Jump to content

Sony Ericsson K550


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και ο φίλος μου τελικά το ένωσε..:D Δεν μπορούσε να μου εξηγησει τι εκανε λαθος:blink:
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 420
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Molis agorasa to SE K550 i-mode. Kai thelo na ksefortotho to i-mode firmware

apo to kinito

 

Exo ta ekeis firmwares:

K550i R1JD001 Red51 (main + fs Greek suport)

K550i R1KC001 Red52 (main + fs Greek suport)

 

alla distixos den ksero kapio torpo na ta flasharo sto kinito. Me mia mikri ereuna pou ekana kateliksa se dio utilitites, to GSlide 1.5 kai to Phone XS++.

Distixos kanena apo ta dio den ipostirizei kseklidoma tis prostasias cid51('h cid52) gia db2020 pou exei to kinito. Episeis den diatihomai na pliroso credits gia efarmoges opos cruiser ktl...

 

Mipos kseretai kapion allon tropo?

[-0-] There are 10 kinds of people in the world. Those who understand binary digits and those who do not… [-1-]
Link to comment
Share on other sites

Molis agorasa to SE K550 i-mode. Kai thelo na ksefortotho to i-mode firmware

apo to kinito

 

Exo ta ekeis firmwares:

K550i R1JD001 Red51 (main + fs Greek suport)

K550i R1JD001 Red52 (main + fs Greek suport)

 

alla distixos den ksero kapio torpo na ta flasharo sto kinito. Me mia mikri ereuna pou ekana kateliksa se dio utilitites, to GSlide 1.5 kai to Phone XS++.

Distixos kanena apo ta dio den ipostirizei kseklidoma tis prostasias cid51('h cid52) gia db2020 pou exei to kinito. Episeis den diatihomai na pliroso credits gia efarmoges opos cruiser ktl...

 

Mipos kseretai kapion allon tropo?

 

 

:blink: Στειλ'το εδώ.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ok bre paidia, tha ta anebaso, mou pire pano apo 2 meres psaksimo gia na ta bro. Alla mporei kapios na mou apantisei pos na ta kano flash??
[-0-] There are 10 kinds of people in the world. Those who understand binary digits and those who do not… [-1-]
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν γινεται να βαλουμε σε Κ550 flash themes οπως στο W810 ή στο W610;Επισης καπου διαβασα οτι μπορεις να περασεις στο Κ550 το firmware του W610!Ξερει κανεις τπτ περι τουτου;;;
Link to comment
Share on other sites

Ego to afisa 19 ores kai stis tris protes fortiseis to kinito prepei na apofortistei telios. Auto den exei na kanei mono me to k550 alla me ta perisotera kinita pou exoun paromia mpataria.
[-0-] There are 10 kinds of people in the world. Those who understand binary digits and those who do not… [-1-]
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει καποιος ποσο ωρες πρεπει να ειναι η πρωτη φορτηση του κινητου (κ550ι);

Ωσπου να σου βγαλει ενδειξη οτι φορτισε.αντε και καμια ωρα παραπανω..αν και δεν ειναι υποχρεωτικο.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ego to afisa 19 ores kai stis tris protes fortiseis to kinito prepei na apofortistei telios. Auto den exei na kanei mono me to k550 alla me ta perisotera kinita pou exoun paromia mpataria.

 

Αυτά παθαίνει κανείς όταν ακούει τους πωλητές του Γερμανού ή κάποιας άλλης αλυσίδας (no offence :p). Αυτά ίσχυαν πριν 10 χρόνια που είχαμε μπαταρίες νικελίου.

 

Με τις σύγχρονες μπαταρίες, στην 1η φόρτιση αρκεί να αφήσουμε το κινητό να αποφορτιστεί τελείως και μετά να το βάλουμε στην πρίζα - κατά πρότίμηση κλειστό - ώστε να γεμίσει πλήρως. Μόλις δούμε την ένδειξη που μας πληροφορεί ότι είναι γεμάτο, το βγάζουμε από την πρίζα και είμαστε ΟΚ.

