Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, mikepaltri said:

Μου άλλαξαν τρία ρούτερ!!! Από ΖΥΧΕL σε ΖΤΕ και μετά σε HUAWEI. Υποθέτω ότι κάνουν πειραματισμούς!!!

Αυτή τη στιγμή έχω το ΖΤΕ που έχει τα λιγότερα προβλήματα.

Τους ανέφερα ότι πρέπει να έρθει τεχνικός του ΟΤΕ αφού τη γραμμή την νοικιάζουν από εκεί, και μου είπαν ότι ο ΟΤΕ τους ενημέρωσε ότι η γραμμή δεν έχει πρόβλημα. Μου πρότειναν να πάω σε 100αρα γραμμή που είναι δική τους με αυξημένο τιμολόγιο φυσικά και τους αντιπρότεινα να γίνει υποβάθμιση σε 24αρα όπου δεν είχα ποτέ πρόβλημα αλλά το αρνήθηκαν. Αρχίζω και σκέφτομαι για φορητότητα...

Μην αγνοείς τα σταστιστικά. Ανέβασέ τα για να μπορούμε να εκτιμήσουμε καλύτερα την κατάσταση.
Η καμπίνα είναι της Nova? Λογικά παίρνεις VDSL 50 FTTC από εκεί - ό,τι προβλήματα έχεις στα 50 Mbps, θα έχεις τα ίδια και μεγαλύτερα σε 100 Mbps.

Εάν πας σε ADSL θα σε ξεκουμπώσουν από την καμπίνα FTTC και θα πάρεις δίκτυο από το Αστικό Κέντρο - η απόδοση θα είναι δραματικά χειρότερη. Μόνο ο ΟΤΕ δίνει ADSL από καμπίνα, και μόνο όταν είναι δική του η καμπίνα. Εάν για οποιονδήποτε λόγο παίρνεις VDSL από Αστικό Κέντρο και σου πρότειναν να σε κουμπώσουν σε καμπίνα "δική τους" όπως λες, εγώ θα το έκανα.

Στατιστικά είπαμε; 😛

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mikepaltri said:

100αρα γραμμή που είναι δική τους

Το ανέκδοτο της χρονιάς. 50αρα και 100αρα από το ίδιο κύκλωμα περνάνε αφού η 100αρα που δίνουν είναι vdsl και όχι ftth. Στην άνω Γλυφάδα οι καμπίνες είναι της cosmote οπότε αν δεν έρθει τεχνικός cosmote δεν θα γίνει τίποτα. Πρέπει να ασχοληθεί cosmote και nova τις ώρες που γίνεται η βλάβη. Είχα και εγώ βλάβη συγκεκριμένες ώρες με packet loss και μου είχε πει η cosmote να ξαναπάρω τηλέφωνο όταν γινόταν το πρόβλημα. 

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, dasnowy said:

Το ανέκδοτο της χρονιάς. 50αρα και 100αρα από το ίδιο κύκλωμα περνάνε αφού η 100αρα που δίνουν είναι vdsl και όχι ftth. Στην άνω Γλυφάδα οι καμπίνες είναι της cosmote οπότε αν δεν έρθει τεχνικός cosmote δεν θα γίνει τίποτα. Πρέπει να ασχοληθεί cosmote και nova τις ώρες που γίνεται η βλάβη. Είχα και εγώ βλάβη συγκεκριμένες ώρες με packet loss και μου είχε πει η cosmote να ξαναπάρω τηλέφωνο όταν γινόταν το πρόβλημα. 

Μου είπαν ότι πήγε τεχνικός cosmote στην καμπίνα και δεν βρήκε κάποιο θέμα. Μπορεί να μην λένε και αλήθεια βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο φίλος @mikepaltri έκανε τον κόπο και μου έδειξε τα στατιστικά της γραμμής σε μήνυμα, είναι σαφές ότι η γραμμή έχει πρόβλημα.

