Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κάθε κατάστημα πάντως έχει διαφορετική πολιτική! σε αυτό που πήγα εγώ ας πούμε.. πρώτα τσέκαραν αν έχω 4g συσκευή και μετά μου έδωσαν κάρτα!

ισχύει πάντως ότι η καινούρια multi sim που δίνουν βολεύει περισσότερο! ειδικά αν τυχαίνει να χρησιμοποιείς την καρτούλα σε διάφορες συσκευές! έχω μία micro με ένα ανταπτοράκι αλλά κουμπώνει με λίγο ζόρι! θα την αλλάξω και αυτήν να κάνω καλύτερα την δουλειά μου!!!

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άλλαξα SIM σε νομό χωρίς κάλυψη 4G. Με ρώτησαν τι το θέλω αφού ο νομός δεν έχει LTE, τους απάντησα για χρήση στην Αθήνα. Η κάρτα αλλάχτηκε αμέσως με νέα 4G με συνοπτικές διαδικασίες.

 

Δεν είναι ότι απλά παίρνεις δωρεάν κάρτα 4G, (που ασφαλώς θα χρειαστεί σύντομα για τους περισσότερους) αλλά ότι παίρνεις κάρτα από πριν "κομμένη" (mini/micro/nano) έτοιμη να μπεί σε νέα κινητά και σε καθε κινητό χωρίς κόστος (αν η παλιά σου είναι κλασσική μεγάλη δεν μπορείς). Νομίζω και αυτό είναι ένα έμμεσο όφελος για κάποιους (όπως εγώ) που αλλιώς θα θέλαμε 5€ αλλαγή ή 2€ για "κόψιμο" (αλλα με το μεγάλο τσιπ δεν κόβεται καλά)..

 

Θα έλεγα επωφεληθείτε όσο ισχύει η προσφορά.

στη wind της γλυφάδας μου έχουν κόψει 3-4 φορές κάρτα τσάμπα και σε μένα και σε γνωστούς μου

 

είναι απαράδεκτο να χρεώνεται το κόψιμο, να πεις ότι κάποια μαγαζιά δε θέλουν να σου κόψουν και σε υποχρεώνουν να πάρεις άλλη (πχ συνέβη στην αδερφή μου και στον πατέρα μου στο κοτέ) να πω οκ, αλλά όχι και να σου χρεώνουν το κόψιμο, έλεος..

 

με το κατάλληλο εργαλείο πάντως (που είναι σα συρραπτικό) μια χαρά κόβεται και η διαδικασία είναι 2"

 

η καινούρια που είναι έτοιμη βέβαια είναι προτιμότερη δε διαφωνώ

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω μια ερώτηση που έχει γίνει:

"Οι νέες 4G SIM, κλωνοποιούνται?"

 

και ακόμα μια νέα:

Μέχρι πότε ισχύει η δωρεάν αλλαγή SIM?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω μια ερώτηση που έχει γίνει:

"Οι νέες 4G SIM, κλωνοποιούνται?"

και ακόμα μια νέα:

Μέχρι πότε ισχύει η δωρεάν αλλαγή SIM?

Όχι δεν πιστεύω. Ο αλγόριθμος Α2 που κλωνοποιείται έχει αλλάξει και για την wind αρκετά χρόνια τώρα νομίζω. Κάπου έχω το κιτ κλωνοποίησης αλλα δεν πιστεύω ότι αξίζει να το δοκιμάσω, δεν υπάρχει περίπτωση.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω μια ερώτηση που έχει γίνει:

"Οι νέες 4G SIM, κλωνοποιούνται?"

 

και ακόμα μια νέα:

Μέχρι πότε ισχύει η δωρεάν αλλαγή SIM?

Δυστυχώς όχι.

Ακόμα και χωρις το limit.

Μακάρι να γινει κατι στο μέλλον αλλά δεν το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

καλο μεσημερι και χρονια πολλα παιδια η καρτα sim οταν παω να την αλλαξω χανω υπολοιπο και μπονους τα 300πχ??και ποτε την παραλαμβανω? επιτοπου?
Link to comment
Share on other sites

Αμέσως την παραλαμβάνεις και δεν αλλάζει τίποτα. Δεν θα χάσεις ούτε πακέτα ούτε το υπόλοιπο που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ 4G ΕΝΝΟΩ δεν το διευκρινησα

 

όλα είναι όπως πριν, δεν χάνεις τπτ.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το έχετε παρατηρήσει ότι το σύστημα τρώει πρώτα τα Log N' Win (Προς όλους), ακόμα και όταν έχεις άλλα πακέτα με λεπτά προς όλους που λήγουν νωρίτερα; Πώς γίνεται αυτό; Bug?

