Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια αλλη λυση ειναι ηλεκτρονικη καταγγελια στην ΕΕΤΤ

Προϋπόθεση για φορητότητα από την ΕΕΤΤ είναι να είσαι τακτοποιημένος οικονομικά, δηλ να μην έχεις οφειλές προς την εταιρεία.
Link to comment
Share on other sites

Προς Θεου, σε καμια περιπτωση δεν προτιθεμαι να μην πληρωσω αυτο που οφειλω. Απλα επειδη ειναι η πρωτη φορα που κανω φορητοτητα και δεν ειχα ξαναμπει σε αυτη τη διαδικασια, μου φανηκαν λιγο παραξενα ολα αυτα.

 

Εν τω μεταξυ, εκανα εκ νεου αιτημα στην κοσμοτε, αυριο θα παω να πληρωσω αυτο το αναποσβεστο ποσο της επιδοτησης κι ελπιζω ολα να προχωρησουν κανονικα.

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεου, σε καμια περιπτωση δεν προτιθεμαι να μην πληρωσω αυτο που οφειλω. Απλα επειδη ειναι η πρωτη φορα που κανω φορητοτητα και δεν ειχα ξαναμπει σε αυτη τη διαδικασια, μου φανηκαν λιγο παραξενα ολα αυτα.

 

Εν τω μεταξυ, εκανα εκ νεου αιτημα στην κοσμοτε, αυριο θα παω να πληρωσω αυτο το αναποσβεστο ποσο της επιδοτησης κι ελπιζω ολα να προχωρησουν κανονικα.

 

Θα σου βγει και μετα ενας εκκαθαριστικος λογικα που θα τον λαβεις σε κανα μηνα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας!

 

Κι εγώ στη Wind τα τελευταία χρόνια μιας και ειμαι σχετικά ικανοποιημένος απο τα προγράμματα και τις προσφορές που κάνουν... ΑΛΛΑ, ψιλιάζομαι οτι μου "έπαιξαν τάπα"...

 

Λοιπον, το κινητό μου ειναι ένα Ν8 το οποίο του έβαλα το NOKIA Belle πριν απο κανενα 6μηνο μέσω του OVI STORE. Τα Ελληνικά χαθήκανε και πορεύτηκα με τα Αγγλικά για κάποιο διάστημα. Πριν απο κανενα μηνα περίπου, το έβαλα το κινητό κάτω και με τα φλασαρίσματα και το Phoenix, του πέρασα μέσα τα Ελληνικά...

 

Εχω ένα πρόγραμμα, το οποίο έχω 1500 λεπτά και sms προς Wind και Q, αρκετά λεπτά και sms προς τρίτους και πάνω απο 250 ΜΒ Ιντερνετ... Το πάγιο μου, ειναι κάπου στα 50 ευρώ...

 

Προχτές λοιπον, ήρθε ο λογαριασμός και μου λέει η μάνα μου οτι το ποσό του λογαριασμού μου, ειναι 170 ευρώ ! Και μάλιστα, το μεγαλύτερο ποσόν, ειναι απο χρήση Ίντερνετ!!!!!! Να πω κάπου εδώ, οτι η χρήση που κάνω στο κινητό για Ίντερνετ, ειναι μόνο κανενα facebook και αυτό για να μπω να τσεκάρω κανενα Notification.. Τίποτα άλλο! ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ!! Πιάνοντας τον αναλυτικό λογαριασμό, έχει κάτι χρεώσεις, πολύ κουλές... 4 δευτερόλεπτα, 6", 10", 25", 5" κτλ κτλ, για χρήση ίντερνετ! Μου κάνει τεράστια εντύπωση οτι 4 δευτερόλεπτα, δε προλαβαίνεις να τσεκάρεις τιποτα στο facebook... Δεν εχει λογικη να ειναι τόσο μικρό το χρονικο διάστημα σύνδεσης...

