Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H Microsoft ετοιμάζει μια διωρθωτική έκδοση για τα Vista.H εταιρία προώθησε ενα email σε πελάτες και συνεργάτες λέγοντας οτι θα χρειαστεί την συμετοχή τους για την ετοιμασία του Sp1 το οποίο θα είναι έτοιμο στο δεύτερο εξαμηνο του 2007.

 

Περισσότερες πληροφορίες όπως και ποια είναι τα προβλήματα που θα διωρθώνει το service pack δεν αναφέρθηκαν

 

Ναι σωστα μιλας γιατι ειμαι microsoft partner και μου ηρθε και εμενα το email!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χθές έβαλα ultimate σε ένα laptop (evo n610c, 80GB HD, 1Gb Ram, Radeon 7500). Γενικά το περιβάλλον είναι βελτιωμένο, το search είναι ψιλομάπα σε σχέση με το spotlight του MacOSX αλλά αρκετά βελτιωμένο σε σχέση με αυτό των ΧΡ. Λόγω κάρτας δεν μου παίζει aero (ΟΚ), αλλά ευτυχώς έπαιξε η ασύρματη κάρτα (W200) με τους drivers των ΧΡ.

Η επιλογή sleep είναι απενεργοποιημένη, πως μπορώ να την ενεργοποιήσω;; :wacko:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Χθές έβαλα ultimate σε ένα laptop (evo n610c, 80GB HD, 1Gb Ram, Radeon 7500). Γενικά το περιβάλλον είναι βελτιωμένο, το search είναι ψιλομάπα σε σχέση με το spotlight του MacOSX αλλά αρκετά βελτιωμένο σε σχέση με αυτό των ΧΡ. Λόγω κάρτας δεν μου παίζει aero (ΟΚ), αλλά ευτυχώς έπαιξε η ασύρματη κάρτα (W200) με τους drivers των ΧΡ.

Η επιλογή sleep είναι απενεργοποιημένη, πως μπορώ να την ενεργοποιήσω;; :wacko:

για το search δεν θα σχολιάσω... (ό,τι βλέπει ο καθένας...)

 

για το sleep: το λαπτοπ σου μπορεί να μπει σε hibernate mode? (ήταν ενεργοποιημένο στα XP?)

 

επίσης (το έχω γράψει αρκετές φορές... Windows Help & Support Center):

 

You might not be able to put your mobile PC to sleep for one or more of the following reasons:

 

The video card on your mobile PC doesn't support sleep. Update the driver for your video card, or check the information that came with your mobile PC about your video card and supported drivers. For more information, see Update drivers.

 

Some settings are managed by your system administrator. Why can't I change some settings?

 

Sleep and other power-saving states are turned off in your mobile PC's basic input/output system (BIOS). To turn sleep on, restart your mobile PC, and then enter the BIOS setup. As your mobile PC starts, instructions typically appear on the screen that indicate which key or keyboard shortcut that you must press to enter the BIOS setup. Because not all computer manufacturers use the same BIOS, different keys are assigned for this purpose. To learn more, check the information that came with your mobile PC or go to the manufacturer’s website.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η κάρτα γραφικών θα φταίει,σε hybernate μπαίνει. Μόλις πάω σπίτι θα ψάξω για drivers. Eυχαριστώ πολύ guys :)
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

desktop->right click->personalize->window color and appearance->open classic...->windows vista basic

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Περίεργα προβλήματα μετά την αγορά Vista Ultimate (195 ευρώ απο Στουρνάρη)

 

1. Οταν πάω να τρέξω το LineageII μου βγάζει το εξής μύνημα :

 

OS: Windows Vista 6.0 (Build: 6000)

CPU: GenuineIntel PentiumPro-class processor @ 1829 MHz with 2045MB RAM

Video: NVIDIA GeForce Go 7600 (Microsoft Corporation - WDDM) (9746)

 

Failed to find object 'Class ALAudio.ALAudioSubsystem'

 

History: UObject::SafeLoadError <- UObject::StaticLoadClass <- UEngine::InitAudio <- UGameEngine::Init <- InitEngine

 

Δεν ξέρω κάν τι είναι, αλλα το πρόβλημα αυτό λύνετε όταν έχοντας αυτό το πλαίσιο διαλόγου στην οθόνη, ξανατρέξω το παιχνίδι. Οταν μετά ανοίξει, το κλείνω το σφάλμα.

