Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ που έχω αυτή τη στιγμή 2 f2g, όταν μπορέσω να ξεκλειδώσω και τα 3 magic numbers, σαν 3ο στο κάθε ένα σκέφτομαι να βάλω το άλλο. Έτσι ώστε να μπορώ να βάζω προώθηση αν είναι κλειστό και αν υπάρξει εισερχόμενη κλήση να πάει αυτόματα στο άλλο και να τρώει από τα 1500.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω αυτή τη στιγμή 2 f2g, όταν μπορέσω να ξεκλειδώσω και τα 3 magic numbers, σαν 3ο στο κάθε ένα σκέφτομαι να βάλω το άλλο. Έτσι ώστε να μπορώ να βάζω προώθηση αν είναι κλειστό και αν υπάρξει εισερχόμενη κλήση να πάει αυτόματα στο άλλο και να τρώει από τα 1500.

 

Είσαι άρχοντας.

 

Πολύ έξυπνο δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό. Μπορώ να κάνω το παλιό μου νούμερο f2g και με 5€ τον μήνα να το προωθώ όπως είπες στο νέο f2g νούμερο το φοιτητικό.

 

Όταν κάνεις δοκιμή ενημέρωσε μας.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει εδώ και πολύ καιρό αυτό.δουλευει άψογα απο f2g σε q

 

Στάλθηκε από το DOOGEE Y6 MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει εδώ και πολύ καιρό αυτό.δουλευει άψογα απο f2g σε q

 

Στάλθηκε από το DOOGEE Y6 MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχεις βάλει να προωθείτε όταν είναι κλειστό το f2g ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Είσαι άρχοντας.

 

Πολύ έξυπνο δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό. Μπορώ να κάνω το παλιό μου νούμερο f2g και με 5€ τον μήνα να το προωθώ όπως είπες στο νέο f2g νούμερο το φοιτητικό.

 

Όταν κάνεις δοκιμή ενημέρωσε μας.

 

Μπορείς να το κάνεις Q και να το προωθείς με 3 ευρώ τα 1000 λεπτά και χρέωση ανά δευτερόλεπτο. Σου βγαίνει λίγο φθηνότερο, αλλά μένουν ελάχιστα στην κάρτα σου.

Αποφεύγεις βέβαια έτσι το να μαζευτεί ένα ποσό στην κάρτα και να στο "φάνε" αν ξεχάσεις να ανανεώσεις κάποια στιγμή.

Αν δεν ξεχνιέσαι βέβαια, η περίπτωση του f2g θα σου μαζέψει ένα καλό ποσό μέσα στην κάρτα το οποίο δεν θα ξέρεις τι να το κάνεις ! Την έχω πατήσει εγώ έτσι και τελικά τα έστειλα όλα στο χαμόγελο του παιδιού. :)

Ζυγίζεις και αποφασίζεις.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις Q και να το προωθείς με 3 ευρώ τα 1000 λεπτά και χρέωση ανά δευτερόλεπτο. Σου βγαίνει λίγο φθηνότερο, αλλά μένουν ελάχιστα στην κάρτα σου.

Αποφεύγεις βέβαια έτσι το να μαζευτεί ένα ποσό στην κάρτα και να στο "φάνε" αν ξεχάσεις να ανανεώσεις κάποια στιγμή.

Αν δεν ξεχνιέσαι βέβαια, η περίπτωση του f2g θα σου μαζέψει ένα καλό ποσό μέσα στην κάρτα το οποίο δεν θα ξέρεις τι να το κάνεις ! Την έχω πατήσει εγώ έτσι και τελικά τα έστειλα όλα στο χαμόγελο του παιδιού. :)

Ζυγίζεις και αποφασίζεις.

 

Πήρα πρόσφατα το φοιτητικό f2g το οποίο το χρειάζομαι για τις εξωτερικές κλίσεις. Οπότε δεν βολεύει αυτό με το q. Ότι μαζευτεί μέσα ωραιότατα μπορεί να γίνει πακέτα δεδομένων .... οπότε μικρή η ζημιά.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει το συγκεκριμένο, αλλά έχω παίξει πολύ με την προώθηση στους άλλους μου αριθμούς, και δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι δεν γίνεται. Μπορείς να βάλεις είτε όταν είναι κλειστό να προωθούνται οι κλήσεις σε νούμερο που θα ορίσεις. Επίσης μπορείς να το βάλεις να προωθούνται όλες οι κλήσεις αυτόματα ακόμα και αν το αρχικό νούμερο είναι ανοιχτό, και πχ το έχεις κάπου μόνο για internet. Σε κάθε περίπτωση, αν το νούμερο που θα ορίσεις είναι στα magic number σου, θα τρώει από αυτά.

