Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως από πρώτη "ματιά" πρέπει να χει καλύτερο σήμα ειδικά σε εσωτερικούς χώρους.

 

Το δοκίμασα σε 2 σημεία και ήταν η μόνη που είχε 3g

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί, αλλά περίμενα να μας ενημέρωνε πρώτα ο cocu...:worry:

Ο χάρτης κάλυψης ωστόσο ακόμα δεν έχει ενημερωθεί.

Δυστηχώς λείπω από την Κατερίνη λόγω στρατιωτικών υποχρεώσεων!Μόλις ανέβω επάνω με καμμια άδεια θα έχετε μια πλήρη ενημέρωση!!

Πάντως ευχάριστα ακούγονται τα νέα!

Link to comment
Share on other sites

Να επισημανω την τραγικη καλυψη(3 drop call μεχρι να πω αυτο που ηθελα..) απο Wind σε σπιτι στα Μελισσια που ημουν σημερα και την απουσια (!!!) της κοσμοτε (ηταν εκτος δικτυου το κινητο του φιλου). Για βονταφον δεν ξερω, δεν ειχε κανεις της παρεας.

Ξηλωθηκε κανενας ιστος που ειχε κεραιες και της κοσμοτε επανω?

Link to comment
Share on other sites

Να επισημανω την τραγικη καλυψη(3 drop call μεχρι να πω αυτο που ηθελα..) απο Wind σε σπιτι στα Μελισσια που ημουν σημερα και την απουσια (!!!) της κοσμοτε (ηταν εκτος δικτυου το κινητο του φιλου). Για βονταφον δεν ξερω, δεν ειχε κανεις της παρεας.

Ξηλωθηκε κανενας ιστος που ειχε κεραιες και της κοσμοτε επανω?

 

Στα Μελίσσια πάντα υπήρχε μεγάλο πρόβλημα με WIND και Vodafone (ειδικά με τη δεύτερη, στο μεγαλύτερο κομμάτι της περιοχής πρέπει να βγαίνεις σε μπαλκόνι για να μιλήσεις :mad: ενώ με τη wind κάτι πάει και έρχεται...) Αλλά μου κάνει εντύπωση για Cosmote, είναι η μόνη που έχει κάπως αξιοπρεπή κάλυψη στη περιοχή...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ηταν κατι το προσωρινο για την κοσμοτε,δεν ξερω...αλλα ρε γμτ, Μελισσια ειναι, γιατι τοσο χαλια καλυψη... :(
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά ξέρω ότι είναι χιλιοειπωμένα τα προβλήματα κάλυψης στα τρένα, αλλά το να μην έχει σήμα ήδη μέσα στην Αθήνα μόνο επίτηδες μπορώ να φανταστώ ότι γίνεται :O
Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Του προαστιακου τα siemens ειχα ακουσει εχουν καποιο ειδος "θωρακισης" που μειωνει παρα πολυ την ισχυ του σηματος, δεν ξερω εαν ηταν ραδιο αρβυλα αυτο που ακουσα ομως!
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά ξέρω ότι είναι χιλιοειπωμένα τα προβλήματα κάλυψης στα τρένα, αλλά το να μην έχει σήμα ήδη μέσα στην Αθήνα μόνο επίτηδες μπορώ να φανταστώ ότι γίνεται :O

 

Ναι, το κάναμε εμείς οι βορειοελλαδίτες για να σας εκδικηθούμε που μας πήρατε όλα τα τρένα εκεί χάμω και μας αφήσατε χωρίς συγκοινωνία!:X

 

Καλά να πάθετε!:pΤρένα μου θέλατε!

 

H2SO4 αυτό στο φόρουμ το διάβασες!:p

Link to comment
Share on other sites

Του προαστιακου τα siemens ειχα ακουσει εχουν καποιο ειδος "θωρακισης" που μειωνει παρα πολυ την ισχυ του σηματος, δεν ξερω εαν ηταν ραδιο αρβυλα αυτο που ακουσα ομως!

Τα ανακλαστικά τζαμια στον προαστιακό, στο Intercity κλπ. έχουν μεταλλική επίστρωση με αποτέλεσμα να μειώνεται [αισθητά με χρήση GPS] το σήμα, οπότε σε δύσκολες περιοχές κάλυψης, αν έξω πιάνει, μέσα κανεις τάμα... :p

Link to comment
Share on other sites

Του προαστιακου τα siemens ειχα ακουσει εχουν καποιο ειδος "θωρακισης" που μειωνει παρα πολυ την ισχυ του σηματος, δεν ξερω εαν ηταν ραδιο αρβυλα αυτο που ακουσα ομως!

 

Τα ανακλαστικά τζαμια στον προαστιακό, στο Intercity κλπ. έχουν μεταλλική επίστρωση με αποτέλεσμα να μειώνεται αισθητά [ίδιος με χρήση GPS] το σήμα, οπότε σε δύσκολες περιοχές κάλυψης, αν έξω πιάνει, μέσα κανεις τάμα... :p

 

Eγώ πάντως δυο-τρεις φορές που μπήκα στο Προαστιακό δεν είχα πρόβλημα με το σήμα... Για intercity όμως έχω ακούσει παράπονα...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως δυο-τρεις φορές που μπήκα στο Προαστιακό δεν είχα πρόβλημα με το σήμα... Για intercity όμως έχω ακούσει παράπονα...

