Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχουν καμια διαφορα τα Home Premium απο τα Ultimate στην ταχυτητα?Ειναι πιο ελαφρια η να βαλω τα XP να ξεμπερδευω?

τι ερώτηση είναι αυτή? το δεύτερο σκέλος εννοώ...

 

άλλο τα xp και άλλο τα vista. δεν μπορώ να καταλάβω ειλικρινά το πνεύμα της ερώτησης.

 

όσο για τα Home Pr. και τα ult έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές. όπως το shadow copy (ουσιαστικά είναι τα bus με προσθήκη όλων των καλουδιών των home pr).

 

ΠΩΣ μπορεί να ζήσει κάποιος το 2007 χωρίς complete backup? τα Ult και τα bus το έχουν και δουλεύει άριστα (έχω κάνει πάνω από 10 φορές restore...)

 

Υ.Γ. σίγουρα τα ult τρέχουν κάποια services παραπάνω αλλά τι σημασία έχει αν αργούν 2-3" στο boot περισσότερο?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά από 2 μήνες με Ultimate, έκανα σήμερα το πρώτο update. Μου έβγαλε γύρω στα 14 updates γύρω στα 35 MB. Κι εμένα λίγα μου φάνηκαν...

 

Η 6600GT πάντως μια χαρά πάει με τους 100.65. Χτυπάει μερικά "The display driver stopped responding" καμιά φορά, αλλά κατα τ' άλλα no problems at all.

 

Τι να πω για κάποιο λόγο νομίζω ότι δεν εμφανίζονται όλα, ίσως προβάλει όσα πρέπει να κατεβάσω για το PC μου αφού στείλει τις αντίστοιχες πληροφορίες.

 

Υπόψιν προβληματικοί drivers μπορούν κάλλιστα να οδηγήσουν σε μπλε οθόνη:confused: , για να μην ξεχνιόμαστε δηλαδή...οπότε βάζετε μόνο τους πιστοποιημένους ή αφήνετε όσους δίνει η MS (το λέω εκ πείρας:lol: ).

Link to comment
Share on other sites

Εχουν καμια διαφορα τα Home Premium απο τα Ultimate στην ταχυτητα?Ειναι πιο ελαφρια η να βαλω τα XP να ξεμπερδευω?

 

Aνάλογα τι σύστημα διαθέτεις και τι προγραμματα χρησιμοποιείς

 

-Στις δοκιμες που εχω κανει εγω ,μονο με Core2duo επεξεργαστες με τουλάχιστον 1GB μνήμη τα Home πάνε σφαίρα,και Ultimate ικανοποιητικά-Σε παλαιότερα συστήματα τα XP είναι μονόδρομος:!:

 

Επίσης με τα vista υπάρχουν πολλές ασυμβατότητες με περιφερειακά που δεν εχουν βγάλει drivers ,οπότε αυτά θα δουλεύουν μόνο με τις βασικές λειτουργίες,όπως επίσης πολλά γνωστά προγράμματα και utilities θέλουν να βρείς νέες εκδόσεις,αλλά επίσης ακόμα πολλά δεν έχουν ακόμα τις ευκολίες που είχαν για τα XP (πχ utilities για καθάρισμα του Pc από άχρηστα αρχεία,που δείχνουν τώρα ότι προστατεύονται,χωρίς να ισχυει πραγματικά)

 

Οσο για backup που αναφέρθηκε παραπάνω,σαν δέλεαρ για να βάλεις Vista ,καλύτερη λύση σε κάθε λειτουργικό είναι αντίστοιχα ανεξάρτητα προγράμματα όπως πχ Νορτον Ghost 12 ,το Acronis True Image κλπ όπως προγράμματα παρόμοια με τις πολλές λειτουργίες των Vista (αν δεν μπορέσεις να τα βάλεις) υπάρχουν και για ΧP.

