Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω ότι δεν το γυρνάς. Το πληρώνεις και σου μένει. 

Απο την άλλη, σύμφωνα με την ΕΕΤΤ αν η τηλεφωνία είναι voip, τότε οφείλει η εταιρία τον εξοπλισμό να τον παρέχει δωρεάν (έστω με επιστροφή στο τέλος της συνεργασίας) 

Link to comment
Share on other sites

Λέει παροχή χρήσης εξοπλισμού με 22,90 άρα ή το έχουν διατυπώσει λάθος ή πρέπει να το γυρίσεις πίσω το router. Αυτό το γράφει δίπλα από το vdsl router που σύμφωνα με αυτούς κάνει 45 ευρώ. Adsl router δε δίνουν εδώ και λίγα χρόνια. 

Θα δείξει με το χρόνο. Εγώ όταν είχα nova μου έδωσαν δωρεάν vdsl router σε adsl σύνδεση και μου είπαν να μην το επιστρέψω και ότι δε θα χρεωθώ τέλος μη επιστροφής. 

Σε vdsl και ftth που δίνουν voip είναι δωρεάν το router με παροχή χρήσης που μάλλον το γυρνάς πίσω. Μόνο στη vodafone έχω δει να αναφέρεται στο συμβόλαιο πως το router δίνεται με επιδότηση και άρα το κρατάς. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Μου είχαν δώσει (δωρεάν) router για VDSL, το οποίο προσπάθησα να επιστρέψω ότι έβαλα FTTH αλλά μου είπαν να το κρατήσω.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε να δούμε τώρα κάτι πολύ ενδιαφέρον και ανεξήγητο.

Ήρθε λοιπόν σε ένα κινητό η παρακάτω προσφορά, η οποία μιλάει για ανανέωση με 33 ευρώ πάγιο και σε παρένθεση 29 ευρώ.

Εγώ ξέρω ότι άλλος αριθμός είναι το 33 και άλλος το 29.

Εκτός αν εννοεί ότι τα 33 είναι η τιμή με επιδότηση συσκευής και τα 29 χωρίς επιδότηση.

Από όσα ξέρουμε όμως έως τώρα, η διαφορά μεταξύ παγίου με επιδότηση και παγίου χωρίς επιδότηση δεν είναι τέσσερα άλλα πέντε ευρώ.

Επίσης, μέχρι τώρα έρχονταν δύο διαφορετικές προσφορές ανανέωσης.

Η πρώτη είχε το πάγιο με επιδότηση συσκευής (το αυξημένο) και η δεύτερη το πάγιο χωρίς επιδότηση συσκευής. 

Να αρχίσουμε τώρα την καφεμαντεία για να καταλάβουμε τι σημαίνουν όλα αυτά ή μήπως μέχρι να βγει η νέα εφαρμογή θα έχουμε τέτοια φαινόμενα; Screenshot_20230919-225652_1.thumb.png.f5883952a7427fcce50742463da77a94.png

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τυπογραφικό είναι. 33€ είναι η τιμή όπως τα ξέρουμε. 

17 minutes ago, p_k said:

Να αρχίσουμε τώρα την καφεμαντεία για να καταλάβουμε τι σημαίνουν όλα αυτά ή μήπως μέχρι να βγει η νέα εφαρμογή θα έχουμε τέτοια φαινόμενα;

Δυστυχώς το app δεν θα τα αλλάξει αυτά, οι προσφορές βγαίνουν σε batches (ομάδες) από το σύστημα διαχείρισης Siebel και από την εφαρμογή που χρησιμοποιούν αυτοι στα καταστήματα κλπ (Passport). Πλέον που οι τιμές είναι ίδιες, όλοι βλέπουν τα ίδια  

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά τέτοια λάθη καλό είναι να αποφεύγονται γιατί μπερδεύουν τον συνδρομητή. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως. 

Παντως εδώ φαίνεται πως εμφανίζεται η προσφορά στο νέο app/site. Και αυτή δυσκατανόητη γιατί το 35% ισχύει για τους πρώτους 6 μήνες της σύμβασης και αυτή η προσφορά είναι αναβάθμισης (όχι ανανέωσης), άρα είναι κατευθείαν 25€ τον μήνα χωρίς το 35%. 

Ευελπιστούμε ότι με το πλήρες rollout θα διορθωθούν αυτά, γιατί και το shop θα τραβάει από την ίδια πηγή 

IMG_6112.jpeg

IMG_6113.jpeg

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, paanos said:

Όντως. 

