Jump to content

[Επίσημο] Nokia E90 Communicator


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχουν πάψει εδώ και αρκετό καιρό οι χρήστες νέων συσκευών series 60 να αποτελούν beta testers. H Nokia έχει αποχτήσει πλέον τεράστια εμπειρία στην κατασκευή αξιόπιστων series 60 συσκευών. Γι'αυτό βλέπουμε οτι οι νέες version του symbian παρουσιάζονται η μία μετά την άλλη. Ακόμα δεν έχουμε καλά καλά πιάσει στα χέρια μας την πρώτη συσκευή με feature pack 1 και παρουσιάστηκε ήδη το feature pack 2.

 

To E90 θα αργήσει να κυκλοφορήσει. Αλλά όταν αποφασίσει η Νοκια να το διαθέσει στο κοινό, θα είναι έτοιμο. Το ίδιο συνέβη και με πολλές άλλες symbian συσκευές της εταιρίας που πρωτοπορούσαν τον καιρό που βγήκαν. Βλέπε 3250 (το πρώτο symbian 9), 9500 (το πρώτο commi symbian 7), 7710 (το πρώτο και μοναδικό series 90) και πάρα πάρα πολλά παραδείγματα. Ακόμα και το εναρκτήριο μοντέλο, το ιστορικό 7650, δεν αντιμετόπιζε τότε κανένα πρόβλημα.

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις λοιπόν οτι με το Ε90 θα συμβεί αυτό;

 

Και όσον αφορά το GPS και τους χάρτες, δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα για ποιόν λόγο ασχολούνται οι περισσότεροι εδώ μέσα με μια εφαρμογή που δεν είναι, πρώτον έτοιμη ακόμα, αλλά, το κυριότερο, λειτουργεί με τον απαράδεκτο τρόπο - μέσω GPRS. Υπάρχουν καλύτερα προγράμματα πλοήγησης και, ένας θεός ξέρει, μέχρι να κυκλοφορήσει η συσκευή πόσα πράγματα θα έχουν αλλάξει.

 

Γεγονός είναι οτι είναι νωρίς ακόμα να κάνουμε κουβέντα είτε για σταθερότητα της συσκευής ή για το ποιό πρόγραμμα πλοήγησης θα χρησιμοποιούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχουν πάψει εδώ και αρκετό καιρό οι χρήστες νέων συσκευών series 60 να αποτελούν beta testers. H Nokia έχει αποχτήσει πλέον τεράστια εμπειρία στην κατασκευή αξιόπιστων series 60 συσκευών. Γι'αυτό βλέπουμε οτι οι νέες version του symbian παρουσιάζονται η μία μετά την άλλη. Ακόμα δεν έχουμε καλά καλά πιάσει στα χέρια μας την πρώτη συσκευή με feature pack 1 και παρουσιάστηκε ήδη το feature pack 2.

 

To E90 θα αργήσει να κυκλοφορήσει. Αλλά όταν αποφασίσει η Νοκια να το διαθέσει στο κοινό, θα είναι έτοιμο. Το ίδιο συνέβη και με πολλές άλλες symbian συσκευές της εταιρίας που πρωτοπορούσαν τον καιρό που βγήκαν. Βλέπε 3250 (το πρώτο symbian 9), 9500 (το πρώτο commi symbian 7), 7710 (το πρώτο και μοναδικό series 90) και πάρα πάρα πολλά παραδείγματα. Ακόμα και το εναρκτήριο μοντέλο, το ιστορικό 7650, δεν αντιμετόπιζε τότε κανένα πρόβλημα.

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις λοιπόν οτι με το Ε90 θα συμβεί αυτό;

 

Και όσον αφορά το GPS και τους χάρτες, δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα για ποιόν λόγο ασχολούνται οι περισσότεροι εδώ μέσα με μια εφαρμογή που δεν είναι, πρώτον έτοιμη ακόμα, αλλά, το κυριότερο, λειτουργεί με τον απαράδεκτο τρόπο - μέσω GPRS. Υπάρχουν καλύτερα προγράμματα πλοήγησης και, ένας θεός ξέρει, μέχρι να κυκλοφορήσει η συσκευή πόσα πράγματα θα έχουν αλλάξει.

 

Γεγονός είναι οτι είναι νωρίς ακόμα να κάνουμε κουβέντα είτε για σταθερότητα της συσκευής ή για το ποιό πρόγραμμα πλοήγησης θα χρησιμοποιούμε.

