Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω και κάτι επιπλέον. Το laptop όταν το πήρα είχε κανονικά τα windows vista home. Δεν είχε μαζί με τον υπολογιστή το dvd των windows αλλά ούτε κ είχα κάνει εγώ recovery cd :O Οπότε τώρα δεν έχω τα vista home.

Ωστόσο έχω ένα dvd με άλλη έκδοση,τα windows vista business.Μπορώ να κάνω repair με αυτό ή πρέπει να είναι οπωσδήποτε τα vista home που είχε αρχικά πάνω ο υπολογιστής;

Έαν δε γίνεται αυτό και κάνω τελικά format και δω ότι συνεχίζεται το πρόβλημα κ το πάω στο servise της fujitsu siemens θα υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση επειδή έκανα format;; Μήπως πρέπει να μη το πειράξω καθόλου και να το πάω όπως είναι;

 

Δές μήπως στο κουτί του laptop σου βρείς cd τέτοιου τύπου που φαίνονται στις συννημένες εικόνες.Σχετικά με την επιδιόρθωση θα πρέπει μάλλον να την κάνεις με cd των Vista Home Premium αλλά δεν έχεις τίποτα να χάσεις άν προσπαθήσεις.Δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα άν κάνεις format.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η επιδιόρθωση στα vista δεν είναι όπως αυτή των xp/2k.

 

κάνεν ένα system restore. αν δεν πιάσει πέρνα κάποιο προηγούμενο backup.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα Vista με εχουν εκνευρίσει απίστευτα. Αναθεμα την ώρα που τα διαλεξα για το καινούριο μου λάπτοπ. Εδω και 2 εβδομάδες κατεβάζω software συμβατά για εκτυπώτη, σκαννερ, κάμερες κοκ.

Το μονο που δεν εχω καταφερει ειναι το mp3 και ειμαι σε απογνωση, δεν μπορώ ουτε να διαγραψω ούτε να προσθεσω τραγουδια, και δε βρηκα καμια λύση...:help:

Επισης, δεν κατεβαινει το java και δεν κανει εγκατασταση...

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω ενα προβλημα σε ενα DELL laptop,στην εκκινηση μου βγαζει μαυρη οθονη και με ρωταει πως να εκκινησουν τα windows,οταν παταω SAFE MODE κολαει στο crcdisk.sys και μενει εκει για παντα.

Ξερει κανεις πως λυνετε χωρις φορματ?

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Γειά! Έχω ένα πρόβλημα με τα Vista. Ανα δεν ξέρω πόσο καιρό, ενώ εχω απενεργοποιήσει την απόκρυψη κρυφών αρχείων και τις επεκτάσεις τύπων αρχείου, αυτά ξαναενεργοποιούνται. Μήπως υπάρχει καμία ρύθμιση να μην αλλάζει αυτόματα?

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

τι μορφη εχουν τα themes των vista και σε ποιον φακελο ειναι αποθηκευμενα?

 

δεν γνωριζει κανεις?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και Χρόνια πολλά . Κάτι πάτησα στο Laptop μου κι ενεργοποιήθηκαν οι μπλε χαρακτήρες που υπάρχουν σε μερικά πλήκτρα στο πληκτρολόγιο. Μήπως ξέρει κανείς πώς θα επαναφέρω τους κανονικούς χαρακτήρες στην πληκτρολόγηση?
Link to comment
Share on other sites

καπου θα εχει ενα πληκτρο που γραφει Fn. συνηθως βρισκεται κατω αριστερα ή κατω δεξια του πληκτρολογιου.
Link to comment
Share on other sites

καπου θα εχει ενα πληκτρο που γραφει Fn. συνηθως βρισκεται κατω αριστερα ή κατω δεξια του πληκτρολογιου.

 

Όταν κρατάω πατημένο το fn τότε γράφει κανονικα ενώ μόλις το αφήσω επιστρέφει στους μπλε χαρακτήρες . Τι στο καλό παίζει?

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζει κανεις?:worry:

δεν είναι τόσο απλό. χρειάζεσαι κάποιο πρόγραμμα για να βάλεις άλλα θέματα πέρα από τα κλασικά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τόσο απλό. χρειάζεσαι κάποιο πρόγραμμα για να βάλεις άλλα θέματα πέρα από τα κλασικά.

 

Συγνώμη δεν θα δούμε ποτέ τη Microsoft να ''ανεβάζει'' θέματα για τα Vista στο microsoft.com/downloads όπως και στα XP;:worry:

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τόσο απλό. χρειάζεσαι κάποιο πρόγραμμα για να βάλεις άλλα θέματα πέρα από τα κλασικά.

 

ααα, μαλιστα! δεν το ηξερα! ευχαριστω για την πληροφορηση! :)

με ποιο προγραμμα δηλαδη μπορεις καποιος να αλλαξει θεμα?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα laptop το οποίο έχει hidden partition, στο οποίο περιλαμβάνονται τα vista και οι drivers του υπολογιστή. Πώς μπορώ να κάνω recovery cd από αυτό το partition του δίσκου;;
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα laptop το οποίο έχει hidden partition, στο οποίο περιλαμβάνονται τα vista και οι drivers του υπολογιστή. Πώς μπορώ να κάνω recovery cd από αυτό το partition του δίσκου;;

για τι laptop μιλάμε πάντα :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,εχουμε ενα MyBook Studio Edition 320Gb στο PC μου με Vista το βλεπει αμεσως.

Στου φιλου μου το PC δεν ανοιγει η ρουφιανα η διαχειρηση δισκων μενει στο μνμ ''Γινετε συνδεση στην υπηρεσια εικονικου δισκου'' ξερετε τιν εχουν παθει τα Vista του και δεν την ανοιγουν?

 

Ο Δισκος φαινεται κανονικα στην ασφαλη καταργηση συσκευης αλλα μεχρι εκει,και με USB και με FireWire τα ιδια.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

έχουν τα sp1?

 

λογικά για να μην ανοίγει καθόλου η διαχείρηση κάποιο conflict θα γίνεται με πρόγραμμα που έχει βάλει.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί πολλές φορές όταν κλεινω το windows media player,δε κλείνει αλλα συνεχιζει να αναπαραγει κ κλεινει μονο απο τερματισμο διεργασιας με task manager?
Link to comment
Share on other sites

έχεις ανοιχτό το media center?

 

λογικά κάποιο plugin φταίει.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

παιδια, κατι παιζεται με τον υπολογιστη μου και πιστευω οτι φταινε τα βιστα!

αυτο που γινεται ειναι οτι αυξομειωνεται ο ελευθερος χωρος του δισκου! πριν 20 λεπτα ειχα 11gb ελευθερα και τωρα λεει οτι εχω 20! χωρις να διαγραψω κατι...

και αλλες φορες εχω παρατηρασει οτι γεμιζει ο δισκος μονος του... ενω ειμαι στο νετ αλλα δεν "κατεβ@ζω" κατι.

 

κατι παρομοιο αντιμετωπισε και ενας φιλος μου με τα βιστα και τον κορο'ι'δευα! μου φαινοταν απιστευτο να αδειαζει και να γεμιζει ο δισκος μονος του! και ομως ειδα οτι συμβαινει... τελικα αυτος πηγε σε xp και ολα καλα με τον δισκο του. εγω ομως θελω να παραμεινω στα βιστα...

 

εχετε καποια λογικη εξηγηση και καποια λυση στο "προβλημα" μου?

Link to comment
Share on other sites

κάνε αναζήτηση και θα βρεις τι φταίει.

 

λέγετε shadow copy.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...