Μέσα στην Αθήνα [και γενικά μέσα στις πόλεις] είναι δύσκολο να το καταλάβεις, μόλις βγείς πάρα έξω γίνεται το party... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως,η Wind κατάφερε αυτήν τη στιγμή να έχει μια πολύ αξιόλογη κάλυψη 3g στο κέντρο της Θεσσαλονίκης!Πολύ ποιοτικό δίκτυο(και κυρίως σε εσωτερικούς χωρους)και μάλιστα όταν είναι σχετικά αδύναμο το σήμα έχει την ικανότητα το δίκτυο να μην κάνει εναλλαγή σε gsm τόσο σε αναμονή όσο και σε ομιλία...Τέρμα παντου΄το σήμα σε κεντρικούς δρόμους και μέσα και προς τα έξω από την πόλη...

 

Οι μόνες αδυναμίες εντοπίζονται(θα το ξαναπώ για πολλοστή φορά)στο Επταπύργιο όπου η κάλυψη gsm και 3g είναι για τα μπάζα και η εταιρία μας έχει γραμμένους στα πα....ια της....Καμία απολύτως κίνηση!!!Τόσους μήνες παρακαλάω κι όλο με διαβεβαιώνουν ότι θα γίνει ενίσχυση.....Επίσης,ενίσχυση στην κάλυψη θέλουν και οι δρόμοι:Αγ.Δημητρίου-Κασσάνδρου-Ολυμπιαδος προς τα πανεπιστημια,όπου το σήμα είναι πολύ αδύναμο...Γενικά όμως έχει ισχυρή και καλή κάλυψη στην υπόλοιπη πόλη...(με εξαίρεση τις προαναφερθείσες περιοχές)

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε και από την Τούμπα μια βόλτα να δεις τι πάει να πει χάλια κάλυψη!

Δεν βλέπεται το δίκτυο(συγκριτιικά πάντα με άλλες περιοχές της Θεσ/νίκης)!

Τις διαβεβαιώσεις τους να μη τις εμπιστεύεσαι καθόλου, γιατί άλλα αντί άλλων σου λένε!

Εάν εσένα σε διαβεβαιώνουν μήνες, τι να πω εγώ που με διαβεβαίωναν χρόνια και ακόμα φως δεν είδα!

Ο κύριος που καλούσε κάθε φορά μου έλεγε όποτε άκουγε τη φωνή μου:"Α έχουμε ξαναμιλήσει εμείς μαζί!":lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το κάναμε εμείς οι βορειοελλαδίτες για να σας εκδικηθούμε που μας πήρατε όλα τα τρένα εκεί χάμω και μας αφήσατε χωρίς συγκοινωνία!:X

 

Καλά να πάθετε!:pΤρένα μου θέλατε!

 

H2SO4 αυτό στο φόρουμ το διάβασες!:p

 

Α, οκ, δεν θυμομουν καν που το ειχα δει, ευχαριστω που μου το θυμησες!!:happy:

 

Τα ανακλαστικά τζαμια στον προαστιακό, στο Intercity κλπ. έχουν μεταλλική επίστρωση με αποτέλεσμα να μειώνεται [αισθητά με χρήση GPS] το σήμα, οπότε σε δύσκολες περιοχές κάλυψης, αν έξω πιάνει, μέσα κανεις τάμα... :p

Και η επιστημονικη εξηγηση...ωραια! :happy:

Eγώ πάντως δυο-τρεις φορές που μπήκα στο Προαστιακό δεν είχα πρόβλημα με το σήμα... Για intercity όμως έχω ακούσει παράπονα...

 

Ο προαστιακος κανει χρηση διαφορετικων συρμων, δεν ειναι ολοι το ιδιο, μπορει να παιζει αυτο καποιο ρολο, δεν ξερω....:wacko:

Link to comment
Share on other sites

(Βασικά ίσως να μην είναι το σωστό thread για να ρωτήσω αυτό που θέλω αλλά δεν βρήκα κάποιο καταλληλότερο, συγγνώμη εκ των προτέρων και αν κάποιος mod πιστεύει ότι πρέπει να το μετακινήσει αλλού ας το κάνει.)

 

Έχω πολύ χαμηλό σήμα (2.5G) στο σπίτι μου με αποτέλεσμα να έχω δυσκολία στην επικοινωνία (dropped calls, μπορώ μόνο από συγκεκριμένο σημείο του σπιτιού να μιλώ αξιοπρεπώς). Έχω ακούσει ότι στο 3G ακόμη και με χάλια σήμα γίνεται αξιοπρεπώς η επικοινωνία, και ότι γενικά ο ήχος είναι καλύτερης ποιότητας. Επομένως, μήπως (αν είμαι τυχερός και πιάνει κάτι σε 3G εδώ που είμαι) θα βελτιωνόταν η κατάσταση αν έπαιρνα μια 3G συσκευή και θα μπορούσα επιτέλους να μιλάω σαν άνθρωπος απ'το σπίτι μου;

Link to comment
Share on other sites

(Βασικά ίσως να μην είναι το σωστό thread για να ρωτήσω αυτό που θέλω αλλά δεν βρήκα κάποιο καταλληλότερο, συγγνώμη εκ των προτέρων και αν κάποιος mod πιστεύει ότι πρέπει να το μετακινήσει αλλού ας το κάνει.)

