Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια αντιμετωπίζω κ εγω πρόβλημα εδώ και καιρό (πανω από χρονο) στην Κυψέλη με την Cosmote. 'Εχει αλλάξει κανείς απο σας δικτυο σπό Cosmote σε Wind στην περιοχή της Κυψελης? Πιο συγκεκριμενα από πλατεία και πανω (Καυκασου, Δοϊρανης κ μεχρι τα Τουρκοβουνια σημα μπανανες αντι για καμπανες). Εχετε δει διαφορα?

Δοιράνης, Μπερόβου που κινούμαι έχει πολύ καλό σήμα όπως και στην Κάτω Κυψέλη. Τήνου μεριά και τα σχετικά. Για την cosmote έχει ακουστεί το θέμα για Άνω Κυψέλη. Αλλά επίσης είχα διαβάσει ότι μπήκε κάποια κεραία. Δεν είδες διαφορά? Η wind δεν έχει θέματα στην Αθήνα και στα σημεία που κινούμαι.

Η cosmote σε ισόγεια στις περιοχές: Παγκράτι, ΚΟυκάκι, Α.Πατήσια έχει προβληματικό σήμα εώς δεν πιάνει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

όχι γείτονα bezoss δεν έχω δεί διαφορά... εδώ κ κανα χρόνο ταλαιπωρούμαι. Το πρωί μάλιστα που ρώτησα στο κατάστημα Cosmote στη Στουρνάρη δεν ήξεραν αν θα λυθεί το πρόβλημα στην Κυψέλη. Ευτυχώς ήταν ενήμεροι για το πρόβλημα γιατί παλαιότερα που είχα επισημάνει το θέμα κακής λήψης στην περιοχή οι υπάλληλοι μου έλεγαν ότ δεν έχουν άλλη αναφορά για την περιοχή κ οτι είμαι ο πρώτος που τους το λέω :lol:

Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Στο φόρουμ της Κοσμοτε, υπάρχει χρήστης που αναφέρεται στο θέμα και έχει γράψει πολλάκις ότι πήγε στη Wind και βρήκε την υγειά του.

Πήγαινε αν είναι στο προφίλ του χρήστη που σου αναφέρω, εδώ: http://www.myphone.gr/forum/member.php?u=7873

 

και στείλε του προσωπικό μήνυμα να σε ενημερώσει σχετικά με την Κυψέλη και την Wind.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαίνουν αποκλειστικά εναερίτες με ειδικές συμβάσεις δεν είναι απλοί μηχ/κοί συντηρητές. Είναι παρόμοιο προσωπικό με εκείνο που ανεβαίνει στους πυλώνες της ΔΕΗ.

 

Δεν ξερω τι γινεται στις αλλες εταιριες αλλα σε εναν εργολαβο που δουλευω ο οποιος παιρνει δουλειες cosmote ολοι οσοι εργαζομαστε στην εταιρια ανεβαινουμε στους πυλωνες.Οσο για εκπαιδευση τιποτα.Υπογραφουμε οτι εχουμε κανει εκπαιδευση εναεριτη.Οσον αφορα τα ενσημα ουτε λογος να γινεται για βαρεα κ ανθυγιεινα

Link to comment
Share on other sites

Απο τις αρχές του καλοκαιριού μόνο η Wind καλύπτει με 3G (κεραία στο Μαυρολιθάρι) την περιοχή (Αθανάσιος Διάκος,Στρώμι,Μαυρολιθάρι κ.α)
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Χαχα καλή φάση!Αράζεις βλέπεις την βιντεάρα σου κ άσε τους άλλους να ψάχνονται :p

Κρύα νερά;Που είναι αυτά; :O

Το βουνό στο οποίο ανέβηκα είναι στην εύβοια στην περιοχή της ερέτριας περίπου...Όταν ανέβηκα και είδα hspa σήμα μου άναψαν τα λαμπάκια!

 

Από Θεσσαλονίκη 40λεπτα καμιά 70-80Κμ

 

Δεν ξερω τι γινεται στις αλλες εταιριες αλλα σε εναν εργολαβο που δουλευω ο οποιος παιρνει δουλειες cosmote ολοι οσοι εργαζομαστε στην εταιρια ανεβαινουμε στους πυλωνες.Οσο για εκπαιδευση τιποτα.Υπογραφουμε οτι εχουμε κανει εκπαιδευση εναεριτη.Οσον αφορα τα ενσημα ουτε λογος να γινεται για βαρεα κ ανθυγιεινα

 

μαύρη εργασία και ανασφαλείς .. έχετε καμιά ασφάλεια τουλάχιστον ..

