Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, makap said:

Είμαι στο Nova Unlimited (2 συνδέσεις) και σκοπεύουμε να πάμε Τουρκία την επόμενη εβδομάδα για 4 μέρες.

Η Nova έχει ένα πακέτο (Poaming Pass) για τη ζώνη Α που περιλαμβάνει και την Τουρκία, με 14,19€ για ημερήσια χρήση που το βρίσκω υπερβολικό.

Υπάρχει άλλη πρόταση για λίγες κλήσεις και data, τις ώρες που δεν θα είμαστε στο ξενοδοχείο, αφού εκεί θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε το Wifi?

Καρτοκινητο Cosmote 1GB 9€.. κλήσεις με Viber,Messenger,FaceTime,WhatsApp. 
Επίσης δείτε και το Viber out. 
Γενικα η Nova εκτός Ε.Ε. έχει πολύ υψηλές χρεώσεις και έχεις όριο 500’ και 500Mb όταν οι άλλες δυο σου δίνουν να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα σου κανονικά με 7-8€ την ημέρα. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Χρησιμοποιώ το Viber και το Messenger αλλά χρειάζονται data στις ώρες που δεν θα είμαστε στο WiFi του ξενοδοχείου.

Σε προηγούμενη επίσκεψή μου στην Τουρκία (με καρτοκινητό τότε) είχα αγοράσει πακέτο data από την Wind και με βόλεψε. Τώρα αλλάξανε όλα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, makap said:

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Χρησιμοποιώ το Viber και το Messenger αλλά χρειάζονται data στις ώρες που δεν θα είμαστε στο WiFi του ξενοδοχείου.

Σε προηγούμενη επίσκεψή μου στην Τουρκία (με καρτοκινητό τότε) είχα αγοράσει πακέτο data από την Wind και με βόλεψε. Τώρα αλλάξανε όλα.

Εγώ αυτό έκανα στους γονείς μου που έχουν What’s Up και F2G. Η Nova στο Roaming για Τουρκία έχει ακριβύνει αρκετά και ειδικα τα συμβόλαια. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, makap said:

Είμαι στο Nova Unlimited (2 συνδέσεις) και σκοπεύουμε να πάμε Τουρκία την επόμενη εβδομάδα για 4 μέρες.

Η Nova έχει ένα πακέτο (Poaming Pass) για τη ζώνη Α που περιλαμβάνει και την Τουρκία, με 14,19€ για ημερήσια χρήση που το βρίσκω υπερβολικό.

Υπάρχει άλλη πρόταση για λίγες κλήσεις και data, τις ώρες που δεν θα είμαστε στο ξενοδοχείο, αφού εκεί θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε το Wifi?

Το κινητό είναι συμβατό με eSIM; 

Τρέχουν εξαιρετικές προσφορές στο Airalo για Τουρκία μέχρι τέλη Φλεβάρη. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, panos.k2 said:

Το κινητό είναι συμβατό με eSIM; 

Τρέχουν εξαιρετικές προσφορές στο Airalo για Τουρκία μέχρι τέλη Φλεβάρη. 

Δεν έχω esim.

Είναι το Xiaomi RN 7 toy 2019 και της συζύγου το Poco M4 φετεινή αγορά.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, makap said:

Δεν έχω esim.

Είναι το Xiaomi RN 7 toy 2019 και της συζύγου το Poco M4 φετεινή αγορά.

Κρίμα. 
Πάρτε από ένα καρτοκινητο Cosmote τότε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gv2008 said:

Γιατί να μην πάρει τοπικό καρτοκινητό;

Δεν θέλει το αντίστοιχο τουρκικό ΑΦΜ; 

Εσυ πες μας που τα ξέρεις. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την πρόταση για καρτοκινητό, θυμήθηκα ότι και στα 2 κινητά έχω 2η sim Q. 

Υπάρχουν πακέτα data στην Q, αλλά νομίζω ότι δεν λειτουργούν στην Τουρκία ή κάνω λάθος?

