που ειχα το ειχα βρει σε ενα μαγαζι ηλεκτρονικων με κοστος 2 ευρω.

Πιστευω οτι δεν ειναι κατι το ηλεκτρονικο απλα ειναι μηχανικη μετατροπη.

Μπορεις να αγορασεις επισης blutooth ακουστικα.

Link to comment
Share on other sites

Bρε παιδια,δε μου λετε:Στο youtube,μπορειτε να δειτε βιντεο στην desctop εκδοση του site? Εχω την τελευταια εκδοση λογισμικου,κ νομιζα οτι με τον αναβαθμισμενο flash player,θα με εξυπηρετουσε κανονικα για αυτη τη λειτουργεια,αλλα τιποτα! :(

Με την τελευταία έκδοση λογισμικού (210.34.75) θα έπρεπε να παίζει κανονικά τα flv βίντεο, εφόσον υποστηρίζει Flash Lite 3.:wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω δεν υπαρχει player για να δεις το κανονικο ytube αλλα μονο την εκδοση για κινητα.Υπαρχει αρκετα μεγαλη ποικιλια videos.

Τωρα για το βυσμα στο π800 που ειχα το ειχα βρει σε ενα μαγαζι ηλεκτρονικων με κοστος 2 ευρω.

Πιστευω οτι δεν ειναι κατι το ηλεκτρονικο απλα ειναι μηχανικη μετατροπη.

Μπορεις να αγορασεις επισης blutooth ακουστικα.

Nαι,αλλα το θεμα ειναι απο που. Δεν βρισκω πουθενα.Εχω ψαξει αρκετα.

Ναι,δεν εχει τιποτα το ηλεκτρονικο μεσα,ενα απλο resize κανει στην οπη,αλλα αλιως δε γινεται δουλεια.Τα εργοστασιακα ακουστικα ειναι αθλια,και δε λεει να μην μπορω να βαλω τα aurvana μιας και τα χρησοπληρωσα.... Κριμα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία έκδοση λογισμικού (210.34.75) θα έπρεπε να παίζει κανονικά τα flv βίντεο, εφόσον υποστηρίζει Flash Lite 3.:wacko:

Ελα μου ντ... Ετσι ηξερα κ εγω.Αλλα δε γινεται κατι :-(

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά επειδή δεν βρίσκω το καλώδιο σύνδεσης με τον υπολογιστή και έχω ένα usb με usb από από motorola να το δοκιμάσω η όχι διότι το motorola φορτίζει και με αυτό!!
Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσέ το, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου στειλαν ενα Ε90 απο Αγγλια και δεν εχει ελληνικο μενου. Μηπως μπορω να βρω καπου στο διαδυκτιο? Αν οχι τοτε αν παω σε ενα καταστημα κινητης τηλεφωνιας μπορουν να μου βαλουν ελληνικο μενου και αν ναι ποσο θα κοστιζει?
Link to comment
Share on other sites

παιδια μου στειλαν ενα Ε90 απο Αγγλια και δεν εχει ελληνικο μενου. Μηπως μπορω να βρω καπου στο διαδυκτιο? Αν οχι τοτε αν παω σε ενα καταστημα κινητης τηλεφωνιας μπορουν να μου βαλουν ελληνικο μενου και αν ναι ποσο θα κοστιζει?

Διάβασε το μήνυμα #8 από το S60 Platform FAQ:!:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Bρε παιδια,δε μου λετε:Στο youtube,μπορειτε να δειτε βιντεο στην desctop εκδοση του site? Εχω την τελευταια εκδοση λογισμικου,κ νομιζα οτι με τον αναβαθμισμενο flash player,θα με εξυπηρετουσε κανονικα για αυτη τη λειτουργεια,αλλα τιποτα! :(

Επισης,γνωριζει κανεις απο που μπορω να προμηθευτω ενα μετατροπεα ηχου,ωστε απο micro jack να βγαλω mini jack εξοδο για να καρφωσω αξιοπρεπη ακουστικα? :blink:

Φίλε έχω και εγώ την τελευταία έκδοση λογισμικού (210.34.75) και παίζει κανονικά τα βίντεο στην desktop έκδοση του youtube χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Δεν έχω να σου προτείνω κάτι. Ψάξτο λιγάκι, θα δουλέψει και σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχω και εγώ την τελευταία έκδοση λογισμικού (210.34.75) και παίζει κανονικά τα βίντεο στην desktop έκδοση του youtube χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Δεν έχω να σου προτείνω κάτι. Ψάξτο λιγάκι, θα δουλέψει και σε σένα.

αν μπεις με τον explorer του κινητου και γραψεις youtube.com που σε παει?