 

2. Το emule δεν δημιουργεί φακέλους Incoming / Temp με αποτέλεσμα τα αρχεία να μην ξέρω που αποθηκέυονται!!! Ενεργοποίησα τα hidden files and folders αλλα δεν εμφανίστηκαν. Πήγα μέσω του emule και καθόρισα εναν άλλον φάκελο για τα incoming, αλλα το πρόβλημα δεν λύθηκε. Τα αρχεία αν και δείχνουν, δεν μπαίνουν μέσα.

 

3. Το winrar αν και λειτουργεί, η επιλογή "add to" και "extract to here" δεν παίζουν. Δλδ αν προσπαθήσεις να κάνεις 2 αρχεία rar, δεν θα σου κάνει τίποτα. Παρομοίως αν έχεις ενα rar αρχείο με ένα tade όνομα και του πείς extract here (φτιάχνοντας εναν φακελο tade) παλι δεν θα σου κάνει τίποτα. Παρόλα αυτά τα κάνεις dragNdrop τα αρχεία απο το zip κάπου αλλού, πάνε κανονικά!!!

 

Σημειωτέων αυτά τα probs (δλδ τα 2 τελευταία) υπήρχαν και στις beta εκδόσεις που είχα χρησιμοποιήσει το 2006. Το LineageII τότε όμως, έπαιζε κανονικά.

 

Παίζω με το λειτουργικό 3 ώρες. Αντε να δούμε τι άλλο θα βρούμε....

Link to comment
Share on other sites

Περίεργα προβλήματα μετά την αγορά Vista Ultimate (195 ευρώ απο Στουρνάρη)

 

1. Οταν πάω να τρέξω το LineageII μου βγάζει το εξής μύνημα :

 

OS: Windows Vista 6.0 (Build: 6000)

CPU: GenuineIntel PentiumPro-class processor @ 1829 MHz with 2045MB RAM

Video: NVIDIA GeForce Go 7600 (Microsoft Corporation - WDDM) (9746)

 

Failed to find object 'Class ALAudio.ALAudioSubsystem'

 

History: UObject::SafeLoadError <- UObject::StaticLoadClass <- UEngine::InitAudio <- UGameEngine::Init <- InitEngine

 

Δεν ξέρω κάν τι είναι, αλλα το πρόβλημα αυτό λύνετε όταν έχοντας αυτό το πλαίσιο διαλόγου στην οθόνη, ξανατρέξω το παιχνίδι. Οταν μετά ανοίξει, το κλείνω το σφάλμα.

 

2. Το emule δεν δημιουργεί φακέλους Incoming / Temp με αποτέλεσμα τα αρχεία να μην ξέρω που αποθηκέυονται!!! Ενεργοποίησα τα hidden files and folders αλλα δεν εμφανίστηκαν. Πήγα μέσω του emule και καθόρισα εναν άλλον φάκελο για τα incoming, αλλα το πρόβλημα δεν λύθηκε. Τα αρχεία αν και δείχνουν, δεν μπαίνουν μέσα.

 

3. Το winrar αν και λειτουργεί, η επιλογή "add to" και "extract to here" δεν παίζουν. Δλδ αν προσπαθήσεις να κάνεις 2 αρχεία rar, δεν θα σου κάνει τίποτα. Παρομοίως αν έχεις ενα rar αρχείο με ένα tade όνομα και του πείς extract here (φτιάχνοντας εναν φακελο tade) παλι δεν θα σου κάνει τίποτα. Παρόλα αυτά τα κάνεις dragNdrop τα αρχεία απο το zip κάπου αλλού, πάνε κανονικά!!!

 

Σημειωτέων αυτά τα probs (δλδ τα 2 τελευταία) υπήρχαν και στις beta εκδόσεις που είχα χρησιμοποιήσει το 2006. Το LineageII τότε όμως, έπαιζε κανονικά.

 

Παίζω με το λειτουργικό 3 ώρες. Αντε να δούμε τι άλλο θα βρούμε....

κανένα από αυτά τα προγράμμα που αναφέρεις (όσο γνωρίζω τουλάχιστον) δεν είναι εκδόσεις για Vista x86.

 

περίμενε μέχρι να βγουν.

 

έχει αλλάξει όλο το path για τον κάθε χρήστη αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα.