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, makap said:

Με αφορμή την πρόταση για καρτοκινητό, θυμήθηκα ότι και στα 2 κινητά έχω 2η sim Q. 

Υπάρχουν πακέτα data στην Q, αλλά νομίζω ότι δεν λειτουργούν στην Τουρκία ή κάνω λάθος?

Ναι αλλα για Roaming έχει αλλά πακέτα πανάκριβα. Γενικα η Nova σε Roaming εκτός Ευρώπης είναι πανάκριβη. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos.k2 said:

Δεν θέλει το αντίστοιχο τουρκικό ΑΦΜ; 

Εσυ πες μας που τα ξέρεις. 

Υπάρχουν tourist packs που τα παίρνεις από το αεροδρόμιο με Διαβατήριο ή Ελληνική ταυτότητα. Εγώ με ταυτότητα είχα πάρει την πρώτη φορά που πήγα. Εγώ θα πρότεινα να έχει ένα καρτοκινητο cosmote για παν ενδεχόμενο και να πάρει sim από το αεροδρόμιο της Πόλης. Λέω να έχει και ένα καρτοκινητο ελληνικό διότι αν για κάποιο λόγο δεν του δώσουν sim εκεί να μην μείνει ξεκρέμαστος. Αν και πιστεύω πως δεν θα έχει πρόβλημα. Για Τουρκία προτείνω Turkcell ή Türk Telekom και όχι vf TR

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Gv2008 said:

Υπάρχουν tourist packs που τα παίρνεις από το αεροδρόμιο με Διαβατήριο ή Ελληνική ταυτότητα. Εγώ με ταυτότητα είχα πάρει την πρώτη φορά που πήγα. Εγώ θα πρότεινα να έχει ένα καρτοκινητο cosmote για παν ενδεχόμενο και να πάρει sim από το αεροδρόμιο της Πόλης. Λέω να έχει και ένα καρτοκινητο ελληνικό διότι αν για κάποιο λόγο δεν του δώσουν sim εκεί να μην μείνει ξεκρέμαστος. Αν και πιστεύω πως δεν θα έχει πρόβλημα. Για Τουρκία προτείνω Turkcell ή Türk Telekom και όχι vf TR

Γιατί όχι vf-TR;;;;Ενημερωτικά ρωτάω 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει registered τουρκικό τηλέφωνο η τουριστική σιμ.
Αν μείνει κάποιος Τουρκία πάνω από κάποιο διάστημα, κλειδώνει το κινητό αν δεν πληρώσεις έξτρα φόρο. Το κάνουν ώστε να αγοράζεις κινητό από εκεί, που είναι πολύ πιο ακριβό... Συνολικά με τον φόρο σου βγαίνει πιο ακριβά να αγοράσεις πχ iphone από ΗΠΑ και να το κάνεις "τουρκικό" στην συνέχεια.


Η Vodafone είναι μακράν η χειρότερη σε κάλυψη, στην Πόλη τρώγεται, αλλά εκτός όπου κι αν έχω πάει πρώτα turkcell και ακολουθεί η τελεκομ.
Η λύση είναι esim για όποιον έχει κινητό που δέχεται. Mobimatter.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aektzhs 1 said:

Γιατί όχι vf-TR;;;;Ενημερωτικά ρωτάω 

Είναι πολύ κακή η κάλυψη. 

 

1 hour ago, rebel1 said:

Δεν θέλει registered τουρκικό τηλέφωνο η τουριστική σιμ.
Αν μείνει κάποιος Τουρκία πάνω από κάποιο διάστημα, κλειδώνει το κινητό αν δεν πληρώσεις έξτρα φόρο. Το κάνουν ώστε να αγοράζεις κινητό από εκεί, που είναι πολύ πιο ακριβό... Συνολικά με τον φόρο σου βγαίνει πιο ακριβά να αγοράσεις πχ iphone από ΗΠΑ και να το κάνεις "τουρκικό" στην συνέχεια.


