Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την αίτηση που έκανες για το eon δεν την υπέγραψες; 

Εκτός και αν σε έβαλαν σε συνδυαστικό πρόγραμμα που παρέχει σταθερό, ίντερνετ, κινητό και τηλεόραση. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Συνδυαστικά ναι ,έχετε δίκιο λάθος δικό μου.*Μόλις ενεργοποίησα με σύνδεση στο ρουτερ το smartbox ,όλα οκ . Πήγα στην εφαρμογή της nova εκεί που λέει στις πληροφορίες για την συσκευή σου,δειχνη ότι δεν είναι συνδεδεμένη συσκευή,η ότι δεν έχεις ολοκληρώσει την σύνδεση σου.Γιατι άραγε ενώ το σύνδεσα δεν δειχνη τις πληροφορίες;Μήπως λόγω αργίας σαββατοκύριακου δεν ενημερώθηκε η εφαρμογή;

Edited by Hliasat
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας...

Μια βοήθεια... θέλω να κάνω συμβόλαιο στην Νοva με 100αρα και τηλεόραση...

Τώρα στην τηλεόραση μπορώ με το moultiroom να  συνδέσω το 2 box στο νησί μιας και ταξιδεύω συχνά εκεί?

Edited by petraKOS07
Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν κανεις ιντερνετικό και έχεις ίντερνετ και εκει με κάποιο τρόπο μπορείς απλά να μεταφέρεις το  box. Δεν χρειάζεται να πληρώνεις τα 5€ εξτρα. 

Αλλιως αν έχεις Smart TV τότε βάζεις την εφαρμογή και βάζεις μόνιμα το box στο νησί 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, paanos said:

Ναι αλλά αν κανεις ιντερνετικό και έχεις ίντερνετ και εκει με κάποιο τρόπο μπορείς απλά να μεταφέρεις το  box. Δεν χρειάζεται να πληρώνεις τα 5€ εξτρα. 

Αλλιως αν έχεις Smart TV τότε βάζεις την εφαρμογή και βάζεις μόνιμα το box στο νησί 

Χρειάζεται να είναι το box στην Αθήνα για τα παιδιά...

Εάν το βάλω στην εφαρμογή στην smart tv στο νησί δεν χρειάζεται το moultiroom?

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, petraKOS07 said:

Χρειάζεται να είναι το box στην Αθήνα για τα παιδιά...

Εάν το βάλω στην εφαρμογή στην smart tv στο νησί δεν χρειάζεται το moultiroom?

όχι δεν χρειάζεται. Με το βασικό πακέτο έχεις 2 μεγάλες οθόνες (box, smart tv κλπ). Αν πάρεις EON Smart Box, τότε η μια θέση καταλαμβάνεται και έχεις ελεύθερη άλλη μία. Επίσης έχεις 3 θέσεις για κινητά από τα οποία μπορείς να κάνεις chromecast στην τηλεόραση

Link to comment
Share on other sites

είναι δυνατόν εγώ απλά να βλέπω έναν αγώνα streaming μέσω wifi στην android TV και να κολλάει ο γιος που παίζει(μέσω wifi και αυτός) παιχνίδι στο pc η στο play station;τι την βάλαμε την 200αρα;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ilka71 said:

είναι δυνατόν εγώ απλά να βλέπω έναν αγώνα streaming μέσω wifi στην android TV και να κολλάει ο γιος που παίζει(μέσω wifi και αυτός) παιχνίδι στο pc η στο play station;τι την βάλαμε την 200αρα;

Περίεργο αυτό. Εγώ όταν είχα nova 24αρα δεν είχα αντίστοιχο πρόβλημα όταν κάποιος έκανε streaming. Απλά το ping πηγαίνει από 50ms σε 90ms. Τι router έχεις; 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο αυτό. Εγώ όταν είχα nova 24αρα δεν είχα αντίστοιχο πρόβλημα όταν κάποιος έκανε streaming. Απλά το ping πηγαίνει από 50ms σε 90ms. Τι router έχεις; 
την άσπρη βλακεια technicolor που μας είχε δώσει η WIND με την 100αρα προ 3ετιας περίπου!
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ilka71 said:
7 minutes ago, dasnowy said:
Περίεργο αυτό. Εγώ όταν είχα nova 24αρα δεν είχα αντίστοιχο πρόβλημα όταν κάποιος έκανε streaming. Απλά το ping πηγαίνει από 50ms σε 90ms. Τι router έχεις; 

την άσπρη βλακεια technicolor που μας είχε δώσει η WIND με την 100αρα προ 3ετιας περίπου!