 

όσο για το winrar καλό θα ήταν να απενεργοποιήσεις αυτές τις επιλογές (shell ext.) μέχρι να βγει μια απολύτος συμβατή έκδοση. ;)

 

όσο για το παιχνίδι: είναι παιχνίδι (το λέει το όνομα). αφού σου δουλεύει τυχερός είσαι! (δεν χρειάστηκες το run us...)

 

βέβαια εγώ μετά από 17 μέρες χρήση δεν έχω βρει τπτ το κακό. τουλάχιστον όλα τα προγράμμά μου δουλεύουν μια χαρά (ακόμα και το virtual drives @ power iso)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το τεστ συμβατοτητας και μου εβγαλε οτι μποω να βαλω την business εκδοση.

 

Το θεμα ειναι το εξης

 

1)αν τη βαλω προγραμματα που εχω τωρα θα τρεχουν η θα τρεχω σα το βλακα μετα να τα ξαναπερναω ολα?

 

2)εχει ακομα προβλημα με drivers και διαρυθμισεις?

 

3)Υπαρχουν τα βιστα ακομα "εκει" εξω?

 

(γκουχ γκουχ)

:X
Link to comment
Share on other sites

μην πιστεύεις τι σου λέει το upgrade advisor. εμενα μου πρότεινε το home basic :rotfl: :lol:

 

για το PC μου click στο link τις υπογραφής :)

δεν είναι φυσικά ο υπέρ υπολογιστής αλλα home basic κάπως λίγο δεν είναι:lol:

 

εγώ πάντως έβαλα την ultimate 64 και μου φαίνεται πιο γρήγορο από ΧΡ

Vista rating

 

τα περισσότερα προγράμματα τρέχουν καλά με τα vista αλλα μερικά έχουν πρόβλημα με 64bit.

το ψάξιμο όμως μάλλον δεν θα το αποφυγής γιατί θέλει να είναι λίγο πολύ "up το date" (nero 7.7.5.1, VLC player χωρίς εικόνα αλλα θα έρθει νέο) τα προγράμματα.

ότι αφορά τα drivers, εγώ δεν έχω πρόβλημα αλλα έχω και σχετικά καινούριο hardware. απ´ότι έχω στο PC μου μονο η creative ακόμα δεν πρόσφερε final driver αλλα το beta ως τώρα πάει καλά

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στον Παπασωτηριου αυτό Windows Vista Home Premium English Upgrade Academic Edition με 91.50 ευρω μόνο αλλά δεν καταλαβαίνω τη εννοεί με το Academic Edition. Ξέρει κανείς;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στον Παπασωτηριου αυτό Windows Vista Home Premium English Upgrade Academic Edition με 91.50 ευρω μόνο αλλά δεν καταλαβαίνω τη εννοεί με το Academic Edition. Ξέρει κανείς;

βρε αγαπητέ μου...

 

δες αυτήν: http://www.edirect.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=55117

 

(το έχω δώσει το σάιτ αρκετές φορές)

 

είναι και full (όχι μόνο αναβάθμισης)... :!:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στον Παπασωτηριου αυτό Windows Vista Home Premium English Upgrade Academic Edition με 91.50 ευρω μόνο αλλά δεν καταλαβαίνω τη εννοεί με το Academic Edition. Ξέρει κανείς;

 

Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα εχθες με την Microsoft, η υπαλληλος μου ειπε οτι αφορα οσους ειναι εκπαιδευτικοι (οποιασδηποτε βαθμιδας), μαθητες και φοιτητες και ειναι αποκλειστικα εκδοσεις Update.

 

Οταν ρωτησα τί ειδους αποδεικτικο πρεπει να προσκομισω για να αποδειξω οτι ειμαι εκπαιδευτικος μου απαντησε αφοπλιστικα, οτι αρκει να αναφερω πως ειμαι εκπαιδευτικος στον μεταπωλητη.

 

Κατα προσωπικη εκτιμηση, πιστευω πως η συμφεροτερη αγορα ειναι μια εκδοση ΟΕΜ, τις οποιες τοσο ανετα (και χωρις πολλα πολλα) τα e-shop πωλουν.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα εχθες με την Microsoft, η υπαλληλος μου ειπε οτι αφορα οσους ειναι εκπαιδευτικοι (οποιασδηποτε βαθμιδας), μαθητες και φοιτητες και ειναι αποκλειστικα εκδοσεις Update.