Η Vodafone είναι μακράν η χειρότερη σε κάλυψη, στην Πόλη τρώγεται, αλλά εκτός όπου κι αν έχω πάει πρώτα turkcell και ακολουθεί η τελεκομ.
Η λύση είναι esim για όποιον έχει κινητό που δέχεται. Mobimatter.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Όπως ακριβώς τα λες είναι. 

Link to comment
Share on other sites

επειδή θεωρώ ξεφτίλα η nova να ζητάει 14 ευρώ σε χώρα πχ Ελβετία για να χρησιμοποιήσουμε τα δεδομένα του ελληνικού πακέτου μας αλλά να βγάζει όριο 500mb την ημέρα υπάρχει άλλη λύση;; πόσο ξεφτίλες είναι ρε;;
το iphone 15 pro παίρνει 2 σιμ ξέρει κανείς; να έβαζα άλλως εταιρείας καρτοκινητο για 4 μέρες συμφέρει; δίνει καμία άλλη κάτι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, ilka71 said:

επειδή θεωρώ ξεφτίλα η nova να ζητάει 14 ευρώ σε χώρα πχ Ελβετία για να χρησιμοποιήσουμε τα δεδομένα του ελληνικού πακέτου μας αλλά να βγάζει όριο 500mb την ημέρα υπάρχει άλλη λύση;; πόσο ξεφτίλες είναι ρε;;
το iphone 15 pro παίρνει 2 σιμ ξέρει κανείς; να έβαζα άλλως εταιρείας καρτοκινητο για 4 μέρες συμφέρει; δίνει καμία άλλη κάτι καλύτερο;
 

Ναι, με e-sim κανονικά. 
Δεδομένα δίνει η Cosmote 1GB για 7 ημέρες διάρκεια με 8,90€. Τσεκαρισμένο στη Τουρκία το πακέτο. 
Για λίγα δεδομένα είναι χρήσιμο και δεν βρήκα κάτι καλυτερο σε σχέση με CU & F2G.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

επειδή θεωρώ ξεφτίλα η nova να ζητάει 14 ευρώ σε χώρα πχ Ελβετία για να χρησιμοποιήσουμε τα δεδομένα του ελληνικού πακέτου μας αλλά να βγάζει όριο 500mb την ημέρα υπάρχει άλλη λύση;; πόσο ξεφτίλες είναι ρε;;
το iphone 15 pro παίρνει 2 σιμ ξέρει κανείς; να έβαζα άλλως εταιρείας καρτοκινητο για 4 μέρες συμφέρει; δίνει καμία άλλη κάτι καλύτερο;



Έχουμε πει πολλάκις για iphone και για όσα κινητά δέχονται esim, ανεξάρτητου εταιρείας συμφέρει esim... Όλες ακριβές είναι εκτός ΕΕ σε σχέση με esim


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε ότι σε χώρες εκτός ΕΕ οι εταιρίες χρεώνονται το ρομινγκ κανονικά. 

Edited by VIPdriver
Διορθωση, μεθυσμενο οτοκορεκτ
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, VIPdriver said:

Μην ξεχνάμε ότι σε χώρες εκτός ΕΕ οι εταιρίες χρεώνονται το Δομινικο κανονικά. 

Τι χρεώνονται;

Link to comment
Share on other sites


Έχουμε πει πολλάκις για iphone και για όσα κινητά δέχονται esim, ανεξάρτητου εταιρείας συμφέρει esim... Όλες ακριβές είναι εκτός ΕΕ σε σχέση με esim


Sent from my iPhone using Tapatalk
αυτά για 4 μέρες εάν πάει ο γιος που λέγαμε, Ελβετία με το σχολείο ποιας εταιρείας esim συμφέρει για πολλά δεδομένα;

εάν τελικά δεν βρεθούμε 2 τρόπο για αυτό, τι κάνουμε όταν θα φεύγει από το ξενοδοχείο και θα πηγαίνουν έξω; θα πέφτουν τρελες χρεώσεις επειδή οι εφαρμογές θα καταναλώνουν δεδομένα.
Link to comment
Share on other sites