 

Στο FAQ του F2G γράφει ότι καταναλώνεται πρώτα ότι λήγει πρώτο "προς όφελος του καταναλωτή".

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το έχετε παρατηρήσει ότι το σύστημα τρώει πρώτα τα Log N' Win (Προς όλους), ακόμα και όταν έχεις άλλα πακέτα με λεπτά προς όλους που λήγουν νωρίτερα; Πώς γίνεται αυτό; Bug?

 

Στο FAQ του F2G γράφει ότι καταναλώνεται πρώτα ότι λήγει πρώτο "προς όφελος του καταναλωτή".

 

νομίζω εννοεί ότι λήγει γρηγορότερα.. δλδ το Log N' Win είναι 7 ημερών ενώ το άλλο κρατάει μήνα..

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

νομίζω εννοεί ότι λήγει γρηγορότερα.. δλδ το Log N' Win είναι 7 ημερών ενώ το άλλο κρατάει μήνα..

 

"Μεταξύ περισσότερων της μίας προσφοράς/Πακέτου δωρεάν λεπτών/ SMS προς τους ίδιους προορισμούς, θα καταναλώνεται πρώτη αυτή η οποία έχει τη νωρίτερη ημερομηνία λήξης - ούτως ώστε να βγαίνεις κερδισμένος και να καταναλώνεις τα λεπτά σου χωρίς να σου λήξουν.

Αν έχεις ενεργοποιήσει την ίδια προσφορά/Πακέτο παραπάνω από μία φορές, απολαμβάνεις την ενσωματωμένη χρήση του νέου σου Πακέτου προστιθέμενη στην εναπομείνασα χρήση του πρώτου σου Πακέτου. Τα εναπομείναντα λεπτά/SMS/MB από κάθε Πακέτο εξακολουθούν να έχουν τη δική τους ημερομηνία λήξης, αλλά προτεραιότητα κατανάλωσης έχει το Πακέτο/προσφορά που λήγει πρώτο πάλι για να κάνεις τη μεγαλύτερη δυνατή οικονομία.

Αν έχεις ενεργοποιήσει διαφορετικές προσφορές/ Πακέτα λεπτών ομιλίας ή SMS προς τον ίδιο προορισμό, απολαμβάνεις υψηλότερη προτεραιότητα κατανάλωσης για το Πακέτο που λήγει πρώτο με στόχο να εξυπηρετήσουμε καλύτερα τις ανάγκες σου."

 

Την προγούμενη εβδομάδα ρώτησα το σπίρτο στο chat του F2G... και η απάντηση που έλαβα ήταν να πάω να ζητήσω αναλυτικό λογαριασμό από κατάστημα (λες και αυτό ήταν το θέμα). Και από ότι βλέπω και αυτή την εβδομάδα το ίδιο κάνουν, τρώνε λεπτά που λήγουν σε 1 εβδομάδα, αντί λεπτά που λήγουν αύριο... :mad:

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

εννοω την παραλαμβανω αμεσως?? ενας φιλοσ μου πηγε του ειπαν ελα σε 3μερεσ!!! καλα του λεω σε πιασανε λαλακα

 

την παραλαμβάνεις αμέσως και στο 5λεπτο κιόλας λειτουργεί κανονικά!

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

φοιτητικά πακέτα wind τα δίνουν δωρεάν αν πας σε κατάστημα με ταυτότητα και πάσο ή έχει κι εκεί ταρίφα όπως στο σάιτ τα 10 ευρώ...;;;
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κάποιος αν γίνεται να μας πουν από εξυπηρέτηση PUK για καρτα που έχει κλειδώσει? Έχω δώσει την κάρτα στη μητέρα μου που είναι κάποιας ηλικίας ξέχασε το pin και την κλείδωσε.. Υπάρχει περίπτωση να μου πουν ή πάω για αλλαγή κάρτας? Ξέρετε πόσο κοστίζει?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

φοιτητικά πακέτα wind τα δίνουν δωρεάν αν πας σε κατάστημα με ταυτότητα και πάσο ή έχει κι εκεί ταρίφα όπως στο σάιτ τα 10 ευρώ...;;;

 

στο σαιτ τα 10 ευρω δεν ειναι για την αγορα του αριθμου αλλα για την καρτα ανανεωσης που το συνοδευει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στο σαιτ τα 10 ευρω δεν ειναι για την αγορα του αριθμου αλλα για την καρτα ανανεωσης που το συνοδευει

