Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πράγμα το οποίο έπρεπε να είχα κάνει εδώ και πάρα πολύ καιρό. Ααα δεν παλεύεται ούτε λεπτό χωρίς κινητό. Θα βγω στους δρόμους να δω τι παίζει μπας και σε άλλη περιοχή πιάσει.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. :)

 

Πάρε τηλέφωνο της Wind και πες της ότι έχεις πρόβλημα και σε περίπτωση που δεν γίνει κάτι η λύση είναι μονόδρομος:Φορητότητα.:)

Link to comment
Share on other sites

Είναι και αυτό λίγο πρόβλημα. Πάνε αγόρασε τηλεκάρτα, περίμενε έξω στο κρύο στην αναμονή, θα σου φτάσει η κάρτα δεν θα σου φτάσει;! Άντε μετά να τους πείσεις να δώσουν σημασία στο πρόβλημά σου. Γιατί και κεραία να ξήλωσαν, σιγά να μην το παραδεχτούν. Θα κοιτάξουν για λίγες μέρες να καθησυχάζουν τον κόσμο μέχρι να βρουν καμιά πρόχειρη λύση.

 

Πάντως αν είχε πρόβλημα η sim όλο και σε κάποιο από τα τρία κινητά δεν θα έβγαζε κάποιο μήνυμα;;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν είχε πρόβλημα η sim όλο και σε κάποιο από τα τρία κινητά δεν θα έβγαζε κάποιο μήνυμα;;

 

Δεν νομίζω να βγάζουν κάποιο μήνυμα.:worry:

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ! Δεν σου έχει τύχει ποτέ να δεις κάποιο μήνυμα; Πχ "Άκυρη sim", "Κατεστραμμένη sim", στο περίπου: "Αδύνατη ανάγνωση sim", "Ανενεργή sim" (στην περίπτωση που ακυρωθεί κάποιος αριθμός που δεν έχει χρησιμοποιηθεί για πάνω από χρόνο) είναι μερικά από τα μηνύματα που μπορείς να δεις σε διάφορες συσκευές.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Από χθες το βράδυ μετά τα μεσάνυχτα εξαφανίστηκε το σήμα G στο HTC P3300 που έχω. Δεν έδωσα σημασία. Σήμερα από το πρωί όμως βλέπω ότι η συσκευή μου έχει βγει εκτός δικτύου. Έβαλα την sim σε άλλα δύο κινητά και δεν βρίσκει καθόλου το δίκτυο. Το παράξενο είναι ότι αν κάνω χειροκίνητη αναζήτηση βλέπει όλα τα δίκτυα αλλά και πάλι δεν συνδέεται στην Wind. Να αναφέρω ότι τη sim δεν την βγάζω ποτέ, εννοώ ότι τουλάχιστον είναι αδύνατο να πάθει ζημιά με αυτόν τον τρόπο. Επίσης χωρίς σταθερό, χωρίς κινητό, Κυριακή σήμερα, πως να επικοινωνήσω με Wind;! Μένω Θεσσαλονίκη, περιοχή πρώην 424 (κάτω Τούμπα).

 

Έχει κανείς παρόμοια προβλήματα;

 

edit: Σε καμία συσκευή δεν βγαίνει κάποιο μήνυμα που να παραπέμπει σε κατεστραμμένη sim ή σε μη ενεργή sim/αριθμό ή μπλοκαρισμένη.

 

Γιατι δεν κανεις το απλο, να βαλεις μια αλλη σιμ Wind στο κινητο, να δεις οτι οντως προκειτε για θεμα δικτυου και οχι Sim/Κινητου. Δεν υπαρχει αλλος γειτονας/οτιδηποτε με Wind? Αυτος εχει προβλημα?

 

Δεν ειναι παντα θεμα ξηλωματος!

Μπορει να ειναι, αλλα ας τσεκαρεις πρωτα κ τα αλλα!:)

Link to comment
Share on other sites

Το ''Ανενεργή SIM'' το έχω δεί αλλά όταν δεν μπορεί το κινητό να διαβάσει τη sim μου βγάζει το μήνυμα ''Εισάγετε SIM''.Πέρα απο αυτά τα δύο δεν έχω δει άλλα μηνύματα.:)
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δυστυχώς είμαι ο μόνος κακόμοιρος με Wind, οπότε δεν μπορώ να βρω άλλη sim Wind. Απλώς σκέφτηκα ότι αν ήταν γενικότερο το πρόβλημα όλο και κάποιος μπορεί να υπήρχε να το επιβεβαιώσει. Μέχρι αύριο που ανοίγουν τα μαγαζιά το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ελέγξω αν πιάνει σε άλλη περιοχή. Οπότε λέω να πάω να το τσεκάρω. Ευχαριστώ όλους για την προθυμία να βοηθήσουν.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι...οι κεραίες της πρώην q-telecom χρησιμοποιούνται από την wind ή είναι ανενεργές?

 

θένξ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι...οι κεραίες της πρώην q-telecom χρησιμοποιούνται από την wind ή είναι ανενεργές?