αυτά για 4 μέρες εάν πάει ο γιος που λέγαμε, Ελβετία με το σχολείο ποιας εταιρείας esim συμφέρει για πολλά δεδομένα;

εάν τελικά δεν βρεθούμε 2 τρόπο για αυτό, τι κάνουμε όταν θα φεύγει από το ξενοδοχείο και θα πηγαίνουν έξω; θα πέφτουν τρελες χρεώσεις επειδή οι εφαρμογές θα καταναλώνουν δεδομένα.

https://mobimatter.com/travel-esim/esimgo-best-europe-10-gb-esim

https://mobimatter.com/travel-esim/esimgo-best-europe-5-gb-esim


Απεριόριστα για 4 μέρες

https://esim.holafly.com/esim-switzerland/

Οι εφαρμογές δεν καταναλώνουν από μόνες τους τρέλα δεδομένα...
Αλλά πχ, δεν αφήνεις να ανεβάζει φωτογραφίες βίντεο στο cloud σε περιαγωγή. Απλό είναι

Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


https://mobimatter.com/travel-esim/esimgo-best-europe-10-gb-esim

https://mobimatter.com/travel-esim/esimgo-best-europe-5-gb-esim


Απεριόριστα για 4 μέρες

https://esim.holafly.com/esim-switzerland/

Οι εφαρμογές δεν καταναλώνουν από μόνες τους τρέλα δεδομένα...
Αλλά πχ, δεν αφήνεις να ανεβάζει φωτογραφίες βίντεο στο cloud σε περιαγωγή. Απλό είναι

Sent from my iPhone using Tapatalk
σε ευχαριστώ. το τελευταίο με απεριόριστα με 6 ευρώ την ημέρα esim απλά κάνω ότι λέει στο σαιτ η πρέπει να κάνω κάτι και στο κινητό; πρέπει να κάνουμε καμία αίτηση στην nova;
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ. το τελευταίο με απεριόριστα με 6 ευρώ την ημέρα esim απλά κάνω ότι λέει στο σαιτ η πρέπει να κάνω κάτι και στο κινητό; πρέπει να κάνουμε καμία αίτηση στην nova;

Δεν είναι έξι την μέρα. Είναι πολύ λιγότερα στις 4 μέρες... 15 σύνολο

Αλλά τα απεριόριστα είναι ακριβά για πάνω από βδομάδα από holafly.
Κάνεις ότι λέει. Την αγοράζεις από αυτούς και δεν χρειάζεται τίποτα με την οποία εταιρεία έχεις γραμμή.
Εκεί που πας έχεις δεδομένα. Σου στέλνουν οδηγίες στο μέιλ. Είναι πολύ απλό. Να την έχει ενεργοποιήσει στο κινητό πριν φύγει από αεροδρόμιο για να μην ψάχνει πώς θα σκαναρει όταν φτάσει.
Δεδομένα θα έχει. Κλήσεις ας κάνει μέσα από Whatsapp telegram Viber ότι έχει... Για να μην χρεώνεται τζάμπα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Δεν είναι έξι την μέρα. Είναι πολύ λιγότερα στις 4 μέρες... 15 σύνολο

Αλλά τα απεριόριστα είναι ακριβά για πάνω από βδομάδα από holafly.
Κάνεις ότι λέει. Την αγοράζεις από αυτούς και δεν χρειάζεται τίποτα με την οποία εταιρεία έχεις γραμμή.
Εκεί που πας έχεις δεδομένα. Σου στέλνουν οδηγίες στο μέιλ. Είναι πολύ απλό. Να την έχει ενεργοποιήσει στο κινητό πριν φύγει από αεροδρόμιο για να μην ψάχνει πώς θα σκαναρει όταν φτάσει.
Δεδομένα θα έχει. Κλήσεις ας κάνει μέσα από Whatsapp telegram Viber ότι έχει... Για να μην χρεώνεται τζάμπα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
να φανταστώ Hotspot δεν δίνει έτσι; όπως γράφει. (για να έδινε και στους φίλους του) b83dd80c7cfc1f9fc81ce71ac7fae7a7.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...