 

ναι το γνωρίζω αλλά δεν μπορείς να το αποφύγεις γιατί στα φέρνουν σπίτι αλλά από κατάστημα να φανταστώ το πακέτο παραχωρείται δωρεάν έτσι;

w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα που είχα πάρει μέσω του site, κατάστημα δεν είχαν ιδέα για αυτά. Πιστεύω πως μεγάλο τους μέλημα είναι τα 10€ που παίρνουν από κάθε νουμεράκι, και ίσως το δίνουν μόνο μέσω παραγγελίας on line. Ίσως να παίζει κάποιο ρόλο και αυτό στο ότι δίνουν απαραίτητα νέο νούμερο και δεν σου μετατρέπουν ένα υπάρχον σε φοιτητικό (με τη λογική πως διαφορετικά δεν θα είχαν κάτι να πουλήσουν, ενώ τώρα υπάρχει πακετάκι μαζί με κάρτα - την οποία ουσιαστικά πληρώνεις).
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα που είχα πάρει μέσω του site, κατάστημα δεν είχαν ιδέα για αυτά. Πιστεύω πως μεγάλο τους μέλημα είναι τα 10€ που παίρνουν από κάθε νουμεράκι, και ίσως το δίνουν μόνο μέσω παραγγελίας on line. Ίσως να παίζει κάποιο ρόλο και αυτό στο ότι δίνουν απαραίτητα νέο νούμερο και δεν σου μετατρέπουν ένα υπάρχον σε φοιτητικό (με τη λογική πως διαφορετικά δεν θα είχαν κάτι να πουλήσουν, ενώ τώρα υπάρχει πακετάκι μαζί με κάρτα - την οποία ουσιαστικά πληρώνεις).

 

μα στο επίσημο σάιτ αναφέρει πως μπορείς από ένα κατάστημα wind/public να τα προμηθευτείς αλλά δεν διευκρινίζει αν πρέπει να αγοράσεις και κάρτα

w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Το φοιτητικό ξεκαθαρίζει πως είναι πακέτο μαζί με κάρτα ανανέωσης, της οποίας επιλέγεις την αξία (10-15-20-30 €). Δοκίμασε σε Public ή Wind, και αν πάρεις διαφορετική απάντηση, μακάρι.
Link to comment
Share on other sites

Το φοιτητικό ξεκαθαρίζει πως είναι πακέτο μαζί με κάρτα ανανέωσης, της οποίας επιλέγεις την αξία (10-15-20-30 €). Δοκίμασε σε Public ή Wind, και αν πάρεις διαφορετική απάντηση, μακάρι.

 

αυτό είναι που θέλω να προλάβω... να ξέρω από πριν τι χρειάζομαι για να πάω στο κατάστημα... πάντως αυτό που λες δεν νομίζω να ισχύει 100% στο δρόμο αν πετύχεις κοπέλες που δίνουν φοιτητικά θα στα δώσουν δωρεάν

w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

To έχουμε αναλύσει αυτό στο σχετικό θέμα. Αυτό που θα πάρεις από το δρόμο δεν θα είναι φοιτητικό, αλλά μια "ειδική προσφορά" και καλά, που έχει τις ίδιες παροχές. Κινδυνεύεις να βρεθείς όμως με μια κάρτα SIM που είναι δηλωμένη στο όνομα κάποιου υπεύθυνου προώθησης ή προωθήτριας κλπ. Άλλοι λένε ότι καταφέρανε να κάνουν μεταβίβαση στο ονομά τους. Γνωστός μου που το πήρε με αυτόν τον τρόπο δεν κατάφερε, με τις γνωστές συνέπειες (αδυναμία αντικατάστασης κάρτας SIM αν τη χάσεις ή αν χρειαστείς αλλαγή γενικότερα).

 

edit: Και αν θυμάμαι καλά και στο δρόμο πάλι πληρώνεις. Ίσως όχι 10, αλλά 6€.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρόσφατα παρήγγειλα φοιτητικό απο το site. Θέλει μία εβδομάδα να μου το στείλουν και περίπου 4-5 μέρες για να ενεργοποιηθεί!! Όταν στο παραδώσουν δίνεις φωτοτυπίες πάσου και ταυτότητας ώστε να στο ενεργοποιήσουν.

 

Πρώτα είχα επισκεφθεί 2 καταστήματα όπου μου είπαν πως δεν έχουν και είναι υπό εξαφάνιση το πακέτο αυτό, προτρέποντάς με να κάνω παραγγελία στο site.

Edited by domi_17
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...