Jump to content

[Επίσημο] Nokia E90 Communicator


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και επισης, σκεψου οτι δεν μια συσκευη που σχεδιαστηκε για να τη κρεμαμε στο λαιμο σαν mp3 player ή για να τη βαζουμε στη κ@λοτσεπη μας.:D

νομιζω πως η θεση της ειναι μεσα σε χαρτοφυλακες...;)

 

Γενικα ειναι διαφορετικο το στυλ μιας τετοιας συσκευης. Αν γινοταν να ειναι και ολο μεταλλο -βλεπε Athena- με ακομα 100 γραμμαρια στην πλατη της δε θα με χαλαγε καθολου (εδω βλεπω να φευγουν ντοματες) :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειναι κι η Αθηνα στη μεση (Athena) :) Βεβαια εκει ξεφευγει το βαρος (και το μεγεθος εν μερει), αλλα εχεις και αλλα θετικα (υποδειγματικη ποιοτητα κατασκευης, πολλες επιλογες για pgs -ειδικα για τους Ελληνες με το Destinator).

Το προβλημα μου με τα 9500, 9300 (και 9300i) που ειχα κατα καιρους, ηταν η απελπιστικα αργη ανταποκριση σε αρκετα θεματα (μενου, ανοιγμα εφαρμογων και αρχειων),αλλα και η ελλιπης υποστηριξη (στην πραγματικοτητα, ποτε δεν "περπατησε" ικανοποιητικα η πλατφορμα).

Με το Series 60 3rd edition (και τις δεκαδες συσκευες που αναμενονται το 2007) δεν τιθεται θεμα εφαρμογων (τα μεριδια αγορας καθοριζουν σημαντικα αυτο το κομματι).

Και οι επιδοσεις της συσκευης, απο τα χαρακτηριστικα φανταζουν να ειναι παραπανω απο ικανοποιητικες (και σιγουρα δε θα προβληματισουν, παρα το οτι πιθανως ο ανταγωνισμος προχωρησει αρκετα παραπερα).

 

Συμφωνω, περιμενω να δω την athena απο κοντα. Οσο για την αργοπορια του 9500 συμφωνω και επαυξανω. Ισως με την νεα σειρα να λυθουν τα προβληματα.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ειναι διαφορετικο το στυλ μιας τετοιας συσκευης. Αν γινοταν να ειναι και ολο μεταλλο -βλεπε Athena- με ακομα 100 γραμμαρια στην πλατη της δε θα με χαλαγε καθολου (εδω βλεπω να φευγουν ντοματες) :lol:

αν ειναι να ερθουν ντοματες, στειλ΄τε και μερικες απο εδω διοτι ουτε και εμενα θα με χαλαγε...:)

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να ερθουν ντοματες, στειλ΄τε και μερικες απο εδω διοτι ουτε και εμενα θα με χαλαγε...:)

 

 

Χαχα, οτι να'ναι. Εχουμε ξεφυγει εντελως...:)

Link to comment
Share on other sites

και επισης, σκεψου οτι δεν μια συσκευη που σχεδιαστηκε για να τη κρεμαμε στο λαιμο σαν mp3 player ή για να τη βαζουμε στη κ@λοτσεπη μας.:D

νομιζω πως η θεση της ειναι μεσα σε χαρτοφυλακες...;)

 

Έχεις δίκιο.

Μόνο που θα βόλευε πολύ περισσότερο το καταναλωτικό κοινό αν η συγκεκριμένη συσκευή μπορούσε να τοποθετηθεί και στην τσέπη,αν είχε δηλαδή καλύτερη φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το κινητο ειναι με μια λεξη ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