 

Οι προωθήσεις γίνονται εύκολα από τις ρυθμίσεις κλήσεων. Ξέρω ότι γίνονται και με κωδικούς που πληκτρολογείς στον dialer, αλλά το άλλο είναι ευκολότερο πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει να προωθείτε όταν είναι κλειστό το f2g ;

Ναι και όταν είναι ανοιχτό το κάνω κάποιες φορές και με προώθηση στην πράσινη.Επειδή έχω dualstandby κινητό και οι περισσότεροι γνωρίζουν το f2g μου νούμερο παίρνουν εκεί.Ετσι όταν πχ κατεβάζω κάτι με δεδομένα απο την πράσινη κάρτα ή κάνω tethering και δε θέλω να κοπεί η σύνδεση όταν με καλέσουν στο f2g πληκτρολογώ στον dialer *21*003069xxxx τον αριθμό της πράσινης και οι κλήσεις προωθούνται εκεί.Φυσικά αυτό έχει χρέωση οπότε πρέπει να έχω λεπτά προς όλους.Εσυ με τα 1500 αν δε τα τρως όλα για να μην τους τα χαρίζεις :p μπορεις να το κάνεις προώθηση και σε άλλο δίκτυο και να τρώει απο αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Ναι και όταν είναι ανοιχτό το κάνω κάποιες φορές και με προώθηση στην πράσινη.Επειδή έχω dualstandby κινητό και οι περισσότεροι γνωρίζουν το f2g μου νούμερο παίρνουν εκεί.Ετσι όταν πχ κατεβάζω κάτι με δεδομένα απο την πράσινη κάρτα ή κάνω tethering και δε θέλω να κοπεί η σύνδεση όταν με καλέσουν στο f2g πληκτρολογώ στον dialer *21*003069xxxx τον αριθμό της πράσινης και οι κλήσεις προωθούνται εκεί.Φυσικά αυτό έχει χρέωση οπότε πρέπει να έχω λεπτά προς όλους.Εσυ με τα 1500 αν δε τα τρως όλα για να μην τους τα χαρίζεις :p μπορεις να το κάνεις προώθηση και σε άλλο δίκτυο και να τρώει απο αυτά..

Δεν το σκέφτηκα να το προωθώ στο σταθερό όταν είμαι σπίτι (αν και δύσκολα μένουν λεπτά προς όλους από τις 2 ενεργοποιήσεις που κάνω τον μήνα στο φοιτητικό).

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έκανα μια ανανέωση 10 ευρώ σε καρτοκινητο f2g αλλά μου αφαιρέθηκαν 6 αυτόματα.

 

Δεν θυμάμαι τελευταία 3-4 έτη να έχει μου έχει συμβει παρόμοιο.

 

Έχει αλλάξει τίποτα στην πολιτική της wind όσον αφορά το f2g

 

3fc5393396e1aa252b9be9fa749cf1c9.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει από το Φλεβάρη..

Πλέον είναι 6€ για κάθε εξάμηνο του έτους.

https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=450

Edited by Amyntaios
Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει από το Φλεβάρη..

Πλέον είναι 6€ για κάθε εξάμηνο του έτους.

https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=450

 

 

Μάλιστα.

Υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίηση του free2talk;;

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από την εφαρμογή επιλέγεις το free2surf που σου δίνει 500 MB αντί για τα 300'.

Υπόψιν δεν ξέρω τί γίνεται αν κάνεις αυτή την αλλαγή, πιθανώς να μην μπορείς να το αλλάξεις πάλι αν το θελήσεις.

cc7f059dadc4a5b99e3307ea514c1e45.jpg

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Άρα δηλαδή αν κατάλαβα αναγκαστικά είτε το ένα είτε το άλλο πρέπει να έχεις ενεργό.

Χωρίς κανενα από τα 2 γίνεται μόνο με νέο αριθμό;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ξεκίνησε από πέρισυ που αφαιρούσαν 5€ απο την πρώτη ανανέωση της χρονιάς.Φέτος το πήγαν 6€ το 6μηνο και του χρόνου καθόλου απίθανο να το πάνε 8.92€ το 6μηνο ώστε να μένει και 0.01€ στην κάρτα για να μπορείς να χρησιμοποιείς τα 500mb που δίνει δώρο η 10αρα κάρτα.

Άρα δηλαδή αν κατάλαβα αναγκαστικά είτε το ένα είτε το άλλο πρέπει να έχεις ενεργό.

Χωρίς κανενα από τα 2 γίνεται μόνο με νέο αριθμό;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Προς το παρόν αν κάνεις την αλλαγή σε free2surf δε θα σε χρεώσει το 6€υρω το 2ο 6μηνο του έτους. αλλα φυσικά χάνεις και τα 300 προς όλους οπότε χρειάζεται να αγοράσεις πακέτο ομιλίας απο το κανονικό υπόλοιπο.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι μπορεις να ξαναλλαξεις σε free2talk αλλα φυσικα αν χρειαστει θα υπαρξει και η χρεωση των 6 ευρω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άρα δηλαδή αν κατάλαβα αναγκαστικά είτε το ένα είτε το άλλο πρέπει να έχεις ενεργό.

