Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Είχα αγοράσει παλιά από ebay μια usb συσκευή για sim cloning με το αντίστοιχο software

2. Οι ανάγκες μου ικανοποιούνται και με το 3g, δεν με πειράζει καθόλου να μην έχω 4g

3. Υπάρχει περίπτωση να καταστραφεί η κάρτα στην προσπάθεια κλωνοποίησής της; Ζορίζεται; Θερμαίνεται για να σπάσει και να δώσει το qi (έτσι το λένε; ) έναν μυστικό αριθμό της;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω. Απλά διαβάζεται, δεν πραγματοποιεί κάποια ενέργεια που θα την ωθήσει στο να ζεσταθεί ή να φθαρεί.

 

Sent from my Galaxy A40

Link to comment
Share on other sites

1. Είχα αγοράσει παλιά από ebay μια usb συσκευή για sim cloning με το αντίστοιχο software

2. Οι ανάγκες μου ικανοποιούνται και με το 3g, δεν με πειράζει καθόλου να μην έχω 4g

3. Υπάρχει περίπτωση να καταστραφεί η κάρτα στην προσπάθεια κλωνοποίησής της; Ζορίζεται; Θερμαίνεται για να σπάσει και να δώσει το qi (έτσι το λένε; ) έναν μυστικό αριθμό της;

 

Κάποτε είχα κοινοποιήσει μια sim, πάνε πολλά χρόνια από τότε.

Αν είχες αγοράσει τα απαραίτητα, το μόνο που μένει είναι να δοκιμάσεις να την κλωνοποιησεις, δε μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος. Να ξέρεις όμως ότι η κλωνοποίηση πρέπει να γίνει σε ίδια σιμ, δε μπορείς να κλωνοποιησεις πχ μια 32κ σε 64κ. Παίζουν και άλλες παράμετροι ρόλο, αλλά δε θυμάμαι κάτι. Να καταστραφεί στο διάβασμα, όχι, δεν γίνεται. Στην απίθανη περίπτωση που γίνει κάτι τέτοιο, θα σημαίνει ότι ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ μπορούσε να κλωνοποιηθει και απέτυχε σε κάποιες συγκεκριμένες προσπάθειες. Από τη στιγμή όμως που δεν ήταν κλωνοποιησιμη,, ακόμη και αν συμβεί αυτό δε χάνεις κάτι, απλά θα αναγκαστείς να πάρεις νέα. Στο κόψιμο όμως Ναι, καταστρέφεται πολύ εύκολα.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, ευχαριστώ για τις συμβουλές.

 

Μια άσχετη ερώτηση ακόμα για το f2g

Ενεργοποίησα μια από τις "ειδικές" προσφορές που σου βγάζει στο πάνω μέρος της σελίδας του online myf2g account (εκεί πάνω πάνω που λέει "μάθε περισσότερα" ισχύει μέχρι 8/7 κλπ. κλπ.)

 

Αυτά τα πακέτα, δεν ισχύουν κανονικά και για roaming (γιατί βλέπω ότι τρώγεται το κανονικό υπόλοιπο ενώ ΕΧΩ τέτοιο πακέτο, κατά τη διάρκεια της παραμονής μου στην Κύπρο). Τα ειδικά προνομιακά πακέτα που είναι περιορισμένης χρονικής διάρκειας δεν έχουν τους ίδιους κανόνες ως προς την ισχύ τους σε καθεστώς roaming ;

 

Ευχαριστώ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Αν η κάρτα σου συνδέεται σε 4g δίκτυα είναι καινούργιας γενιάς και δεν κλωνοποιειται....

 

Τα ειδικά πακέτα προσφορών μέχρι περισυ που τα δοκίμασα δούλευαν εξωτερικό σε ΕΕ roaming μια χαρά

 

Τώρα αν άλλαξε κάτι είναι άσχημο

 

 

Υγ βέβαια επειδή είσαι Κύπρο δεν ξέρω αν δίνει 4g η wind εκεί οπότε μάλλον ο τρόπος που σου είπα να μην ισχύει

 

 

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψε ότι την έχει από το 2009. Άρα δεν θα παίζει 4G. Θα έπρεπε να την είχε αλλάξει μετά το 15 εάν ήθελε να παίζει 4G.

