Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμένα μια φίλη που έχει xp με περιβάλλον βιστα,έχει βάλει στο sidebar ένα λουλούδι κ το ποτίζει κ μεγαλώνει.πού το βρίσκουμε αυτό?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ορισμενες φορες παρατηρω τα εξης μνμ http://www.imageshack.gr/files/hec61hn00rdegqbrxd6z_thumb.jpg

αυτο συμβαινει κυριως πρωινες ωρες. πρεπει να αρχισω να ανησυχω?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι,τα Vista παιζουν μια χαρα με 15κ δισκο ή να κανω RAID δυο στις 7200?

 

Τι προτεινετε?Γιατι τα βλεπω και διαβαζουν πολυ απο το δισκο.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά. και σε 4200 (αν βγάλεις το Indexing) παίζουν πολύ καλά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα με τα vista.Χρησιμοποιώ mtorrent και ενα στα XP κατεβαζα περιπου στα 700kb/s απο τη στιγμή που έβαλα vista κατεβάζω με μέγιστη ταχύτητα τα 50kb/s.Εχω δοκιμασει τα παντα εχω ακβριβως τις ιδιες ρυθμίσεις με XP αλλα η ταχύτητα δεν ανεβαίνει.Μηπως έχετε καμια πρόταση στο τι φταίει:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο υπολογιστής μου έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

AMD Athlon 64 X2 Dual

Core Processor 4200+

984 MHz,1.00GB RAM

Κάρτα γραφικών:nVidia GeForce 7300SE.

Τις προάλλες που έκαναν δώρο τα Windows Vista Ultimate En/Gr.Θα τα ''σηκώσει'' κανονικά ο υπολογιστής μου ή θα ''τρώω'' συνέχεια κολλήματα;:worry:

Θέλω να είμαι σίγουρος 100% πρίν βάλω τα Vista.Οι ρυθμίσεις και τα αρχεία που έχω στα XP θα αποθηκευτούν σε αρχείο Windows.old ή θα πρέπει να περάσω όλα τα αρχεία μου σε usb;:worry:

Link to comment
Share on other sites

@tonirules δεν πιστευω οτι φταιει το λειτουργικο στο προβλημα σου! κατι αλλο θα ειναι.

 

@johnthegreek δεν θα το τολμουσα με αυτην την ραμ που εχεις.αν ειχες διπλασια τοτε οκ! αν παρ' ολα αυτα κανεις την εγκατασταση θα αποθηκευτουν τα αρχεια σου στον φακελο windows.old, αλλα για καλο και για κακο δεν κρατας ενα backup σε dvd δισκακια?

Link to comment
Share on other sites

δώσε 30 ευρώ και πάρε άλλο 1GB ram... το έχουμε πει δεκάδες φορές.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

παιδεια καλημερα αντιμετωπιζω προβλημα στην εγκατασταση του μσν messenger .εκδοση πανω απο την 8.5 δεν γινετε εγκατασταση στην 8.5 πριν ξεκινησει το προγραμα εγκαταστασης μου λεει ανεπανωρθοτο σφαλμα στην καινουργια εκδοση την βετα την 9 ξεκιναει ο instaler και μου λεει να κλεισω καποια προγραματα να κλεισω μεσα σε αυτο βρισκεται κε το αρχειο csrss.exe το οποιο δοκιμασα να το σταματησω αλλα δν γινετε τπτ κε μου βγαζει μπλε οθονη τι μπορω να κανω αν το περασω σε flashaki το διαγραψω κε μετα δοκιμασω ξανα εγκατασταση κε να το ξαναπερασω μολισ ολοκληρωθει η εγκατασταση ε παρακαλω βοηθεια μου εχει σπασει τα νευρα αυτη η κατασταση

:mad::mad:

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

@Spireto_2158

 

Δοκίμασε και αυτό.Είναι η τελευταία έκδοση του Messenger (Έκδοση 2009).Μπορεί στη σελίδα να σου λέει να κατεβάσεις τον beta Messenger αλλά στην πραγματικότητα σου εγκαθιστά τον καινούργιο Messenger ολοκληρωμένο και όχι beta.:)