 

Αυτό που μου προκαλεί όμως τεράστια εντύπωση και κάτι μου δε μου αρέσει εδώ, ειναι πως μέσα στον αναλυτικό λογαριασμό, γράφει κάπου "Αναβάθμιση λογισμικού" ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ, αρχίζουν οι χρεώσεις για το οτιδήποτε έχει να κάνει με σύνδεση στο Ιντερνετ!

 

Να αναφέρω πως το κουμπί για συνδεση στο Ίντερνετ στο κινητό (οι χρήστες Ν8 θα με καταλάβουν), ειναι μονίμως ανοικτό, αφου έχω ογκοχρέωση, και όχι χρονοχρέωση οπότε, όσο και να ειναι ανοιχτό, δεν με χρεώνει αφου δε το χρησιμοποιώ συνέχεια! Όπως και να 'χει, μου κάνει εντύπωση και κάτι βρωμάει εδώ πιστεύω, όταν όλα ξεκινάνε απο αυτό το "Αναβάθμιση λογισμικού"...

 

Έχεις κανείς σας καμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μου συμβαίνει κάτι πολύ παράξενο:

 

Πριν λίγες μέρες δεν μπορούσα να στείλω sms και όταν έπαιρνα τηλέφωνο μου έβγαινε μήνυμα πως υπολείπονται λιγότερα από 5 ευρώ για να ξεπεράσω το ανώτατο όριο λογαριασμού. Παραξενεύτηκα γιατί δεν είχα κάνει καμιά σοβαρή χρεώσιμη κίνηση παρά μόνο 5-10 sms, κόστος δηλαδή 2 ευρώ το πολύ. Χρόνο ομιλίας και mb έχω από το πρόγραμμα συμβολαίου μου και δεν έχω ξοδέψει ούτε τα μισά.

 

Αύξησα λοιπόν το όριο κατά 10 ευρώ για να μπορέσω να στείλω sms. Σήμερα δεν μπορώ να στείλω πάλι. Άρα χρεώθηκα με κάποιο τρόπο 10 ευρώ επιπλεόν.

Ο χρόνος ομιλίας και τα mb του προγράμματός μου δεν έχουν ξοδευτεί. Άρα είναι άλλη η πηγή της χρέωσης. Φυσικά σε 5ψήφια σε έχω πάρει ΠΟΤΕ.

 

Έχω ένα υπόλοιπο 34 ευρώ που υπάρχει γιατί όταν πήγα να πληρώσω στο κατάστημα wind εκεί δεν υπήρχε, δεν έχω καταλάβει γιατί.

 

Πήρα λοιπόν τηλέφωνο στο 1260 και τους τα είπα όλα αυτά και μια αγενής υπάλληλος μου είπε πως το προηγούμενο υπόλοιπο δεν έχει καμία σχέση και πως σίγουρα έχω κάνει κάποιου άλλου είδους χρεώσιμη κίνηση, π.χ. 5ψήφιο.

Ρώτησα αν μπορούμε να το δούμε αυτό και μου είπε ΟΧΙ. Οπότε λέω αν αυξήσω πάλι το ανώτατο όριο πιθανώς να ξαναχρεωθώ απ αυτή την άγνωστη πηγή. Και λεει ΝΑΙ. Άρα λέω δεν μπορώ να στέλνω sms μέχρι να μου έρθει ο επόμενος λογαριασμός και να δούμε τι γίνεται. Και η απάντηση ήταν ΝΑΙ.

Πήρα ξανά και σε 2η τηλεφωνήτρια μιας και η πρώτη ήταν γτπ αλλά μου είπε τα ίδια.

 

Τί λέτε για όλα αυτά?

