Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άλλαξε χεριά τώρα ίσως μπας και δούμε άσπρη μέρα εγώ για να πιάσω 3G πρέπει να ανεβάσω το usb modem στα 15 μετρά απο το έδαφος και δεν έχω πολυκατοικίες διπλά μου οι ποιο κοντινή μεγάλη είναι στα 1300 μετρά .:mad:

Το ίδιο είναι και η cosmote άλλα η vodafone έχει σήμα καμπάνα στο υπόγειο full 3.5G :blink:

 

Φιλε και εγω εχω το στικακι της vodafone και μετανιωσα που το πηρα,εχει πολλους περιορισμους και μετα απο οικονομικης αποψης δε συμφερει......αλλα εαν περιμενεις να βελτιωθει η wind μαλλον θα περιμενεις πολυ,στο κιλκις εντος πολης εχει ακομη προβλημα με το GSM

Link to comment
Share on other sites

η Καλυψη της ειναι για τα μπαζα,ειμαι στον τριτο οροφο και εχω -90dbm,ολα τα υπολοιπα καναλια ειναι πανω απο -100dbm,δικτυο τριτης γενιας δε το συζηταμε,εχω απαιτηση να βελτιωσει το GSM,πελατες πολλοι περιορισμενοι απο πλευρας wind,ψαγμενα ατομα,φιλοι,συγγενης κτλπ οι περισσοτεροι ειναι στην cosmote και καποιοι στη vodafone,για μενα vodafone εγγυηση,μεχρι και στο αγιον ορος ηταν η μοναδικη που επιανε......
Link to comment
Share on other sites

Στο Άγιον Όρος είναι η μοναδική που έχει κεραίες. Η wind σε πιάνει απο Θάσο... Οπότε καταλαβαίνεις.

Η voda στο Όρος έχει και τρελές ταχύτητες 3G.

Link to comment
Share on other sites

η Καλυψη της ειναι για τα μπαζα,ειμαι στον τριτο οροφο και εχω -90dbm,ολα τα υπολοιπα καναλια ειναι πανω απο -100dbm,δικτυο τριτης γενιας δε το συζηταμε,εχω απαιτηση να βελτιωσει το GSM,πελατες πολλοι περιορισμενοι απο πλευρας wind,ψαγμενα ατομα,φιλοι,συγγενης κτλπ οι περισσοτεροι ειναι στην cosmote και καποιοι στη vodafone,για μενα vodafone εγγυηση,μεχρι και στο αγιον ορος ηταν η μοναδικη που επιανε......

Ναι γιατί που μας χάνουνε που μας βρίσκουνε...στο Άγιο Όρος όλοι!!! Με ένα κινητό στο χέρι! Α σ χ ο λ ι α σ τ ο.

 

Είσαι στον 3ο όροφο ποιάς περιοχής και δεν έχεις σήμα?

Link to comment
Share on other sites

Για 3g να το δεχτω.Aλλα gsm δεν θυμαμαι να'χω παει καπου κ να μην εχω.Kαι δεν λεω τις μπαρες στην οθονη αλλα αν λειτουργει το τηλεφωνο.Mονο κω-καλυμνο εκτος κεντρου ειχα εντοπισει προβληματα και αυτο πριν 5 χρονια.
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί που μας χάνουνε που μας βρίσκουνε...στο Άγιο Όρος όλοι!!! Με ένα κινητό στο χέρι! Α σ χ ο λ ι α σ τ ο.

 

Είσαι στον 3ο όροφο ποιάς περιοχής και δεν έχεις σήμα?

 

Στο κιλκις και επειδη εισαι απο Αθηνα εχει προβλημα στη Νικαια,μεσα στο σπιτι του θειου μου δεν επιανε καθολου και πηγα προσφατα,μετραω μερες,μονο vodafone επιανε,με το νετμονιτορ πανω απο -105dbm η wind......δεν ειπα οτι δεν εχω σημα,ρωτα ομως με -90dbm μπορεις να κανεις κληση? η απαντηση ειναι οτι μπορεις να κανεις κληση αλλα οταν εχω -90dbm με wind εχω -65dbm με τις αλλες δυο...οταν κοντευεις στο -100 εχεις περισσοτερες πιθανοτητες κατα την κληση να σου κανει διακοπες οταν μετακινηθεις...αυτη ειναι η διαφορα.....

Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

Στο στρατόπεδο στον Αυλώνα η WIND ήταν η μόνη που είχε αξιοπρεπή κάλυψη παντού. Ακολουθεί σε αρκετή απόσταση Vodafone ενώ η Cosmote μέσα στους θαλάμους είχε πρόβλημα.

Πιο αναλυτικά,η WIND είχε παντού HSDPA@3.6Mbit σχεδόν full ή full. Το GSM θέριζε,απλά(-70dBm σε εξωτερικούς και -80dBm σε εσωτερικούς).

Η Vodafone ενώ είχε καλό GSM(-80dBm σε εξωτερικούς,-95dBm σε εσωτερικούς),το HSDPA είναι απίστευτα ασταθές. Κρυφτό παίζει το σήμα,μια έρχεται μια φεύγει...

Η Cosmote εκτός από ασταθής,χάλια ήχο,περιορισμένη χωρητικότητα(έκανε ως και 2 λεπτά να φύγει SMS) είχε και το χειρότερο σήμα καθώς πολλές φορές έπεφτες εκτός δικτύου στους θαλάμους. Είχε e-gsm 900 το οποίο ήταν φοβερά φορτωμένο. χρειάζεται επανασχεδιασμό το δίκτυο,τέλος. Κεραίες έχει,το θέμα είναι να τις χειριστεί σωστά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ενημέρωσε τους εκεί στην εταιρία για να το ξέρουν...αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Απαράδεκτο να πέφτει το ρεύμα και να μην έχεις τηλέφωνο.

και στο μεσολογγι το ιδιο γινεται οταν κοβεται το ρευμα το σημα απο vodafone και κοσμοτε μειωνεται ή δεν ποιανει καθολου . και συνηθως δεν εχει ουτε και νερο. ολα πανε ταυτοχρονα σε αυτην την περιοχη χωρις ρευμα,νερο και τηλεφωνο... ελεοσ!!! .

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δν βλεπω κανεναν να παραπονιεται για το σημα τις wind στην περιοχη τις κηφισιας . που απο τοτε που κατεβηκαν ολοι οι σταθμοι βασης στο κτηριο επι τις κηφισιας το σημα ειναι ανυπαρκτο .. γενικα απο ολα τα δικτυα αλλα και η wind δεν παει πισω. στο ισογειο δεν ποιανει τπτ κανενα δικτυο. πρεπει να ανεβω στο δευτερο οροφο για να ποιασω σημα ή να μετακινηθω .. ελεοσ !!! . εχω επικοινωνησει με τμημα εξυπηρετησης πελατων και μου λενε οτι ειναι ενημεροι αλλα μεχρι το τελος του μηνα δεν αναμενεται βελτιωση...:-(. γενικα την wind την χρησιμοποιω μονο για το ιντερνετ και οχι για τηλεφωνο/σμσ. Edited by JOHNMEGARYTHMOS
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΛΥΨΗΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΙΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΑΠΟ 4/10/2010

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δν βλεπω κανεναν να παραπονιεται για το σημα τις wind στην περιοχη τις κηφισιας . που απο τοτε που κατεβηκαν ολοι οι σταθμοι βασης στο κτηριο επι τις κηφισιας το σημα ειναι ανυπαρκτο .. γενικα απο ολα τα δικτυα αλλα και η wind δεν παει πισω. στο ισογειο δεν ποιανει τπτ κανενα δικτυο. πρεπει να ανεβω στο δευτερο οροφο για να ποιασω σημα ή να μετακινηθω .. ελεοσ !!! . εχω επικοινωνησει με τμημα εξυπηρετησης πελατων και μου λενε οτι ειναι ενημεροι αλλα μεχρι το τελος του μηνα δεν αναμενεται βελτιωση...:-(. γενικα την wind την χρησιμοποιω μονο για το ιντερνετ και οχι για τηλεφωνο/σμσ.

 

Πριν τον "τροχονόμο", μετά το Ζηρίνειο? Εκεί πράγματι υπάρχει πρόβλημα και από τις τρεις...

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατηρηση,ολα αυτα τα χρονια οσες φορες πηρα τηλ στη wind για προβληματικη καλυψη δεν εδωσαν σημασια,οταν πηρα περσυ στη vodafone για την προβληματικη καλυψη στο εσωτερικο της Νομαρχιας οι ανθρωποι τη συμπεριελαβαν στο προγραμμα τους και μετα απο ενα χρονο -38dbm εξω απο τη Νομαρχια Κιλκις......
Link to comment
Share on other sites

Πριν τον "τροχονόμο", μετά το Ζηρίνειο? Εκεί πράγματι υπάρχει πρόβλημα και από τις τρεις...