VDSL profile 17a, με G.INP
SNR Up/Down: 7.6/13.1dB
Actual Rate Up/Down: 525/54861
Attainable Up/Down: 1263/99213
Με 72' uptime:
CRC Errors: 8/1061
FEC Errors: 1915/63834

Χωρίς πολλά λόγια, αυτή η γραμμή χρειάζεται διόρθωση. Θα ήταν χρήσιμο να έχει μετρηθεί μέσα και έξω για να τεκμηριώνεται πού είναι το πρόβλημα. Εάν είναι μέσα, πρέπει να διορθώσεις την καλωδίωσή σου, εάν είναι έξω, χρειάζεται συνδυαστικό ραντεβού με ΟΤΕ για το φτιάξουν.

Εάν έχεις την ευχέρεια να συνδέσεις το ρούτερ στον κατανεμητή του κτιρίου ή οπουδήποτε κοντά στην είσοδο του καλωδίου, μπορείς να το ελέγξεις και ο ίδιος. Εάν δεν το έχεις ήδη κάνει, σημειώνω ότι πρέπει απαραίτητα μέσα στο σπίτι να έχεις μία και μοναδική πρίζα που να μπορεί να συνδεθεί το μόντεμ: την πρώτη που μπαίνει μέσα το καλώδιο, και όποιες υπόλοιπες να είναι εντελώς αποσυνδεδεμένες.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα απο το σαιτ της cosmote την διευθηνση κατοικιας της περιοχης που μενω,και με βαση αυτο υπολογισα αν υπαρχει στην nova 200αρα.

Spoiler

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-10-10 215810.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hliasat said:

εβαλα απο το σαιτ της cosmote την διευθηνση κατοικιας της περιοχης που μενω,και με βαση αυτο υπολογισα αν υπαρχει στην nova 200αρα.

  Reveal hidden contents

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-10-10 215810.png

Είναι μέσω vdsl άρα στη nova μπορείς να πάρεις μέχρι 100αρα. 200αρα vdsl δίνουν μόνο η cosmote και η vodafone. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, minast said:

Επειδή ο φίλος @mikepaltri έκανε τον κόπο και μου έδειξε τα στατιστικά της γραμμής σε μήνυμα, είναι σαφές ότι η γραμμή έχει πρόβλημα.

VDSL profile 17a, με G.INP
SNR Up/Down: 7.6/13.1dB
Actual Rate Up/Down: 525/54861
Attainable Up/Down: 1263/99213
Με 72' uptime:
CRC Errors: 8/1061
FEC Errors: 1915/63834

Χωρίς πολλά λόγια, αυτή η γραμμή χρειάζεται διόρθωση. Θα ήταν χρήσιμο να έχει μετρηθεί μέσα και έξω για να τεκμηριώνεται πού είναι το πρόβλημα. Εάν είναι μέσα, πρέπει να διορθώσεις την καλωδίωσή σου, εάν είναι έξω, χρειάζεται συνδυαστικό ραντεβού με ΟΤΕ για το φτιάξουν.

Εάν έχεις την ευχέρεια να συνδέσεις το ρούτερ στον κατανεμητή του κτιρίου ή οπουδήποτε κοντά στην είσοδο του καλωδίου, μπορείς να το ελέγξεις και ο ίδιος. Εάν δεν το έχεις ήδη κάνει, σημειώνω ότι πρέπει απαραίτητα μέσα στο σπίτι να έχεις μία και μοναδική πρίζα που να μπορεί να συνδεθεί το μόντεμ: την πρώτη που μπαίνει μέσα το καλώδιο, και όποιες υπόλοιπες να είναι εντελώς αποσυνδεδεμένες.

Τα έχω εφαρμόσει αυτά: το ρούτερ στην πρώτη πρίζα που μπαίνει το καλώδιο και οι υπόλοιπες τελείως αποσυνδεδεμένες.

Υπάρχει περίπτωση και ο δικός μου ηλεκτρολόγος να μην έκανε σωστά τον έλεγχο? Πάντως μου κάνει εντύπωση που όλοι οι τεχνικοί της nova έβγαζαν πεντακάθαρη τη γραμμή μου εκτός από τον τελευταίο που είπε να φέρω ηλεκτρολόγο (ο ίδιος στην προηγούμενη επίσκεψη 4 ημέρες πριν είχε πει πιο καθαρή δεν γίνεται και όταν τον ρώτησα πως είναι δυνατόν να απέκτησε πρόβλημα μέσα σε 4 μέρες μου είπε ότι μάλλον δεν είχε μετρήσει σωστά την πρώτη φορά).

