Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να σας λυσω την απορια, σημερα εκανα μια καθαρη εγκατασταση στο φορητο μιας και η προηγουμενη ηταν αναβαθμιση απο ΧΡ την Παρασκευη.

Λοιπον το κλειδι με κλειδωσε και μου εδωσε διορια 3 μερες για activation. Πηρα τηλεφωνο Αγγλια και μου εδωσαν νεο κωδικο ενεργοποιησης και ετσι δουλεψε.

Αρα ζορικα τα πραγματα.

εννοείς τα ξαναέβαλες στο ίδιο πισί με clean installation και στο κλείδωσε?

 

xtras μου έχει έρθε μόνο ένα που έχεις σχέση με το BitLocker.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακριβως.

αυτό είναι περίεργο. έπρεπε να έπαιρνες την Μ$.

 

με τα XP δε νομίζω να γινόταν αυτό...

 

Υ.Γ. με το 1.5GB ram πάει αρκετά καλά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Καλά, όλα τα λειτουργικά της Microsoft στην πράξη έχουν πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς για να κάνει π.χ. δουλειά με το Photoshop και άλλα 2-3 προγράμματα που στα xp χρησιμοποιούν 1GB μνήμης (τουλάχιστον). Γιατί τα 2GB τα βάζει κανείς, παραπάνω ελπίζω να μην χρειάζονται.
Link to comment
Share on other sites

Intel 2 duo core 2,66 με 2GB στα 667 με Σκληρο δισκο SATA RAPTOR 10.000στροφων και GEFORCE 7600GT και με Vista home Premium με Aero .ΔΕΝ μπορω να πω οτι με ικανοποιουν :( .Ολα αυτα εαν τα βαλω με windows xp το μηχανιμα ειναι πυραυλος

σε λίγο καιρό θα στρώσουν. μην ξεχνάς ότι είναι "έξυπνο" λειτουργικό και θα βγαίνουν συνεχώς νέα updates.

 

σε tablet pc @core duo 1.83 με 1.5GB ram (667Mhz) και 80άρη 5400rpm + 128MB intel 950

 

πάει πολύ καλά (το aero δεν κολλάει καθόλου).

 

βέβαια αν κάνω ό,τι έκαμα χτες που του έβγαλα μπλε οθόνη τότε οκ :p

 

πραγματικά όλα δουλεύουν τέλεια (άριστο φόρτωμα κλπ κλπ).

 

Υ.Γ. μιλάω για τα ult.

Υ.Γ.2) το aero είναι το μοναδικό πράγμα που δεν κολλάει σε αντίθεση με τι προέβλεπαν αρκετοί από εδώ...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

αν θελω 200 ευρω μονο για ram, γιατι να τα βαλω; ειναι δυνατον να τ'αλλαζουν τοσο δραματικα απο τα ΧΡ;
Link to comment
Share on other sites

Η Microsoft παραδέχτηκε ότι η λειτουργία αναγνώρισης ομιλίας στα Windows Vista μπορεί θεωρητικά να πέσει θύμα πειρατείας από αρχεία ήχου που δίνουν φωνητικές εντολές στον υπολογιστή να σβήσει αρχεία ή να προβεί σε άλλες κακόβουλες ενέργειες.

 

Όπως αναφέρει το BBC, χρήστες του νέου λειτουργικού συστήματος υποστηρίζουν ότι δημιούργησαν απλά αρχεία mp3 τα οποία έδωσαν εντολή στο PC να διαγράψει αρχεία και στη συνέχεια να αδειάσει τον κάδο ανακύκλωσης, έτσι ώστε τα δεδομένα να μην είναι ανακτήσιμα.

 

Τέτοια αρχεία θα μπορούσαν να περιλαμβάνονται σε επιθετικούς δικτυακούς τόπους ή μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

 

Ερευνητής της Microsoft παραδέχεται σε επίσημο ιστολόγιο της εταιρείας ότι τέτοιου είδους επιθέσεις είναι «τεχνικά εφικτές», ωστόσο διαβεβαιώνει ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας: Η λειτουργία αναγνώρισης ομιλίας, το μικρόφωνο και τα ηχεία θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένα και ρυθμισμένα κατάλληλα.

