Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

16 minutes ago, aektzhs 1 said:

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι κάποια στιγμή όλοι θα έχουν ένα αξιοπρεπές δίκτυο. Το θέμα είναι να υπάρχει σωστή εξυπηρέτηση και τιμές λογικές για την τσέπη μας

Εγώ νομίζω ότι πάντα θα υπάρχει εξέλιξη στις τηλεπικοινωνίες και πάντα κάποιος θα είναι πιο μπροστά στις εξελίξεις.

Όπως δεν είχαν ως τώρα πότε όλοι αξιοπρεπές δίκτυο, έτσι δεν θα έχουν και στο μέλλον. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω σταθερό στη Nova. Είδα σε προηγούμενα δημοσιεύματα εδώ ότι όποιος έχει κινητό F2G και το συνδέσει με το σταθερό, του αποδίδονται 1000 λεπτά προς όλους κάθε μήνα ; 

Έχω κινητό Q, οπότε να το μετατρέψω ;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, kalitexnis_g said:

Εγώ νομίζω ότι πάντα θα υπάρχει εξέλιξη στις τηλεπικοινωνίες και πάντα κάποιος θα είναι πιο μπροστά στις εξελίξεις.

Όπως δεν είχαν ως τώρα πότε όλοι αξιοπρεπές δίκτυο, έτσι δεν θα έχουν και στο μέλλον. 

Δεν λέω ότι δεν θα υπάρχει ψαλίδα,αλλά θα είναι πολύ καλύτερα από ότι τώρα,οπότε δεν θα υπάρχει τεράστιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, elephant said:

Έχω σταθερό στη Nova. Είδα σε προηγούμενα δημοσιεύματα εδώ ότι όποιος έχει κινητό F2G και το συνδέσει με το σταθερό, του αποδίδονται 1000 λεπτά προς όλους κάθε μήνα ; 

Έχω κινητό Q, οπότε να το μετατρέψω ;

Κάποιοι λένε ότι τα δίνουν και σε συνδρομητές Q κάποιοι πάλι οχι.Μπορεις να το ρωτήσεις ηλεκτρονικά  και να παρεις μια σαφή απάντηση.Αν σου πουν όχι , τότε μπορείς να το μετατρέψεις και να τα ζητήσεις και πάλι ή σε κατάστημα η στην φόρμα επικοινωνίας της Νόβα.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Fns1 said:

Κάποιοι λένε ότι τα δίνουν και σε συνδρομητές Q κάποιοι πάλι οχι.Μπορεις να το ρωτήσεις ηλεκτρονικά  και να παρεις μια σαφή απάντηση.Αν σου πουν όχι , τότε μπορείς να το μετατρέψεις και να τα ζητήσεις και πάλι ή σε κατάστημα η στην φόρμα επικοινωνίας της Νόβα.

Γνώμη μου, email καλυτερα. 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, elephant said:

Έχω σταθερό στη Nova. Είδα σε προηγούμενα δημοσιεύματα εδώ ότι όποιος έχει κινητό F2G και το συνδέσει με το σταθερό, του αποδίδονται 1000 λεπτά προς όλους κάθε μήνα ; 

Έχω κινητό Q, οπότε να το μετατρέψω ;

Δεν χρειάζεται μετατροπή τα δίνουν κανονικά και σε q.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, aektzhs 1 said:

Δεν λέω ότι δεν θα υπάρχει ψαλίδα,αλλά θα είναι πολύ καλύτερα από ότι τώρα,οπότε δεν θα υπάρχει τεράστιο πρόβλημα

Τεράστιο πρόβλημα δεν υπάρχει ούτε τώρα κατά τη γνώμη μου.. αλλιώς θα είχαν πάει όλοι στην Cosmote.

Και μάλλον οι μόνοι που ανησυχούν για ταχύτητες και κάλυψη είμαστε εμείς εδώ! 😉😂

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, speedobear said:

Υπάρχει τρόπος να αποκτήσει κανείς καρτοκινητο χωρίς ταυτότητα ;

Επίσημα όχι.. ανεπίσημα από πλανόδιους ή marketplace κάτι βρίσκεις.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, speedobear said:

Υπάρχει τρόπος να αποκτήσει κανείς καρτοκινητο χωρίς ταυτότητα ;

Εννοείς χωρίς ταυτότητα, ή χωρίς ταυτοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, speedobear said:

Υπάρχει τρόπος να αποκτήσει κανείς καρτοκινητο χωρίς ταυτότητα ;