 

Όπως πάντα χαλιά … το 3G είναι μονό στην σκεπή .. εγώ είμαι σε χωράφια και πάλι 1 μπάρα με το ζόρι

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Βόλος...

πολύ χαμηλές ταχύτητες στο λιμάνι...καμία σχέση με τις ταχύτητες που είχα πριν ξηλωθεί η κεραία στην alphabank. Παλιότερα είχα >2mbit και σήμερα με το ζόρι αν άγγιζα το 1mbit.

Απ'όσο έχω καταλάβει η κίνηση η μεγάλη είναι στο λιμάνι ανάμεσα στην Αργοναυτών(παραλία) και Ερμού, από Κ.Καρτάλη μέχρι Φιλελλήνων (Πανεπιστήμιο). Δημητριάδος με Ογλ(Goody's) και γύρω είναι πολύ καλή θέση για κεραία,απ'ό,τι εκτίμησα στο google maps. Αν κάνει αυτή την κίνηση η Wind έχει σώσει το Βόλο από σήμα/χωρητικότητα... Κανένα βράδυ,ξέρετε τη δουλειά σας...

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σορός Βόλου STET HELLAS

 

Πολύ ωραίες φωτογραφίες! Αυτές ήταν κατασκευές... Α ρε Stet! Σε λησμονήσαμε!

Από αυτές τις κεραίες εξυπηρετείται το λιμάνι του Βόλου,Πορταριά,Μακρυνίτσα καθώς και Αγριά,ένα μεγάλο μέρος της πόλης... Από αυτή την κεραία είναι οι ταχύτητες που αναφέρω. Τα περισσότερα μικροκυματικά φεύγουν για Β.Πήλιο/Ν.Πήλιο ενώ ένα μόνο του φεύγει για ΒΙ.ΠΕ. :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία πολύ συχνά μου τυχαίνει να τηλεφωνώ, και το δίκτυο να μην "ενεργοποιείται" καθόλου. Δηλαδή πατάω τον αριθμό και δεν παίρνω ούτε το "τρίτονο" του υπερφορτωμένου δικτύου - απλώς απόλυτο κενό για πολλά δευτερόλεπτα, μέχρι να τερματίσ την κλήση και να ξαναπροσπαθήσω. 3g δίκτυο θεσσαλονίκης. Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες φωτογραφίες! Αυτές ήταν κατασκευές... Α ρε Stet! Σε λησμονήσαμε!

Από αυτές τις κεραίες εξυπηρετείται το λιμάνι του Βόλου,Πορταριά,Μακρυνίτσα καθώς και Αγριά,ένα μεγάλο μέρος της πόλης... Από αυτή την κεραία είναι οι ταχύτητες που αναφέρω. Τα περισσότερα μικροκυματικά φεύγουν για Β.Πήλιο/Ν.Πήλιο ενώ ένα μόνο του φεύγει για ΒΙ.ΠΕ. :)

 

Colocation με Vodafone ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Colocation με Vodafone ειναι?

 

Όχι,είναι καθαρή telestet,από το 1994. Ήταν από τις πρώτες κεραίες gsm 900,dual band(900/1800) αλλά και από τις πρώτες dual mode(GSM/UMTS) πανελλαδικά.

Την κεραία της Vodafone την έχει "ανεβάσει" ο AthensUK στο forum της Vodafone. Είναι κι αυτή από το 1994 και αποτελεί βασικό σημείο δικτύου κορμού της Vodafone. Δεν είναι στο ίδιο μέρος (εκεί την περίοδο ο καθένας έβαζε κεραία όπου ήθελε :lol: άρα από άδειες ήταν οκ! ),η panafon είχε τοποθετήσει το σταθμό σε αρκετά μεγαλύτερο ύψος σε σχέση με την telestet,αν και τελικά η θέση που επέλεξε η telestet ήταν "hot" για την κάλυψη του Βόλου,όπως αποδείχθηκε. Πολύ καλές αμφότερες οι κεραίες από πλευράς σηματοδοσίας.

Βέβαια,η Cosmote πήρε άδεια για εκπομπή και στα δύο σημεία :confused:

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βόλος...

πολύ χαμηλές ταχύτητες στο λιμάνι...καμία σχέση με τις ταχύτητες που είχα πριν ξηλωθεί η κεραία στην alphabank. Παλιότερα είχα >2mbit και σήμερα με το ζόρι αν άγγιζα το 1mbit.

Απ'όσο έχω καταλάβει η κίνηση η μεγάλη είναι στο λιμάνι ανάμεσα στην Αργοναυτών(παραλία) και Ερμού, από Κ.Καρτάλη μέχρι Φιλελλήνων (Πανεπιστήμιο). Δημητριάδος με Ογλ(Goody's) και γύρω είναι πολύ καλή θέση για κεραία,απ'ό,τι εκτίμησα στο google maps. Αν κάνει αυτή την κίνηση η Wind έχει σώσει το Βόλο από σήμα/χωρητικότητα... Κανένα βράδυ,ξέρετε τη δουλειά σας...

