Jump to content

[Επίσημο] Nokia E90 Communicator


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

, το route66 παιζει full screen στην εσωτερικη? Πολλα θελω?

 

Sorry σε αυτο ξεχασα να απαντησω :)

Εχω χασει 3 διαφορετικες microSd καρτες που ειχα και περιμενω να μου φερουν μια ακομα που εχω παραγγειλει για να την βαλω στο κινητο και να το εγκαταστησω το route66 :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Mp4 μιλας παντα για μετατροπη με το προγραμμα της NOKIA?

Μπορει απευθειας divx ή xvid?

 

Δες και το route66 και πες μας αν δουλευει.

 

Και μια που ειπες microsd, ολοκληρη κινηταρα, δεν μπορουσαν να βαλουν sdhc? Οι 8GB εχουν 100ε αυτη την στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Το System Rush Evolution Demo που δινει η Νοκια για το Ν93 παιζει αρκετα καλα στην εσωτερικη οθονη του Ε90 :)

Η ποιοτητα του βιντεο βεβαια δεν ειναι και η καλυτερη αλλα για αυτο φταιει το Ν93 :lol:

 

 

http://rapidshare.com/files/20163368/Video040.mp4.html

Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιος υπ'όψιν του σχετικά με το πότε θα κυκλοφορήσει ουσιαστικά το συγκεκριμένο και αν έχουν αναφερθεί pre-orders κάπου ώστε να αρχίσουμε να εκτιμούμε χρόνο διάθεσης; μου φαίνεται αρκετά μακρινό το διάστημα που αναφέρθηκε στο preview του τηλεφώνου...
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με ότι είναι γνωστό μέχρι στιγμής, προς τα τέλη του 2ου τριμήνου (Ιούνιος) θα αρχίσουν να κυκλοφορούν τα πρώτα κομμάτια και μέσα στο 3ο τρίμηνο (Ιούλιος - Σεπτέβρης) θα αρχίσει η κανονική του διάθεση.

 

Επίσημη ημερομηνία διάθεσης υπάρχει μόνο για της Αγγλία - 1η Μαίου.

 

Πάντως είναι πολύ νωρίς ακόμα για να αρχίσουμε να συζητάμε το πότε θα φτάσει στα καταστήματα.

 

Διαβάζοντας προσεκτικά το manual, είδα πως τσεκάρισμα κειμένου απο το εξωτερικό πληκτρολόγιο μπορεί να γίνει με το πλήκτρο # αλλά δεν αναφέρεται πουθεναάν μπορεί να πραγματοποιηθεί και με ποιόν τρόπο edit κειμένου (αντιγραφή, αποκοπή και επικόλληση).

 

RIP, εσύ που το έχεις στα χέρια σου, προσπάθησε να κάνει edit ένα κέιμενο απο το εξωτερικό πληκτρολόγιο να μας πείς αν είναι εφικτό. Λογικά οι επιλογές, αφού μαρκάρεις το κέιμενο με το # και το πολυπλήκτρο, θα εμφανιστούν στο αριστερό ειδικό πλήκτρο. Δες επίσης πόσο εύκολο είναι να αλλάξεις γλώσσα γραφής.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση (κάτι που δεν το είδα ούτε στο Ν93) ότι αυτή η σειρά είχε πέραν του 3D/2D acceleration και Η264 acceleration που τουλαχιστον στην ανάλυση της συσκευής θα έπρεπε να πέζει άνετα βίντεος με Η264 και πόσο μάλον με άνεση χαρακτηριστική divx avi όπως αυτά που κατεβάζουμε αμέτρητα :) ... Aχ ρε νόκια.. πάλι μας την έκανες μου φένετε...
Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση (κάτι που δεν το είδα ούτε στο Ν93) ότι αυτή η σειρά είχε πέραν του 3D/2D acceleration και Η264 acceleration που τουλαχιστον στην ανάλυση της συσκευής θα έπρεπε να πέζει άνετα βίντεος με Η264 και πόσο μάλον με άνεση χαρακτηριστική divx avi όπως αυτά που κατεβάζουμε αμέτρητα :) ... Aχ ρε νόκια.. πάλι μας την έκανες μου φένετε...

 

Μα... η συσκευη εχει την δυνατοτητα να κανει decode τα H264 αρχεια στο hardware....

 

Το προβλημα ειναι του real player που τουλαχιστον στην υπαρχουσα εκδοση δεν αφηνει την συσκευη να παιξει μεγαλυτερα απο 640x480 σε διαστασεις βιντεο . Αυτο δεν σημαινει οτι η συσκευη δεν μπορει να το κανει σαν υλικο και το πιθανοτερο ειναι οτι μεχρι να κυκολοφορησει θα μπορει κανονικα να παιξει βιντεο και σε διαστασεις ιδιες με της οθονης του .