 

«Σε αυτό το σενάριο επίθεσης, η λειτουργία αναγνώρισης ομιλίας θα αναγνώριζε από το μικρόφωνο εντολές όπως 'αντιγραφή', 'διαγραφή', 'τερματισμός λειτουργίας' κ΄.λ.π. και θα τις εκτελούσε» γράφει ο ερευνητής.

 

Τονίζει επίσης ότι οι φωνητικές εντολές δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για ενέργειες ανώτερου επιπέδου, όπως η δημιουργία νέου λογαριασμού χρήστη ή η διαμόρφωση (και ταυτόχρονη διαγραφή) του σκληρού δίσκου.

 

«Υπάρχουν επίσης επιπλέον εμπόδια που θα καθιστούσαν δύσκολη μια επίθεση, όπως η θέση των ηχείων και του μικροφώνου, η ανάδραση [μικροφωνισμός] και η καθαρότητα της υπαγόρευσης».

 

«Αν και λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη τις αναφορές και τις διερευνούμε αναλόγως, είμαι βέβαιος ότι υπάρχει μικρός, ή καθόλου, λόγος ανησυχίας για τις επιπτώσεις αυτού του ζητήματος στη νέα σας εγκατάσταση των Windows Vista» καταλήγει.

 

news.in.gr

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μαλλον με βλεπω να τα βαζω καποια στιγμη ετσι για δοκιμη και αναλογα πως παει θα κρινω. μαλλον ομως σαν μονιμο λειτουργικο θα εχω τα ΧΡ για 1,2,3 χρονια και μετα με το νεο pc θα ερθουν και τα vista. εξαλλου και τα ΧΡ μολις το 2006 τα εβαλα σαν μονιμο :X

 

ευχαριστω για τις απαντησεις :)

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω σημερα και θα ποσταρω το βραδυ να σου πω
Thanks. Γιατί αν είναι να χρειάζονται περισσότερα από 2GB για τέτοιες δουλειές όταν τα XP αντέχουν με 1GB, να τα βράσω... :rolleyes:

Η Microsoft παραδέχτηκε ότι η λειτουργία αναγνώρισης ομιλίας στα Windows Vista μπορεί θεωρητικά να πέσει θύμα πειρατείας από αρχεία ήχου που δίνουν φωνητικές εντολές στον υπολογιστή να σβήσει αρχεία ή να προβεί σε άλλες κακόβουλες ενέργειες.
Σχετικά: http://www.neowin.net/index.php?act=view&id=37765
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω σημερα και θα ποσταρω το βραδυ να σου πω

 

 

δεν ειπα οτι κολανε . δεν εχω προβλημα με κολιμα , απλος πανε πολυ ποιο αργα απο τα ΧΡ .

 

 

 

πιστεξε με ειναι μεχρι να σου φυγει η γκ@υλα , τιποτα αλλο , χρωματα και αρωματα .εχτες τα εβαλα και σημερα ειπα " ε καλα ειναι " πολυ εφε ρε παιδακι μου . αληθεια τωρα που το θυμηθηκα , αυτη η π@παρια οταν ανοιγεις π.χ.μια εφαρμογη ,συνεχεια ζηταει επιβεβαιωση πως την βγαζουμε?

από τον πίνακα ελέγχου, στη διαχείριση users. turn UAC on or off.

 

τελικα το ulti sto hardshop με 180Ε τι λεει ?

 

είναι από τις καλύτερες τιμές. γύρω από τα 200 ευρώ είναι το OEM.

 

Thanks. Γιατί αν είναι να χρειάζονται περισσότερα από 2GB για τέτοιες δουλειές όταν τα XP αντέχουν με 1GB, να τα βράσω...

 

απλά τα vista (ultimate) θέλουν αρκετό χώρο στη ram για να λειτουργήσουν άριστα.

σκέψου όμως ότι κανείς από εδώ δεν έχει καταλάβει τι είναι το sleep (όλοι νομίζουν ότι είναι το standby) και ότι για να λειτουργήσει όπως πρέπει χρειάζεται ram.

 

όποιος έχει δουλέψει τα vista καταλαβαίνει ότι είναι μπροστά από τον ανταγωνισμό (το είπε άλλωστε και ο Bill στο CNN στις 01.29) και αυτό φαίνεται και από το sleep.