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο κι όμως αληθινό. Εχω το wind one L. Το υπόλοιπο το βλέπω με γραπτό μήνυμα στο σχετικό αριθμό αλλά μπορώ να ζητήσω υπόλοιπο μόνο ΔΥΟ φορές την ημέρα. Αν θέλω και άλλη ενημέρωση μου γράφει ότι Εχω υπερβεί το ανώτατο όριο χρήσης της υπηρεσίας! Δηλαδή και πληρώνω και δεν έχω πρόσβαση στο υπόλοιπό μου? Mήπως να τους κράξω από εδώ και από τα γραπτά μου κείμενα? Δεν φτάνει που δεν μαθαίνω το υπόλοιπο υπεραστικών και Ιντερνετ τώρα έχω περιορισμένη αντίληψη του ποσού που πληρώνω...
Link to comment
Share on other sites

....Πιάνοντας τον αναλυτικό λογαριασμό, έχει κάτι χρεώσεις, πολύ κουλές... 4 δευτερόλεπτα, 6", 10", 25", 5" κτλ κτλ, για χρήση ίντερνετ! Μου κάνει τεράστια εντύπωση οτι 4 δευτερόλεπτα, δε προλαβαίνεις να τσεκάρεις τιποτα στο facebook... Δεν εχει λογικη να ειναι τόσο μικρό το χρονικο διάστημα σύνδεσης...

Φίλε προφανώς η εφαρμογή του Facebook συνδέεται αυτόματα στο παρασκήνιο για να σου βγάζει τις ενημερώσεις του τοίχου σου και των φίλων σου. Πολλοί την έχουν πατήσει έτσι.

Αν δεν έχεις εγκαταστήσει την εφαρμογή του fb, κάποια αλλη εφαρμογή στην έχει κάνει την ζημιά, που συνδέεται αυτόματα για κάποιο λόγο

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Φίλε memorex προφανώς έκανε το κιν αναβάθμιση λογισμικού που είναι πολλά MB και ξεπέρασε το δωρεάν όριο. Από εκεί και πέρα κάποιες εφαρμογές, πχ Facebook, συνδέονται και ενημερώνουν περιεχόμενο στο background (4", 6" , κλπ) χωρίς εσύ να κάνεις κατι.

Στο android χρησιμοποιώ ένα app που μετράει τα MB.

Επίσης πρέπει να ξέρουμε τι κάνει το κιν για να αποφεύγουμε χρεώσεις, δηλ ψάξε ρυθμίσεις σε updates λογισμικού και εφαρμογών , καθώς και σε ανανέωση περιεχομένου εφαρμογών ... Και φυσικά βίντεο από ίντερνετ ή φωτογραφίες μόνο με wifi

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο κι όμως αληθινό. Εχω το wind one L. Το υπόλοιπο το βλέπω με γραπτό μήνυμα στο σχετικό αριθμό αλλά μπορώ να ζητήσω υπόλοιπο μόνο ΔΥΟ φορές την ημέρα. Αν θέλω και άλλη ενημέρωση μου γράφει ότι Εχω υπερβεί το ανώτατο όριο χρήσης της υπηρεσίας! Δηλαδή και πληρώνω και δεν έχω πρόσβαση στο υπόλοιπό μου? Mήπως να τους κράξω από εδώ και από τα γραπτά μου κείμενα? Δεν φτάνει που δεν μαθαίνω το υπόλοιπο υπεραστικών και Ιντερνετ τώρα έχω περιορισμένη αντίληψη του ποσού που πληρώνω...

 

Άποψη μου ότι είσαι υπερβολικός. Δυο φορές την ημέρα είναι αρκετό. Καλό όμως θα ήταν να έφτιαχναν ένα app για android iphone να το βλέπουμε live

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου ότι είσαι υπερβολικός. Δυο φορές την ημέρα είναι αρκετό. Καλό όμως θα ήταν να έφτιαχναν ένα app για android iphone να το βλέπουμε live

 

