Jump to content

Sony Ericsson K810


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χαιρετώ τους κατόχους του κ810 και έχω μείνει εντυπωσιασμένος με τις γνώσεις πολλών από σας. Αγόρασα τη συγκεκριμένη συσκευή λόγω της κάμερας. Είχα πολλά χρόνια να αγοράσω SE (από το Ζ 700 ή κάπως έτσι λεγόταν) και πριν από το σημερινό είχα ΝΟΚΙΑ 100 kb cam, siemens sx1 300 kb cam, 6230i με 1,3 MP, Ν73 (για 1 βδομάδα - δεν μπορούσα να το χειριστώ) 5500 με 2MP. Σκέφθηκα να αυτοαναβαμισθώ ανταλλάσσοντας το 5500 (11 μηνών) με καινούργιο κ810. Πλήρωσα 280 το κ810 -110 το 5500 = 170 euros + 20 την 1giga καρτα της σονυ. Έχοντας συνηθίσει το μενου της ΝΟΚΙΑ και ειδικότερα του 6230ι αισθάνομαι λίγο "ξένος" με το νέο μου κινητό και ζητώ βοήθεια.

 

1_ Ξέρετε αν το k810 έχει εκ κατασκευής, άλλως υπάρχει η δυνατότητα, να έχω ένα φάκελο σαν πορτοφόλι με κωδικό πρόσβασης όπου θα έχω μυστικά τηλέφωνα, κωδικούς pin κλπ ευαίσθητα δεδομένα.

2_ Υπάρχει η δυνατότητα να απενεργοποιηθεί, σε κάθε περίπτωση, το κοκκινωπό φωτάκι όταν τραβάω φωτογραφία?

3_ Ο ήχος του ημερολογίου για τις συναντήσεις είναι υποτονικός. Μπορώ να τον αλλάξω?

4_ Υπάρχει η δυνατότητα να επαναλαμβάνεται η ειδοποίηση του ημερολογίου μετά από χ λεπτά αν δεν πατήσω κάποιο πλήκτρο?. Δηλαδή κτυπά ο υποτονικός ήχος για να με ενημερώσει περί της συνάντησης, αλλά εγώ είμαι στο κέντρο και δεν ακούω τίποτα, γιατί δεν επαναλαμβάνεται?

Είχα και άλλες απορίες που μου λύθηκαν διαβάζοντας τις σελίδες. Πιθανότατα και αυτά που ρωτώ μπορεί ήδη να έχουν ερωτοαπαντηθεί και ζητώ συγγνώμη.

 

ευχαριστώ προκαταβολικώς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χαιρετώ τους κατόχους του κ810 και έχω μείνει εντυπωσιασμένος με τις γνώσεις πολλών από σας. Αγόρασα τη συγκεκριμένη συσκευή λόγω της κάμερας. Είχα πολλά χρόνια να αγοράσω SE (από το Ζ 700 ή κάπως έτσι λεγόταν) και πριν από το σημερινό είχα ΝΟΚΙΑ 100 kb cam, siemens sx1 300 kb cam, 6230i με 1,3 MP, Ν73 (για 1 βδομάδα - δεν μπορούσα να το χειριστώ) 5500 με 2MP. Σκέφθηκα να αυτοαναβαμισθώ ανταλλάσσοντας το 5500 (11 μηνών) με καινούργιο κ810. Πλήρωσα 280 το κ810 -110 το 5500 = 170 euros + 20 την 1giga καρτα της σονυ. Έχοντας συνηθίσει το μενου της ΝΟΚΙΑ και ειδικότερα του 6230ι αισθάνομαι λίγο "ξένος" με το νέο μου κινητό και ζητώ βοήθεια.

 

1_ Ξέρετε αν το k810 έχει εκ κατασκευής, άλλως υπάρχει η δυνατότητα, να έχω ένα φάκελο σαν πορτοφόλι με κωδικό πρόσβασης όπου θα έχω μυστικά τηλέφωνα, κωδικούς pin κλπ ευαίσθητα δεδομένα.

2_ Υπάρχει η δυνατότητα να απενεργοποιηθεί, σε κάθε περίπτωση, το κοκκινωπό φωτάκι όταν τραβάω φωτογραφία?

3_ Ο ήχος του ημερολογίου για τις συναντήσεις είναι υποτονικός. Μπορώ να τον αλλάξω?

4_ Υπάρχει η δυνατότητα να επαναλαμβάνεται η ειδοποίηση του ημερολογίου μετά από χ λεπτά αν δεν πατήσω κάποιο πλήκτρο?. Δηλαδή κτυπά ο υποτονικός ήχος για να με ενημερώσει περί της συνάντησης, αλλά εγώ είμαι στο κέντρο και δεν ακούω τίποτα, γιατί δεν επαναλαμβάνεται?

Είχα και άλλες απορίες που μου λύθηκαν διαβάζοντας τις σελίδες. Πιθανότατα και αυτά που ρωτώ μπορεί ήδη να έχουν ερωτοαπαντηθεί και ζητώ συγγνώμη.