πολυ δυνατο! φοβερο design! φοβερα υλικα και ποιοτητα κατασκευης που ειλικρινα σου δεινουν την αισθηση πως δεν προκειται για communicator αλλα με ενα απλο candybar (πχ Ν73 κλπ). μεγεθος και ογκος πραγματικα εξαφανιζονται οπτικα (δεν ξερω πως το καταφερνα οι φιλανδοι) και το βάρος εχει κατανεμηθει τοσο ομοιομορφα που δεν σε προβληματιζει. και μολις το ανοιξεις ειλικρινα εκει καταλαβαινεις πως το κινητο ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ... η μαλλον πιο κινητο... λαπτοπ καλυτερα!;)

οταν με το καλο το δειτε απο κοντα πολλοι που βιαστικαν να το κατατκρινουν θα δαγκωσουν τη γλωσσα τους. καμμια μα καμμια σχεση με τον προκατοχο του!

ισως αναθεωρησω την αρχικη μου προτιμηση για Ν76...

υγ. γενικα σημερα ηταν πολυ καλη ημερα με ολα τα Ε και με την εκπληξη του Ν77:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το κινητο ειναι με μια λεξη ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

πολυ δυνατο! φοβερο design! φοβερα υλικα και ποιοτητα κατασκευης που ειλικρινα σου δεινουν την αισθηση πως δεν προκειται για communicator αλλα με ενα απλο candybar (πχ Ν73 κλπ). μεγεθος και ογκος πραγματικα εξαφανιζονται οπτικα (δεν ξερω πως το καταφερνα οι φιλανδοι) και το βάρος εχει κατανεμηθει τοσο ομοιομορφα που δεν σε προβληματιζει. και μολις το ανοιξεις ειλικρινα εκει καταλαβαινεις πως το κινητο ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ... η μαλλον πιο κινητο... λαπτοπ καλυτερα!;)

οταν με το καλο το δειτε απο κοντα πολλοι που βιαστικαν να το κατατκρινουν θα δαγκωσουν τη γλωσσα τους. καμμια μα καμμια σχεση με τον προκατοχο του!

ισως αναθεωρησω την αρχικη μου προτιμηση για Ν76...

υγ. γενικα σημερα ηταν πολυ καλη ημερα με ολα τα Ε και με την εκπληξη του Ν77:)

Δηλαδη εσυ το ειδες απο κοντα???
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Γενικα σημερα, ηταν πολυ καλη ημερα, με ολα τα Ε-series και με την εκπληξη του Ν77. :)

 

H σημερινή ημέρα όντως, ήταν πολύ ''πλούσια'', από άποψη ανακοινώσεων, αρκετών ΝΕΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ, της Νοkia.

 

Πάντα, τέτοια ... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ όπως οι περισότεροι συμφορουμίτες έχω πραγματικά εντυπωσιαστεί από τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Ε90 που ανακοίνωσε η Nokia χθες. Έχω όμως πραγματικά μία σημαντική απορία που έχω την υποψία ότι έχει δημιουργηθεί σε πολλούς λάτρεις της τεχνολογίας.

 

Ο σχεδιασμός, τα τεχνικά χαρακτηριστικά, αλλά προπάντων η αναμενόμενη τιμή του Ε90 (κοντά στα 1000Ευρώ φαντάζομαι) παραπάμπει σαφώς σε PDA. Γι' αυτό και όσοι θα θελήσουν να το αποκτήσουν θα έχουν θέσει ψηλά τον πήχυ των απαιτήσεών τους από μία τέτοια συσκευή. Θα μπορέσουμε επιτέλους να δουλέψουμε με το νέο Communicator όπως δουλεύει κανείς με ένα PDA???? Θα μπορώ π.χ. να δουλέψω αρχεία .doc, .xls, .ppt, .pdf κλπ, χωρίς τους ανόητους περιορισμούς των υπόλοιπων S60, που απορρέουν από την ελλιπή ισχύ των μέχρι τώρα επεξεργαστών ή θα έχουμε και πάλι τους πρακτικά άχρηστους viewers???? Αν έχουμε πάλι μία από τα ίδια, δε βλέπω γιατί να μην δώσει τα ίδια χρήματα κάποιος για να αγοράσει έναν μεσαίας τιμής laptop.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ όπως οι περισότεροι συμφορουμίτες έχω πραγματικά εντυπωσιαστεί από τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Ε90 που ανακοίνωσε η Nokia χθες. Έχω όμως πραγματικά μία σημαντική απορία που έχω την υποψία ότι έχει δημιουργηθεί σε πολλούς λάτρεις της τεχνολογίας.