 

Υ.Γ. όσοι δεν ξέρουν τι είναι και τι κάνεις ας το searchάρουν @ Help.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Δώστε μου σας παρακαλώ τα φώτα σας! Έχω λάπτοπ windows vista premium ready και ΚΑΙ windows vista capable. Ποιά έκδοση πρέπει να βάλω, απο πού και πόσο στοιχίζει?Γιατί υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές στις τιμές? Θέλω να βάλω τα ultimate, πόσο θα πληρώσω?
Link to comment
Share on other sites

Δώστε μου σας παρακαλώ τα φώτα σας! Έχω λάπτοπ windows vista premium ready. Ποιά έκδοση πρέπει να βάλω, απο πού και πόσο στοιχίζει?

 

Home Premium ισως ?

Link to comment
Share on other sites

Δώστε μου σας παρακαλώ τα φώτα σας! Έχω λάπτοπ windows vista premium ready. Ποιά έκδοση πρέπει να βάλω, απο πού και πόσο στοιχίζει?

Δεν πρέπει να βάλεις καμία. Το stickerάκι premium ready απλά σε ενημερώνει πως μπορείς να βάλεις και την Home Premium, ενώ αν το sticker έλεγε Vista Capacble θα σήμαινε πως σίγουρα θα έτρεχε τα Vista Home Basic, αλλά όχι σίγουρα τα Premium.

 

Anyway, τα Home Basic με τα Home Premium έχουν 50 ευρώ διαφορά (319€ τα Home Basic και 369€ τα Home Premium) και δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ απολύτως νόημα, αφού το μηχάνημά σου είναι Premium Ready να βάλει τα Basic που είναι χάλια.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

edit : το BSplayer 2.1 δεν λειτουργει στα vista εχω πολλες ταινιες .avi με υποτιτλους .srt το θεμα ειναι τι κανουμε? καμια λυση ? κανενα αλλο προγραμμα?

 

Κατεβασε το VOBSUB (http://www.afterdawn.com/software/video_software/subtitle_tools/vobsub.cfm) και δες τους απο με Media Player.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να βάλεις καμία. Το stickerάκι premium ready απλά σε ενημερώνει πως μπορείς να βάλεις και την Home Premium, ενώ αν το sticker έλεγε Vista Capacble θα σήμαινε πως σίγουρα θα έτρεχε τα Vista Home Basic, αλλά όχι σίγουρα τα Premium.

 

Anyway, τα Home Basic με τα Home Premium έχουν 50 ευρώ διαφορά (319? τα Home Basic και 369? τα Home Premium) και δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ απολύτως νόημα, αφού το μηχάνημά σου είναι Premium Ready να βάλει τα Basic που είναι χάλια.

 

Συγγνώμη για την παράλειψη αλλά γράφει ΚΑΙ windows vista capable. Τί να βάλω? Γιατί υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές στις τιμές? Θέλω να βάλω τα ultimate, πόσο θα πληρώσω?

Link to comment
Share on other sites

τα νεα ειναι καλα , δουλευει κανονικα χωρις να κολαει ουτε να κρασαρει , αλλα παει λιγο ποιο αργα σε σχεση με τα ΧΡ , το ποσο ? στο περιπου 20τις εκατο ,(δεν το μετρησα με οργανο απλος επειδη στο ιδιο μηχανιμα ειχα ΧΡ το υπολογισα με το ματι.)

 

το θεμα ειναι αλλο ,ειναι και αυτο που ειπες : windows XP με 1GB = windows vista με 2GB

 

χωρις να θελω κανεναν να αποτρεψω απο την αγορα τον vista , εαν δεν εχετε πολυ καλο μηχανημα μην τα αγοραζετε , τσαμπα λεφτα! εαν ειναι να κανετε μια καλη αναβαθμηση (λογο οτι εχετε καποια λεφτα και το μηχανακι σας ειναι αρκετα παλιο και δεν "παει" καλα ακομα και με ΧΡ οποτε την χριαζετε την αναβαθμηση ετσι κι αλλιως )Τοτε τα συνιστω αλλιως ειναι λιγο ασυμφορο , δηλαδη εχετε ενα μηχανακι που παει καλα τα XP και εισται ευχαριστιμενοι ,και θελετε Vista μονο και μονο λογο "τρελας" (ας το πουμε ετσι) υπολογιστε κανα 650ευρω μια αναβαθμηση μηχανιματος + 107 ευρω μια εκδοση OEM Premium = 757 ευρω! εεε ειναι πολλα πιστευω .

