Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εξαρταται....στην Cosmote που τα ζητησα και προφορικα και γραπτα...σε ιδια περιπτωση πριν μηνες...με συνδεσαν με Τοκυο, οπου εχει σημα καμπανα.....:wacko:

 

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ τότε. 1ον.γιατί δεν σου απάντησαν σε γραπτό αίτημα, πράγμα που υποχρεούνται από το νόμο να κάνουν, 2ον.γιατί σε χρέωσαν ενώ δεν μπορούσαν να εξυπηρετήσουν την κλήση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ τότε. 1ον.γιατί δεν σου απάντησαν σε γραπτό αίτημα, πράγμα που υποχρεούνται από το νόμο να κάνουν, 2ον.γιατί σε χρέωσαν ενώ δεν μπορούσαν να εξυπηρετήσουν την κλήση.

 

εκει βασιζονται οι εταιριες. στο οτι ο καταναλωτης δεν θα κανεις ολη αυτη την διαδικασια για 12 και 24 και 50 λεπτα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εκει βασιζονται οι εταιριες. στο οτι ο καταναλωτης δεν θα κανεις ολη αυτη την διαδικασια για 12 και 24 και 50 λεπτα

 

Άντε να το κάνει ο 1 στους 100. Έτσι η εταιρεία επιστρέφει 12 λεπτά στον 1 που θα διαμαρτυρηθεί, αλλά κερδίζει 99*12=11,88 ευρώ από τους υπόλοιπους. Δυστυχώς δεν είναι μόνο 100 αυτοί που την πατάνε έτσι.

 

Σημειώνεται επίσης ότι η wind είναι η μοναδική εταιρεία που δεν έχει τηλεφωνο αναφοράς βλαβών δωρεάν, αν και είναι υποχρεωμένη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Wind :

 

Ήθελα πριν λίγο να δω ποια είναι η χρέωση όταν καλείς από F2G σε πενταψήφιο (138ΧΧ).

Κάλεσα στο 1260 και άκουσα τα εξής υπέροχα

1) Το F2G έχει ελάχιστη χρέωση τα 45'' (ενώ το site λέει ότι έχει 30'')

Επέμενα πολύ στην υπάλληλο ότι είχε λάθος και μετά από κάποια ώρα το κατάλαβε.

2) Μου είπε ότι το πενταψήφιο έχει ... αστική χρέωση , άρα και εγώ θα πρέπει να χρεωθώ σαν να καλώ ... σταθερό!!!!

 

ΟΚ της λεω , τότε γιατί για κλήση 3'' χρεώθηκα 0,32 ευρώ , ενώ έχω F2G2?

 

Πραγματικά ότι να'ναι!!

 

Το ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ (κυριολεκτικά και μεταφορικά) που είδα στο site της Wind καθώς έψαχνα για διάφορες χρεώσεις ήταν ότι (το έλεγε με πολύ μικρά γράμματα σαν υποσημείωση) ότι εαν έχεις F2G ενεργοποιημένο πριν τις 18/11/2009 (και εννοείται ότι δεν έχεις παει σε πακέτο με δέσμευση τιμής) τότε η χρέωση είναι 0,0101 ευρώ / δευτερόλεπτο , δηλαδη 0,606 ευρώ / λεπτό !!!

 

Αυτές τις πολύ όμορφες χρεώσεις έχει η Wind σε κάποιους "ξεχασμένους πελάτες" της και έτσι μπορεί και δίνει τους "διπλασιασμούς" της!!

Σου δίνεται η επιλογή να μεταφερθείς σε F2G4 με χρέωση 0,366 ευρώ / λεπτό , αλλά πρέπει να καλέσεις 1342..

 

Πόσος κόσμος δεν θα το έχει πάρει πρέφα................

 

Όσο για το sharing που ξαναρώτησα (ναι , κάνω συλλογή απαντήσεων να δω ποιά θα με πείσει καλύτερα) άκουσα για άλλη μια φορά ότι υπάρχει τεχνικό πρόβλημα!!