 

Ο σχεδιασμός, τα τεχνικά χαρακτηριστικά, αλλά προπάντων η αναμενόμενη τιμή του Ε90 (κοντά στα 1000Ευρώ φαντάζομαι) παραπάμπει σαφώς σε PDA. Γι' αυτό και όσοι θα θελήσουν να το αποκτήσουν θα έχουν θέσει ψηλά τον πήχυ των απαιτήσεών τους από μία τέτοια συσκευή. Θα μπορέσουμε επιτέλους να δουλέψουμε με το νέο Communicator όπως δουλεύει κανείς με ένα PDA???? Θα μπορώ π.χ. να δουλέψω αρχεία .doc, .xls, .ppt, .pdf κλπ, χωρίς τους ανόητους περιορισμούς των υπόλοιπων S60, που απορρέουν από την ελλιπή ισχύ των μέχρι τώρα επεξεργαστών ή θα έχουμε και πάλι τους πρακτικά άχρηστους viewers???? Αν έχουμε πάλι μία από τα ίδια, δε βλέπω γιατί να μην δώσει τα ίδια χρήματα κάποιος για να αγοράσει έναν μεσαίας τιμής laptop.

 

Κοιταξε, οσον αφορα την τιμη η Νοκια λεει στο press release πως θα κυμαινεται στα 750-800 ευρω (δεν αναφερει αν ειναι προ φορων, αλλα νομιζω πως λιγο πανω απο 800 θα το δουμε στη χωρα μας).

Αναφορικα με το θεμα που εθεσες για την δουλεια "γραφειου" που θα μπορεις να κανεις, ειναι ενα καλο ερωτημα. Διαβασε το review του My-symbian και θα καταλαβεις που κινειται το θεμα. Αν εχεις καποια series 60 3rd edition συσκευη, δοκιμασε το QuickOffice 4.0 for S60 3rd Edition, το οποιο μαλλον θα ερχεται με το Ε90.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις με αυτη την συζητηση, πεθυμησα το 9300 μου :p

 

Να το τιμησω το ε90 στο μελλον.... ή δεν θα βρισκουμε εφαρμογες? Γιατι σαν κατοχος παλαιας σ60 συσκευης, και υπολογιστη παλαμης, εχω καλομαθει στην ποσοτητα και δεν ξερω τι παιζει στον τομεα των εφαρμογων με τα καινουρια 60αρια.....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις με αυτη την συζητηση, πεθυμησα το 9300 μου :p

 

Να το τιμησω το ε90 στο μελλον.... ή δεν θα βρισκουμε εφαρμογες? Γιατι σαν κατοχος παλαιας σ60 συσκευης, και υπολογιστη παλαμης, εχω καλομαθει στην ποσοτητα και δεν ξερω τι παιζει στον τομεα των εφαρμογων με τα καινουρια 60αρια.....

 

Κατ' αρχήν η διαφορά του Ε90 με τα προηγούμενα Communicators είναι ότι το Ε90 θα είναι το πρώτο Communicator με πλατφόρμα Series 60, σε αντίθεση με την πλατφόρμα Series 80, που έτρεχαν τα 9500/9300/9300i κλπ. Αυτό πρακτικά σημαίνει περισσότερες εφαρμογές στη διάθεση του χρήστη, δεδομένου ότι επιπλέον θα τρέχει και το Feature Pack 1 (άραγε γιατί όχι Feature Pack 2, απορώ :confused: ). Για το OS9 είναι γνωστό σε όλους όσους ασχολούνται με τα smartphones της Nokia ότι, αν και καινούργια έκδοση του Symbian OS, υπάρχει ήδη σεβαστός αριθμός εφαρμογών ο οποίος μέχρι την άφιξη του Ε90 στην αγορά θα έχει αυξηθεί ακόμα περισσότερο. Το πρόβλημα με τον αριθμό των εφαρμογών που υπήρχε με τις πλατφόρμες S80 (Communicators) και S90 (7700/7710) είναι πλέον παρελθόν, αφού πρακτικά οι προαναφερθείσες πλατφόρμες ουσιαστικά έχουν καταργηθεί.