Χωρίς κανενα από τα 2 γίνεται μόνο με νέο αριθμό;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Σε περιπτωση που απενεργοποιησεις την υπηρεσια εντελως (γινεται με αιτημα στο chat,στη φορμα επικοινωνιας ή στο 1260) δεν μπορεις να την ξαναπαρεις πισω.

με νεο αριθμο κανενα απο τα 2 δεν θα ειναι ενεργο. Αν δεν κανω λαθος ομως στον νεο αριθμο υπαρχει αυτοματη ενεργοποιηση πακετου 200' και 100 mb με 6 ευρω μετα απο ανανεωση 10 ευρω. Κατι που απενεργοποιειται φυσικα αν δεν το θες.

Link to comment
Share on other sites

Άρα δηλαδή χωρίς καμία υπηρεσία ενεργή και ας πούμε βάζεις 10 ευρώ το μήνα απλά έχεις το υπόλοιπο μόνο για κλήσεις η αναπάντητες εφόσον τα τελειώσεις έως λίγες ημέρες πριν λήξη το τρίμηνο που πρέπει εκ νέου ανανέωση για διατήρηση του αριθμού.

 

Εφόσον όμως τα 10 ευρώ δεν τα χαλάσεις σε κλήσεις μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αγορά πακέτου πχ των 6 ευρώ η όχι;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τώρα με 0€ υπόλοιπο να ξαναγυρίσω σε free2talk μέσω του f2g app και με ενημέρωσε ότι η αλλαγή πραγματοποιήθηκε.Οπότε λογικά τώρα αν βάλω 10€ κάρτα θα μου πάρει τα 6€ για το πρώτο 6μηνο του έτους.

Πάω να το γυρίσω πάλι σε free2surf και μου λέει ότι η αλλαγή δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί αμέσως μετά την προηγούμενη αλλαγή και να προσπαθήσω πάλι σε λίγο.

 

Εφόσον όμως τα 10 ευρώ δεν τα χαλάσεις σε κλήσεις μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αγορά πακέτου πχ των 6 ευρώ η όχι;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Ναι κανονικά.Απο τη στιγμή που σε χρέωσε τα 6€ για το πρώτο 6μηνο αν βάλεις 10€ τον ιούνιο και δεν έχεις πάει σε free2surf θα σου δώσει 300 προς όλους,500mb και τα 8.93€ θα μείνουν στην κάρτα για αγορά πακέτων ή άλλη χρήση.Αν αλλάξεις σε free2surf θα σου δώσει 500mb και μετά τον ιούλιο που ξεκινάει το 2ο 6μηνο του έτους,με 10€ κάρτα θα σου αφήσει τα 10€-->καθαρά 8.93€ για αγορά πακέτων κτλ

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Άρα με ανανέωση 5 ευρώ δεν θα μπορούν να τραβάν τα 6 ευρώ σωστά;

Η θα τα τραβήξουν με την επόμενη δηλαδή 5 ευρώ τώρα και 1 ευρώ στην επόμενη;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα δηλαδή χωρίς καμία υπηρεσία ενεργή και ας πούμε βάζεις 10 ευρώ το μήνα απλά έχεις το υπόλοιπο μόνο για κλήσεις η αναπάντητες εφόσον τα τελειώσεις έως λίγες ημέρες πριν λήξη το τρίμηνο που πρέπει εκ νέου ανανέωση για διατήρηση του αριθμού.

 

Εφόσον όμως τα 10 ευρώ δεν τα χαλάσεις σε κλήσεις μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αγορά πακέτου πχ των 6 ευρώ η όχι;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

καταρχας για να διευκρινησουμε κατι μηπως δεν εχει γινει αντιληπτο. Τα 6 ευρω που χρεωνει για το free2talk αφαιρουνται 2 φορες το χρονο. Στις υπολοιπες 10ευρες ανανεωσεις περαν αυτων των 2 του 1ου και 2ου εξαμηνου, δεν αφαιρειται τιποτε αλλο,μπαινουν 8,93 στο λογαριασμο. Τα οποια (για να ερθω στο ερωτημα σου) μπορουν να χρησιμοποιηθουν για αγορα πακετων ή για κλησεις,μηνυματα κλπ χωρις πακετο μεχρι να τελειωσουν.Ειτε εχεις το free2talk ειτε δεν το εχεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άρα με ανανέωση 5 ευρώ δεν θα μπορούν να τραβάν τα 6 ευρώ σωστά;

Η θα τα τραβήξουν με την επόμενη δηλαδή 5 ευρώ τώρα και 1 ευρώ στην επόμενη;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

μονο με ανανεωση 10 ευρω τραβανε τα 6 ευρω. Απλα αν βαλεις 5 ευρω δεν θα εχεις τα 300'. Οποτε αν δεν τα θες ειτε βαζεις κατω απο 10 ευρω είτε ζητας την απενεργοποιηση της υπηρεσιας.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό πλήρως.