 

Φυσικα μόνο με δική σου δοκιμή μπορείς να κρίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Aνάλογα τι σύστημα διαθέτεις και τι προγραμματα χρησιμοποιείς

 

-Στις δοκιμες που εχω κανει εγω ,μονο με Core2duo επεξεργαστες με τουλάχιστον 1GB μνήμη τα Home πάνε σφαίρα,και Ultimate ικανοποιητικά-Σε παλαιότερα συστήματα τα XP είναι μονόδρομος:!:

 

Επίσης με τα vista υπάρχουν πολλές ασυμβατότητες με περιφερειακά που δεν εχουν βγάλει drivers ,οπότε αυτά θα δουλεύουν μόνο με τις βασικές λειτουργίες,όπως επίσης πολλά γνωστά προγράμματα και utilities θέλουν να βρείς νέες εκδόσεις,αλλά επίσης ακόμα πολλά δεν έχουν ακόμα τις ευκολίες που είχαν για τα XP (πχ utilities για καθάρισμα του Pc από άχρηστα αρχεία,που δείχνουν τώρα ότι προστατεύονται,χωρίς να ισχυει πραγματικά)

 

Οσο για backup που αναφέρθηκε παραπάνω,σαν δέλεαρ για να βάλεις Vista ,καλύτερη λύση σε κάθε λειτουργικό είναι αντίστοιχα ανεξάρτητα προγράμματα όπως πχ Νορτον Ghost 12 ,το Acronis True Image κλπ όπως προγράμματα παρόμοια με τις πολλές λειτουργίες των Vista (αν δεν μπορέσεις να τα βάλεις) υπάρχουν και για ΧP.

 

Φυσικα μόνο με δική σου δοκιμή μπορείς να κρίνεις.

για το backup φίλε μου κάνεις κάποιο λάθος :)

 

έχω δοκιμάσει και τις λύσεις που λες (κάνω καθημερινά backup) και μπορώ να σου πω ότι το πιο πλήρες (αν εξαιρέσεις ότι δεν έγραφε σε οπτικά μέσα) ήταν των NT (xp pro etc).

 

το τέλειο βέβαια και μακράν το πιο γρήγορο είναι των vista bus, ult :)

 

Υ.Γ. ασυμβατότητες υπάρχουν πολύ λιγότερες σε σχέση με τα 98-xp (γιατί λίγοι πήγαν όπως εγώ από τα 2k -> xp)!

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Aναφέρομαι γενικά και όχι υποκειμενικά,γιατί μένει η αίσθηση από ότι διαβάζουμε στα forum,ότι σαν νέο λειτουργικό τα Vista,αυτήν την στιγμή είναι (ή πρέπει να είναι) "καλύτερα" από σωστά ενημερωμένα και διατηρημένα ΧP SP2,και κάπου μας πιάνει αγωνία αν είμαστε σύνχρονοι με την εποχή μας,αντί αυτό να καθορίζεται από τις ανάγκες μας :)

 

Hδη (σε παραπάνω post νομίζω) αναφέρεται project για Windows 2009,και ότι τα XP θα υποστηρίζονται για 5ετία τουλάχιστον,και εξακολουθούν και πωλούνται ακόμα σε μεγάλους αριθμούς,παρά την έλευση νέων σύγχρονων υπολογιστών και των Vista-Αυτό λέει πολλά για όσους ξέρουν από υπολογιστές,μην ξεχνάμε την αποτυχία των Windows ME (χωρίς να υπάρχει βέβαια σύγκριση,αλλά για την εποχή τους η διαφήμιση ήταν παρόμοια,και το δέλαρ της ασφάλειας ενός λειτουργικού είναι διάτρητο αν δεν μπορεί να το ελέγξει ο καθένας μας)

 

Οσο αφορά το backup προσωπικά προτιμώ το Norton Ghost 8 από δισκέτα μέσω DOS -Eίναι το πιό εύκολο,κάνει και τα partition του σκληρού backup,μαζί με τα αρχεία,oπότε και αν αλλάξεις δίσκους δεν χρείαζεσαι Fdisk ή format,και η εγγραφή σε DVD γίνεται σε 4x (που είναι η πιό ασφαλείς) και στα νέα δισκάκια 16x που απεχθάνονται χαμηλές ταχύτητες.