Εγώ είχα 2-3 νούμερα που τα είχα κλωνοποιήσει αλλά σίγουρα ήταν πιο παλιά. Τα είχα από το 2005.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Υγ βέβαια επειδή είσαι Κύπρο δεν ξέρω αν δίνει 4g η wind εκεί οπότε μάλλον ο τρόπος που σου είπα να μην ισχύει

Η wind έχει συμφωνία για 4G roaming στην Κύπρο και με τη CytaVoda και με την epic.

Αν δεν το υποστηρίζει η σιμ, ή αν δεν είναι ενεργό στη γραμμή δεν θα παίξει ανεξάρτητα σε ποιο δίκτυο είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψε ότι την έχει από το 2009. Άρα δεν θα παίζει 4G. Θα έπρεπε να την είχε αλλάξει μετά το 15 εάν ήθελε να παίζει 4G.

Εγώ είχα 2-3 νούμερα που τα είχα κλωνοποιήσει αλλά σίγουρα ήταν πιο παλιά. Τα είχα από το 2005.

 

Sent from my Galaxy S10e

Σωστή παρατήρηση αν είναι 2009 δύσκολο να παίζει 4G . Εμένα μου είχς δώσει συγγενείς μια σιμ δώρο το 2015 που είχε τα 120 λεπτά το 2015 και η οποία κλωνοποιήθηκε μια χαρά, πρέπει να ήταν από τις τελευταίες

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

4g με εκείνη την κάρτα είχες; Γιατί θυμάμαι ότι τότε ήταν υποχρεωτική η αλλαγή, ενώ στις άλλες εταιρίες παιζανε και οι κάρτες που είχαν βγει πριν το 4g.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χλωμό να είχε γιατί ήθελαν τα καρτοκινητά υποχρεωτική αλλαγή, σε αντίθεση με τα συμβόλαια που από ότι έλεγαν έπαιζαν ως είχαν.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

4g με εκείνη την κάρτα είχες; Γιατί θυμάμαι ότι τότε ήταν υποχρεωτική η αλλαγή, ενώ στις άλλες εταιρίες παιζανε και οι κάρτες που είχαν βγει πριν το 4g.
Σε εμένα μιλάς;;;; Όχι 4g δεν είχα με εκείνη τη κάρτα για αυτό και έγινε κλωνοποίηση

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, προσπαθώ εδώ και ώρα επανειλημμένα να κάνω ανανέωση του χρηματικού υπολοίπου μέσω PayPal αλλά κάθε φορά μου βγάζει σφάλμα και να προσπαθήσω αργότερα.

Ξέρουμε τί συμβαίνει, υπάρχει συστημικό πρόβλημα;

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, προσπαθώ εδώ και ώρα επανειλημμένα να κάνω ανανέωση του χρηματικού υπολοίπου μέσω PayPal αλλά κάθε φορά μου βγάζει σφάλμα και να προσπαθήσω αργότερα.

Ξέρουμε τί συμβαίνει, υπάρχει συστημικό πρόβλημα;

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εχεις κανει αναβαθμιση στην εφαρμογη του κινητου σου myfree to go ; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω να βαλω χρηματα αρκετο καιρο νομιζω. Μεχρι την προηγουμενη εβδομαδα δουλευε κανονινκα παροτι το μηδεν υπολοιπο. Σημερα δεν απανταει σε κλησεις αλλα σημα εχει. Τι σημαινει; οτι το μπλοκαραν;

 

Αν παω σε ενα καταστημα wind θα μπορεσω μα βαλω 10ε ωστε να το ενεργοποιησω παλι;

Take five..
Link to comment
Share on other sites

εχεις κανει αναβαθμιση στην εφαρμογη του κινητου σου myfree to go ; .
Ναι κανονικά,μίλησα στο chat του messenger και με παρότρυναν να κάνω την διαδικασία μέσω του Chrome και όχι του app, όπως και έκανα.

Παροδικό πρόβλημα ήταν.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Όντως τι διάστημα δίνει για μη φραγή εισερχομένων κλήσεων?

 

θεωρητικα μεχρι 4 μηνες. Πρακτικα ως τωρα στους 12 μηνες μπαινει φραγη και στους 13 μήνες + 5 μερες χανεις τον αριθμο. Καλο ειναι να μας διευκρινησει ο φιλος πιο πανω,ποσο καιρο εχει να βαλει καρτα. Μπορει να ανηκει στις εξαιρεσεις και να εχει φραγη,ειδικα αν ο αριθμος ηταν ξεχασμενος σε συρταρι χωρις να ενεργοποιειται. 'Η μπορει να αλλαξαν τα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

@kmpatra ... σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι ας μας πει κι ο φίλος για την διάρκεια που το είχε δίχως ανανέωση
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

1. Δηλαδή και να μην ανανέωσεις για 12 μήνες, μπορείς να δέχεσαι εισερχόμενες; Καλό.