 

θένξ

 

 

Χρησιμοποιούνται από τη Wind, όπως επίσης και το φάσμα συχνοτήτων που είχε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παντως με εξεπληξε το σημα της wind στο the Mall.Ημουν στο 3ο υπογειο και επιανε 3G και μαλιστα 5 γραμμες:D.
Link to comment
Share on other sites

παιδια οποιος ξερει ας απαντηση ξερετε εαν υπαρχει καλυψη 3g στην Ναυπακτο και εαν ναι απο ποια εταιρια θελω να παρω το minilaptop αλλα δεν ξερω εαν υπαρχει καλυψη ξερετε κατι η κανενα σαιτ που να μπορεις να βλεπεις τις περιοχες ? :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παντως με εξεπληξε το σημα της wind στο the Mall.Ημουν στο 3ο υπογειο και επιανε 3G και μαλιστα 5 γραμμες:D.

Έχει κατάστημα wind που έχει micro γι'αυτο!Το ίδο ισχύει και για τις άλλες εταιρίες

Link to comment
Share on other sites

Έχει κατάστημα wind που έχει micro γι'αυτο!Το ίδο ισχύει και για τις άλλες εταιρίες

 

Δεν εχει σχεση με το καταστημα

Το mall ειναι γεμαντο micro.

Link to comment
Share on other sites

παιδια οποιος ξερει ας απαντηση ξερετε εαν υπαρχει καλυψη 3g στην Ναυπακτο και εαν ναι απο ποια εταιρια θελω να παρω το minilaptop αλλα δεν ξερω εαν υπαρχει καλυψη ξερετε κατι η κανενα σαιτ που να μπορεις να βλεπεις τις περιοχες ? :ninja:

 

des edo http://www.gsmworld.com/roaming/gsminfo/cou_gr.shtml

Link to comment
Share on other sites

Για την δουλειά που ζητάς καλύτερο είναι να καλέσεις την εξ. πελατών της κάθε εταιρείας και να ζητήσεις να σου πουν την κάλυψη τρίτης γεννιάς που έχουν στο συγκεκριμένο σημείο της ναυπάκτου που θες :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Οι χαρτες του gsmworld ειναι απλα εκτος τοπου και χρονου.

 

ksero:p ala den exi alaksi kai tpt poli . ala an kseris kati alo map p na diksi to 3g diktio tis cosmote pes m:)

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούνται από τη Wind, όπως επίσης και το φάσμα συχνοτήτων που είχε.

 

Η Q-telecom δεν έχει δικούς της σταθμούς βάσης παρά μόνον στο ψηφιακό κέντρο της Μεταμόρφωσης. Η Q χρησιμοποιεί τους σταθμούς βάσης της Wind.

Link to comment
Share on other sites

Η Q-telecom δεν έχει δικούς της σταθμούς βάσης παρά μόνον στο ψηφιακό κέντρο της Μεταμόρφωσης. Η Q χρησιμοποιεί τους σταθμούς βάσης της Wind.

 

Η wind πηρε ολους τους παλιους σταθμους της Q.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά λύστε μου μια απορία, τις τελευταίες μέρες πάρα πολλές φορές που πάω να πάρω τηλέφωνο μου γράφει σφάλμα σύνδεσης και δεν καλέι, ενώ δείχνει να έχω σήμα. Στην αρχή νόμιζα οτι έφταιγε το κινητό οπότε το έβαλα σε άλλο κινητό αλλά πάλι τα ίδια.Πάλι κάποιες φορές βγάζει σφάλμα σύνδεσης, ή αργούν πολύ να φύγουν τα sms. Τί μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

οπως παντα η χωρητικοτητα του δικτυου...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά λύστε μου μια απορία, τις τελευταίες μέρες πάρα πολλές φορές που πάω να πάρω τηλέφωνο μου γράφει σφάλμα σύνδεσης και δεν καλέι, ενώ δείχνει να έχω σήμα. Στην αρχή νόμιζα οτι έφταιγε το κινητό οπότε το έβαλα σε άλλο κινητό αλλά πάλι τα ίδια.Πάλι κάποιες φορές βγάζει σφάλμα σύνδεσης, ή αργούν πολύ να φύγουν τα sms. Τί μπορεί να φταίει;

 

1. Δεν υπάρχουν διαθέσιμα κανάλια στους πομποδέκτες της κυψέλης σε καλύπτει λόγω σοβαρής συμφόρησης στο δίκτυο.

2. Βλάβη στο σταθμό βάσης που σε καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Idou ta xalia mas......http://www.flickr.com/photos/alefbetac/534861189/sizes/l/

(kerea ths Wind sthn Kypseli.toulaxiston etsi anaferei mesa sto Flickr)Meta mhn aporoume giati den exoume shma!!!Kai safos yparxoun kerees xoris adies h me prosorines adies, alla pleon den mboro na pistepso oti o arithmos tous einai toso megalos.Kai epipleon mhn aporoume giati plironoume akriba pagia, bebea otan oi eteries prepei na kalypsoun oikonomika tetoious bandalismous pios nomizoume oti tha tou plirosei????

Me tis ygeies mas!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...