Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα XP ήταν by default ενεργοποιημένο, γι' αυτό δεν πήγε εκεί το μυαλό μου.

Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λογικά θα είναι η 32bit (x86) έκδοση. δεν συνηστώ σε κάποιον να πάρει την x64 μιας και υπάρχουν ακόμα αρκετές ασυμβατότητες.

 

τώρα οι εκδόσεις που θα διαλέξεις είναι βασικά τρεις:

 

home premium, business, ultimate.

 

κατά 99% χρειάζεσαι την πρώτη.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

αυτο το γνωριζω αυτο που ηθελα να σου πω ειναι ποια να διαλεξω και εννοω ΟΕΜ-UPGRADE-RETAIL εχει 3 εκδοσης ?

έχει απαντηθεί αυτό στις ΜΟΛΙΣ 10 σελίδες του θρεντ.

 

σε παρακαλώ μπορείς να κοιτάξεις και να βρεις μέσα σε λίγα λεπτά την απάντηση. που είναι φυσικά: ΟΕΜ.

 

Να ρωτήσω κάτι, η έκδοση home premium έχει τον IIS ή όπως και στα xp πρέπει αναγκαστικά να βάλω ultimate?

IIS Web Server έχουν μόνο οι Bus. + Ult.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ego ayti tis stigmi xrisimopio ti ultimate(ti katebasa:p )

Και πως νιώθεις; :p

 

Με Firefox, Winamp και Live Messenger ανοιχτά βλέπω ένα συνεχόμενο 20% CPU load (AMD Barton στα 2.2). Είναι φυσιολογικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Και πως νιώθεις; :p

 

Με Firefox, Winamp και Live Messenger ανοιχτά βλέπω ένα συνεχόμενο 20% CPU load (AMD Barton στα 2.2). Είναι φυσιολογικό αυτό;

 

Και γω με τα ίδια περίπου (όχι winamp αλλά media player) είμαι γύρω στο 20-25% με έναν AthlonXP2.8+...

Έχω βέβαια τα RC1 και δεν ξέρω μήπως έχει αλλάξει κάτι στον τομέα αυτό αλλά δε νομίζω...

 

Έχουν πολλές βελτιώσεις τα vista σε σχέση με τα XP στην εργονομία αλλά δυστυχώς "ξεζουμίζουν" επεξεργαστή και μνήμη...

 

 

edit: Α και κάτι άλλο, έχει δοκιμάσει κανείς το Photoshop CS3 στα Vista? Γιατί δυο φορές ενώ επεξεργαζόμουν μια φωτό κόλλησε και αναγκάστηκα να το κλείσω. Μπορεί να είναι θέμα μνήμης αλλά στο 2 δεν το είχα... Μήπως είναι κατι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

ego ayti tis stigmi xrisimopio ti ultimate(ti katebasa:p )

 

 

καλο θα ήταν να αγορασεις την αυθεντική έκδοση.... Τα λεφτά είναι λίγα, και το προιόν αξίζει. Αλλωστε μην ξεχνάς οτι θα χρησιμοποιείς τον υπολογιστή σου κάθε μέρα... Ναι όλοι χρησιμοποιούμε προγράμματα σπασμένα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να πω και εγώ μια τιμή για όποιον ενδιαφέρεται να τα αγοράσει. Ρώτησα στα Multirama για το Home premium upgrade και μου είπαν 160 ευρω, αλλά μου είπε ότι υπάρχει και η δυνατότητα να βάλεις μέχρι 6 άτοκες δόσεις για αγορά με πιστωτική κάρτα.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Έχει γραφτεί πολλές φορές στο topic: Προτιμήστε τις εκδόσεις ΟΕΜ που είναι κατά πολύ φθηνότερες.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να πω και εγώ μια τιμή για όποιον ενδιαφέρεται να τα αγοράσει. Ρώτησα στα Multirama για το Home premium upgrade και μου είπαν 160 ευρω, αλλά μου είπε ότι υπάρχει και η δυνατότητα να βάλεις μέχρι 6 άτοκες δόσεις για αγορά με πιστωτική κάρτα.