 

Οταν ρωτησα τί ειδους αποδεικτικο πρεπει να προσκομισω για να αποδειξω οτι ειμαι εκπαιδευτικος μου απαντησε αφοπλιστικα, οτι αρκει να αναφερω πως ειμαι εκπαιδευτικος στον μεταπωλητη.

 

Κατα προσωπικη εκτιμηση, πιστευω πως η συμφεροτερη αγορα ειναι μια εκδοση ΟΕΜ, τις οποιες τοσο ανετα (και χωρις πολλα πολλα) τα e-shop πωλουν.

 

 

Συμφωνώ και εγώ. Στην αρχη είχα ακούσει για τιμές εξωφρενικές... 600 ευρω για τα Ultimate. Κάποιος όμως μου σφύριξε για τις ΟΕΜ εκδόσεις, και βρήκα την τιμή 180-190 ευρώ για Ultimate λουκούμι!!! Και έτσι τα αγόρασα. Αλλωστε αυτά τα λεφτά για κάτι που το χρησιμοποιώ καθημερινά δεν είναι κανενα ιδιαίτερο κόστος!! Για μένα αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος που μπορω να βρω διαθεσιμα vista ultimate dsp η

retail ? απο ιντερνετ γιατι δεν ειμαι απο αθηνα ,οπου και αν παιρνω πλαισιο,multirama k.a ολλα δεν εχουνε!!

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος που μπορω να βρω διαθεσιμα vista ultimate dsp η

retail ? απο ιντερνετ γιατι δεν ειμαι απο αθηνα ,οπου και αν παιρνω πλαισιο,multirama k.a ολλα δεν εχουνε!!

 

 

Καλά.... στο ΠΛΑΙΣΙΟ δεν έχουν ιδέα. Μου είπαν απο μέσα Φεβρουαρίου, αρχές Μαρτίου.... και όταν τους είπα "Ναι αλλα το δίπλα μαγαζί το έχει.... εσεις"? Δεν μου απάντησαν.

 

Λοιπόν εγω το πήρα απο το http://www.hacshop.gr . Tηλ 210-3880188, email info@hacshop.gr Μου είπε το παλικαρι οτι έχει όλες τις εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος που μπορω να βρω διαθεσιμα vista ultimate dsp η

retail ? απο ιντερνετ γιατι δεν ειμαι απο αθηνα ,οπου και αν παιρνω πλαισιο,multirama k.a ολλα δεν εχουνε!!

έδωσα το λινκ 3 μηνύματα παραπάνω: http://www.edirect.gr

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ο ΙΕ μου το κάνει καμιά φορά όταν έχει "φάει" πολύ java και όταν έχει μείνει μέρες ανοιχτός (πάνω από 2 συνήθως).

 

για το δεύτερο, τα vista έρχονται με την νεώτερη έκδοση DirectX.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ο ΙΕ μου το κάνει καμιά φορά όταν έχει "φάει" πολύ java και όταν έχει μείνει μέρες ανοιχτός (πάνω από 2 συνήθως).

 

για το δεύτερο, τα vista έρχονται με την νεώτερη έκδοση DirectX.

 

Ναι το ξέρω οτι έρχονται με την νεότερη έκδοση... αλλα αυτό που θα το βρώ στο λειτουργικό? Εχω φαει το Control Panel αλλα τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω οτι έρχονται με την νεότερη έκδοση... αλλα αυτό που θα το βρώ στο λειτουργικό? Εχω φαει το Control Panel αλλα τίποτα

 

Στα XP, start-->run-->dxdiag, σου εμφανιζε το panel του dx.

 

Δεν δοκιμαζεις και στα Vista μηπως ειναι το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

Στα XP, start-->run-->dxdiag, σου εμφανιζε το panel του dx.

 

Δεν δοκιμαζεις και στα Vista μηπως ειναι το ιδιο?

 

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα δεν νομιζω να ειναι το ιδιο!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε, αυτό το run στα Vista μπορεί να μου πει κανείς που βρίσκεται;

Εντάξει, υπάρχει και το Win+R, αλλά απορώ που στο καλό το εξαφάνισαν

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε, αυτό το run στα Vista μπορεί να μου πει κανείς που βρίσκεται;

Εντάξει, υπάρχει και το Win+R, αλλά απορώ που στο καλό το εξαφάνισαν

είναι εκεί που ήταν και στα xp. δεξι κλικ κάπου στο start menu ->properties -> tab start menu -> customize. εκεί βρίσκεις και τικάρεις το run command;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...