 

Δεν νομιζω οτι με την νεα αναλυση ολα θα ειναι καλα.

Οσο για το gps ειναι δεδομενο με την χρηση και χρεωση, Μην περιμενεις να αλλαξει κατι.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη χρήση και χρέωση, είναι για ένα μόνο το πρόγραμμα, που προσφέρεται απο την Nokia. Δεν περίμενα, να πω την αλήθεια, κάτι διαφορετικό. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα μπορούμε να βάλουμε εμείς κάποιο άλλο πρόγραμμα πλοήγησης που δεν θα λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο, και δεν θα χρεώνει για τίποτα. Δεν είπα οτι μπορεί να αλλάξει ο τρόπος λειτουργίας του smart2go, είπε οτι δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το χρησιμοποιήσουμε.

 

Τα πρωτότυπα που κυκλοφορούν έχουν αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις απο θέμα αξιοπιστίας. Αλλά η ανάλυση δεν έχει να κάνει με το κατά πόσο σταθερό θα είναι το τηλέφωνο, αλλά με το κατά πόσο συμβατό θα έιναι με τις ήδη υπάρχουσες εφαρμογές. Δεν ξέρω όμως φίλε babis σε ποιό απο τα δύο θέματα αναφέρεσαι. Στις εφαρμογές ή στην αξιοπιστία;

Link to comment
Share on other sites

Να είδες τι μου έκαναν οι φωτογραφίες.Έχασα τα λόγια μου...:p

Ε90 Βέβαια!!!

 

Πάντως πέρα από τη πλάκα το Ε90 θα με κάνει να γυρίσω από τα PPC στα Communicator που πάντα αγαπούσα,απ' ότι βλέπω.Τώρα,φτάνει να το δούμε από κοντά και μερικά λεπτά χρήσης θα μας τα δείξουν όλα.Από τιμούλα πάντως το βλέπω σχετικά ακριβό (800Ε) σε σχέση με κάποια PPC-Phone της αγοράς,αλλά όλα τα καλά και ωραία:!: πράγματα σε αυτή τη ζωή κοστίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λένε ότι θα κυκλοφορήσουν "μερικές" συσκευες το 2ο τριμηνο του 07 ενω θα κυκλοφορήσει κανονικά το 3ο τρίμηνο, εννοούν και την Ελλαδίτσα?

Δηλαδή αν ρίξω σύρμα σε κανα Γερμανό ή Νοκια shop θα με εξυπηρετήσουν νωρίτερα??:worry:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε ακόμα. Όμως να ξερεις οτι πάντα, όταν μια συσκευή έρχεται σε περιορισμένα κομμάτια, πρώτα υπάρχει διάθεση απο τα Nokia shops και αρκετά αργότερα απο τα υπόλοιπα καταστήματα. Και σημείωσε, συνδέσεις και επιδοτήσεις σε Nokia shop, δε γίνονται. οπότε μάζευε χρήματα απο τώρα. :)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε ακόμα. Όμως να ξερεις οτι πάντα, όταν μια συσκευή έρχεται σε περιορισμένα κομμάτια, πρώτα υπάρχει διάθεση απο τα Nokia shops και αρκετά αργότερα απο τα υπόλοιπα καταστήματα. Και σημείωσε, συνδέσεις και επιδοτήσεις σε Nokia shop, δε γίνονται. οπότε μάζευε χρήματα απο τώρα. :)

 

"Σφαίρα" η απάντηση!:rolleyes:

Θα πάω να ανβαθμίσω τότε το 9300i μου σε 6,27 ( μπας και φτιάξει λίγο) και θα κάνω υπομονή μεχρι το καλοκαιράκι....

Link to comment
Share on other sites

The official E90 email alert

The E90 seems to be creating a huge buzz around the mobile world. Nokia seem to have noticed this too, and have put up a special email alert form, they'll contact you when the device is officially available in your country.

http://www.nokiaforbusiness.com/emea/emailalert/signup_E90_en.html

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Γραφόμαστε λοιπόν και υπομονή... Οι πιο αδύναμοι χαρακτήρες θα κάνουν κατάθεση σε Nokia Shops για να το αποκτήσουν πρώτοι... Νομίζω δίνεις μια προκαταβολή όταν πλησιάζει η κυκλοφορία και σου κρατάνε ένα...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

nervous βλέπω ότι δε βάζεις μυαλό!:blink: (keep going)

Έχεις βαλθεί να μας τρελάνεις.:wacko: :wacko: :wacko:

 

Πάντως στο newsletter γράφτηκα και αναμένω...