Παντως εδώ φαίνεται πως εμφανίζεται η προσφορά στο νέο app/site. Και αυτή δυσκατανόητη γιατί το 35% ισχύει για τους πρώτους 6 μήνες της σύμβασης και αυτή η προσφορά είναι αναβάθμισης (όχι ανανέωσης), άρα είναι κατευθείαν 25€ τον μήνα χωρίς το 35%. 

Ευελπιστούμε ότι με το πλήρες rollout θα διορθωθούν αυτά, γιατί και το shop θα τραβάει από την ίδια πηγή 

IMG_6112.jpeg

IMG_6113.jpeg

Πότε βγαίνει το app;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, vanjel said:

Σε παρένθεση οι τιμές χωρίς τέλος κινητής. Για κάτω των 29 ετών. Γι αυτό και στην tv δεν υπάρχει. 

Τώρα βγάζει νόημα. 

Εν τω μεταξύ το συμβόλαιο λήγει τον Φεβρουάριο του 2025 και έχει πάγιο 30 ευρώ και έρχεται από τώρα προσφορά ανανέωσης στα 33 ευρώ... είναι δυνατόν; 

Στέκουν αυτά; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο ανεξήγητο τώρα,ο πατέρας μου έχει Nova full pack+σταθερό(με απεριόριστα κινητά και αστικά-υπεραστικά)+100 Mbps. Τελική τιμή με φόρους-τέλη και ΦΠΑ είναι τα 45€/μήνα για την ακρίβεια 45,10€/μήνα. Τώρα όμως τους τελευταίους δύο μήνες ο λογαριασμός έρχεται αυξημένος κατά 1.50€/μήνα δηλαδή στα 46.60€/μήνα. Το συμβόλαιο λήγει τον Ιανουάριο. Στην εξυπηρέτηση το έχουν δώσει εδώ και μισό μήνα για διερεύνηση,αλλά ακόμα τζίφος. Τι λέτε να παίζει;Καμία αύξηση τύπου Vodafone;

Link to comment
Share on other sites

Στον λογαριασμό τι γράφει; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, p_k said:

Στον λογαριασμό τι γράφει; 

Δεν έχει έρθει το χαρτί ακόμα. Στον προηγούμενο δεν ξέρω γιατί δεν είχε πέσει στα χέρια μου

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, vanjel said:

Σε παρένθεση οι τιμές χωρίς τέλος κινητής. Για κάτω των 29 ετών. Γι αυτό και στην tv δεν υπάρχει. 

33/1,1 = 30 πάντως, όχι 29

1 hour ago, Chrischal1908 said:

Πότε βγαίνει το app;;

Βιάζεστε 😛

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο στην τηλεόραση ειδα διαφημιση της νόβα (προς το τέλος της) και κράτησα ενα παγιο γυρω στα 33 απεριοριστα ολα και συσκευή 5G. Υπάρχει κάποιος που την ειδε ολη τη διαφήμιση να μας πει;

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, VIPdriver said:

Πριν λιγο στην τηλεόραση ειδα διαφημιση της νόβα (προς το τέλος της) και κράτησα ενα παγιο γυρω στα 33 απεριοριστα ολα και συσκευή 5G. Υπάρχει κάποιος που την ειδε ολη τη διαφήμιση να μας πει;

Εάν ισχύει, έχει να γίνει χαμός. 

Πολύ έξυπνη κίνηση. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Εάν ισχύει, έχει να γίνει χαμός. 

Πολύ έξυπνη κίνηση. 

1 hour ago, VIPdriver said:

Πριν λιγο στην τηλεόραση ειδα διαφημιση της νόβα (προς το τέλος της) και κράτησα ενα παγιο γυρω στα 33 απεριοριστα ολα και συσκευή 5G. Υπάρχει κάποιος που την ειδε ολη τη διαφήμιση να μας πει;