 

edit : το BSplayer 2.1 δεν λειτουργει στα vista εχω πολλες ταινιες .avi με υποτιτλους .srt το θεμα ειναι τι κανουμε? καμια λυση ? κανενα αλλο προγραμμα?

Για τους υπότιτλους βάλε το klite codec pack. Έχει ένα πρόγραμμα μέσα (δεν θυμάμαι πως το λένε) το οποίο βρίσκει τους υπότιτλους (αν είναι στον ίδιο φάκελο με το βίντεο), και τους βγάζει στον wmp.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εγκατέστησα τα Vista Home Premium που μου ήρθαν το πρωί. Μια χαρά, υπάρχουν πλέον drivers για τα πάντα και όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ εχουν βγάλει αναβαθμισμένες εκδόσεις και για vista!!!
Link to comment
Share on other sites

Παίδες λύσσαξα....

δεν μπορώ με τίποτα να βρώ συμβατούς drivers για την Nvidia FX 5700 LE....

 

οτι και να κατέβασα, οτι και αν εκανα δεν μπορώ να βγάλω άκρη

 

χρησιμοποιήσα τους εξης,

96.85 & 97,46

υποτίθεται πώς παίζει με αυτές μιας και έχει την κάρτα μου στις συμβατές συσκευές αλλά δεν μου σηκώνει ανάλυση με τίποτα 1440χ900 παρά μόνο 1280χ 1024....

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παίδες λύσσαξα....

δεν μπορώ με τίποτα να βρώ συμβατούς drivers για την Nvidia FX 5700 LE....

 

οτι και να κατέβασα, οτι και αν εκανα δεν μπορώ να βγάλω άκρη

 

Τα Vista δεν εβαλαν δικους τους drivers ?

Link to comment
Share on other sites

κάτι βρήκαν, άλλα δεν κάνουν τίποτα αυτοί που έβαλαν....

μέχρι 1280χ1024 σηκώνει και φυσικά φαίνεται αίσχος στην wide ρε συ Γιώργο...

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχουν κανονικά στο site της nVidia. Οι Vista x86 υποθέτω είναι οι σωστοί.

 

Αφού έβγαλε για κάρτες γραφικών πάντως, καλά είναι. Τι να πούμε κι εμείς με τα nforce2 που αποφάσισε να μην τα υποστηρίξει στα Vista. Και μιλάμε για chipset του 2002, όχι τίποτα αρχαίο...

Γενικά από όλα τα chipset της, μόνο για τα nforce3 έχει βγάλει μέχρι στιγμής drivers. Όλοι οι άλλοι ακόμα περιμένουν και απαντήσεις δεν παίρνουν. Μέγα φάουλ αυτή η αντιμετώπιση από την nVidia :down:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την παράλειψη αλλά γράφει ΚΑΙ windows vista capable. Τί να βάλω? Γιατί υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές στις τιμές? Θέλω να βάλω τα ultimate, πόσο θα πληρώσω?

Οι διαφορές στις τιμές είναι γελείες.

 

δες εδώ: http://www.shop21.gr http://www.edirect.gr http://www.overclockers.co.uk (πάντα για OEM-DSP εκδόσεις).

 

η διαφορά premium ready vs. capable είναι βασικά στην ram. (η μία έχει 512 και η άλλη 1024 ή 2048 - σπάνια). και όπως καταλαβαίνεις είναι ένα ζήτημα που το προσπερνάς μιας και κάθε σωστός κατασκευαστής βγάζει μοντέλα που με μέγιστη ραμ 4GB.

 

Αφού υπάρχουν κανονικά στο site της nVidia. Οι Vista x86 υποθέτω είναι οι σωστοί.