 

ευχαριστώ προκαταβολικώς.

 

1.Υπάρχει στο μενού Organiser ένα υπομενού που λέγεται Αρχείο Κωδικών.Σ'αυτό,εισάγεις έναν 4ψηφιο κωδικό και ένα μήνυμα επιβεβαίωσης που θα εμφανίζεται για 2 δευτερόλεπτα κάθε φορά που θα πληκτρολογείς το σωστό κωδικό και θα μπαίνεις στο αρχείο σαν επιβεβαίωση.Νομίζω εκεί μπορείς ν'αποθηκεύσεις μέχρι 10 καταχωρήσεις.

 

2.Το κοκκινωπό λαμπάκι ανάβει για να εστιάσει ο φακός.Αν το απενεργοποιήσεις ενδεχομένως να μην μπορέσει σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού να εστιάσει σωστά το κινητο και να βγουν θολές οι φωτό.Σε κάθε περίπτωση,πήγαινε στο μενού της Κάμερας και στην Αυτόματη εστίαση επέλεξε:Μη ενεργό.

 

3.Για τον ήχο του ημερολογίου δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα...

 

4.Αυτό δεν το γνωρίζω με απόλυτη βεβαιότητα,αλλά νομίζω γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

kalhspera sto forum,eixa kairo na mpw kai mou lipsate:p!

exw provlimataki!to kinhto mou bgazei ta paixnidia kai tis efarmoges dipla kai merika tripla,epishs exoun dipla to kleidaki pou einai upotithete kleidwmena k den mporw na ta svisw!

kserei kaneis ti paizei?:D:D

 

paidia exei kaneis gnwsh se ayto to thema ti mporei na ginetai?

to paw vodafone(pou to pira h sth se kateythian)??

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

paidia exei kaneis gnwsh se ayto to thema ti mporei na ginetai?

to paw vodafone(pou to pira h sth se kateythian)??

Καλυτερα στην SE.αμα το πας στην "βοδαφον" το κινητο..θα αργησει παρα πολυ.με αποδειφη αγορας και στο πλησιεστερο service .

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα έψαχνα θήκη για το k810 αλλά δυστυχώς δεν είχε κανένας! Ούτε καν screen protectors. Γνωρίζεται κανένα site; Έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη θήκη;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα έψαχνα θήκη για το k810 αλλά δυστυχώς δεν είχε κανένας! Ούτε καν screen protectors. Γνωρίζεται κανένα site; Έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη θήκη;

 

:blink: :worry: εδώ :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα στην SE.αμα το πας στην "βοδαφον" το κινητο..θα αργησει παρα πολυ.με αποδειφη αγορας και στο πλησιεστερο service .

 

kserei kaneis pou yparxei sta notia proastia se ?gia thn akriveia menw agio demetrio!?

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Στο κινητό μου που το αγόρασα από τα Vodafone shop όταν πηγαίνω Μενού->Ρυθμίσεις->Γενικές->Κατάσταση Τηλεφώνου και μετά εκεί που λέει Το κινητό μου έχει αριθμό τηλεφώνου διαφορετικό από τον δικό μου αριθμό, είναι και αυτός αριθμός Βόντα. Είναι αυτό ένδειξη του να είναι το κινητό μεταχειρισμένο και με το πούλησαν κανονικό;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αλλη μία ερώτηση: Πως απενεργοποιείται το 3G και το GPRS?

 

πας ρυθμίσεις-συνδεσιμότητα-δίκτυα κινητ.τηλέφ-δίκτυα gsm 3g και πατάς gsm τώρα για τα άλλα δε ξέρω!

:)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό ένδειξη του να είναι το κινητό μεταχειρισμένο και με το πούλησαν κανονικό;

 

Δεν ξέρω. Αλλά σε όσα κινητά και αν πήρα (και από την voda και από άλλα καταστήματα) το νούμερο εκείνο ήταν κενό. Για δοκίμασε το κρυφό μενού (δεξιά - * - αριστερά - αριστερά - * - αριστερά - *) και δες το συνολικό χρόνο ομιλίας της συσκευής πόσος είναι (αν και μηδενίζει εύκολα αυτό, είναι όμως μία πιθανότητα)

Link to comment
Share on other sites

πας ρυθμίσεις-συνδεσιμότητα-δίκτυα κινητ.τηλέφ-δίκτυα gsm 3g και πατάς gsm τώρα για τα άλλα δε ξέρω!

Ευχαριστώ πολύ φίλε

 

Δεν ξέρω. Αλλά σε όσα κινητά και αν πήρα (και από την voda και από άλλα καταστήματα) το νούμερο εκείνο ήταν κενό. Για δοκίμασε το κρυφό μενού (δεξιά - * - αριστερά - αριστερά - * - αριστερά - *) και δες το συνολικό χρόνο ομιλίας της συσκευής πόσος είναι (αν και μηδενίζει εύκολα αυτό, είναι όμως μία πιθανότητα)

 

Όταν το πήρα ο χρόνος ομιλίας ήταν μηδέν. Ο συνολικός χρόνος ομιλίας είναι 34 ώρες απο εκεί που μου το λές ενώ απο το μενού Ρυθμίσεις->Κλήσεις-> Μετρητές κλήσεων έχω μόνο 16 ώρες.