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, mikepaltri said:

Τα έχω εφαρμόσει αυτά: το ρούτερ στην πρώτη πρίζα που μπαίνει το καλώδιο και οι υπόλοιπες τελείως αποσυνδεδεμένες.

Υπάρχει περίπτωση και ο δικός μου ηλεκτρολόγος να μην έκανε σωστά τον έλεγχο? Πάντως μου κάνει εντύπωση που όλοι οι τεχνικοί της nova έβγαζαν πεντακάθαρη τη γραμμή μου εκτός από τον τελευταίο που είπε να φέρω ηλεκτρολόγο (ο ίδιος στην προηγούμενη επίσκεψη 4 ημέρες πριν είχε πει πιο καθαρή δεν γίνεται και όταν τον ρώτησα πως είναι δυνατόν να απέκτησε πρόβλημα μέσα σε 4 μέρες μου είπε ότι μάλλον δεν είχε μετρήσει σωστά την πρώτη φορά).

Ο ηλεκτρολόγος δεν έχει εξειδικευμένο εξοπλισμό, το πολύ να ελέγξει την κατάσταση των καλωδίων και τις όποιες διακλαδώσεις (που δεν πρέπει να υπάρχουν πουθενά στη διαδρομή του καλωδίου). Και ο χρήστης το όργανο ελέγχου υποκαθιστά όταν συνδέει πχ το μόντεμ στον κατενεμητή του κτιρίου.

Μια γραμμή που σε μία ώρα έχει μαζέψει τόσα σφάλματα και συγχρονίζει χειρότερα από ADSL στο upload δεν είναι "πεντακάθαρη". Και μόνο από αυτό τεκμηριώνεται το πρόβλημα και θα πρέπει να αρκεί ακόμα και για τον πιο δύσπιστο τεχνικό.

Βέβαια εάν δεν είναι στη δική σου πλευρά, μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα συνεργάσιμος με την Nova ο ΟΤΕ (πχ για αλλαγή ζεύγους), αλλά αυτό δεν πρέπει να το κάνουν δικό σου πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, minast said:

Ο ηλεκτρολόγος δεν έχει εξειδικευμένο εξοπλισμό, το πολύ να ελέγξει την κατάσταση των καλωδίων και τις όποιες διακλαδώσεις (που δεν πρέπει να υπάρχουν πουθενά στη διαδρομή του καλωδίου). Και ο χρήστης το όργανο ελέγχου υποκαθιστά όταν συνδέει πχ το μόντεμ στον κατενεμητή του κτιρίου.

Μια γραμμή που σε μία ώρα έχει μαζέψει τόσα σφάλματα και συγχρονίζει χειρότερα από ADSL στο upload δεν είναι "πεντακάθαρη". Και μόνο από αυτό τεκμηριώνεται το πρόβλημα και θα πρέπει να αρκεί ακόμα και για τον πιο δύσπιστο τεχνικό.

Βέβαια εάν δεν είναι στη δική σου πλευρά, μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα συνεργάσιμος με την Nova ο ΟΤΕ (πχ για αλλαγή ζεύγους), αλλά αυτό δεν πρέπει να το κάνουν δικό σου πρόβλημα.

Πράγματι ο ηλεκτρολόγος έλεγξε τις συνδέσεις στην πρίζα, τζιτζίκισε τα καλώδια όπως είπε και δεν βρήκε πρόβλημα.

Το γεγονός ότι όταν είχα ADSL δεν είχα κανένα θέμα αποσυνδέσεων μήπως οδηγεί στο ότι είναι καθαρά θέμα NOVA και ΟΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mikepaltri said:

Πράγματι ο ηλεκτρολόγος έλεγξε τις συνδέσεις στην πρίζα, τζιτζίκισε τα καλώδια όπως είπε και δεν βρήκε πρόβλημα.

Το γεγονός ότι όταν είχα ADSL δεν είχα κανένα θέμα αποσυνδέσεων μήπως οδηγεί στο ότι είναι καθαρά θέμα NOVA και ΟΤΕ?