Την ίδια στιγμή που καλώντας στο 13846 να έρθεις με φορητότητα στην Wind ακους ακόμη ότι υπάρχει προσφορά για δωρέαν επικοινωνία των F2G για όλο το 2010 χωρίς καμία ανανέωση......δηλαδή και να θες να έρθεις στην Wind , σε διώχνουν οι ίδιοι!!!

 

Ενώ για την Wind πάντα είχα να λέω μια καλή κουβέντα , έχω αρχίσει και αναθεωρώ αρκετά με αυτά που βλέπω τους τελευταίους 2 μήνες!!!

 

Κρίμα.......

 

Ενδεχόμενη (ο μη γένοιτο) κατάργηση του F2G2 ή του sharing θα σημαίνει για μένα μια γενναία διακοπή της συνεργασίας μου μαζί της

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Για το f2g2 δεν ξερω, για το sharing ομως θεωρω οτι εχει ηδη καταργηθει. Μακαρι να κανω λαθος αλλα δεν το βλεπω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχουμε στάνταρ χρέωσεις για F2G2 με τον νέο ΦΠΑ 23% ?:worry:

 

ΥΓ. Είναι όντως αμελητέα η αύξηση? Από 0,10€/λεπτό -> 0,104€/λεπτό?

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Wind :

 

Ήθελα πριν λίγο να δω ποια είναι η χρέωση όταν καλείς από F2G σε πενταψήφιο (138ΧΧ).

Κάλεσα στο 1260 και άκουσα τα εξής υπέροχα

1) Το F2G έχει ελάχιστη χρέωση τα 45'' (ενώ το site λέει ότι έχει 30'')

Επέμενα πολύ στην υπάλληλο ότι είχε λάθος και μετά από κάποια ώρα το κατάλαβε.

2) Μου είπε ότι το πενταψήφιο έχει ... αστική χρέωση , άρα και εγώ θα πρέπει να χρεωθώ σαν να καλώ ... σταθερό!!!!

 

ΟΚ της λεω , τότε γιατί για κλήση 3'' χρεώθηκα 0,32 ευρώ , ενώ έχω F2G2?

 

Πραγματικά ότι να'ναι!!

 

Το ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ (κυριολεκτικά και μεταφορικά) που είδα στο site της Wind καθώς έψαχνα για διάφορες χρεώσεις ήταν ότι (το έλεγε με πολύ μικρά γράμματα σαν υποσημείωση) ότι εαν έχεις F2G ενεργοποιημένο πριν τις 18/11/2009 (και εννοείται ότι δεν έχεις παει σε πακέτο με δέσμευση τιμής) τότε η χρέωση είναι 0,0101 ευρώ / δευτερόλεπτο , δηλαδη 0,606 ευρώ / λεπτό !!!

 

Αυτές τις πολύ όμορφες χρεώσεις έχει η Wind σε κάποιους "ξεχασμένους πελάτες" της και έτσι μπορεί και δίνει τους "διπλασιασμούς" της!!

Σου δίνεται η επιλογή να μεταφερθείς σε F2G4 με χρέωση 0,366 ευρώ / λεπτό , αλλά πρέπει να καλέσεις 1342..

 

Πόσος κόσμος δεν θα το έχει πάρει πρέφα................

 

Όσο για το sharing που ξαναρώτησα (ναι , κάνω συλλογή απαντήσεων να δω ποιά θα με πείσει καλύτερα) άκουσα για άλλη μια φορά ότι υπάρχει τεχνικό πρόβλημα!!

Την ίδια στιγμή που καλώντας στο 13846 να έρθεις με φορητότητα στην Wind ακους ακόμη ότι υπάρχει προσφορά για δωρέαν επικοινωνία των F2G για όλο το 2010 χωρίς καμία ανανέωση......δηλαδή και να θες να έρθεις στην Wind , σε διώχνουν οι ίδιοι!!!

 

Ενώ για την Wind πάντα είχα να λέω μια καλή κουβέντα , έχω αρχίσει και αναθεωρώ αρκετά με αυτά που βλέπω τους τελευταίους 2 μήνες!!!