 

Edit: Αν επιπλέον στο E90 διορθωθεί άπαξ διαπαντός και το πρόβλημα των εφαρμογών γραφείου που αντιμετώπιζαν μέχρι πρότινος τα S60 (π.χ. έλλειψη επεξεργαστικής ισχύος για το άνοιγμα και κυρίως για την επεξεργασία εγγράφων .doc, .xls, .ppt, αλλά και πολλοί περιορισμοί στο άνοιγμα αρχείων .pdf), πιστεύω ακράδαντα ότι σε συνδυασμό με τα άλλα κορυφαία χαρακτηριστικά του (GPS, HSDPA, Wi-Fi, 3,2mp camera, βίντεο ποιότητας N93/N93i/N95 κα τόσα άλλα), θα μιλάμε για μια killer συσκευή όλα-σε-ένα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ωραια, αφου υπαρχουν εφαρμογες.... ποτε δεν ξερεις! ισως το αποκτησω καμια μερα για να 'παιξω'.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι, ενώ ειπώθηκε ότι όλες οι εφαρμογές τρέχουν και με το κάλυμμα κλειστό (κάτι που δε γινόταν στα προηγούμενα Communicators), τουλάχιστο μία εφαρμογή δεν τρέχει με το κάλυμμα κλειστό. Φυσικά πρόκειται για την βιντεοκλήση, καθώς η δευτερεύουσα κάμερα για βιντεοκλήσεις υπάρχει στο μέσα μέρος του Ε90, συγκεκριμένα πάνω αριστερά στο panel που περιέχει την εσωτερική οθόνη (πάνω από το πράσινο ακουστικό).
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα βλεποντας το σαν "ολοκληρωμενη" προταση το βαρος του ειναι το τελευταιο που με απασχολει.;)

Ειναι μπολικα τα 210 γραμμαρια,αλλα νταξ' σιγα.:p

Συμφωνουμε...Αν σκεφτεις οτι για να δω/επεξεργαστω καποια powerpoint slides ή αρχεια excel,word, να μπω σε 2-3 σελιδες στο ΝΕΤ,msn,να στειλω ενα email κλπ, οταν δεν ειμαι σπιτι και χρειαζεται να κουβαλω 4 κιλα laptop το τελευταιο που με απασχολει ειναι τα 210γρ του Ε90 και τα 13,2 cm του σε υψος.

Και για αυτα πιστευω το Ε90 θα με καλυπτει πληρως...αν τα κανει σωστα βεβαια. Αν χρειαζομαι κατι πολυ εξειδικευμενο μπορω να παω και στην βιβλιοθηκη. Αλλα να τα κανω αυτα, οταν απολαμβανω τον καφε μου χωρις να χρειαζομαι τσαντα καθε φορα(και να εχω και αστεια αυτονομια) ειναι πολυ σημαντικο.

 

Δυστυχώς η αίσθηση αυτή θα παύει να είναι ευχάριστη όταν η συσκευή θα τοποθετείται στην τσέπη,αν βέβαια κάτι τέτοιο καταστεί δυνατό.Τα 132 χιλιοστά μήκους είναι επίσης υπερβολικά.