Η Nova αναδείχτηκε ως το ταχύτερο αναπτυσσόμενο δίκτυο κινητής και τηλεόρασης στην Ελλάδα. Έχοντας το 100 τοις εκατό των νέων καθαρών συνδέσεων και 60 τοις εκατό των νέων καθαρών συνδέσεων συνδρομητικής τηλεόρασης. Για να μεγαλώσει την πρόσβαση των πολιτών στο πέμπτης γενιάς δίκτυο σε συνεργασία με την ΖΤΕ βγάζει ένα δικό της κινητό με το brand name Nova με 5G,4 GB ram/128 GB στην τιμή των 165€ ή εντελώς δωρεάν με κάθε νέα σύνδεση στο πρόγραμμα Nova Unlimited All(με πόσο 27€/μήνα ή 33€/μήνα ανάλογα με το αν έχεις άλλο συμβόλαιο στην εταιρεία)

https://www.insider.gr/epiheiriseis/290965/diko-tis-5g-smartphone-lansarei-i-nova-poso-tha-kostizei

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, VIPdriver said:

Πριν λιγο στην τηλεόραση ειδα διαφημιση της νόβα (προς το τέλος της) και κράτησα ενα παγιο γυρω στα 33 απεριοριστα ολα και συσκευή 5G. Υπάρχει κάποιος που την ειδε ολη τη διαφήμιση να μας πει;

Ένα κινητό της πλάκας είναι. Απλα είναι 160€ επιδότηση ουσιαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Χα! Η συνεργάτιδα τους πρόλαβε! 

IMG_8970.jpeg.5c48218939ce46ef4b3c62bc35f3ebb3.jpegIMG_8968.jpeg.9b09317d5814da295e8926c7c2354c14.jpeg

Δεν μου αρέσει η ιδέα τους. Είναι ξεπερασμένα τα κινητά των παροχων. 
εννοείται πως οτιδήποτε είναι δωρεάν, είναι καλοδεχούμενο αλλά καλύτερα θα ήταν να μειώσουν το πάγιο. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, hercoulis said:

Για όποιον έχει καλό δίκτυο 5G…

Για όποιον έχει "δίκτυο" πέρα από ομιλία. Θα συμπληρώσω εγώ! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Χα! Η συνεργάτιδα τους πρόλαβε! 

IMG_8970.jpeg.5c48218939ce46ef4b3c62bc35f3ebb3.jpegIMG_8968.jpeg.9b09317d5814da295e8926c7c2354c14.jpeg
Δεν μου αρέσει η ιδέα τους. Είναι ξεπερασμένα τα κινητά των παροχων. 
εννοείται πως οτιδήποτε είναι δωρεάν, είναι καλοδεχούμενο αλλά καλύτερα θα ήταν να μειώσουν το πάγιο. 
Απίστευτη τηλεφωναρα, απίστευτες εποχές με vodafonαρα χορηγό του Schumi και ααααλες τιμές στα συμβόλαια και στα κινητά. Κοιταγαμε να πάρουμε με επιδότηση κινητό λολ, ενώ βλέποντας τις τότε τιμές, δεν ήταν και κάτι το σπουδαίο να δώσεις ένα κατοσταρικο. Σήμερα όμως οι ναυαρχίδες έχουν κάτι τιμές...ας μην το πιάσουμε το θέμα. Επίσης άπιαστη vodafonαρα τότε, όταν άλλες ακόμα έψαχναν να δουν τι όνομα θα έχουν και ήταν πραγματικά ανύπαρκτες σαν εταιρείες γκουχ γκουχ ονόματα δεν λέμε, οικογένειες δεν θίγουμε

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, johnny_htc said:

Απίστευτη τηλεφωναρα, απίστευτες εποχές με vodafonαρα χορηγό του Schumi και ααααλες τιμές στα συμβόλαια και στα κινητά. Κοιταγαμε να πάρουμε με επιδότηση κινητό λολ, ενώ βλέποντας τις τότε τιμές, δεν ήταν και κάτι το σπουδαίο να δώσεις ένα κατοσταρικο. Σήμερα όμως οι ναυαρχίδες έχουν κάτι τιμές...ας μην το πιάσουμε το θέμα. Επίσης άπιαστη vodafonαρα τότε, όταν άλλες ακόμα έψαχναν να δουν τι όνομα θα έχουν και ήταν πραγματικά ανύπαρκτες σαν εταιρείες γκουχ γκουχ ονόματα δεν λέμε, οικογένειες δεν θίγουμε emoji14.png

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μετά έπεσε σε απόδοση η Vodafone μέχρι τότε ήταν μονόδρομος 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, hercoulis said:

 

IMG_4151.png

Έξυπνη προωθηση. Παρόμοια φιλοσοφία με τις δόσεις της κόκκινης, μόνο που η κόκκινη το προωθει μόνο σε ήδη πελατες της, οπότε η νοβα έχει ξεκάθαρο πλεονέκτημα. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...