 

 

Φυσικα όπως προείπα,μόνο με δοκιμή μπορεί να κρίνει κανείς τι τον βολεύει.:)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω για κάποιο λόγο νομίζω ότι δεν εμφανίζονται όλα, ίσως προβάλει όσα πρέπει να κατεβάσω για το PC μου αφού στείλει τις αντίστοιχες πληροφορίες.

 

Υπόψιν προβληματικοί drivers μπορούν κάλλιστα να οδηγήσουν σε μπλε οθόνη:confused: , για να μην ξεχνιόμαστε δηλαδή...οπότε βάζετε μόνο τους πιστοποιημένους ή αφήνετε όσους δίνει η MS (το λέω εκ πείρας:lol: ).

Μα πιστοποιημένοι είναι αυτοί της nVidia (ή κάνω λάθος?). Πάντως σκέψου πόσες μπλε οθόνες θα είχαν βγει με αυτό το πρόβλημα στα XP :lol: Ευτυχώς τα Vista επαναφέρουν τον driver και δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Dreamscene έβαλε κανείς; Δοκίμασα με ένα divx χαμηλής ανάλυσης και πήγαινε σχετικά καλά. Μετά από 2-3 loops κόλλησε φυσικά :p

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω τα vista και θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι απαραίτητο να αγοράσω και το norton ή αρκούν τα vista και η σουίτα του zonealarm (την βρήκα στο ιντερνετ);Τι προτείνεται;Προβληματίζομαι επειδή μπαίνω αρκετά στο ιντερνετ με dial up...

 

 

Θα σου συνιστούσα να χρησιμοποιήσεις antivirus εφαρμογή. Το ποια; είναι δικό σου θέμα, καθώς ήδη φαίνεσαι κατασταλαγμένος στο τι επιθυμείς. Αν έχεις «δεύτερες» σκέψεις, κάνε μια βόλτα από το sticky θέμα στο forum Compuτing και άκου τις σκέψεις των χρηστών. Δεν χρειάζεται τέλος να ανοιξεις νέο θέμα, ξανά, καθώς... δεν υπάρχει λόγος πλέον να μιλάμε για Vista Antivirus. Ολες οι εταιρίες εδώ και αρκετό καιρό έχουν προβεί στην έκδοση συμβατών και με τα Vista εφαρμογών ασφάλειας.

 

Καλό σου μεσημέρι. :)

 

 

Υ.γ ετοιμάζω ένα μεγάλο αφιέρωμα για τους ιούς και τα vista, υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Μα πιστοποιημένοι είναι αυτοί της nVidia (ή κάνω λάθος?). Πάντως σκέψου πόσες μπλε οθόνες θα είχαν βγει με αυτό το πρόβλημα στα XP :lol: Ευτυχώς τα Vista επαναφέρουν τον driver και δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Dreamscene έβαλε κανείς; Δοκίμασα με ένα divx χαμηλής ανάλυσης και πήγαινε σχετικά καλά. Μετά από 2-3 loops κόλλησε φυσικά :p

 

Εννοώ τους πιστοποιημένους για Vista γιατί αρκετοί όταν βλέπουν και δεν δουλεύει κάτι βάζουν εκείνους των XP.

Εγώ της Nvidia ακόμα δεν τους έχω εγκαταστήσει...περιμένω να στρώσουν λίγο.