Μόνο με "πλάγιους"τρόπους που δεν τους συνιστώ

1 hour ago, VIPdriver said:

Εννοείς χωρίς ταυτότητα, ή χωρίς ταυτοποίηση;

Το ίδιο πράγμα δεν είναι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς ταυτοποίηση δηλαδή να μην είναι δηλωμένο με καταχώρηση ταυτότητας δεν ενεργοποιείται. Χωρίς τη δική του ταυτότητα δηλαδή δηλωμένο στο όνομα του άλλου γίνεται, αλλά δεν είναι ασφαλές και ίσως είναι επιλήψιμο αν δεν γνωρίζονται κάτοχος και χρήστης. Φανταστείτε και πόσο επικίνδυνο θα είναι και για τους δύο αν ο ένας έχει εμπλακεί ή μελλοντικά εμπλακεί σε παράνομες δραστηριότητες, αυτόματα μπαίνει στο στόχαστρο και ο άλλος.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kmpatra said:

Χωρίς ταυτοποίηση δηλαδή να μην είναι δηλωμένο με καταχώρηση ταυτότητας δεν ενεργοποιείται. Χωρίς τη δική του ταυτότητα δηλαδή δηλωμένο στο όνομα του άλλου γίνεται, αλλά δεν είναι ασφαλές και ίσως είναι επιλήψιμο αν δεν γνωρίζονται κάτοχος και χρήστης. Φανταστείτε και πόσο επικίνδυνο θα είναι και για τους δύο αν ο ένας έχει εμπλακεί ή μελλοντικά εμπλακεί σε παράνομες δραστηριότητες, αυτόματα μπαίνει στο στόχαστρο και ο άλλος.

Χιλιάδες νούμερα έχουν πουλήσει (και συνεχίζουν να πουλάνε) οι πλανόδιοι και δεν έχει γίνει τίποτα. Περνάς δίνεις 2 € και έχεις αμέσως πρόσβαση για όσο χρειαστεί. Όποια ώρα της ημέρας χωρίς καθυστέρηση.

Επιλήψιμο όχι γιατί γίνεται φανερά εν γνώσει των εταιρειών. Άλλωστε από το ΙΜΕΙ γνωρίζουν άμεσα ποιός είναι ποιός. Μια χαρά βολεύονται αυτοί που δεν έχουν χαρτιά και είναι πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρίες κατ εμε θα πρέπει να διώκονται όταν δίνουν νούμερα χωρίς ταυτοποίηση του ατόμου που το χρησιμοποιεί(ταυτοποίηση είτε από ταυτότητα είτε από διαβατήριο είτε από οποιοδήποτε άλλο επίσημο έγγραφο) 

Μετα αναρωτιόμαστε γιατί η ΕΥΠ σε πολλές περιπτώσεις δεν μπορεί να κάνει σωστά τη δουλειά της…

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, panos.k2 said:

Οι εταιρίες κατ εμε θα πρέπει να διώκονται όταν δίνουν νούμερα χωρίς ταυτοποίηση του ατόμου που το χρησιμοποιεί(ταυτοποίηση είτε από ταυτότητα είτε από διαβατήριο είτε από οποιοδήποτε άλλο επίσημο έγγραφο) 

Μετα αναρωτιόμαστε γιατί η ΕΥΠ σε πολλές περιπτώσεις δεν μπορεί να κάνει σωστά τη δουλειά της…

Και που ξέρεις αν ο κάτοχος τα χρησιμοποιεί ή τα έχει δώσει πχ στα παιδιά του;;;;

Επίσης ο πωλητής που το έχει δώσει με 2€ δεν μπορεί να φανεί στο σύστημα αν το χρησιμοποιεί ο ίδιος;;;;

Αλλά το να είναι αδήλωτο για εμένα είναι ύποπτο και καταχρηστικό απέναντι στους άλλους συνδρομητές που ίσως παρενοχλούνται ή που τα έχουν δηλώσει

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, aektzhs 1 said:

Και που ξέρεις αν ο κάτοχος τα χρησιμοποιεί ή τα έχει δώσει πχ στα παιδιά του;;;;

Επίσης ο πωλητής που το έχει δώσει με 2€ δεν μπορεί να φανεί στο σύστημα αν το χρησιμοποιεί ο ίδιος;;;;

Αλλά το να είναι αδήλωτο για εμένα είναι ύποπτο και καταχρηστικό απέναντι στους άλλους συνδρομητές που ίσως παρενοχλούνται ή που τα έχουν δηλώσει

Εγώ στα αδηλωτα αναφέρομαι, γιατι οσοι δεν εχουν χαρτιά αδήλωτα νούμερα έχουν. Παίρνει ένας πωλητής στο κέντρο της Αθήνας το ρίσκο να μοιράζει νούμερα δηλωμένα στο όνομα του, σε όποιον να ναι; Δεν νομιζω.