 

Έχω πολύ χαμηλό σήμα (2.5G) στο σπίτι μου με αποτέλεσμα να έχω δυσκολία στην επικοινωνία (dropped calls, μπορώ μόνο από συγκεκριμένο σημείο του σπιτιού να μιλώ αξιοπρεπώς). Έχω ακούσει ότι στο 3G ακόμη και με χάλια σήμα γίνεται αξιοπρεπώς η επικοινωνία, και ότι γενικά ο ήχος είναι καλύτερης ποιότητας. Επομένως, μήπως (αν είμαι τυχερός και πιάνει κάτι σε 3G εδώ που είμαι) θα βελτιωνόταν η κατάσταση αν έπαιρνα μια 3G συσκευή και θα μπορούσα επιτέλους να μιλάω σαν άνθρωπος απ'το σπίτι μου;

Δύσκολο. Γιατι αν έχεις τόσο χάλια σήμα GSM τότε το 3G θα είναι ακόμα χειρότερο (ίσως και ανύπαρκτο)... Η διαφορά είναι ότι το 3G λόγω της διαφορετικής κωδικοποίησης που χρησιμοποιεί έχει καλύτερο ήχο αλλά αμα δεν έχεις σήμα τότε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Οι κεραίες 3G βρίσκονται στο ίδιο σημείο με τις 2.5G ή υπάρχει περίπτωση το σημείο που βρίσκεται η κεραία 3G που θα καλύπτει την περιοχή μου να είναι ευνοϊκότερο και να έχω καλύτερο σήμα 3G από 2.5G;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Οι κεραίες 3G βρίσκονται στο ίδιο σημείο με τις 2.5G ή υπάρχει περίπτωση το σημείο που βρίσκεται η κεραία 3G που θα καλύπτει την περιοχή μου να είναι ευνοϊκότερο και να έχω καλύτερο σήμα 3G από 2.5G;

 

Συνήθως είναι πάνω στον ίδιο ιστό (εδώ δεν μπορούν να κρατήσουν "όρθιες" τις υπάρχουσες κεραίες από τα παράπονα των κατοίκων, θα βάζουν και ξεχωριστές για 3G?:O). Και γενικότερα το 3G είναι πιο αδύναμο, ειδικά στους εσωτερικούς χώρους, από τη φύση του άρα καταλαβαίνεις... Ξεχωριστοί, only 3G σταθμοί αν υπάρχουν είναι πολύ λίγοι, φαντάζομαι κυρίως στο κέντρο της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης...

 

Δοκίμασε πάντως με καμια συσκευή 3G από κάποιον φίλο ή συγγενή αλλά δεν νομίζω να δεις βελτίωση...

Link to comment
Share on other sites

εγω μεσα στο σπιτι μου εχω 3 γραμμες σημα σε 2g και 5 γραμμες φουλ δηλαδη σε 3g. με 3g ακομα και μεσα στο μπανιο κλεισμενος εχω φουλ σημα ενω 2g δεν εχω καθολου σημα.
Link to comment
Share on other sites

εγω μεσα στο σπιτι μου εχω 3 γραμμες σημα σε 2g και 5 γραμμες φουλ δηλαδη σε 3g. με 3g ακομα και μεσα στο μπανιο κλεισμενος εχω φουλ σημα ενω 2g δεν εχω καθολου σημα.

 

Είσαι μια από τις εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις!:p:O

Link to comment
Share on other sites

εγω μεσα στο σπιτι μου εχω 3 γραμμες σημα σε 2g και 5 γραμμες φουλ δηλαδη σε 3g. με 3g ακομα και μεσα στο μπανιο κλεισμενος εχω φουλ σημα ενω 2g δεν εχω καθολου σημα.

 

Μπαινω στον πειρασμο να ρωτησω γιατι ξερεις τοσα πολλα για τη σταθμη του σηματος σε 2G & 3G στο.....μπανιο κλεισμενος :p:p:O

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια!

 

(Το συμπέρασμα είναι πως συγκεκριμένες... ευωδιές ενισχύουν το 3G σήμα! :lol:)

 

Πάντως και στη δική μου περίπτωση, το μπάνιο είναι ένα από τα σημεία του σπιτιού που έχουν ικανοποιητικό σήμα (2.5G) επομένως μάλλον τα ευνοεί όλα τελικά! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπαινω στον πειρασμο να ρωτησω γιατι ξερεις τοσα πολλα για τη σταθμη του σηματος σε 2G & 3G στο.....μπανιο κλεισμενος :p:p:O
Είμαι δυσκοίλιος. :D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...