 

Κρίμα.......

 

Ενδεχόμενη (ο μη γένοιτο) κατάργηση του F2G2 ή του sharing θα σημαίνει για μένα μια γενναία διακοπή της συνεργασίας μου μαζί της

 

Είπαμε κύριε Σταύρο πρός τα κάλλη (F2G 2) τί είναι ο πόνος!

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχουμε στάνταρ χρέωσεις για F2G2 με τον νέο ΦΠΑ 23% ?:worry:

 

ΥΓ. Είναι όντως αμελητέα η αύξηση? Από 0,10€/λεπτό -> 0,104€/λεπτό?

 

Όσο ίσχυε η δέσμευση τιμής στους πίνακες για το f2g2 έλεγε 0,0017Ε/sec = 0,102E/min, αυτά υπολογισμένα τότε με 19% ΦΠΑ.

Τώρα με ΦΠΑ 23% θεωρητικά η τιμή κλήσης θα πρέπει να είναι 0,0017*(1,23/1,19)=0,001757Ε/sec = 0,1054Ε/min. Δηλαδή αύξηση περίπου 3 χιλιοστά του ευρώ ανά λεπτό. Για να το πω πιο απλά, μια κλήση 10min θα κοστίζει 3 λεπτά του ευρώ παραπάνω. Άρα όντως απειροελάχιστη αλλαγή.

 

Βέβαια μένει τα θεωρητικά να τα εξακριβώσουμε και στην πράξη. Όταν θυμηθώ να μετρήσω υπόλοιπο πριν και μετά από κάποια κλήση μου (όλο λέω να το κάνω και το ξεχνάω) θα ποστάρω και τις πραγματικές χρεώσεις να δω αν συμφωνούν με τις θεωρητικές.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται, αλλά μεταξύ κατεργαρέων... αν το είχε κάνει ελαφρά τη καρδία η WIND , μόνο ξύλο δεν θα παίζατε για αυτό...

 

Θα ήταν τουλάχιστον κουτό σε τέτοια θέματα να λειτουργούσαμε με βάση το συναίσθημα. Αν αναφέρεσαι σε εμένα, δεν θα έπαιζα ξύλο ούτε υπέρ ούτε κατά κάποιας εταιρείας. Περαιτέρω δεν θα μπορούσα να κρύψω ότι μου είχε προκληθεί εξέχων εκνευρισμός, όταν η wind μου αφαίρεσε όλο το υπόλοιπο του λογαριασμού του καρτοκινητού μου, και με άφησε χωρίς επικοινωνία για σχεδόν μία ολόκληρη ημέρα.

 

Και τα SMS τα έχει τώρα, προς όλους: 0,0413 €/SMS

 

Αν δεν κάνω λάθος, αυτή η αναπροσαρμογή οφείλεται στην μεταβολή του συντελεστή ΦΠΑ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

23% Πηγε ο ΦΠΑ oxi 102% !

ο φπα προσθεσε μονο 0,0046 στην τιμη του sms!

το υπολοιπο?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε δηλωμένο καρτοκινητό, εξακολουθείτε να παίρνετε προειδοποιητικά sms από τη Wind;
Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε δηλωμένο καρτοκινητό, εξακολουθείτε να παίρνετε προειδοποιητικά sms από τη Wind;

 

Σε όσα έχω δηλώσει δεν έχω λάβει άλλο μήνυμα. Σε δύο που δεν έχω δηλώσει μου στέλνουν συχνά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε δηλωμένο καρτοκινητό, εξακολουθείτε να παίρνετε προειδοποιητικά sms από τη Wind;

 

Εγω παντως οχι. Εχω δηλωσει 3 και σε κανενα δεν μου ηρθε μηνυμα. Μονο σε καποια αδηλωτα με εχουν τρελανει στα sms. Τουλαχιστον 2 καθε μερα, αλλα δεν μου στελνουν και κανενα με τις τρεχουσες προσφορες (τριπλασιασμου, 120 λεπτα προς ολους κλπ)