Μας δουλευεις? τι υπερβολικος;; Ο ανθρωπος θελει να μαθαινει το υπολοιπο του καθε στιγμη. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι υπαρχει ο περιορισμος αυτος.. Για γέλια ειναι η κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Την εποχή του internet broadband mobile ή όπως το λέει ο κάθε πάροχος όπου τα bytes κυκλοφορούν βολίδα μέσα στα δίκτυα είναι τραγικοί τόσο μικροί περιορισμοί σε τέτοιες υπηρεσίες...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Μας δουλευεις? τι υπερβολικος;; Ο ανθρωπος θελει να μαθαινει το υπολοιπο του καθε στιγμη. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι υπαρχει ο περιορισμος αυτος.. Για γέλια ειναι η κατάσταση

 

Ένα μήνυμα το πρωϊ και ένα το βράδυ νομίζω ότι είναι καλά...δεν είναι και υπερβολή βέβαια να θέλεις περισσότερο από 2 φορές ενημέρωση. Προφανώς το κάνουν για λόγους υπερφόρτωσης (αν υπάρχει κάτι τέτοιο στο συγκεκριμένο σύστημα).

Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνυμα το πρωϊ και ένα το βράδυ νομίζω ότι είναι καλά...δεν είναι και υπερβολή βέβαια να θέλεις περισσότερο από 2 φορές ενημέρωση. Προφανώς το κάνουν για λόγους υπερφόρτωσης (αν υπάρχει κάτι τέτοιο στο συγκεκριμένο σύστημα).

 

Υπερφορτωση λογω sms?? Lol ok..

Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνυμα το πρωϊ και ένα το βράδυ νομίζω ότι είναι καλά...δεν είναι και υπερβολή βέβαια να θέλεις περισσότερο από 2 φορές ενημέρωση. Προφανώς το κάνουν για λόγους υπερφόρτωσης (αν υπάρχει κάτι τέτοιο στο συγκεκριμένο σύστημα).

 

δεν ειχα ποτέ συμβολαιο wind, αλλά λογικα θα πρεπει να υπαρχει online τροπος ενημερωσης (οπως f2g+q), ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα ποτέ συμβολαιο wind, αλλά λογικα θα πρεπει να υπαρχει online τροπος ενημερωσης (οπως f2g+q), ή οχι;

 

online όπως με το καρτοκινητό δεν νομίζω να υπάρχει παρά τηλέφωνο για να μάθεις τα υπόλοιπα από bonus ομιλίας , mb internet κλπ. Επίσης, έχει δυνατότητα για e-BIILL όπου μπορείς να δεις ανάλυση κλήσεων, διάρκεια κλπ με πολυ απλο και εύκολο τρόπο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, αλλά να πω κάτι... Το Ν8 έχει εφαρμογή, που μετράει τα MB... Και τα MB που υποτίθεται οτι κατανάλωσα, ήταν 40....

 

Και να απαντήσω και στον φίλο που ρώτησε, τον PsyGreg, πόσα με χρέωσε στον αναλυτικό λογαριασμό... Έχω 250ΜΒ και μου δείχνει 249 εντός παγίου και 287MB ΣΥΝ ΧΡΕΩΜΕΝΑ!!

 

Παιδιά... 278 ΜΒ, ακόμα κι όταν δούλευα (δημοσιογράφος), που έστελνα κάργα βίντεο και φωτογραφίες απο το κινητό, δεν πέρασα ποτέ τα 250ΜΒ... Βέβαια, να πω οτι το μόνο που έκανα κατά κόρον, ήταν να στέλνω κάποια μηνυματα απο την εφαρμογή Whatsapp... Αλλά δεν έστειλα πάνω απο 40 μηνυματα... Μη μου πείτε οτι 40 μηνυματα και 3-4 φορές τη μέρα, απο 10 δευτερόλεπτα (γιατί μονο για να τσεκάρω αν έχω καμια ειδοποίηση έμπαινα, ουτε τσατ, ουτε τιποτα), μας κάνουν σύνολο 287 ΜΒ!!!

 

To facebook που ρωτάει κάποιος φίλος, δεν ειναι εγκατεστημένο! Πάω απο το "Ιστός" κι έχω αποθηκευμένο σελιδοδείκτη του facebook όπου μπαίνω μέσα!