Link to comment
Share on other sites

to provlima einai oti apo ekei to katevasa dokimasa ke tin 8.5 alla tpt tra ksanadomimazo

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

ξανα εκανα εγκατασταση απο το σιτε που μου εδωσες και μου βγαζει programs were not installed because the installathion was canceled . aborted:ox80004004

εγω παντος δεν το ακυρωσα

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Guys, επειδή θα το σπάσω το Netbook (Samsung NC10), προσπαθώ να του περάσω τα Vista αλλά δεν τα έχω καταφέρει.

Περνάω σ'ένα stickακι 4GB το λειτουργικό με τα αρχεία του (όχι σαν .iso), το βάζω να μπουτάρει από το USB Stick αλλά μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει λειτουργικό αποθηκευμένο στο στικάκι.

Όσες οδηγίες κι αν ακολούθησα από το νετ, κάποιες έλεγαν να κάνω φορμάτ το στικάκι με κάποιο πρόγραμμα της ΗΡ για να γίνει bootable αλλά και πάλι τζίφος.

Καμία ιδέα;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

googlάρετέ το.

 

install windows from usb stick.

 

έτσι έβαλα τα vista στο eeepc.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ορισμενες φορες παρατηρω τα εξης μνμ http://www.imageshack.gr/files/hec61hn00rdegqbrxd6z_thumb.jpg

αυτο συμβαινει κυριως πρωινες ωρες. πρεπει να αρχισω να ανησυχω?

 

τι να κανω? συνεχιζει και τα βγαζει παλι αυτα:confused:

Link to comment
Share on other sites

googlάρετέ το.

 

install windows from usb stick.

 

έτσι έβαλα τα vista στο eeepc.

Άλεξ αυτό ακριβώς έβαζα κι εγώ στο Google κι ακολουθούσα τις οδηγίες αλλά δεν κατάφερα κάτι, συνέχεια μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει λειτουργικό στο στικάκι... :(

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Θέλει πρώτα format το stick με κάποιες ειδικές εντολές για να κάνει boot από το usb..Το έκανες αυτό ? Αν τις βρω πάλι θα τα τις γράψω εδώ.

 

EDIT:

Ρίξε μια ματιά εδώ

 

http://kurtsh.spaces.live.com/blog/cns!DA410C7F7E038D!1665.entry

 

και ειδικά στο 2 στα STEP-BY-STEP INSTRUCTIONS.

y4
Link to comment
Share on other sites

για ρίξε μια ματιά Billy να δεις αν σε βοηθάει αυτό...πάλευα καιρό να κάνω το ίδιο στο eeepc...i finally did it...:)

τώρα αν παίζει και για vista...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Θέλει πρώτα format το stick με κάποιες ειδικές εντολές για να κάνει boot από το usb..Το έκανες αυτό ? Αν τις βρω πάλι θα τα τις γράψω εδώ.

 

EDIT:

Ρίξε μια ματιά εδώ

 

http://kurtsh.spaces.live.com/blog/cns!DA410C7F7E038D!1665.entry

 

και ειδικά στο 2 στα STEP-BY-STEP INSTRUCTIONS.

Κι αυτές τις οδηγίες είχα ακολουθήσει αλλά δεν κατάφερα κάτι. Θα ξαναδοκιμάσω με κάποιο άλλο στικάκι.

 

για ρίξε μια ματιά Billy να δεις αν σε βοηθάει αυτό...πάλευα καιρό να κάνω το ίδιο στο eeepc...i finally did it...:)

τώρα αν παίζει και για vista...:worry:

Crap, δεν έχω περάσει τα Office για ν'ανοίξω το αρχείο. Θα το κάνω asap για να το τσεκάρω.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Έχω σε laptop windows vista και με το που μπαίνει στην επιφάνεια εργασίας μου βγάζει μια μπλε οθόνη που λέει τα παρακάτω και κάνει συνέχεια επανεκκίνηση,δε σταματάει καθόλου.Το ίδιο συμβαίνει αν μπω και σε safe mode.