 

ακριβως απο το ζηρηνειο μεχρι και και το αλσος . απο το αλσος και μετα εχει κεραια εξαλλου φαινεται κιολας και δεν υπαρχει προβλημα. ειχανε βαλει κεραια ολες οι εταιριες στην λεωφορο κηφισιας 255 διπλα απο τις φωτοαισθησεις (http://kifisia-sos.blogspot.com/2010/11/41010-255-3-cosmote-wind-vodafone.html ) για αυτο ειχε σημα απο τις 4/10/10 που τις κατεβασε ο δημαρχος παει το σημα..... ηθελα να ξερα αυτο το κηφισια σοσ δεν εχει τιποτα αλλο να κανει;. ελεοσ πια ... δν στεριωνει καμια κεραια ειναι η δευτερη κεραια τις βοντα που κατεβαινει και απο τις 2 αλλες εταιριες. αμαν πια... στο τελος θα επικοινωνουμε με γραμματα...... οπωσ τοτε που δν υπηρχαν τα τηλεφωνα...

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Σε μια παλια συσκευη που εχω εαν εχω συνεχεια ενεργο το gprs υπαρχει προβλημα σε κατι;(ακτινοβολια,καταναλωση κλπ).σορυ για το offtopic και χρονια πολλα.
Link to comment
Share on other sites

Μια παρατηρηση,ολα αυτα τα χρονια οσες φορες πηρα τηλ στη wind για προβληματικη καλυψη δεν εδωσαν σημασια,οταν πηρα περσυ στη vodafone για την προβληματικη καλυψη στο εσωτερικο της Νομαρχιας οι ανθρωποι τη συμπεριελαβαν στο προγραμμα τους και μετα απο ενα χρονο -38dbm εξω απο τη Νομαρχια Κιλκις......

 

Άστο τι ψάχνεις και εγώ μια απο τα ιδία δεν δίνουν δεκάρα για τους συνδρομητές απορώ γιατί έχουν αυτό κέντρο προβλημάτων να το κλείσουν :mad:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το ότι καταχωρείται ένα πρόβλημα και δε διορθώνεται δε σημαίνει ότι :

α) έχει γραμμένους τους συνδρομητές

β) έχει αυτόματα άδεια για εγκατάσταση σταθμού βάσης

γ) δεν επενδύει στο δίκτυο

 

Επειδή θίγεται αρκετά...η επέκταση δικτύου 3ης γενιάς,εφόσον καθυστερεί θα φέρει αφενός state-of-the-art εξοπλισμό στην επόμενη επέκταση αφετέρου άψογη σηματοδοσία.

Καμία σχέση με αυτά που έχετε δει μέχρι σήμερα δηλαδή...

Όχι πως οι Σ.Β. που τοποθετούνταν μέχρι σήμερα είχαν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα σηματοδοσίας απλά οι ΕΠΟΜΕΝΟΙ δε θα έχουν καμία σχέση.

Δε θα σας αρέσει αν ανοίξει το HSDPA στα 900mhz; Προσωπικά,πολύ θα γουστάρω...

Αν και το παιχνίδι δε παίζεται στο HSDPA πλέον,όταν οι περισσότεροι συνδρομητές παλεύουν με τα SMS και τις φωνητικές κλήσεις,άποψή μου. Ακόμα και με edge με τη χρήση που γίνεται στα smartphones νομίζω ότι περισσότερος κόσμος ικανοποιείται :p

Αναμείνατε εξελίξεις! Μεγάλες αλλαγές έρχονται :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε γιατί Πολυ καιρο εξελίξεις αναμένουμε και καμία δεν έρχεται!

 

Τα 3G@900MHz ξέχνα τα. Πρώτα θα φύγει το ΔΝΤ (2023) και μετά...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε γιατί Πολυ καιρο εξελίξεις αναμένουμε και καμία δεν έρχεται!