Οι συνδέσεις ADSL είναι λιγότερο ευαίσθητες σε καλωδιακά προβλήματα. Όσο αυξάνει η ταχύτητα, τόσο αυτά γίνονται πιο αισθητά. Μπορεί να είναι νέο το πρόβλημα, αλλά μπορεί και να προϋπήρχε και απλώς να μην ήταν αντιληπτό.

Link to comment
Share on other sites

Στα χωριά υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να πάνε οπτικές ίνες,η είναι πρακτικά αδύνατο; Σε αυτήν την περίπτωση μόνο το δορυφορικό ίντερνετ του Μάσκ είναι λύση.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Hliasat said:

Στα χωριά υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να πάνε οπτικές ίνες,η είναι πρακτικά αδύνατο; Σε αυτήν την περίπτωση μόνο το δορυφορικό ίντερνετ του Μάσκ είναι λύση.

Πάρα πολλά χωριά έχουν ήδη οπτικές για VDSL (rural). Και το 5G θα είναι σταδιακά λύση, επίσης πολλά χωριά έχουν από κάποιο πάροχο αξιόπιστο κινητό δίκτυο  

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, mikepaltri said:

Πράγματι ο ηλεκτρολόγος έλεγξε τις συνδέσεις στην πρίζα, τζιτζίκισε τα καλώδια όπως είπε και δεν βρήκε πρόβλημα.

Το γεγονός ότι όταν είχα ADSL δεν είχα κανένα θέμα αποσυνδέσεων μήπως οδηγεί στο ότι είναι καθαρά θέμα NOVA και ΟΤΕ?

Μπερδεύεστε!

Ο ηλεκτρολόγος είναι για: τίποτα φώτα (πυρακτώσεως), αντιστάσεις σε θερμοσίφωνα και κουζίνες, υψηλά ρεύματα και τάσεις, τριφασικό, ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις, άντε και καμιά δομημένη καλωδίωση (αν φερθούν με ευλάβεια στα καλώδια δικτύου και συναγερμών). Μέχρι εκεί!

Τηλεπικοινωνίες, χαμηλά ρεύματα και τάσεις, ΚΕΡΑΙΕΣ tv & sat, συστήματα ασφαλείας, κάμερες, και οτιδήποτε ηλεκτρονικό (πλακέτα + software) (δηλαδή σχεδόν όλα), το αναλαμβάνει ηλεκτρονικός!

Ας έρθει ο ηλεκτρολόγος με το "τζιτζίκι" του (υπερσύγχρονο όργανο ανάλυσης γραμμής), να μετρήσει στην γραμμή (χαλκό), χωρητικότητα, εξασθένηση, crosstalk, παρεμβολές, λάθη, συγχρονισμό, κτλ, ώστε να πιστοποιήσει την ποιότητα και την κατάσταση της γραμμής στο χώρο του πελάτη, σε σχέση με εμάς τους ηλεκτρονικούς που έχουμε αναλυτές για τις μετρήσεις αυτές και όχι μόνο...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, minaz said:

Παιδιά εμένα μου βγαζει προσφορά μεταβαση από business unlimited all σε business unlimited all+EU 35€

Ποια η διαφορά μεταξύ των 2?

Το business all+ EU περιλαμβάνει απεριόριστες κλήσεις προς αριθμούς σε Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω δυο ερωτήσεις. 

1) Έχει κάνει ποτέ κάποιος μεταβίβαση σε άλλο όνομα εταιρικό συμβόλαιο; Ρωταω για να ξέρω αν είναι χρονοβόρα διαδικασία ή όχι. 
2) Θέλω να εχω ένα νούμερο (συμβόλαιο θα είναι) σε χώρα της Αμερικης το οποίο θα χρησιμοποιώ σπανίως, μόνο 1.5 μήνα το χρόνο στην Ελλάδα. Θα εχω κάποιο παραπάνω κόστος πέρα από το πάγιο ή όχι; 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, panos.k2 said:

Έχει κάνει ποτέ κάποιος μεταβίβαση σε άλλο όνομα εταιρικό συμβόλαιο; Ρωταω για να ξέρω αν είναι χρονοβόρα διαδικασία ή όχι. 