Χωρις παρεξηγηση αλλα πως θα χωρουσαν ενα laptop-style keyboard(Που θελει να ειναι και χρηστικο) και μια 4αρα οθονη σε μικροτερο πακετο?;)

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να το παραδεχτώ αλλά μ'αρέσει...:this:

Βέβαια το G900 κοντοστέκεται στη γωνία κ κρυφοκοιτάζει :cool:

Eπίσης κρατάω κ κάποιες αισιόδοξες σκέψεις για τα bravia της SE (αλλά κ κάποια φετινά UIQ:shifty:)

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να το παραδεχτώ αλλά μ'αρέσει...:this:

Βέβαια το G900 κοντοστέκεται στη γωνία κ κρυφοκοιτάζει :cool:

Eπίσης κρατάω κ κάποιες αισιόδοξες σκέψεις για τα bravia της SE (αλλά κ κάποια φετινά UIQ:shifty:)

Απέναντι παίζουν πολύ δυνατές συσκευές, όπως HTC Advantage, imate 7150, Toshiba G900, επίσης περιμένουμε τον αντικαταστάτη του Universal HTC Omni...

Δύσκολοι καιροί για το communicator.

Link to comment
Share on other sites

Απέναντι παίζουν πολύ δυνατές συσκευές, όπως HTC Advantage, imate 7150, Toshiba G900, επίσης περιμένουμε τον αντικαταστάτη του Universal HTC Omni...

Δύσκολοι καιροί για το communicator.

ναι,έχεις δίκιο...

και μόνο που είδα ότι σε flip open mode το μενού είναι ένα απλό resize του s60 (θα τρέχουν άραγε οι εφαρμογές;; ) ξενέρωσα άγρια :(

 

φοβάμαι μόνο μην το παρατραβήξουν κ με τις τιμές :mad:

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

ναι,έχεις δίκιο...

και μόνο που είδα ότι σε flip open mode το μενού είναι ένα απλό resize του s60 (θα τρέχουν άραγε οι εφαρμογές;; ) ξενέρωσα άγρια

 

Μπορεί να είναι ένα ξεχείλωμα της γνωστής οθόνης αναμονής το desk με ανοιχτό το κάλυμμα, αλλά κρύβονται πολλέ ςεκπλήξεις στο εσωτερικό του. Για παράδειγμα θα απογοητευόμουν αν έλειπαν οι συντομέυσεις εγγράφων στην οθόνη αναμονής, όπως στα σεριεσ 80. H νέα εφαρμογή Active Notes αναλαμβάνει να κάνει αυτή την δουλειά.

 

Όσον αφορά το θέμα συμβατότητας με τις ήδη υπάρχουσες εφαρμογές, δεν φοβάμι τίποτα. απο πολλά screenshots που έχουν κυκλοφορήσει, θα δείς οτι στην εσωτερική οθόνη του τρέχουν κανονικά μερικές εφαρμογές. Και στο μοναδικό review που υπάρχει μέχρι στιγμής, αναφέρεται ξεκα΄θαρα οτι δεν υπηρχε κανένα απολύτως πρόβλημα στην προσαρμογή των εφαρμογών στην τεράστια ανάλυση της οθόνης.

 

Τώρα όσον αφορά την τιμή, είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα για οποιαδήποτε συζήτηση. Πάντως εγώ ξεκινάω παο τώρα ν αμαζεύω λεφτά!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Χωρις παρεξηγηση αλλα πως θα χωρουσαν ενα laptop-style keyboard(Που θελει να ειναι και χρηστικο) και μια 4αρα οθονη σε μικροτερο πακετο?;)

 

Έχεις δίκιο.

Μόνο που δε γίνεται να παραβλέψω το τεράστιο μήκος και το υπερβολικό βάρος της συσκευής.Αποτελούν,αναμφισβήτητα,μειονεκτήματά της

Link to comment
Share on other sites

Γιατι καποιος να παει σε SERIES 60 με νεα συσκευη κανοντας τον beta tester και με ενα gps που για να δουλεψει σαν navigation θελει και συνδρομη αλλα και gprs και να μην παει σε ppc?

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...