Link to comment
Share on other sites

Όπως ρωτώ πάντα για κάθε νέο Communicator..

Το E90 θα έχει υποστήριξη T9;

 

Και πάντα μου λένε..

Τι το θες; έχει QWERTY πληκτρολόγιο..

ΌΧΙ.. :D

 

Άραγε αυτό θα αποτελέσει εξαίρεση;

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρουμε απο τώρα οτι στο κάλυμμα, υπάρχει κανονικά το Τ9.

 

Πρέπει να ξεχάσεις οτι ήξερες μέχρι τώρα για τα communicators. To Ε90 είναι ένα series 60 symbian 9.2 σε περίβλημα communicator. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρουμε απο τώρα οτι στο κάλυμμα, υπάρχει κανονικά το Τ9.

 

Πρέπει να ξεχάσεις οτι ήξερες μέχρι τώρα για τα communicators. To Ε90 είναι ένα series 60 symbian 9.2 σε περίβλημα communicator. ;)

Γεια σου ρε Γιωργο χρονια και ζαμανια...επρεπε να βγει το νεο communicator για να ξαναγραψεις/ουμε.:p

 

Εφαγα μεγαλο κολλημα παντως. Δεν μπορω να περιμενω ως τον Σεπτεβρη οταν και θα κανω ανανεωση συμβολαιου για να το παρω.:happy:

Εχει προοπτικες παντως για να αντικαταστησει το laptop μου ολες τις ωρες που δεν ειμαι σπιτι. Μενει να το δουμε και στην πραξη αν και λογο series 60 εχω πολλες απαιτησεις!:)

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ρε Μιχάλη. Ναι, έπρεπε να ανακοινωθεί το Ε90 για να ξαναμπώ να γράψω. :p :)

 

Τώρα, με την ενσωμάτωση του series 60, η συσκευή έχει γίνει φοβερά ευέλικτη. Πλέον, δεν χρειάζεσαι ένα κινητό τηλέφωνο ωστέ να μπορείς έυκολα και γρήγορα να κάνεις την δουλειά όταν είσαι στο δρόμο (και εννοώ στο δρόμο, όχι να είσαι εκτός σπιτιού και να κάθεσαι).

 

Με τα προηγούμενα communicator δεν μπορούσες να κάνεις τίποτα με το ένα χέρι (ούτε μήνυμα κειμένου μιας και απουσίαζεο το σωτήριο Τ9) και σίγουρα ήταν ένα σοβαρός κατασταλτικός παράγοντας για την απόχτησή τους και την χρήση τους σαν βασικό κινητό τηλέφωνο.

 

Μεγάλη πρόοδος έχει γίνει και στο μέγεθος (σε σχέση πάντα με το 9500) όπως φάινεται και στην φωτογραφία που έχει παραθέσει παραπάνω ο nervous.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρουμε απο τώρα οτι στο κάλυμμα, υπάρχει κανονικά το Τ9.

 

Πρέπει να ξεχάσεις οτι ήξερες μέχρι τώρα για τα communicators. To Ε90 είναι ένα series 60 symbian 9.2 σε περίβλημα communicator. ;)

Σε ευχαριστώ για το tip!

Από εδώ και πέρα θα την έχω υπόψη μου ως μελλοντική συσκευή.

:)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Στο newsletter αν γραφτεις, σε ενημερωνουν για την κυκλοφορια του Ελληνικου Ε90? Μήπως σε ενημερωνουν για καμια ξένη εκδοση ? πχ αγγλική?
Link to comment
Share on other sites

Στο newsletter αν γραφτεις, σε ενημερωνουν για την κυκλοφορια του Ελληνικου Ε90? Μήπως σε ενημερωνουν για καμια ξένη εκδοση ? πχ αγγλική?

 

 

Κανεις δεν ξερει σιγουρα. Ισως επειδη δηλωσες (αν δηλωσες), Ελλαδα να σου ερθει οταν θα ειναι διαθεσιμο Greece!!!!