Ανάλογα τι θέλεις να κανεις. 
Αν θέλεις το ίδιο προγραμμα με την ίδια έκπτωση να το πας σε άλλο ΑΦΜ (είτε ιδιώτη είτε εταιρίας) αυτό είναι αδύνατο γιατί η προσφορά είναι προσαρμοσμένη στην κάθε εταιρία. 
Αν θέλεις να αλλάξεις τον κάτοχο (πχ από την εταιρία να το πας στο δικό σου ΑΦΜ) τότε γίνεται εύκολα αλλά πρέπει να αλλάξεις και πρόγραμμα σε ένα από τα διαθέσιμα ιδιωτών. Αυτό γίνεται με εντολή από τον κάτοχο της γραμμής (την εταιρία) και ολοκληρώνεται όταν πας στο κατάστημα. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, paanos said:

Ανάλογα τι θέλεις να κανεις. 
Αν θέλεις το ίδιο προγραμμα με την ίδια έκπτωση να το πας σε άλλο ΑΦΜ (είτε ιδιώτη είτε εταιρίας) αυτό είναι αδύνατο γιατί η προσφορά είναι προσαρμοσμένη στην κάθε εταιρία. 
Αν θέλεις να αλλάξεις τον κάτοχο (πχ από την εταιρία να το πας στο δικό σου ΑΦΜ) τότε γίνεται εύκολα αλλά πρέπει να αλλάξεις και πρόγραμμα σε ένα από τα διαθέσιμα ιδιωτών. Αυτό γίνεται με εντολή από τον κάτοχο της γραμμής (την εταιρία) και ολοκληρώνεται όταν πας στο κατάστημα. 

Μάλιστα. Ευχαριστω. Απ ότι μου λες πρέπει να γίνει αλλαγη προγράμματος.
Θα πάω σε ένα κατάστημα μαζί με το άτομο που θέλω να του μεταβιβάσω το συμβόλαιο και θα δω τι θα μου πουν. 

Θα δοκίμαζα να το κρατήσω στο όνομα μου αλλάζοντας το τηλέφωνο επικοινωνίας, αλλά δεν το ρισκάρω γιατί θα φυγω από τη χώρα. Ας εχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos.k2 said:

αλλά δεν το ρισκάρω γιατί θα φυγω από τη χώρα. 

Φεύγεις και θα έρχεσαι μόνο λίγο καιρό?Γιατί δεν το κάνεις καρτοκινητό?

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, aektzhs 1 said:

Φεύγεις και θα έρχεσαι μόνο λίγο καιρό?Γιατί δεν το κάνεις καρτοκινητό?

Γιατί η σκέψη μου είναι να μείνει εταιρικό και θελω να συμπληρωθεί η 30αδα συνδέσεων για μεγαλυτερη έκπτωση. Ειναι αρκετα μεγαλύτερη έκπτωση, γίνεται πληρης απόσβεση του κόστους(και με το παραπάνω) του 1 αριθμού που θα εχω εγώ και δεν θα χρησιμοποιώ

Αν πάρει κάποιος άλλος νούμερο και συμπληρωθεί η 30αδα, το δικό μου θα γίνει καρτοκινητο. 
 

Θα πάω μέσα στη βδομάδα για τη μεταβίβαση και αναγκαστικά αλλαγή προγράμματος, θα δουμε τι προσφορές υπάρχουν και θα κινηθώ αναλόγως. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, CoyoteD said:

Από f2g σε συμβόλαιο nova αλλάζεις sim?

Όχι, δεν είναι απαραίτητο. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Σε ένα συμβόλαιο που θέλω να υπογράψω unlimited all με τα 21 ευρώ μέσα από την εφαρμογή, έχει σαν ανώτερο όριο τα 400 ευρώ. Εγώ σε καμία περίπτωση δεν θέλω τόσο. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι αφού ενεργοποιηθεί η γραμμή τότε μπορούμε να το αλλάξουνε. Ισχύει; Ή μετά θα μου λένε αλλά; Θέλω να το έχω το πολύ μέχρι 15 ευρώ όπως έχω και σε αλλά τρία συμβόλαια που έχω κάνει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...