 

Από εκεί και πέρα, σημασία έχει οι πρώτες 4-5 φορτίσεις να είναι πλήρεις, δηλαδή να αφήνουμε να αδειάζει εντελώς η μπαταρία και στην συνέχεια να γεμίζει 100%, ώστε να «στρώσει».

Link to comment
Share on other sites

Αυτά παθαίνει κανείς όταν ακούει τους πωλητές του Γερμανού ή κάποιας άλλης αλυσίδας (no offence :p). Αυτά ίσχυαν πριν 10 χρόνια που είχαμε μπαταρίες νικελίου.

 

Με τις σύγχρονες μπαταρίες, στην 1η φόρτιση αρκεί να αφήσουμε το κινητό να αποφορτιστεί τελείως και μετά να το βάλουμε στην πρίζα - κατά πρότίμηση κλειστό - ώστε να γεμίσει πλήρως. Μόλις δούμε την ένδειξη που μας πληροφορεί ότι είναι γεμάτο, το βγάζουμε από την πρίζα και είμαστε ΟΚ.

 

Από εκεί και πέρα, σημασία έχει οι πρώτες 4-5 φορτίσεις να είναι πλήρεις, δηλαδή να αφήνουμε να αδειάζει εντελώς η μπαταρία και στην συνέχεια να γεμίζει 100%, ώστε να «στρώσει».

 

Γιατι ομως στον οδηγό χρήσης GX29 αναφέρει:Θα πρέπει να φορτίσετε την μπαταρία τουλάχιστον 2 ώρες πριν χρησιμοποιήσετε για πρώτη φορά το τηλεφωνό σας:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ομως στον οδηγό χρήσης GX29 αναφέρει:Θα πρέπει να φορτίσετε την μπαταρία τουλάχιστον 2 ώρες πριν χρησιμοποιήσετε για πρώτη φορά το τηλεφωνό σας:wacko:

Ο καθενας γραφει οτι θελει...ισως να μην ειναι και η ιδια η μπαταρια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας γραφει οτι θελει..

 

"o kathenas" einai to episimo egxiridio xrisis tis sony ericsson? :confused:

[-0-] There are 10 kinds of people in the world. Those who understand binary digits and those who do not… [-1-]
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ομως στον οδηγό χρήσης GX29 αναφέρει:Θα πρέπει να φορτίσετε την μπαταρία τουλάχιστον 2 ώρες πριν χρησιμοποιήσετε για πρώτη φορά το τηλεφωνό σας:wacko:

 

Ας τα πούμε λίγο αναλυτικά.

 

Όλα τα κινητά, έχουν μία (η και δύο κάποιες φορές, δεν έχει σημασία) μπαταρία στο κουτί τους. Πριν μία μπαταρία συνοδέψει ένα κινητό, ελέγχεται ώστε να δει ο κατασκευαστής ότι δεν είναι ελαττωματική και μέσα στα πλαίσια αυτά φορτίζεται δοκιμαστικά. Για τον λόγο αυτό, αν έχεις προσέξει, κάποιες φορές βάζεις την μπαταρία στο κινητό που μόλις αγόρασες και έχει καθόλου, λίγο, αρκετό ή πολύ ρεύμα.

 

Από εκεί και πέρα, μπαίνει στο κουτί μαζί με τα άλλα παρελκόμενα και παίρνει την άγουσα για τα ράφια των μαγαζιών. Μέχρι να το αγοράσει ο καταναλωτής, περνάει ένα χρονικό διάστημα, μέσα στο οποίο η μπαταρία μπορεί να έχει αποφορτιστεί, εκτός του ό,τι όπως είπα και πριν η μπαταρία μπορεί να έχει από ελάχιστο έως πολύ ρεύμα.