 

 

 

Αφού έβγαλε για κάρτες γραφικών πάντως, καλά είναι. Τι να πούμε κι εμείς με τα nforce2 που αποφάσισε να μην τα υποστηρίξει στα Vista. Και μιλάμε για chipset του 2002, όχι τίποτα αρχαίο...

 

Γενικά από όλα τα chipset της, μόνο για τα nforce3 έχει βγάλει μέχρι στιγμής drivers. Όλοι οι άλλοι ακόμα περιμένουν και απαντήσεις δεν παίρνουν. Μέγα φάουλ αυτή η αντιμετώπιση από την nVidia

 

εννοείς ότι δεν τρέχει το aero ή γενικά τα vista.

 

αν συμβαίνει το πρώτο είναι 1000% λογικό (εδώ η 900άρηδες intel κάρτες δεν τρέχουν το aero).

αν συμβαίνει το δεύτερο είναι περίεργο.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/5.0 (SymbianOS/9.1; U; en-us) AppleWebKit/413 (KHTML, like Gecko) Safari/413)

 

τα νεα ειναι καλα , δουλευει κανονικα χωρις να κολαει ουτε να κρασαρει , αλλα παει λιγο ποιο αργα σε σχεση με τα ΧΡ , το ποσο ? στο περιπου 20τις εκατο ,(δεν το μετρησα με οργανο απλος επειδη στο ιδιο μηχανιμα ειχα ΧΡ το υπολογισα με το ματι.)

 

το θεμα ειναι αλλο ,ειναι και αυτο που ειπες : windows XP με 1GB = windows vista με 2GB

 

χωρις να θελω κανεναν να αποτρεψω απο την αγορα τον vista , εαν δεν εχετε πολυ καλο μηχανημα μην τα αγοραζετε , τσαμπα λεφτα! εαν ειναι να κανετε μια καλη αναβαθμηση (λογο οτι εχετε καποια λεφτα και το μηχανακι σας ειναι αρκετα παλιο και δεν "παει" καλα ακομα και με ΧΡ οποτε την χριαζετε την αναβαθμηση ετσι κι αλλιως )Τοτε τα συνιστω αλλιως ειναι λιγο ασυμφορο , δηλαδη εχετε ενα μηχανακι που παει καλα τα XP και εισται ευχαριστιμενοι ,και θελετε Vista μονο και μονο λογο "τρελας" (ας το πουμε ετσι) υπολογιστε κανα 650ευρω μια αναβαθμηση μηχανιματος + 107 ευρω μια εκδοση OEM Premium = 757 ευρω! εεε ειναι πολλα πιστευω .

 

edit : το BSplayer 2.1 δεν λειτουργει στα vista εχω πολλες ταινιες .avi με υποτιτλους .srt το θεμα ειναι τι κανουμε? καμια λυση ? κανενα αλλο προγραμμα?

Για τους υπότιτλους βάλε το klite codec pack. Έχει ένα πρόγραμμα μέσα (δεν θυμάμαι πως το λένε) το οποίο βρίσκει τους υπότιτλους (αν είναι στον ίδιο φάκελο με το βίντεο), και τους βγάζει στον wmp.

 

Ego apla metonomaza tous upotitlous apo .srt se .smi kai ekana metonomasia tous me to onoma tou arxeiou anapapagogis. Ta vazw sto idio rout kai ta duo kai mporw na exw upotitlous me opoio programa thelw.. Apo wmp ews kai power Dvd.

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

εννοείς ότι δεν τρέχει το aero ή γενικά τα vista.

 

αν συμβαίνει το πρώτο είναι 1000% λογικό (εδώ η 900άρηδες intel κάρτες δεν τρέχουν το aero).

αν συμβαίνει το δεύτερο είναι περίεργο.

Εννοώ οτι δε θα τρέχει τα Vista. Αν έχεις Sata σκέτο ή Sata/Pata RAID πως θα βάλεις τα Vista χωρίς τους drivers του controller;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...αυτό με το Nforce2 δεν το γνώριζα.

 

Δηλαδή θέλουμε, Μοbo/CPU/RAM/GPU/SATA..κανά 700αράκι δεν το γλυτώνουμε μόνο και μόνο για τα Vista.

 

Aπό το καλό στο καλύτερο! :p

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...