 

Παιδιά.. Πείτε τι να κάνω.. Γιατί το Δεκέμβρη ανανέωσα το συμβόλαιο και δε το έχω σε τίποτα να τους πάω στα δικαστήρια! Άσε που διαβάζω συχνά απο 'δω κι απο 'κει για πρόστιμα που τρώνε οι εταιρίες κινητής για υπέρογκες χρεώσεις...!

 

Υ.Γ. Να υποθέσω οτι δεν έπρεπε να τον πληρώσω τον λογαριασμό, έτσι;; Γιατί πήγα και τον πλήρωσα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά κάνε μια αίτηση για αμφισβήτηση των παραπάνω χρεώσεων. Και μετά βλέπεις. Αν αρνηθούν την αμφισβήτηση , προχωράς σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ (και ηλεκτρονικά γίνεται, ειναι πολύ απλή διαδικασία) και καταγγελία στη γραμματεία καταναλωτή .

Γνώμη μου ειναι οτι καλά έκανες και τον πλήρωσης γιατί θα χες άλλα προβλήματα. Αλλά σίγουρα κυνήγησέ το και θα βρεις το δίκιο σου.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που γίνεται με τα MB είναι αλητεία γιατί όταν πας και τους ρωτάς "ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΚΙΝΗΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ" αυτό που απαντάνε είναι δεν γνωρίζουμε, απλά βλέπουμε ότι έγινε η κίνηση ΧΧX MB.

 

δηλαδή να έχεις όλη την καλή διάθεση να δεχτείς ότι ΟΚ έκανα τόσα ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΕΚΑΝΑ?? και να μην σου λένε!

 

είναι μεγάλη λαμογιά στα συμβόλαια, 1 χρόνο άντεξα με συμβόλαιο (ευτυχώς ήταν καρτοσυμβόλαιο) κι αυτό γιατί στα δεδομένα δεν μπορείς επακριβώς να το ελέγξεις. μπορεί να γίνει καμία λαλακία (όπως εδώ) και να "εξανεμιστούν" δεκάδες MB χωρίς να πάρεις χαμπάρι. και δεν εννοώ να το έχεις ξεχάσει ανοιχτό να κατεβάζει τα κέρατά του, αλλά το ανοίγεις και τσουπ πάνε 20 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ μέσα σε 1 λεπτό (επαναλαμβάνω καρτοσυμβόλαιο) και να λες "τι έγινε ρε????"

 

και να έχεις την εξ. πελατών να λέει "εμείς βλέπουμε ΜΟΝΟ την κίνηση κι όχι που έγινε η κίνηση"

 

άντε στα κομμάτια με τα συμβόλαιά τους. μόνο κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

. Αλλά σίγουρα κυνήγησέ το και θα βρεις το δίκιο σου.

 

Ναι, αυτό να κάνεις...με τον έναν ή τον άλλο τρόπο...κάτι θα γίνει...πολλές φορές έχει συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

η λυση για την νοσο των απωλεσθεντων mb ....3g watchdog...

 

 

anerge13, το Νοκια Ν8 με λογισμικό Belle, έχει απο μόνο του έτσι κι αλλιώς μετρητή... Όπου σε πληροφορώ οτι ο μετρητής, ειναι στο 42...και αυτοι στο λογαριασμό δείχνουν συνολικά κοντά στα 600ΜΒ... Τί να λέμε τώρα;;

Link to comment
Share on other sites

η λυση για την νοσο των απωλεσθεντων mb ....3g watchdog...

 

Ακριβώς και βλέπεις και ποια εφαρμογή τρώει πόσο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα WIND TO ALL συμβόλαια απ' αυτήν την άποψη είναι πολύ ασφαλή, μια και καλώντας το 1270 ενημερώνεσαι ΚΑΙ για τα ΜΒs ίντερνετ που έχεις καταναλώσει.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...