 

 

Είπαμε όχι στις εκδόσεις upgrade.... 1ον) Γιατι αν θες να τα βάλεις θα πρέπει να έχεις original τα XP, 2ον) Αν θες να κάνεις φορματ θα πρέπει πρώτα να περνάς τα ΧP, 3ον) Η τιμή 160 ευρώ είναι ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΗ απο τι στιγμή που με 190 μπορεις να πάρεις Ultimate.

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή η ασχετίλα μου χτυπάει κόκκινο, αν μπορούσατε να μου δίνατε κάποια βοήθεια ρε παίδες...

 

1. Λέω να βάλω Home Premium. Αν και διάβασα τις περισσότερες απο τις σελίδες του topic δεν μπορώ ακόμη να καταλάβω κάτι σχετικά με τις retail και dsp εκδόσεις! Επειδή θα βάλω τα Vista και στο PC και στο Laptop, ρωτάω... Το μόνο "πρόβλημα" που θα έχω με μία dsp έκδοση θα είναι ότι θα πρέπει να πάρω τηλ στη Microsoft για να μου δώσουν νέο κλειδί? Με τις δυνατότητες και την υποστήριξη φαντάζομαι δεν θα υπάρχει πρόβλημα, ε?

 

2. Σχετικά με το Laptop τώρα, έχω ένα Sony Vaio VGN-AR11B με Intel Core Duo T2300 1.66 GHz Dual Core καί μνήμη 1024 MB DDR2 PC2-4200 533MHz (2 x 512MB). Τι λέτε? Θα τα τρέξει?

 

3. Θέλω βάζοντας τα Vista να κάνω και ένα καθάρισμα και στο PC και στο Laptop. Μόνο μερικά απο τα προγράμματα θα κρατήσω (Norton, TuneUp, Photoshop κτλ), και τα άλλα σουτ!!! Πως θα γίνει να κρατήσω μόνο όσο προγράμματα θέλω?

 

4. Στο Laptop είχα δύο λειτουργικά, Windows XP και Windows Vista RC1! Πως θα γίνει να τα σβήσω και τα δύο και να βάλω μετά μόνα τους τα Vista?

 

5. Στα Vista RC1 έχω πρόβλημα με την κάρτα ήχου (είναι της SigmaTel και προφανώς δεν έχει βγεί driver για Vista). Γνωρίζετε κάτι σχετικό?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ανεβάζει CPU load το λειτουργικό, δοκιμάστε να απενεργοποιήσετε τα RSS feeds από την sidebar.

Μόλις τα έβγαλα ομαλοποιήθηκε απίστευτα η αναπαραγωγή HDTV videos και σταμάτησαν και τα "σπασίματα" στο TV tuner. :eek:

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ανεβάζει CPU load το λειτουργικό, δοκιμάστε να απενεργοποιήσετε τα RSS feeds από την sidebar.

Μόλις τα έβγαλα ομαλοποιήθηκε απίστευτα η αναπαραγωγή HDTV videos και σταμάτησαν και τα "σπασίματα" στο TV tuner. :eek:

 

εχεις την καλοσύνη να εξηγήσεις πως το κάνεις αυτό?

 

Λοιπόν επειδή η ασχετίλα μου χτυπάει κόκκινο, αν μπορούσατε να μου δίνατε κάποια βοήθεια ρε παίδες...

 

1. Λέω να βάλω Home Premium. Αν και διάβασα τις περισσότερες απο τις σελίδες του topic δεν μπορώ ακόμη να καταλάβω κάτι σχετικά με τις retail και dsp εκδόσεις! Επειδή θα βάλω τα Vista και στο PC και στο Laptop, ρωτάω... Το μόνο "πρόβλημα" που θα έχω με μία dsp έκδοση θα είναι ότι θα πρέπει να πάρω τηλ στη Microsoft για να μου δώσουν νέο κλειδί? Με τις δυνατότητες και την υποστήριξη φαντάζομαι δεν θα υπάρχει πρόβλημα, ε?

 

2. Σχετικά με το Laptop τώρα, έχω ένα Sony Vaio VGN-AR11B με Intel Core Duo T2300 1.66 GHz Dual Core καί μνήμη 1024 MB DDR2 PC2-4200 533MHz (2 x 512MB). Τι λέτε? Θα τα τρέξει?