 

A problem has been detected and windows has been down to prevent damage

to your computer.

 

If this is the first time you 've seen this Stop error screen,

restart your compuyer. If this screenappears again, follow

these steps.

 

Check to be sure you have adequate disk space.If a driver is

identified in the Stop message, disable the driver or check

with the manufacturer for driver updates. Try changing video

adapters.

 

Check with your hardware vendor for any Bios updates. DisaBLE

Bios memory options such as caching or shadowing. If you need

to use Safe Mode to remove or disable components, restart your

computer, press F8 to select Advanced Startup Options, and then

select Safe Mode.

 

Technical information:

 

*** STOP: 0x0000008E (0xC00000005,0x00000000,0x9c72CA48,0x00000000)

 

 

Collecting data for crash dump ...

Initializing disk for crash dump ...

Beginning dump of psysical memory.

Dumping psysical memory to disk:

 

Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να το προκαλεί και τι μπορεί να γίνει για να διορθωθεί;;

Υπάρχει πιθανότητα να είναι πρόβλημα υλικού;Το laptop είναι καινούριο με χρήση 6 μηνών. Να επιχειρήσω format ή να το πάω πίσω στο κατάστημα,μήπως καλύπτει η εγγύηση;;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτό μπορεί να εμφανίζεται άν ισχύει κάτι από τα παρακάτω:

 

  • Μία ή περισσότερες λειτουργικές μονάδες μνήμης RAM που είναι εγκατεστημένες στον υπολογιστή σας παρουσιάζουν σφάλμα.
  • Η ρύθμιση παραμέτρων της μνήμης RAM δεν είναι συμβατή με τα Windows Vista.

Θα σε συμβούλευα να βάλεις των cd των Vista και να προσπαθήσεις να κάνεις μια επιδιόρθωση (repair) στον υπολογιστή ή να καλέσεις τον κατασκευαστή του υπολογιστή και να του πείς το εξής πρόβλημα.Μπορεί το format να διαγράψει απλώς τα αρχεία σου αλλά το πρόβλημα να συνεχίζετε.

 

Σημ 1:Με μια αναζήτηση που έκανα στο internet με τον κωδικό σφάλματος παρατήρησα τόσο σε διάφορες ιστοσελίδες όσο και στο site της Microsoft ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα έχει παρατηρηθεί -μέχρι στιγμής- μόνο στα Windows XP και όχι στα Windows Vista οπότε μπορεί και να μην ισχύουν αυτά που σου έγραψα παραπάνω ότι φταεί η Ram.

 

Σημ 2:Θα πρέπει να καλέσεις μόνο τον κατασκευαστεί του laptop σου και όχι τη Microsoft (σε περίπτωση που τα Windows είχαν εγκατασταθεί από την κατασκευάστρια εταιρεία).Άν ο υπολογιστής σου είχε άλλα Windows ή άλλο λειτουργικό σύστημα και πέρασες εσύ τα Vista θα πρέπει να καλέσεις τη Microsoft.:)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι επιπλέον. Το laptop όταν το πήρα είχε κανονικά τα windows vista home. Δεν είχε μαζί με τον υπολογιστή το dvd των windows αλλά ούτε κ είχα κάνει εγώ recovery cd :O Οπότε τώρα δεν έχω τα vista home.

Ωστόσο έχω ένα dvd με άλλη έκδοση,τα windows vista business.Μπορώ να κάνω repair με αυτό ή πρέπει να είναι οπωσδήποτε τα vista home που είχε αρχικά πάνω ο υπολογιστής;

Έαν δε γίνεται αυτό και κάνω τελικά format και δω ότι συνεχίζεται το πρόβλημα κ το πάω στο servise της fujitsu siemens θα υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση επειδή έκανα format;; Μήπως πρέπει να μη το πειράξω καθόλου και να το πάω όπως είναι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...