 

Επειδή λοιπόν η κάθε εταιρεία δεν μπορεί να ξέρει ποια θα είναι η κατάσταση της μπαταρίας όταν θα πάρεις το κινητό στα χέρια σου αλλά ούτε και το επίπεδο γνώσεων και αντίληψης του αγοραστή, βάζει μία γενική οδηγία («φορτίστε το κινητό σας για τουλάχιστον 2 ώρες») ώστε να είναι σίγουρη ότι τουλάχιστον η πρώτη φόρτιση θα γίνει όσο το δυνατό πληρέστερα, άρα η μπαταρία θα «στρώσει» καλύτερα, άρα περιορίζεται η πιθανότητα να εμφανίσει μειωμένη απόδοση μέσα στον χρόνο εγγύσης που σου δίνει ώστε να υποχρεωθεί να στην αλλάξει με καινούργια.

 

Οι 2 ώρες ισχύουν για τις περισσότερες σύγχρονες μπαταρίες, δεν τα γράφει μόνο η Sharp αυτά, αλλά και η Siemens, η SE, κτλ κτλ κτλ, και αποτελούν τον μέσο όρο του χρόνου που χρειάζεται μία μπαταρία για να φορτιστεί όταν είναι άδεια.

 

Παράλληλα, τα κινητά έχουν «κόφτες». Όταν φορτίζεις το κινητό σου και είναι κλειστό, η μπαταρία θα πάρει όσο ρεύμα μπορεί να πάρει και μόλις φτάσει στο maximum η διαδικασία θα σταματήσει. Αυτό μπορείς να το δεις ακόμα καλύτερα παρατηρώντας την θερμοκρασία του φορτιστή (αν και αυτό δεν ισχύει για όλους τους φορτιστές). Θα δεις ότι ζεσταίνεται όσο διαρκεί η φόρτιση, ενώ μόλις τελειώσει την δουλειά του κρυώνει. Συνεπώς, από την στιγμή που ολοκληρώνεται η φόρτιση, είτε αφήνεις τον φορτιστή στην πρίζα είτε όχι, δεν έχει κανένα νόημα.

 

Όπως και να'χει, ακόμα και αν δεν πείθεσαι με όσα λέω, σκέψου ότι και πάλι οι «8-12-16 ώρες» που μπορεί να σου πει ο υπάλληλος του Γερμανού απέχουν... αρκετά από τις 2 ώρες που γράφουν τα περισσότερα manuals. Εάν και πάλι πιστεύεις ότι ο πωλητής ξέρει καλύτερα, μπορείς να συνεχίσεις να φορτίζεις την μπαταρία σου όπως έχεις μάθει.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά το ένωσα.Πολύ απλό είναι,απλά δεν πατούσα αρκετά (10 δευτερα) το κουμπι και δεν ενεργοποιουνταν.Τωρα ειναι ΟΚ.

Και κατι αλλο.Εχω προβλημα με την ωρα.Πως να την ρυθμισω ωστε να μην δειχνει αλλα ντ'αλλων?

 

Εγω δεν μπορω να τα ενωσω με τιποτα ,δεν συνδεεται..Τι να κανω>??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα,

πήρα κι εγώ το κινητάκι... πολύ καλό!

 

Μπορείτε να μου πείτε με ποιο τρόπο απενεργοποιώ την φορτισή του κινητού όταν το συνδέω με το pc μέσω Usb?

 

thnx for your time..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

πήρα κι εγώ το κινητάκι... πολύ καλό!

 

Μπορείτε να μου πείτε με ποιο τρόπο απενεργοποιώ την φορτισή του κινητού όταν το συνδέω με το pc μέσω Usb?

 

thnx for your time..