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι λοιπον,ειχα κανει βλακεια!:O Ειχα απενεργοποιησει την εμφανιση αρχειων Flash απο τις ρυθμισεις σελιδας,για γρηγοροτερο ανοιγμα.Που να παιξει ετσι...ανεκδοτο ακουγεται! Ευχαριστω για αλλη μια φορα λοιπον! ;)
Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο μετα απο 3 μηνες χρησης αρχισε να μου παρουσιαζει προβλημα στο ακουστικο.Δεν ακουω αρκετα συχνα τον συνομιλητη μου.

Επισης κανει επανεκκινησεις 1 την μερα χωρις εμφανη λογο.

Εκφραζω μια επιφυλαξη αν φταιω εγω με τα προγραμματα που εχω περασει στο τη λεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Για το ακουστικο καλυτερα να το πας να το κοιταξουν.

 

Εαν νομιζεις οτι ευθυνεται καποια εφαρμογη για της επανεκκινησεις καλο ειναι να κανεις hard format στην συσκευη και format στην καρτα για να εισαι σιγουρος εαν ειναι αυτο η κατι αλλο :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το προβλημα του ακουστικου και την επανεκινηση, εχω να πω την εξης εμπειρία. Ενα απο τα εταιρικα κινητα Ε90 αρχισε να μας κάνει σχέδια με το ακουστικό και πιο πολυ με το μικροφωνο. Παραλληλα έκανε και κάποια παγωματα και χρειαζόταν να βγει η μπαταρια για restart. Μετά απο λίγες ημέρες ήταν αδύνατον να μας ακούσει κανεις και το μικρόφωνο δεν λειτοθργούσε καθόλου. Το ακουστικό και αυτό επίσης υπολειτουργούσε. Το τηλέφωνο ηταν από Vodafone όπως και όλα τα υπόλοιπα Ε90.

 

Τελικά αποφασίσαμε να το πάμε στο Νοκια Shop και από εκέι πήγε στα κεντικά της Alpha Copy. Μετά από 1 μήνα σχεδόν αναμονή δεν είχαμε νεότερα καθως η Alpha Copy δεν ενημέρωνε τον τοπικο Nokia Shop. Από ότι καταλαβα το κινητό είχε πρόβλημα με την παλκέτα του και ίσως καθυστερούσε η επισκευή του ή μάλλον το είχαν στείλει στο εξωτερικό.

Το αποτέλεσμα είναι ότι μετά απο αναμονή 1,5 μήνα μας καλούνε απο το Nokia Shop για την παραλαβή ενός καινουργιου Ε90 καθώς μάλλον δεν επισκευαζόταν το παλαιό.

 

Δεν μας είχε συνηθίσει ετσι η Νοκια (ή καλύτερα η Ελληνική αντιπροσωπεία) και τουλάχιστον άξιζε η αναμονή αφού έγινε αντικατάσταση με καινούργιο. Μπραβο της.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το προβλημα του ακουστικου και την επανεκινηση, εχω να πω την εξης εμπειρία. Ενα απο τα εταιρικα κινητα Ε90 αρχισε να μας κάνει σχέδια με το ακουστικό και πιο πολυ με το μικροφωνο. Παραλληλα έκανε και κάποια παγωματα και χρειαζόταν να βγει η μπαταρια για restart. Μετά απο λίγες ημέρες ήταν αδύνατον να μας ακούσει κανεις και το μικρόφωνο δεν λειτοθργούσε καθόλου. Το ακουστικό και αυτό επίσης υπολειτουργούσε. Το τηλέφωνο ηταν από Vodafone όπως και όλα τα υπόλοιπα Ε90.

 

Τελικά αποφασίσαμε να το πάμε στο Νοκια Shop και από εκέι πήγε στα κεντικά της Alpha Copy. Μετά από 1 μήνα σχεδόν αναμονή δεν είχαμε νεότερα καθως η Alpha Copy δεν ενημέρωνε τον τοπικο Nokia Shop. Από ότι καταλαβα το κινητό είχε πρόβλημα με την παλκέτα του και ίσως καθυστερούσε η επισκευή του ή μάλλον το είχαν στείλει στο εξωτερικό.

Το αποτέλεσμα είναι ότι μετά απο αναμονή 1,5 μήνα μας καλούνε απο το Nokia Shop για την παραλαβή ενός καινουργιου Ε90 καθώς μάλλον δεν επισκευαζόταν το παλαιό.

 

Δεν μας είχε συνηθίσει ετσι η Νοκια (ή καλύτερα η Ελληνική αντιπροσωπεία) και τουλάχιστον άξιζε η αναμονή αφού έγινε αντικατάσταση με καινούργιο. Μπραβο της.

θα εξαντλησω καθε πιθανοτητα πριν το παω για ελεγχο.

Αν μπει για επισκευη ..........

Ελπιζω να στρωσει με φορματ αλλα και για αυτο θα περιμενω λιγο ακομα..Επισημαινω οτι το τηλεφωνο μου ειναι Ε90 1 αλλα εχω αφαιρεσει το λογισμικο της vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...