Πάντως από ότι κατάλαβα ύστερα από τις τελευταίες αλλαγές το f2g έχασε μεγάλο μέρος της πλεονεκτήματος έναντι τα αντίστοιχα καρτοκινητά των άλλων 2.

 

Πλέον θέλεις ανα τρίμηνο ανανέωση από εξάμηνο για να διατηρήσεις τον αριθμό στην κατοχή σου,επιπλέον εκεί που είχες 5 ευρώ χαράτσι ανα έτος για την υπηρεσία free2talk τώρα είναι 12 ευρώ και πλέον στα 10 ευρώ ανανέωση από 1gb Ίντερνετ τώρα σου δίνει τα μισά δηλαδή 500.

 

Σε λίγο βλέπω το καρτοκινητο θα εξαφανιστεί η χρησιμότητα του ειδικά άμα πάει ανα μήνα αναγκαστική ανανέωση για να διατηρήσεις αριθμό στο όνομα σου.

 

Εκεί βλέπω πάει το πράγμα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή από free2talk σε free2surf γίνεται 1 φορά πριν από κάθε ανανέωση αφού bbb έβαλες το free2talk θα πρέπει να κάνεις ανανέωση να σου δώσει τα 300 και μετά να σε αφήσει να βάλεις ξανά το free2surf

 

 

Δεν νομίζω ότι κάνω λάθος

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έτσι είναι.Ανανέωση θα κάνω με 5€ τον Απρίλη του 18 για να κρατήσω το νούμερο εκτός και αν μέχρι τότε η wind μας εκπλήξει ευχάριστα και φέρει 4g στην περιοχή μου οπότε θα βάλω νωρίτερα κάρτα

Κατανοητό πλήρως.

Πάντως από ότι κατάλαβα ύστερα από τις τελευταίες αλλαγές το f2g έχασε μεγάλο μέρος της πλεονεκτήματος έναντι τα αντίστοιχα καρτοκινητά των άλλων 2.

 

Πλέον θέλεις ανα τρίμηνο ανανέωση από εξάμηνο για να διατηρήσεις τον αριθμό στην κατοχή σου,επιπλέον εκεί που είχες 5 ευρώ χαράτσι ανα έτος για την υπηρεσία free2talk τώρα είναι 12 ευρώ και πλέον στα 10 ευρώ ανανέωση από 1gb Ίντερνετ τώρα σου δίνει τα μισά δηλαδή 500.

 

Σε λίγο βλέπω το καρτοκινητο θα εξαφανιστεί η χρησιμότητα του ειδικά άμα πάει ανα μήνα αναγκαστική ανανέωση για να διατηρήσεις αριθμό στο όνομα σου.

 

Εκεί βλέπω πάει το πράγμα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Δεν είναι έτσι προς το παρόν.Το υπόλοιπο χάνεται μεν στο τρίμηνο αλλά ο αριθμός μετά το πέρας του 12μηνου χωρίς ανανέωση.Οπότε για να διατηρήσεις τον αριθμό σου δίνεις 5€ το χρόνο το οποίο μέσα στο τρίμηνο μπορεις να το χρησιμοποιήσεις κατα το δοκούν ή να το αφήσεις να λήξει

Στο κομμάτι της ομιλίας κατά την γνώμη μου η καρτοκινητή wind θεωρώ πως συνεχίζει να είναι η φθηνότερη.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ισχύει αυτό διότι αν δεν με απατά η μνήμη σε ένα αλλά καρτοκινητο νούμερο που το έχω απλά για να έχω, μου έστελνε μηνύματα από wind ότι θα λήξη η συνδρομή αν δεν ανανεώσω

 

Έως πριν εβαζα 5 ευρώ ανα εξάμηνο και τελευταίες 1-2 φορές στο τρίμηνο διότι ελάμβανε το μήνυμα από wind.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

το νουμερο ισχυει 13 μηνες απο την τελευταια ανανεωση (τον τελευταιο μηνα υπαρχει φραγη εισερχομενων). Το μηνυμα της wind ειναι παραπλανητικο οπως γράφεται,δεν χανεις το νουμερο αλλα μονο το χρηματικό υπολοιπο και τις ενεργες υπηρεσιες (οπως και τυχον υπολοιπα απο πακετα)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...