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ειναι ετσι.. κατι σημαντικο που μουρχετε στο μυαλο.. συνδεεται με την τηλεοραση ?.. Και κατι αλλο .. εαν του δωσεις αρχειο 640χ480 μεχρι πόσα mbps μπορεί να αντέξει? Το ν93 που είχα δοκιμάσει "τάφτηνε" στα 200-300 kbps :( σε η264 πάντα.. Μη λέμε λοιπόν Η264 επιτάχυνση, γιατί κακά τα ψέματα.. ενα ς100 με βετα player πέζει μέχρι και 1mbps με σχετική άνεση.. πόσο μάλον ένα x51v με την 2700 μάραθον μέσα.. Δηλαδή ενοχλούμε ιδιαίτερα άμα οι κατασκευαστές λένε κάτι και δεν ισχύει.. Μπορείς να κάνεις αυτές τις δοκιμές να μασ φύγει η απορία.. ?
Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ειναι ετσι.. κατι σημαντικο που μουρχετε στο μυαλο.. συνδεεται με την τηλεοραση .. ?

 

Όχι,το Ε90 δε διαθέτει TV OUT.

Link to comment
Share on other sites

Όχι,το Ε90 δε διαθέτει TV OUT.

 

:rocket:

ΝΟΚΙΑ :cry:

 

το ν95 δεν εχει μπαταρία, το ε90 ισως να σερνετε λογο οθονης και δεν εχει συνδεση με τηλεοραση.. κατι ολοκληρωμενο οι κερ@τ@δες δε θα βγαλουνε ποτε?

Αλιως πως εμεις οι π@π@ρες θα γοραζουμε καθε τι καινουργιο που βγαζουνε.. μια επανασταση μας σωζει να μην αγορασει ΚΑΝΕΙΣ τιποτα για κανα χρονακι να σου πω εγω... βγαζουνε η δε βγαζουνε ? ΑΙΣΧΟΣ!!!!

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ειναι ετσι.. κατι σημαντικο που μουρχετε στο μυαλο.. συνδεεται με την τηλεοραση ?.. Και κατι αλλο .. εαν του δωσεις αρχειο 640χ480 μεχρι πόσα mbps μπορεί να αντέξει? Το ν93 που είχα δοκιμάσει "τάφτηνε" στα 200-300 kbps :( σε η264 πάντα.. Μη λέμε λοιπόν Η264 επιτάχυνση, γιατί κακά τα ψέματα.. ενα ς100 με βετα player πέζει μέχρι και 1mbps με σχετική άνεση.. πόσο μάλον ένα x51v με την 2700 μάραθον μέσα.. Δηλαδή ενοχλούμε ιδιαίτερα άμα οι κατασκευαστές λένε κάτι και δεν ισχύει.. Μπορείς να κάνεις αυτές τις δοκιμές να μασ φύγει η απορία.. ?

 

Η.263 σε ενα mbps και οχι H.264, αν μπορει να παιζει Η.264 με 500kbps και vga αναλυση τοτε θα ειναι ΟΚ. Αυτα που λενε οτι ο H.264 ειναι καλος σε πολυ χαμηλα bitrates ειναι μυθος, 1Mbps σε Η.263 εχει την ιδια ποιοτητα με H.264 σε 500Kbps, μονο που για το decode θελει 5x περισσοτερη ισχυ ο H.264. Μονο σε αναλυσεις μεχρι qvga μπορεις να εχεις κερδος, αφου με 200Kbps εχεις αρκετα καλο video σε πολυ μικρο μεγεθος αρχειου και το σημαντικοτερο πολλες συσκευες μπορουν να το κανουν decode σε 25FPS.

Link to comment
Share on other sites

Όχι,το Ε90 δε διαθέτει TV OUT.

Δεν ειναι ακομη 100% επιβεβαιωμενο αυτο...και ελπιζω τελικα να εχει TV-out γιατι μου ειναι αρκετα χρησιμο.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

:rocket:

ΝΟΚΙΑ :cry:

 

το ν95 δεν εχει μπαταρία, το ε90 ισως να σερνετε λογο οθονης και δεν εχει συνδεση με τηλεοραση.. κατι ολοκληρωμενο οι κερ@τ@δες δε θα βγαλουνε ποτε?

Αλιως πως εμεις οι π@π@ρες θα γοραζουμε καθε τι καινουργιο που βγαζουνε.. μια επανασταση μας σωζει να μην αγορασει ΚΑΝΕΙΣ τιποτα για κανα χρονακι να σου πω εγω... βγαζουνε η δε βγαζουνε ? ΑΙΣΧΟΣ!!!!

Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου.. Αλλιώς πως θα μας κέντριζαν το ενδιαφέρον με νεότερα προϊόντα τους?

:nuke:Ότι δεν με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό..
Link to comment
Share on other sites

δεν με απασχόλησε ποτέ το TV-OUT. Δεν θα το πάρω για την κάμερά του. Αλλά αυτό που σίγουρα θα ήθελα είναι ταχήτητα στο κατέβασμα σελίδων στο internet. Γρήγορο surfing δηλαδή. Γιατί wi-fi έχει και το 9500, αλλά σε ενα ταξίδι μου στο εξωτερικό προσπάθησα να δω τα mail μου μέσω webmail και η κατάσταση ήταν τραγική. Δεν συζητάμε για καμιά σελίδα λίγο πιο βαριά... με τις ώρες. Θα ήταν ιδανικό λοιπόν μια καλή υποστήριξη pocket office και γρήγορων internet εφαρμογών για να ξεκουράσω την πλάτη μου από το να κουβαλώ το laptop σε κάθε ταξίδι.
Link to comment
Share on other sites

παιδια sorry αμα εχει ειπωθει και αλλες φορες

αλλα εκανα μια αναζητηση στις σελ.και δεν ειδα τιποτα

ποτε ερχεται περιπου και σε τι τιμη??

ευχαριστω!!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια sorry αμα εχει ειπωθει και αλλες φορες

αλλα εκανα μια αναζητηση στις σελ.και δεν ειδα τιποτα

ποτε ερχεται περιπου και σε τι τιμη??

ευχαριστω!!:)

Στο πρώτο post κοίταξες; :rolleyes:

First deliveries of the Nokia E90 Communicator are anticipated to take place during the second quarter of 2007, with volume global availability during the third quarter of 2007. The unsubsidised retail price of the Nokia E90 Communicator will be around €750-800.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1773201#post1773201

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο post κοίταξες; :rolleyes:

First deliveries of the Nokia E90 Communicator are anticipated to take place during the second quarter of 2007, with volume global availability during the third quarter of 2007. The unsubsidised retail price of the Nokia E90 Communicator will be around €750-800.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1773201#post1773201

 

:p :p εχεις δικιο.

thanks!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απορια!!

 

Υποστηριζει αραγε Κλήσεις Internet με κάμερα Web οπως το Ν800??

 

Επειδη δεν ειχα ποτε καποιο communicator της Νοκια, δεν μπορω να καταλαβω για τι μεγεθος και βαρος μιλαμε.

 

Σε σχεση μηκους με ενα Ν73 (το οποιο δεν ειναι και μικρο σε μηκος σε σχεση με ενα Ε65 για παραδειγμα) εχει μεγαλη διαφορα?

 

Δηλαδη στην τσεπη ενος παντελονιου το ξεχναμε?

 

Παντως φαινεται πανεμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Γερμανός χρήστης τοποθέτησε κάρτα HC 4GB στο Ε90 του και την αναγνώρισε κανονικά. Πάρα πολύ ευχάριστα νέα.

 

http://img410.imageshack.us/img410/6813/4gupright2gq1ff3.th.jpg http://img409.imageshack.us/img409/8498/4gbwide2tn9wb5.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απορια!!

 

Υποστηριζει αραγε Κλήσεις Internet με κάμερα Web οπως το Ν800??

 

Σε σχεση μηκους με ενα Ν73 (το οποιο δεν ειναι και μικρο σε μηκος σε σχεση με ενα Ε65 για παραδειγμα) εχει μεγαλη διαφορα?

 

Δηλαδη στην τσεπη ενος παντελονιου το ξεχναμε?

.

 

Γνωρίζω πως μέσω ενός ειδικού προγράμματος μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάμερα του Symbian μοντέλου σου ως webcam.

 

To E90 θα έχει πολύ μεγαλύτερο μήκος από το Ν73 (2,2 εκατοστά μακρύτερο).Αποκλείεται να χωράει στην τσέπη ενός παντελονιού.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμένα θα μου εξηγήσετε τη χρήση του GPS-navi στο E90?

 

Τι χάρτες χρειάζονται?Destinator υπάρχει-θα βγει για symbian,γιατί χωρίς το destinator μου φαίνεται άχρηστο.

 

Εσείς που χρησιμοποιείτε nokia communicators και γενικά λειτουργικό symbian,μιας και εγώ δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αυτό το λειτουργικό,για πλοήγηση τι έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...