 

Τα διαπιστευτήρια στο λιμάνι του Βόλου δίπλα σε καφετέριες στο Πανεπιστήμιο :

http://www.speedtest.net/result/961910940.png

Κεραία : Σορός (αυτή που φαίνεται παραπάνω στις φωτογραφίες:p)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ψόφια πράγματα μιχάλη...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία πολύ συχνά μου τυχαίνει να τηλεφωνώ, και το δίκτυο να μην "ενεργοποιείται" καθόλου. Δηλαδή πατάω τον αριθμό και δεν παίρνω ούτε το "τρίτονο" του υπερφορτωμένου δικτύου - απλώς απόλυτο κενό για πολλά δευτερόλεπτα, μέχρι να τερματίσ την κλήση και να ξαναπροσπαθήσω. 3g δίκτυο θεσσαλονίκης. Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό?

 

σε ποια περιοχή σου το κάνει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Ψόφια πράγματα μιχάλη...

 

Δε βρέθηκα προ εκπλήξεως να σου πω την αλήθεια! :p Περίμενα ότι θα συμβαίνει κάτι τέτοιο : όταν ΜΙΑ κεραία και συγκεκριμένα μία κυψέλη εξυπηρετεί περίπου το 40% του Βόλου (Πανεπιστήμιο και Λιμάνι και Αλυκές,Ν.Δημητριάδα,Αλυκές,Άνω Βόλο κτλ κτλ ),Αγριά,Βόρειο Πήλιο σε μεγάλο βαθμό είναι λογικό που έχω τέτοια ταχύτητα. Αν με ακούσουν πάντως θα δούνε φοβερή βελτίωση στις ταχύτητες ακόμα και από αυτή την κεραία-θηρίο!

Η κεραία λειτουργεί ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ για τα παραπάνω δεδομένα,τους βγάζω το καπέλο... Αλλά δεν επαρκεί!

(μαγεία το myphone,έκοψε το μήνυμα και στην τροποίηση μου το ξαναεμφάνισε :blink:)

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το 40%; Και πως αντέχει βρε συ; Ή πάνε τα drop calls σύννεφο; :Ρ

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Το 40%; Και πως αντέχει βρε συ; Ή πάνε τα drop calls σύννεφο; :Ρ

 

Ο θεός κι η ψυχή της κεραίας :p Πραγματικά,δε μπορώ να το εξηγήσω. Ότι έχουμε drop calls έχουμε αλλά δεν είναι λόγω χωρητικότητας.

 

Αντέχει πολύ κίνηση η κεραία,δε βλέπεις τι έχει επάνω :lol: 100 στοιχεία... 3in1 κεραία είναι! Η WIND είχε κάνει split την κεραία αυτή σε 3 (Νεάπολη,Λιμάνι και Νοσοκομείο) αξιοποιώντας όλο το GSM 1800... αλλά όλες είχαν τύχη...βουνό! Ξηλώθηκαν. Όταν υπήρχαν αυτές η κεραίες έπιανες και 3mbit από αυτή την κεραία σε ώρες "μη αιχμής". Τώρα και το 1mbit καλά είναι... Το σταυρό μου κάνω,ο εξοπλισμός πρέπει να είναι ΠΑΑΑΡΑ πολύ καλός,δεν εξηγείται αλλιώς!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Μπράβο για την κεραία. Όταν πάθει κάτι και βγει εκτός θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν όμως... :Ρ

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη, κοντά στην Ροτόντα.

είμαι στην περιοχή εκεί 2 φορές τη βδομάδα...δεν έχω παρατηρήσει τίποτα σχετικό.;)

Link to comment
Share on other sites

σκοπευει να κανει κατο στο Ελευθεριο-Κορδελιο;;;;ελεος πια με αυτο το σημα εδω!ας τα βρει καπως με τον δημαρχο αν αυτο ειναι το προβλημα...μα οι αλλες δυο εταιρειες πιανουν παρα πολυ καλα!!!!!
Link to comment
Share on other sites

πάρε ένα τηλέφωνο και ενημέρωσε τους για την περιοχή σου.
Link to comment
Share on other sites

πάρε ένα τηλέφωνο και ενημέρωσε τους για την περιοχή σου.

 

το χω κανει πολλες φορες......αλλα τιποτα!τωρα τελευταια εστειλα και mail αλλα δεν απαντησαν!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...