 

Τα 3G@900MHz ξέχνα τα. Πρώτα θα φύγει το ΔΝΤ (2023) και μετά...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αν είσαι Αθήνα ήδη θα έπρεπε να έχεις δει κάποια "μεγάλη" αλλαγή :p Δε λέω τι,ψάξε να το βρεις :!:

 

Επιπλέον,το ΔΝΤ δε θα φύγει το 2023 με τους ρυθμούς που αναπτυσσόμαστε. Τον επόμενο αιώνα :p

 

3G@900Mhz είναι το επόμενο βήμα,τουλάχιστον στις υπόλοιπες Ευρωπαικές χώρες. Στη Γαλλία,η NOKIA SIEMENS τρέχει σε πιλοτικό πρόγραμμα στη Γαλλία από το 2007(!) WCDMA@900Mhz σε συνεργασία με την SFR. Εκτός Ευρώπης,στην Αυστραλία αν δεν κάνω λάθος,υπάρχει εμπορικό δίκτυο 3G@900Mhz. Ακόμα κι αν δε προχωρήσουμε σε τέτοια αλλαγή ο εξοπλισμός των 2100 που έρχεται είναι super άρα ίσως να μη μας απασχολήσει ποτέ το 3G@900Mhz.

Ο ρυθμός εισαγωγής των συσκευών με WCDMA@900Mhz δείχνει την τάση που υπάρχει γενικά.

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News/news_1201.html (αυτό έχει κάποια σχέση; εσύ θα μας πεις...)

 

http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/ContactENTAXEI/Part19_En_Taxei_pg12_13.pdf

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

mixtri η αλλη μπαντα στο 3G ειναι στα 850mhz,τουλαχιστον ετσι γραφει στο κουτι του Ε51 850,2100 θα βγουν αδειες για νεο φασμα? εχεις ακουσει τιποτα?
Link to comment
Share on other sites

mixtri η αλλη μπαντα στο 3G ειναι στα 850mhz,τουλαχιστον ετσι γραφει στο κουτι του Ε51 850,2100 θα βγουν αδειες για νεο φασμα? εχεις ακουσει τιποτα?

 

Στα 850 νομίζω ότι είναι ο στρατός ενώ το "άνω φάσμα" UHF της αναλογικής τηλεόρασης καλύπτει αυτό το φάσμα. Γενικότερα δεν είναι κάτι ελεύθερο εκτός των συχνοτήτων της κινητής τηλεφωνίας ;) Στο 1800 επίσης μπορεί να μπει 3G,χωρίς καμία ουσιαστική διαφορά με το WCDMA@2100 ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στα 850 νομίζω ότι είναι ο στρατός ενώ το "άνω φάσμα" UHF της αναλογικής τηλεόρασης καλύπτει αυτό το φάσμα. Γενικότερα δεν είναι κάτι ελεύθερο εκτός των συχνοτήτων της κινητής τηλεφωνίας ;) Στο 1800 επίσης μπορεί να μπει 3G,χωρίς καμία ουσιαστική διαφορά με το WCDMA@2100 ;)

 

Τοτε καλυτερα να μη δοθει νεο φασμα γιατι πρεπει να αλλαξουμε συσκευες καλα ειμαστε με το 2100

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά . Σήμερα μου έκαναν μια προσφορά για wind κινητή μια και έχω wind σταθερή . Αυτή την στιγμή έχω vodafone που είμαι ευχαριστημένος από την κάλυψη και την ποιότητα του σήματος. Με την wind τι παίζει με το σήμα και κυρίως με την ποιότητα του . Επειδή θα χρησιμοποιώ και το mobile internet .
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξαρτάται από την περιοχή που χρησιμοποιείς το κινητό σου.

 

Μιλώντας γενικά, σε πληθυσμιακή κάλυψη, η VF είναι πιο εκτεταμένη και σε GSM και σε HSPA δίκτυο(ιδίως σε HSPA) και γενικά οι ταχύτητες στο mobile internet είναι αρκετά καλύτερες της Wind. Αν όντως χρησιμοποιείς mobile internet, μάλλον σε συμφέρει να παραμείνεις VF και από άποψης ταχύτητας, αλλά κυρίως, από άποψη κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

σε σημα(gsm)μη σου πω οτι ειμαι πιο ευχαριστημενος απο την wind παρα με vodafone ειδικα σε δυσκολα σημεια.για γρηγορο ιντερνετ(3g)μην το ψαχνεις σιγουρα βονταφον.αυτα για την ωρα γιατι θα γινει αναβαθμιση στο μελλον στην wind.πιστευω θα μεινεις ευχαριστημενος με wind.παντως ειναι και θεμα περιοχης.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...