Τωρα το να εχεις το νούμερο σου δηλωμένο στο όνομα οικογενειακού προσώπου, είναι τελείως διαφορετικό. Και μένα το νούμερο μου στο ΑΦΜ του αδερφού μου είναι για πρακτικούς λόγους. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, panos.k2 said:

Εγώ στα αδηλωτα αναφέρομαι, γιατι οσοι δεν εχουν χαρτιά αδήλωτα νούμερα έχουν. Παίρνει ένας πωλητής στο κέντρο της Αθήνας το ρίσκο να μοιράζει νούμερα δηλωμένα στο όνομα του, σε όποιον να ναι; Δεν νομιζω.

Τωρα το να εχεις το νούμερο σου δηλωμένο στο όνομα οικογενειακού προσώπου, είναι τελείως διαφορετικό. Και μένα το νούμερο μου στο ΑΦΜ του αδερφού μου είναι για πρακτικούς λόγους. 

Δεν νομίζω να υπάρχουν αδήλωτα νούμερα πλέον

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αναφορικά με τη συζήτηση που έχετε για το buy more και τα 1000 λεπτά, είναι γελοίο από τη μεριά της Nova να μην τα δίνει σε όλους. 

Γενικα μου φαινεται αστείο να μετράμε ακομα τα λεπτά ομιλίας, από τη στιγμή που δεν επιβαρυνουν καθόλου μα καθόλου τα δίκτυα κινητης στην παρούσα τεχνολογική φάση(αφού οι κλήσεις είναι VoLTE).

Όλο αυτό με τα λεπτά ομιλίας στην καρτοκινητή γίνεται μόνο και μόνο για μαρκετινγκ, για να προωθηθούν τα ακριβότερα πακέτα. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aektzhs 1 said:

 

Το ίδιο πράγμα δεν είναι;;;;

Νόμιζα ότι ο φίλος έχασε την ταυτότητα του και ήθελε άλλους τρόπους ταυτοποίησης, όπως πχ διαβατήριο. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, panos.k2 said:

Πάντως, αναφορικά με τη συζήτηση που έχετε για το buy more και τα 1000 λεπτά, είναι γελοίο από τη μεριά της Nova να μην τα δίνει σε όλους. 

Γενικα μου φαινεται αστείο να μετράμε ακομα τα λεπτά ομιλίας, από τη στιγμή που δεν επιβαρυνουν καθόλου μα καθόλου τα δίκτυα κινητης στην παρούσα τεχνολογική φάση(αφού οι κλήσεις είναι VoLTE).

Όλο αυτό με τα λεπτά ομιλίας στην καρτοκινητή γίνεται μόνο και μόνο για μαρκετινγκ, για να προωθηθούν τα ακριβότερα πακέτα. 

Μόνο η Vodafone δίνει απεριόριστη ομιλία στα καρτοκινητά

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Άλλωστε από το ΙΜΕΙ γνωρίζουν άμεσα ποιός είναι ποιός. 

Το ΙΜΕΙ ειναι αποκλειστικα θεμα συσκευης

https://nova.gr/eksipiretisi-pelatwn/prosopika-dedomena-asfalia/ti-ine-to-imei-ke-pos-tha-to-vro

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Bas said:

Το ΙΜΕΙ ειναι αποκλειστικα θεμα συσκευης

https://nova.gr/eksipiretisi-pelatwn/prosopika-dedomena-asfalia/ti-ine-to-imei-ke-pos-tha-to-vro

Ακριβώς. Ότι κάρτα και να βάλεις στην συσκευή ξέρουν τον ιδιοκτήτη.

Ακόμα και κλεμμένο κινητό να έχεις, από τα τηλέφωνα που έχεις καλέσει βρίσκουν αμέσως ποιός είσαι, οτιδήποτε κάρτα και αν χρησιμοποιείς. Ακόμα και αν κάνεις 1 κλήση και το πετάξεις, ξέρουν που ήσουν και που κάλεσες. Ούτε οι εγκληματίες δεν δαπανούν 1 κινητό για μία κλήση. Αυτά που βλέπετε στις ταινίες δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.:classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...