Αν έχεις data σε αυτό το "υπό φραγή" κινητό, θα μπορείς να κάνεις κανονικά τις κλήσεις σου μέσω data ΠΑΡΑ το ότι έχει φραγή συμβατικών εξερχομένων κλήσεων;

 

2. Έχω και άλλη μια ερώτηση. Η κλωνοποίηση τελικά είναι ανάγκη για μένα γιατί η wind δεν προσφέρει υπηρεσία TWIN SIM για καρτοκινητά (ο ίδιος αριθμός σε δύο διαφορετικές sim). Τι ξεφτίλα είναι αυτή. Επίτηδες δεν προσφέρουνε twin sim στους καρτοκινητούς, παρά μόνο στα συμβόλαια; Δηλαδή αυτός που έχει καρτοκινητό ΔΕΝ μπορεί με κανένα τρόπο να αποκτήσει 2η sim με τον ίδιο αριθμό; (γιατί ΟΥΤΕ κλωνοποίηση θα μπορεί να κάνει λόγω νέας τεχνολογίας της sim, ΟΥΤΕ επίσημη twin sim υπηρεσία προσφέρεται επειδή είναι καρτοκινητό).

Άρα υπό προϋποθέσεις η δυνατότητα κλωνοποίησης της sim είναι ΑΝΑΓΚΗ που πρέπει να διαφυλαχθεί διότι δεν την καλύπτει (την ανάγκη αυτή) η wind/

Τρελα Τι να πω

Edited by rodriguez
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να εχεις data γιατι μετα το δίμηνο,χανονται τα λεφτα του υπολοιπου και ακυρωνεται τυχον υπολοιπο απο πακετα ομιλιας sms και mb. Υπαρχει δηλ. μηδενισμος και φραγη εξερχομενων. Ακομα και οταν εχεις ενεργο νουμερο,αν μηδενισει το υπολοιπο δεν λειτουργουν τα data.

Για το αλλο οντως δυστυχως ναι δεν υπαρχει σε καρτοκινητα διπλη σιμ. Απο εκει και περα αν η καρτα σου κλωνοποιειται,δοκιμαζεις και βλεπεις...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ώρα ΔΕΝ μπαίνει στο app ούτε του F2G ούτε στο Q
Μια απο τα ίδια και δω

 

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έμενα μπαίνει αλλά χρειάζεται δυο τρία "refresh" πατώντας στο βελάκι δεξιά της κόκκινης μπάρας... που βγάζει ότι υπάρχει σφάλμα, για να μου δείξει τα υπόλοιπα. Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να εχεις data γιατι μετα το δίμηνο,χανονται τα λεφτα του υπολοιπου και ακυρωνεται τυχον υπολοιπο απο πακετα ομιλιας sms και mb. Υπαρχει δηλ. μηδενισμος και φραγη εξερχομενων. Ακομα και οταν εχεις ενεργο νουμερο,αν μηδενισει το υπολοιπο δεν λειτουργουν τα data.

Για το αλλο οντως δυστυχως ναι δεν υπαρχει σε καρτοκινητα διπλη σιμ. Απο εκει και περα αν η καρτα σου κλωνοποιειται,δοκιμαζεις και βλεπεις...

 

Δυστυχώς είναι όπως τα λες, ΠΡΕΠΕΙ να κλωνοποιήσω την sim για να κάνω την δουλειά μου.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

@kmpatra ... σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι ας μας πει κι ο φίλος για την διάρκεια που το είχε δίχως ανανέωση

 

 

 

Κοιταξα το ιστορικο συναλλαγων. 9-11-19 ειχα βαλει 10 ε για τελευταια φορα. Σημερα πηγα στο καταστημα να βαλω και μου ζητησε 12ε. Πεταμενα τα 2ε γιατι γυρισα σπιτι και εβαλα online με 10ε. Βεβαια ακομα δεν κερω γιατι εβαλα χρηματα αφου σε 2 μηνες θα χαθουν....θελω να κρατησω το νουμερο αλλα με τετοιους ορους δεν εχει νοημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αρα η φραγη μπηκε ακριβως 6 μηνες απο την ληξη του υπολοιπου που ηταν αρχες 9 Γεναρη 2020

Take five..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...