 

3. Θέλω βάζοντας τα Vista να κάνω και ένα καθάρισμα και στο PC και στο Laptop. Μόνο μερικά απο τα προγράμματα θα κρατήσω (Norton, TuneUp, Photoshop κτλ), και τα άλλα σουτ!!! Πως θα γίνει να κρατήσω μόνο όσο προγράμματα θέλω?

 

4. Στο Laptop είχα δύο λειτουργικά, Windows XP και Windows Vista RC1! Πως θα γίνει να τα σβήσω και τα δύο και να βάλω μετά μόνα τους τα Vista?

 

5. Στα Vista RC1 έχω πρόβλημα με την κάρτα ήχου (είναι της SigmaTel και προφανώς δεν έχει βγεί driver για Vista). Γνωρίζετε κάτι σχετικό?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

1. Πρώτα απ'όλα ας ξεκαθαρίσουμε κάτι : Εφόσον τα Vista είναι official (και όχι σπασμένα / κρακαρισμένα / κατεβασμένα) μπορείς να τα εγκαταστήσεις μόνο σε 1 υπολογιστή. Η στο desktop ή στο laptop. Αλλιώς κατα τον έλεγχο που κάνουν συχνά πυκνά, θα σου βγάλουν πρόβλημα. Οτι στο 2ο pc σου τα Vista δεν είναι original. Και αυτό είναι σωστό γιατι αγοράζεις μόνο 1 άδεια για το λειτουργικό. Και όχι περισσότερες. Αν θές μπορεις να αγοράσεις 2 φορές τα Vista. τότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Η διαφορά στις εκδόσεις αναφέρετε πιο πίσω στις άλλες σελίδες. Εγώ θα σου πώ αυτό που σε ενδιαφέρει : Η τιμή των Vista Ultimate (αναφέρω την πληρέστερη έκδοση για να δώσω μια ενδεικτική τιή) είναι 600 ευρώ. Ενώ η retail έκδοση, ή να την πούμε αλλιώς ΟΕΜ έκδοση, στοιχίζει μόνο 180-190 ευρώ. Ισως 10 ευρώ παραπάνω ανάλογα το κατάστημα. Δεν υπάρχουν διαφορές... τα ίδια είναι ακριβώς. Η μόνο διαφορά τους είναι οτι οι εκδόσεις ΟΕΜ δίνονται μαζί με αγορά υπολογιστή, ενώ οι Bulk εκδόσεις (αυτές με τα 600 ευρώ) αγοράζονται σαν μεμονομένο προιόν. Βέβαια εσύ δεν θα αγοράσεις και υπολογιστή.... όμως τα καταστήματα πουλάνε αυτές τις ΟΕΜ εκδόσεις, χωρίς υπολογιστή. Ψιλοπαράνομο.... όσο και ψιλονόμημο. Πάντως τα λειτουργικά συστήματα είναι ίδια είτε τα αγοράσεις έτσι ειτε αλλιώς.

 

2. Το pc σου μια χαρά είναι. Αλλα το θέμα δεν είναι μόνο "να τα τρέχει" αλλα να κάνεις κ καμια παραπάνω δουλειά. Ως εκ τούτου, θα πρέπει να αναβαθμίσεις τη μνήμη σου. Και απο 1024 να την πάς 2048. (πράγμα οικονομικά υψηλό... μιας κ θα πρέπει να βγάλεις τις 2 Χ 512 μνήμες σου και να αγοράσεις 2 Χ 1024. Ειδες τι "λούστηδες" είναι?) Απλά να σου αναφέρω οτι όταν ανοίγει το pc μου, καταναλώνει 500-530ΜΒ μνήμης. Αν τώρα θές να παίξεις και κανα παιχνιδάκι RPG γιατι έχεις και μια σχετικά καλή καρτούλα NVIDIΑ GeForce Go 7400, θα το ζορίσεις το μηχάνημα. Εγώ που ασχολούμαι με RPG και συχνά ανοίγω 2 clients για το ίδιο game (Lineage2) μου καταναλώνει 1500ΜΒ μνήμης. Αλλα οκ έχω 2048.

 

3. Δεν γινετε να κρατήσεις αυτά τα προγράμματα. Εκτός και αν τα έχεις σε κάποιο CD σε "εκτελέσιμη μορφή". Αρχεία μπορεις να μεταφέρεις, όχι προγράμματα. Αρχεία = κείμενα, φωτογραφίες, τραγούδια κτλ.