 

>*<<*<* ( Δεξιά-αστέρι / αριστερά , αριστερά-αστέρι / αριστερά-αστέρι ) εμφανίζει ένα κρυφό μενού με διάφορες επιλογές

εκει θα βρεις την επιλογη...να μην φορτιζει το κινητο οταν το συνδεεις στο pc.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι;

 

Πόσο σας κρατάει η μπαταρία του;;;

Γιατί εμένα μου κρατάει 2,5 μέρες με μέσο όρο 20 λεπτά κλήσεις (εισερχ.-εξερχόμ.) ανά ημέρα και 3-4 sms/μέρα, χωρίς οποιαδήποτε άλλη χρήση!

Bluetooth πάντα κλειστό, φωτεινότητα οθόνης 90%, GPRS off και φωτογραφίες συνολικά 40 σε ένα μήνα που το έχω... :worry:

 

Είναι το πρώτο μου SE κινητό και δεν ξέρω, αλλά έχω την εντύπωση πως κάτι δεν πάει καλά με την αυτονομία της μπαταρίας... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ μεγάλε!

και κάτι άλλο... παίρνει κάρτα μνήμης μέχρι 1GB έτσι?

Παρακαλώ φίλε μού.:D

κανονικότατα την αναγνωρίζει την 1Gb το κινητό σού.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

άλλη μια ερώτηση παιδιά...

όταν γράφω μήνυμα και, επιλέγω ως γλώσσα γραφής, τα ελληνικά,

οι χαρακτήρες που μου δίνει για να γράψω 1 μνμ, είναι πολύ περιορισμένοι..

κι έτσι ένα κανονικό μνμ, γραμμένο στα ελληνικά, μου πάει σε 3 ή και 4 μηνύματα...

 

όταν όμως επιλέγω ως γλώσσα γραφής, το "abc" μου δίνει αρκετα περισσότερους χαρακτήρες...

 

μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό?

δλδ να γράφω με ελληνικά με Τ9 και να μου δίνει όσους χαρακτήρες μου δίνει και στο abc, χωρίς να στέλνω 3 και 4 sms...?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται και από εμένα..έχω λίγο καιρό που αγόρασα το συγκεκριμένο κινητό και μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές με σημαντική εξαίρεση την μπαταρία. Η διάρκειά της είναι το πολύ 3 μέρες...Το πρόβλημα μου όμως είναι ότι δεν μπορώ να βρω πουθενά τους μετρητές των κλήσεων..Θα εκτιμούσα κάποια βοήθεια :).
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται και από εμένα..έχω λίγο καιρό που αγόρασα το συγκεκριμένο κινητό και μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές με σημαντική εξαίρεση την μπαταρία. Η διάρκειά της είναι το πολύ 3 μέρες...Το πρόβλημα μου όμως είναι ότι δεν μπορώ να βρω πουθενά τους μετρητές των κλήσεων..Θα εκτιμούσα κάποια βοήθεια :).

Η μπαταρια με τον καιρο θα στρωσει..:) Τους μετρητες θα τους βρεις...ρυθμισεις-->κλησεις-->διαρκεια & κοστος κλησης--->μετρητες κλησεων!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... τελικά μάλλον είμαι λίγο βλάκας...συνηθισμένος από το μενού των Nokia δεν είδα κάτι που ήταν μπροστά στα μάτια μου...thx raver :)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγόρασα και εγώ αυτό το κινητό αλλά ανήκω στην κατηγορία των τυχερών άτυχων που έχω Windows Vista στο PC μου. Τα vista δεν αναγνωρίζουν τη συσκευή και όταν το συνδέω μου ζητά οδηγούς που μετά από αναζήτηση σε cd, ιντερνετ δεν βρίσκει τίποτα.

Σε μήνυμα που έστειλα στην εταιρεία μου απάντησαν να απενεργοποιήσω τυχών Antivirus ή Firewall και στη συνέχεια να επανεγκαταστήσω το PC Suite (την τελευταία έκδοση):wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

Κανένας που να αντιμετωπίζει τέτοιο πρόβλημα?????????????

 

Είχα ανοίξει και θέμα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K550

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...