Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, Gv2008 said:

Τραγικοί με τέτοια απαξίωση. Συγγενής που έφυγε από nova με πήραν κανονικά, γιατί είχα δηλώσει το κινητό μου 

Δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα τον λόγο που δεν καλέσαν ποτε.

Πάντως για ρεύμα και άλλες εταιρίες με καλούν. 

Τέλος πάντων. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Antonio21 said:

Έχω κάνει πρόσφατα 2 κινητά και ένα σταθερό φορητήτα από Nova σε άλλη εταιρία και δεν με πήραν πότε τηλέφωνο ούτε πριν ούτε μετά την ολοκλήρωση. 

Ανάλογα με την περιπτωση, προφανως θεώρησαν ότι για να επέλεξες να κάνεις φορητότητα, θα ήθελες να φύγεις. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, frank13 said:

Δεν το γνωρίζω.. Επειδή όμως έχει πέσει η τιμή στο σταθερό με τα 100mbps συνολικά σταθερό +κινητό όλα απεριόριστα με 100 mbps γραμμή βγαίνει και σήμερα γύρω στα 54€..

Του έκαναν καλύτερη αντιπροσφορά?

Όχι δεν έκαναν καλύτερη αντιπροσφορα. Έδωσαν 33€ τα 100 Mbps και 27€ τα απεριόριστα ενώ η κόκκινη του τα είχε δώσει 14€

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antonio21 said:

Δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα τον λόγο που δεν καλέσαν ποτε.

Πάντως για ρεύμα και άλλες εταιρίες με καλούν. 

Τέλος πάντων. 

Από το Nova App η επιλογή επικοινωνίας από Nova ήταν ενεργή; 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Πανό καλησπέρα με είχες ρωτήσει πριν κάτι εβδομάδες όταν το πρώτο έγραψα αλλά από την φώτο που ανέβασα δεν βγάλαμε άκρη. 

Μετά από την συμβουλή σου το άλλαξα έβαλα ναι αλλά πάλι δεν με κάλεσαν σε νέα φορητήτα. 

Και σκέφτομαι όλες οι φορητήτες ήταν με άμεση ενεργοποίηση μήπως δε με πήραν για αυτό; 

Μήπως επειδή έχω στην εταιρία αλλά 5 συμβόλαια; 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Antonio21 said:

Φίλε μου Πανό καλησπέρα με είχες ρωτήσει πριν κάτι εβδομάδες όταν το πρώτο έγραψα αλλά από την φώτο που ανέβασα δεν βγάλαμε άκρη. 

Μετά από την συμβουλή σου το άλλαξα έβαλα ναι αλλά πάλι δεν με κάλεσαν σε νέα φορητήτα. 

Και σκέφτομαι όλες οι φορητήτες ήταν με άμεση ενεργοποίηση μήπως δε με πήραν για αυτό; 

Μήπως επειδή έχω στην εταιρία αλλά 5 συμβόλαια; 

Μετά την αλλαγή θέλει 1-2 μέρες. Αφού γίνει η αλλαγή, θα δημιουργηθεί αίτημα επικοινωνίας μόνο όταν η φορητότητα γίνει μετα. 

Δηλαδή, πρέπει πρωτα να δηλώσεις ότι θες επικοινωνία και μετά να κανεις την αίτηση. Δεν λειτουργεί αναδρομικά.

Συνηθως στην άμεση ενεργοποίηση καλούν, έτσι κ αλλιώς αν δηλώσεις 14 μέρες καθυστέρηση η φορητότητα θα εμφανιστεί στον παλιό πάροχο (δότη) μετά τις 14 ημέρες.

Δεν έχουν σημασία τα άλλα συμβόλαια για το αν θα δημιουργηθεί αίτημα στο τμήμα retention 

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι δεν ήθελα επικοινωνία. 

Με έχουν καλέσεις και από NOVA και από Vodafone για προσφορά πριν γίνουν οι φορητήτες. 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις επιλεγμένο το «οχι» στην επικοινωνία από Nova, τους απαγορεύεις. Αυτό αποκλείει και τις προσφορές μέσω app στα καρτοκινητά ή τις προσφορές στα συμβόλαια, όπως και τις κλήσεις για προώθηση υπηρεσιών.