 

4. Θα κάνεις το λεγόμενο ΦΟΡΜΑΤ. Οταν πάρεις το dvd των Vista και το βάλεις στο pc σου, θα κάνεις ενα restart. Τότε (εφόσον έχεις ρυθμίσει το pc σου να bootarei κοιτώντας πρώτα το dvd-rom και ύστερα τον σκληρό δίσκο) θα βρεθείς στην διαδικασία ΦΟΡΜΑΤ μέσω του DVD των vista. Και έτσι θα κάνεις εγκατάσταση των Vista

 

5. Εγώ προσωπικά όχι. Ίσως η εταιρεία που έχει βγάλει την κάρτα σου, να έχει drivers για Vista. Πάντως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα τα Vista να βρούν την κάρτα σου. Εμένα τα βρήκαν όλα. Ακόμα και την κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

εχεις την καλοσύνη να εξηγήσεις πως το κάνεις αυτό?

Το κλείνεις από το X

http://img148.imageshack.us/img148/8084/rssdc1.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα έχω τα Vista RC1 εγκατεστημένα, αν τώρα αγοράσω τα αυθεντικά ultimate oem (αφού βάλω 2Gb μνήμη από 1 γιατί δεν τραβάνε...) θα πρέπει να τα εγκαταστήσω με format ή πάνω στα RC1 κάθονται κανονικά?

 

Το λέω για να γλυτώσω να ξαναρυθμίζω τα πάντα εδωπέρα από την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα έχω τα Vista RC1 εγκατεστημένα, αν τώρα αγοράσω τα αυθεντικά ultimate oem (αφού βάλω 2Gb μνήμη από 1 γιατί δεν τραβάνε...) θα πρέπει να τα εγκαταστήσω με format ή πάνω στα RC1 κάθονται κανονικά?

 

Το λέω για να γλυτώσω να ξαναρυθμίζω τα πάντα εδωπέρα από την αρχή...

 

Παντα clean installation.:D

Link to comment
Share on other sites

Telika me ta Ultimate extras ti paizei? Giati kapoia katevainoun se kapoious kai kapoia alla oxi??

βασικά όπως έγραψα έχουν βγει μόνο 2.

 

το Bit E. κατεβαίνει σε όλους.

 

το Texas Hold'em δεν κατεβαίνει στα μέλη του φόρουμ. (από ό,τι γράφουμε εδώ) ίσως φταίει το local. = GR @ EU.

 

δεν μπορώ να βρω τπτ πάνω σε αυτό.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

έχετε ελληνική έκδοση από vista η αγγλική?

διάβασα ότι αν είναι τα vista στα αγγλικά φαίνονται και τα extras στο windowsupdate.

 

εγώ αύριο (αν προλάβω και τώρα) θα κάνω μια δοκιμη να κατεβάσω το language pack και θα σας πω αλλα το server τους κάπως αργό είναι σήμερα (367,4mb).

 

 

λοιπόν, αν κατεβάσετε το αγγλικό language pack (+ install) θα έχει hold em και bit locker στα updates

Link to comment
Share on other sites

Όντως, αλλάζοντας το system language σε αγγλικά γίνεται επανεκκίνηση και κάνοντας ένα scan για updates, το hold em είναι έτοιμο για κατέβασμα!
Link to comment
Share on other sites

Όντως, αλλάζοντας το system language σε αγγλικά γίνεται επανεκκίνηση και κάνοντας ένα scan για updates, το hold em είναι έτοιμο για κατέβασμα!

είδες! τελικά είχα δίκαιο! η καταραμένη ΕΕ φταίει... (ή μήπως ο ΟΠΑΠ) :lol:

 

@εύγε zaxus.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

info: φορητοί με radeon 7500 παίζουν κανονικότητα με drivers των ΧΡ. Δουλεύει και το sleep! Aero και τέτοια μην περιμένετε, (α, ρε XGL και ξερό ψωμί, με 32ΜΒ κάρτα κάνεις παπάδες!!!) αλλά το σύστημα είναι αρκετά γρήγορο (μόνο το boot αργεί) :wacko:

:ninja:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...