Θα σου πρότεινα να ζητήσεις αντικατάσταση router. FTTH έχεις ή VDSL; Ποιος πάροχος έχει τις υποδομές στη γειτονιά σου; 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να ζητήσεις αντικατάσταση router. FTTH έχεις ή VDSL; Ποιος πάροχος έχει τις υποδομές στη γειτονιά σου; 
FTTH έχουμε. δυστυχώς η Vodafone έχει τις υποδομές. ποιο ρουτερ να ζητήσω; θα μου το δώσουν όμως; τι δικαιολογία να τους πω;
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή δίνουν 4 router

1) ZYXEL VMG8623-T50B

2) ZTE H288A

3) Huawei HG 8145 v5 

4) Nokia G-2425G-A

Τα πρώτα δύο παίζουν με ξεχωριστό ont όπως έχεις τώρα. Πάει δηλαδή η οπτική στο ont και μετά με ethernet στη wan του router. Εγώ είχα το H288A αλλά δεν είχε και τόσο σταθερό ping όταν γινόταν παράλληλη χρήση της γραμμής και είχα βάλει ένα tplink για modem/router και το zte για ap. Πολύ καλό το wifi. Το zyxel έχω διαβάσει πως είναι καλύτερο από το zte στο να μην ανεβάζει ping κατά την παράλληλη χρήση.

Τα δύο τελευταία είναι αποκλειστικά για ftth συνδέσεις και έχουν εσωτερικό ont. Δηλαδή η οπτική μπαίνει κατευθείαν στο router. Για αυτά τα router δε γνωρίζω αρκετά. Υπάρχει περίπτωση όμως να σου δώσουν τέτοιο router μιας και έχεις ftth. Εδώ δεν μπορείς να επιλέξεις. Αν η υποδομή της vodafone είναι με nokia, θα πάρεις το nokia. Αν είναι με huawei, θα πάρεις το huawei. Κοίτα να δεις τι μάρκα είναι το ont. 

Ως δικαιολογία ίσως θα μπορούσες να πεις πως δε λειτουργεί καλά το wifi και θες άλλο router. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, dasnowy said:

Αυτή τη στιγμή δίνουν 4 router

1) ZYXEL VMG8623-T50B

2) ZTE H288A

3) Huawei HG 8145 v5 

4) Nokia G-2425G-A

Τα πρώτα δύο παίζουν με ξεχωριστό ont όπως έχεις τώρα. Πάει δηλαδή η οπτική στο ont και μετά με ethernet στη wan του router. Εγώ είχα το H288A αλλά δεν είχε και τόσο σταθερό ping όταν γινόταν παράλληλη χρήση της γραμμής και είχα βάλει ένα tplink για modem/router και το zte για ap. Πολύ καλό το wifi. Το zyxel έχω διαβάσει πως είναι καλύτερο από το zte στο να μην ανεβάζει ping κατά την παράλληλη χρήση.

Τα δύο τελευταία είναι αποκλειστικά για ftth συνδέσεις και έχουν εσωτερικό ont. Δηλαδή η οπτική μπαίνει κατευθείαν στο router. Για αυτά τα router δε γνωρίζω αρκετά. Υπάρχει περίπτωση όμως να σου δώσουν τέτοιο router μιας και έχεις ftth. Εδώ δεν μπορείς να επιλέξεις. Αν η υποδομή της vodafone είναι με nokia, θα πάρεις το nokia. Αν είναι με huawei, θα πάρεις το huawei. Κοίτα να δεις τι μάρκα είναι το ont. 

Ως δικαιολογία ίσως θα μπορούσες να πεις πως δε λειτουργεί καλά το wifi και θες άλλο router. 

Έχω γραμμες FTTH Nova, η μια από πρώην Wind 100/10 στο πατρικό μου και είχα το Zyxel,χάλασε και με έδωσαν το ZTE. Παίζει με κουτάκι ενδιάμεσα και δεν πάει η οπτική απευθείας. Η άλλη είναι από πρώην Nova με Nokia ρουτερ που πάει απευθείας. Θεωρώ καλύτερη αυτή με το Nokia,πολύ δυνατό WiFi σε όλο τον χώρο και ειδικά στα 5Ghz. 
Επισης και το ZTE είναι καλό αλλά καμία φορά νιώθω ότι κολλάει η σύνδεση. 
 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω απεριόριστα λεπτά μηνύματα και 10gb στα 20€ βλέπω ότι τα δεδομένα πλέον δε μου φτάνουν, για unlimited τι τιμές παίζουν; μέσα στην εφαρμογή μου το βγάζει 33€

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, some1 said:

Καλησπέρα, έχω απεριόριστα λεπτά μηνύματα και 10gb στα 20€ βλέπω ότι τα δεδομένα πλέον δε μου φτάνουν, για unlimited τι τιμές παίζουν; μέσα στην εφαρμογή μου το βγάζει 33€

Μετά την κατανάλωση των 10gb δεν σε αφήνει να σερφάρεις με χαμηλότερες ταχύτητες;

Edited by VIPdriver
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, VIPdriver said:

Μετά την κατανάλωση των 10gb δεν σε αφήνει να σερφάρεις με χαμηλότερες ταχύτητες;

μα αφου 10gb εχω κοιτάω να μη τα τελειώσω για να μη με γδάρουν.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, some1 said:

μα αφου 10gb εχω κοιτάω να μη τα τελειώσω για να μη με γδάρουν.

Το πρόγραμμα είναι από τα νέα της Nova ή το έχεις από wind εποχή; αν είναι από τα νεα, δεν θα σε γδάρουν, απλώς θα πέσει στα τάρταρα η ταχύτητα και θα είναι δωρεάν κι απεριόριστα.

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, kalitexnis_g said:

Το πρόγραμμα είναι από τα νέα της Nova ή το έχεις από wind εποχή; αν είναι από τα νεα, δεν θα σε γδάρουν, απλώς θα πέσει στα τάρταρα η ταχύτητα και θα είναι δωρεάν κι απεριόριστα.

θα το εχω κάνα χρόνο σίγουρα. τι τιμές παίζουν στο unlimited??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω ισχυει σε όλα τα προγραμματα (μπορείς να τα δεις στο σάιτ της νοβα). 

"Με τη δωρεάν ενσωματωμένη υπηρεσία GB control, μετα την κατανάλωση των GB συνεχίζεται η δωρεάν πλοήγηση σε μειωμένη ταχύτητα έως και 384Kbps για προστασία από ανεπιθύμητες χρεώσεις."

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, some1 said:

Καλησπέρα, έχω απεριόριστα λεπτά μηνύματα και 10gb στα 20€ βλέπω ότι τα δεδομένα πλέον δε μου φτάνουν, για unlimited τι τιμές παίζουν; μέσα στην εφαρμογή μου το βγάζει 33€

Με σταθερή το δίνουν 27€ και με 10% λόγω απαλλαγής τελών πάει στα 24€ και κάτι. 
 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Με σταθερή το δίνουν 27€ και με 10% λόγω απαλλαγής τελών πάει στα 24€ και κάτι. 
 

Δεν είναι αναγκαίο να υπάρχει αποκλειστικά σταθερή, μπορεί να συνδυαστεί και με δεύτερο συμβόλαιο στο ίδιο ΑΦΜ. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος ενδιαφέρεται, παίζει μια προσφορά που σε κάποιες συσκευές Samsung δίνει Ticket Restaurant κουπόνι δώρο. 

Αν έχετε σταθερό τότε το S23 128GB βγαίνει 499€ + 120€ όταν το παίρνετε με το unlimited all (27€ τον μήνα και 5€ η δόση). Άρα το κινητό κοστίζει 620€ και το κουπόνι έχει αξία 150€ άρα έμμεσα πέφτει στα 470€. Είναι πολύ καλη η τιμή αν έψαχνε κάποιος νέο κινητό και σύνδεση στη Nova. 

Όλες οι συσκευές εδώ 

Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2023 at 9:27 ΜΜ, paanos said:

Αν κάποιος ενδιαφέρεται, παίζει μια προσφορά που σε κάποιες συσκευές Samsung δίνει Ticket Restaurant κουπόνι δώρο. 

Αν έχετε σταθερό τότε το S23 128GB βγαίνει 499€ + 120€ όταν το παίρνετε με το unlimited all (27€ τον μήνα και 5€ η δόση). Άρα το κινητό κοστίζει 620€ και το κουπόνι έχει αξία 150€ άρα έμμεσα πέφτει στα 470€. Είναι πολύ καλη η τιμή αν έψαχνε κάποιος νέο κινητό και σύνδεση στη Nova. 

Όλες οι συσκευές εδώ 

Είναι στα 399€ σήμερα, όποτε 399+ 5x23 μήνες βγαίνει 514. Με την κάρτα ticket restaurant 150€ βγαίνει στα 364 αρκεί να έχεις σταθερο και φέρεις το κινητό σου στην Nova. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση για διαμοιρασμό data σε συμβόλαιο. Παλαιότερα η WIND(Nova) δεν την είχε. Τώρα υπάρχει ή όχι? Εχω συμβόλαιο απεριοριστων με voda ακριβως για αυτό το λόγο, λόγω δωρεάν δυνατότητα με καρτα sim να την εχω σαν συνδεση internet εκτός σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...