Η αλλαγή θέλει κάποιες μέρες. Στο να σε καλέσουν για διακοπή δεν χρειάζεται πολύ, αλλά μπορεί να χρειαστεί μέχρι και μήνας από την αλλαγή για να σου έρχονται άλλες προσφορές ή να μπεις σε γενικές λίστες προώθησης. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως είναι φτιαγμένη η εφαρμογή μπορεί κάποιος εύκολα να μπερδευτεί, παραθέτω ένα screenshot και ρωτώ: Πατώντας ναι ή όχι γίνεται μπλε το τετραγωνάκι; 

Και μετά απαιτείται να πατήσουμε το κουμπί Αλλαγή; 

Θεωρώ ότι εύκολα μπορεί κάποιος να μπερδευτεί και να πατήσει το αντίθετο από αυτό που επιθυμεί. Οπότε ας θέσω το ερώτημα αλλιώς: το κουμπί της επιθυμίας του πρέπει να είναι μπλε χρώματος ή άσπρου; 

Screenshot_20230819-195442~2.png

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πατάς Ναι στο πάνω (για επικοινωνία από Nova) και Ναι στο άλλο (για να μη σε καλούν αλλοι). Αυτά τα 2 ναι πρέπει να είναι μπλε και μετά πατάς το κουμπί αλλαγή. 

Ερχεται μήνυμα επιβεβαίωσης στον αριθμό που άλλαξες τα στοιχεία επικοινωνίας 

Link to comment
Share on other sites

On 18/8/2023 at 8:41 ΜΜ, Gv2008 said:

Στη Vodafone δεν ισχύει. Ξεκινάει από τον πρώτο 140€ σε εμένα. Στη nova που έχω εμπειρία ισχύει ακριβώς αυτό 

Δεν είναι στην διακριτική ευχέρεια του παρόχου, είναι επιβεβλημένο από την ΕΕΤΤ. Εάν δεν έχεις λάβει κάποια επιδότηση, τότε έχουν κάνει λάθος υπολογισμό και πρέπει να τον διορθώσουν.

Ρίξε μια ματιά και εδώ, που περιγράφει τον αλγόριθμο και έχει παραδείγματα:

https://www.eett.gr/docs/sychnes-erotiseis-gia-katanalotes/tilefonia-amp-diadiktyo/chreoseis/

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, paanos said:

Πατάς Ναι στο πάνω (για επικοινωνία από Nova) και Ναι στο άλλο (για να μη σε καλούν αλλοι). Αυτά τα 2 ναι πρέπει να είναι μπλε και μετά πατάς το κουμπί αλλαγή. 

Ερχεται μήνυμα επιβεβαίωσης στον αριθμό που άλλαξες τα στοιχεία επικοινωνίας 

Βέβαια σε ΝΑΙ στο δεύτερο κουτάκι χάνεις τις προσφορές που σε καλούν από τις vodafone και cosmote για προσφορές αντιπροσφορές!

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Chrischal1908 said:

Βέβαια σε ΝΑΙ στο δεύτερο κουτάκι χάνεις τις προσφορές που σε καλούν από τις vodafone και cosmote για προσφορές αντιπροσφορές!

Για αντιπροσφορά όχι, επικοινωνούν λόγω της φορητότητας 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, frank13 said:

Καλησπέρα. Έχει κάνει κανείς ανανέωση από Wind One και αν ναι τελικά τι επιδότηση του έδωσαν? 

Οι προσφορές είναι ίδιες με του site επιλέγοντας την επιλογή «είμαι πελάτης σταθερής». 

Ουσιαστικά στο Unlimited All είναι 5€ εξτρα (32 αντί για 27) και έχεις κάποιες συσκευές δώρο, οι Samsung έχουν μεγαλύτερη έκπτωση. 

250€ βλέπω συνήθως αλλά πχ στα ακριβά (Z Flip 4) πάει 550€ η έκπτωση. 