Ολα αισθανομαι...τα παντα...το ενα..το αλλο...ξερω γω...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να είμαι σίγουρος,ηια καλό και για κακό, κάλεσα χθες τα CSS όλων των αριθμών, Cosmote, Vodafone και WIND και τους ρώτησα αν φαίνονται ταυτοποιημένα και μου είπαν όλοι ότι είμαι Ο.Κ. και ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα με τους αριθμούς μου.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Το νέο πρόγραμμα με 1GB ανά μήνα με χρέωση 9,90€ μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε F2G κινητό?Το έχει δοκιμάσει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Το νέο πρόγραμμα με 1GB ανά μήνα με χρέωση 9,90€ μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε F2G κινητό?Το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

μπορεις να δωσεις καποιο λινκ για να ενημερωθουμε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ιντερνετ για τον υπολογιστη. Το αναφερει στο site της wind.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πεί τηλ εξυπηρέτησεις για να μιλήσω με κάποιον στην wind.

Καλύτερα χωρίς χρέωση αν υπάρχει.Ή καποιον αλλον τρόπο

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι είχα ενεργοποιημένη την προσφορά με το ίντερνετ 1.5 γίγα το μήνα(ναι την είχα προλάβει)

Μάλιστα είχα βάλει και 10 ευρώ κάρτα να υπάρχει.Χωρίς να έχω κανει κανένα τηλέφωνο ξαφνικά παρατήρησα ότι μου έχει φάει την κάρτα μου καθώς επίσης δεν μπορώ να μπώ στο ίντερνετ αλλά ούτε και να κάνω κάποια κλήση(ακόμα και προς wind αριθμό)

Τώρα θέλω να πάρω τηλ μπας και βγάλω άκρη και μου εξηγήσουν τί εγινε(και παραδεχτούν το λάθος τους όπως πολλές άλλες φορές) αλλά δεν έχω και κάρτα για να πάρω

Τεσπα αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει γιατί άρχισα να εκνευρίζομαι με τη wind που έχει βαλθεί να μας αποδείξει γιατί δεν μπορεί να ορθοποδήσει και πάει προς πνιγμό

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω την sim της wind με ενεργοποιημένη την προσφορά για 1.5 G internet στο στικάκι της vodafone http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8638. Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω την sim της wind με ενεργοποιημένη την προσφορά για 1.5 G internet στο στικάκι της vodafone http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8638. Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω;

 

Πρέπει να κατεβάσεις την εφαρμογή WIND Connection Manager από εδώ http://www.wind.com.gr/LeftMenu/kinhth/for_individual/tariff_plans/mobile_broadband/wind_data_products.aspx

Με το software της vodafone νομίζω ότι δε συνδέεται .

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πεί τηλ εξυπηρέτησεις για να μιλήσω με κάποιον στην wind.

Καλύτερα χωρίς χρέωση αν υπάρχει.Ή καποιον αλλον τρόπο

 

 

6935601260 απο σταθερο με κανονικη χρεωση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

6935601260 απο σταθερο με κανονικη χρεωση

 

2106158000 με χρέωση αστικής κλήσης. Το 6935601260 χρεώνει κλήση προς κινητό!

Link to comment
Share on other sites

2106158000 με χρέωση αστικής κλήσης. Το 6935601260 χρεώνει κλήση προς κινητό!

 

Εκεί μπορεί να σου πουν ότι δεν έχουν τη δυνατότητα να σε συνδέσουν με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών (μούφα) για να πάρεις στο κινητό και να χρεωθείς. Από κει και έπειτα εξαρτάται 1ον από τον υπάλληλο του ΤΚ 2ον από το πως θα το χειριστείς εσύ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ηλίθια (μην πω κάφρικη) πρακτική όταν δεν έχεις κάρτα να μη μπορείς να πάρεις την εξυπηρέτηση πελατών;

Όταν τελειώνει η κάρτα και surfaρεις στα αφαιρεί όταν όμως δεν έχει κάρτα, τηλ. εξυπηρέτησης πελατών γιοκ!

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...