Μάλλον με δούλεψαν ε;; :worry::worry::worry::mad::mad:

:angry::shoot:

Link to comment
Share on other sites

Όταν το πήρα ο χρόνος ομιλίας ήταν μηδέν. Ο συνολικός χρόνος ομιλίας είναι 34 ώρες απο εκεί που μου το λές ενώ απο το μενού Ρυθμίσεις->Κλήσεις-> Μετρητές κλήσεων έχω μόνο 16 ώρες.

Μάλλον με δούλεψαν ε;; :worry::worry::worry::mad::mad:

:angry::shoot:

 

8 ώρες είναι λογικό. αυτή την διαφορά είχα σχεδόν σε όλα μου τα SE κινητά. Αλλά 18 μου φαίνονται πολλές.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, κατέβασα το φαρ μανατζερ, διότι κάποιος φίλος είπε ότι με αυτό μπορώ να αλλάξω τους ήχους του οργκανάϊζερ, αλλά οι οδηγίες είναι στα ρώσικα, υπάρχουν μήπως και στα εγγλέζικα?

 

 

 

370 java games,programs,firmwares και άλλα πολλά, το ανανεώνω συχνά , όποιος θέλει

http://sek810i.4shared.com/ ;)

Link to comment
Share on other sites

re pedia to firmwares ine to logismiko?
Τούτη διψα δεν σβήνει τούτη η μάχη δεν πάυει. χίλια χρόνια αν περάσουν, δεν πεθαίνουμε σκλάβοι
Link to comment
Share on other sites

epide to vlepo re file k dn ksero ti akrivos ine k ipologisa na ine:D
Τούτη διψα δεν σβήνει τούτη η μάχη δεν πάυει. χίλια χρόνια αν περάσουν, δεν πεθαίνουμε σκλάβοι
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να κάνω αναβάθμιση λογισμικού μέσω της SE. Τώρα μου εμφανίζει ως έκδοση λογισμικού την R1KG001. Είναι αυτή η τελευταία?

Δεν θα έπρεπε να εμφανίζει στο τέλος της διαδικασίας ότι η ανβάθμιση έχει ολοκληρωθεί?

Link to comment
Share on other sites

πηρα το κινητο κ εχω ενα προβλημα με τη διαρκεια της μπαταριας.Μολις

καταλαβα οτι φταιει το 3g που δε κραταει προσπαθησα να το απενεργοποιησω αλλα δε δεχεται την επιλογη 'μονο gsm'.

Link to comment
Share on other sites

πηρα το κινητο κ εχω ενα προβλημα με τη διαρκεια της μπαταριας.Μολις

καταλαβα οτι φταιει το 3g που δε κραταει προσπαθησα να το απενεργοποιησω αλλα δε δεχεται την επιλογη 'μονο gsm'.

 

δοκίμασε να κάνεις αναβάθμηση απ'τη se μπας και διορθωθεί!;)

από εδώ:)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Στο κινητό μου που το αγόρασα από τα Vodafone shop όταν πηγαίνω Μενού->Ρυθμίσεις->Γενικές->[FONT="Arial Black"]Κατάσταση Τηλεφώνου και μετά εκεί που λέει Το κινητό μου έχει αριθμό τηλεφώνου[/font] διαφορετικό από τον δικό μου αριθμό, είναι και αυτός αριθμός Βόντα. Είναι αυτό ένδειξη του να είναι το κινητό μεταχειρισμένο και με το πούλησαν κανονικό;

 

καταρχας γεια σε ολους,ειμαι καινουργιο μελος :shifty:

 

αυτο που ανεφερε ο φιλος εγω δεν το βρισκω :blink:.παω εκει που λεει αλλα δεν το βρισκω για να δω αν γραφει τον αριθμο μου.μπορει καποιος να μου πει πιο αναλυτικα?

 

7;2119993]δοκίμασε να κάνεις αναβάθμηση απ'τη se μπας και διορθωθεί!;)

από εδώ:)

 

 

α,και κατι αλλο αν κανω αναβαθμηση απο αυτο το σαιτ τι παραπανω δυνατοτητες θα εχει το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά λίγη βοήθεια με ρυθμίσεις MMS έχω FROG (Κ810) και δε ξέρω πως να κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις!:(
Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Ένα τηλέφωνο στην cosmote (τζάμπα είναι) και θα σου στείλουν τις ρυθμίσεις με sms. Αν το έκανες ήδη και δεν έγινε τίποτα δες εδώ:

http://www.frogmobile.gr/el/serviceInstructions.aspx?style=styles&ns=-10004&cid=18017

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K810

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...