Αναφερω έκπτωση και όχι επιδότηση γιατί ουσιαστικά πληρώνεις και 5€ τον μήνα άρα για 24 μήνες έχεις πληρώσει 120€ για τη συσκευή. Η επιδότηση είναι η έκπτωση μείον τα 120€

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, paanos said:

Οι προσφορές είναι ίδιες με του site επιλέγοντας την επιλογή «είμαι πελάτης σταθερής». 

Ουσιαστικά στο Unlimited All είναι 5€ εξτρα (32 αντί για 27) και έχεις κάποιες συσκευές δώρο, οι Samsung έχουν μεγαλύτερη έκπτωση. 

250€ βλέπω συνήθως αλλά πχ στα ακριβά (Z Flip 4) πάει 550€ η έκπτωση. 

Αναφερω έκπτωση και όχι επιδότηση γιατί ουσιαστικά πληρώνεις και 5€ τον μήνα άρα για 24 μήνες έχεις πληρώσει 120€ για τη συσκευή. Η επιδότηση είναι η έκπτωση μείον τα 120€

Αν είναι έτσι τότε είναι ανταγωνιστική η προσφορά. Γιατί εγώ πίστευα οτι μας αδικούν εμάς τους εν ενέργεια συνδρομητές σε σχέση με τους νέους. 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, frank13 said:

Αν είναι έτσι τότε είναι ανταγωνιστική η προσφορά. Γιατί εγώ πίστευα οτι μας αδικούν εμάς τους εν ενέργεια συνδρομητές σε σχέση με τους νέους. 

Όχι, πολιτική τους είναι νέοι και παλιοί να παίρνουν τις ίδιες προσφορές. Μπορείς κ εσυ να πάρεις κάποια μέσω του eshop επιλέγοντας διατήρηση του αριθμού μου 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μπορεί καποιος να με βοηθήσει να υπολογίσω τα τέλη διακοπής για ενα κινητο και ενα σταθερο; Το κινητο είναι στα 26€ το unlimited 15GB που λήγει 21.02.2025 με επιδότηση 200€ και το σταθερο fiber 100 στα 25€ που λήγει 08.02.2025. Υπάρχει καποιος τρόπος να τα γλιτώσω μήπως αυτα τα πέναλτι;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχεις επιδότηση πρέπει να δεις το πινακακι. Διαφέρει το ποσό που θεωρεί η εταιρία ότι πρέπει να αποσβέσεις 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, panos43 said:

Καλησπερα. Μπορεί καποιος να με βοηθήσει να υπολογίσω τα τέλη διακοπής για ενα κινητο και ενα σταθερο; Το κινητο είναι στα 26€ το unlimited 15GB που λήγει 21.02.2025 με επιδότηση 200€ και το σταθερο fiber 100 στα 25€ που λήγει 08.02.2025. Υπάρχει καποιος τρόπος να τα γλιτώσω μήπως αυτα τα πέναλτι;

Δύσκολα θα το γλυτώσεις το πέναλτι

Link to comment
Share on other sites

Αυτό της επιδότησης σίγουρα όχι. Τα υπόλοιπα ίσως αν έχει θέμα με τη κάλυψη ή την ταχύτητα σταθερής (πολύ δύσκολα βέβαια) ή αν εννοείται ανακοινώσουν τιμολογιακές αλλαγές (όπως η Cosmote πχ)

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, VIPdriver said:

Και την επιδοτηση μπορει να γλιτωσει, αρκει να υπαρχει μονομερης αλλαγη ορων συμβολαιου.

Την επιδότηση ποτέ δεν την γλιτώνεις. Στις μονομερείς τροποποιήσεις πάντα υπάρχει αναφορά ότι εξαιρείται κόστος εξοπλισμού, εγκατάστασης ή επιδότηση συσκευής

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, paanos said:

Την επιδότηση ποτέ δεν την γλιτώνεις. Στις μονομερείς τροποποιήσεις πάντα υπάρχει αναφορά ότι εξαιρείται κόστος εξοπλισμού, εγκατάστασης ή επιδότηση συσκευής

Ο νόμος επισκιάζει την οποιαδήποτε αναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να βρει να δηλώσει περιοχή χωρίς κάλυψη η nova δεν δίνει άδειες για ατελώς αποχωρήσεις. Σε αντίθεση με τις άλλες δύο 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...