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Όπου και αν γίνει διαθέσιμο, μην φοβάστε... θα το μάθουμε απο τους πρώτους πριν ακόμα προλάβουν να μας στείλουν μέιλ. Πολύ ανυπόμονους σας βλέπω!! ;) :)
Link to comment
Share on other sites

Όσοι χρησιμοποιείτε τέτοιου είδους συσκευές,πού ακριβώς τις τοποθετείται;

Σε κάποιον χαρτοφύλακα,σε κάποιο τσαντάκι ή σε μία μεγάλη τσέπη κάποιου ενδύματός σας;

Επίσης,χρησιμοποιείτε και κάποιο δεύτερο μοντέλο ως κινητό τηλέφωνο ή το Communicator αποτελεί πολυμηχάνημα για εσάς;

 

Ενώ θα ήθελα ένα κινητό τηλέφωνο με τις δυνατότητες του Ε90 (και ειδικά το τόσο λειτουργικό πληκτρολόγιο QWERTY),η μεταφορά του θα αποτελούσε μαρτύριο για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι χρησιμοποιείτε τέτοιου είδους συσκευές,πού ακριβώς τις τοποθετείται;

Σε κάποιον χαρτοφύλακα,σε κάποιο τσαντάκι ή σε μία μεγάλη τσέπη κάποιου ενδύματός σας;

Επίσης,χρησιμοποιείτε και κάποιο δεύτερο μοντέλο ως κινητό τηλέφωνο ή το Communicator αποτελεί πολυμηχάνημα για εσάς;

 

Ενώ θα ήθελα ένα κινητό τηλέφωνο με τις δυνατότητες του Ε90 (και ειδικά το τόσο λειτουργικό πληκτρολόγιο QWERTY),η μεταφορά του θα αποτελούσε μαρτύριο για μένα.

 

Καθημερινά το 9300i το εχω μαζι μεσα σε μια θηκη της Νοκια στην ζώνη μου ή στη τσεπη του μπουφαν. Οταν βγαινω καλοντυμενος σε καποια εξοδο με συνοδευει ενα 8800. Εχω δυο καρτες με το ιδιο νουμερο. Κλεινω την μια συσκευη ανοιγω την αλλη. Αλλωστε στις εξοδους μας πρεπει να αφηνουμε τα επαγγελματικά μας πισω!;)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι χρησιμοποιείτε τέτοιου είδους συσκευές,πού ακριβώς τις τοποθετείται;

Σε κάποιον χαρτοφύλακα,σε κάποιο τσαντάκι ή σε μία μεγάλη τσέπη κάποιου ενδύματός σας;

Επίσης,χρησιμοποιείτε και κάποιο δεύτερο μοντέλο ως κινητό τηλέφωνο ή το Communicator αποτελεί πολυμηχάνημα για εσάς;

 

Ενώ θα ήθελα ένα κινητό τηλέφωνο με τις δυνατότητες του Ε90 (και ειδικά το τόσο λειτουργικό πληκτρολόγιο QWERTY),η μεταφορά του θα αποτελούσε μαρτύριο για μένα.

 

Βρε denior... δεν ξερω αν εχεις δουλεψει καποιο communicator, αλλα τα πραγματα δεν ειναι και τοσο τραγικα οπως τα φανταζεσαι.

 

Εγω το 9300 μου το βαζα στην τσεπη μου (μπουφαν ή παντελονι), το μεγεθος του ηταν αρκετα μικρο και λεπτο ωστε να μην δημιουργει καποιο προβλημα.

Οπως και το 2020 μου, που ειναι πιο πλατυ και χοντρο, και παλι δεν ειχα προβλημα. Φυσικα δεν ηταν και αορατα, αλλα προσωπικα δεν με ενοιαζε/πειραζε.

 

Οσο για την μεταφορα, θα παρεις μια θηκη που θα εχει και κλιπ για την ζωνη, και θα εισαι αρχοντας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εδώ λοιπόν, αφού είδα να γράφουν ο Μιχάλης και ο Γιώργος κάτι ενδιαφέρον θα γίνεται είπα, κι έπιασα λαβράκι!

 

Το νέο communicator είναι ό,τι θα μπορούσα να ζητήσω από τη Nokia για μια πλήρως επαγγελματική συσκευή, απίθανο και πανέμορφο εργαλείο!

 

Εκεί που έλεγα να κάνω λίγο αποτοξίνωση από τις αλλαγές συσκευών, πάλι θα μου τα φάει η Nokia. Γράφτηκα κι εγώ στο newsletter και περιμένω! :)

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...