Παιχνίδια πλέον δεν παίζω οπότε δεν έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

diavasa prin duo meres ena thema gia tis kartes grafikon !! kai h ati exei kanei polu kaluterh douleia sto thema drivers gia vista !! to catalyst einai polu kalo kai se polla test sta vista edine kai kalutera apotelesmata ap oti se xp !!
Link to comment
Share on other sites

Μα πιστοποιημένοι είναι αυτοί της nVidia (ή κάνω λάθος?). Πάντως σκέψου πόσες μπλε οθόνες θα είχαν βγει με αυτό το πρόβλημα στα XP :lol: Ευτυχώς τα Vista επαναφέρουν τον driver και δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Dreamscene έβαλε κανείς; Δοκίμασα με ένα divx χαμηλής ανάλυσης και πήγαινε σχετικά καλά. Μετά από 2-3 loops κόλλησε φυσικά :p

εδώ και 1 μήνα παίζω μόνο με το dreamscene. πρόσεχε τι βίντεο θα βάλεις. ΠΟΤΕ divx.

 

Mpeg βάλε που είναι πιο άνετο και με συνετό bitrate.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα λιγη βοηθεια αν γινεται.Σε internet cafe ενος φιλου εχω στησει τα premium.Ολοι οι υπολογιστες στο μαγαζι προς το παρον εχουν xp.Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να δω τους αλλους υπολογιστες στο δικτυο ουτε τον εκτυπωτη,και ουτε απο αλλο υπολογιστη να δουνε εμενα.Οσο και να εψαξα δεν βρηκα τιποτα.Internet μπαινει κανονικα αλλα απο εκει και περα τζιφος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

εδώ και 1 μήνα παίζω μόνο με το dreamscene. πρόσεχε τι βίντεο θα βάλεις. ΠΟΤΕ divx.

 

Mpeg βάλε που είναι πιο άνετο και με συνετό bitrate.

wmv ήταν τελικά. 768x432, 1178 kbps video, 126 kbps audio, 3 min διάρκεια.

Νομίζω πως θα έπρεπε να το σηκώνει σχετικά άνετα...

Όπως και να 'χει, δεν με πολυαπασχολεί το θέμα. Προτιμώ τα κλασσικά wallpapers :p

Link to comment
Share on other sites

βασικά το βρήκα στο νετ κάτι τρομέρα (ένα με κάτι ψάρια στον ωκεανό) και είναι πολύ καλά. το καλό είναι ότι τρώει ελάχιστους πόρους.

 

βέβαια και το νέο πακέτο στα xtras έχει κάποια καλά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Όντως, αλλάζοντας το system language σε αγγλικά γίνεται επανεκκίνηση και κάνοντας ένα scan για updates, το hold em είναι έτοιμο για κατέβασμα!

 

 

Πως μπορω να αλλαξω την γλωσσα των vista? (vista home premim)

Η εκδοση που εχω ειναι και ελληνικη και αγγλικη. Απο λαθος μου ομως οταν τα πρωτοξεκινησα διαλεξα το ελληνικο setup....:( :( :(

Aυτο αλλαζει ή θελει νεα εγκατασταση??

Link to comment
Share on other sites

θέλει νέα εγκατάσταση

 

Εβαλα το cd της ΤOSHIBA (Laptop εχω το 011) και δυστυχως σαν επιλογη εχει μονο την ελληνικη εκδοση γιατι αυτη ειχα επιλεξει στο πρωτο boot....

Aυτο δεν μπορει να αλλαξει?? Θα μεινω για παντα δηλ. με τα ελληνικα vista παρολο που ο κατασκευαστες προσφερε διπλη επιλογη στην αρχικη χρηση του υπολογιστη?? :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα και την αναβαθμιση σε βιστα..

εστειλα και την αποδειξη κτλ(στοιχεια) πριν τις 31 αλλα δεν βλεπω να την εχουν τσεκαρει..τι λετε να γινει?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το cd της ΤOSHIBA (Laptop εχω το 011) και δυστυχως σαν επιλογη εχει μονο την ελληνικη εκδοση γιατι αυτη ειχα επιλεξει στο πρωτο boot....

Aυτο δεν μπορει να αλλαξει?? Θα μεινω για παντα δηλ. με τα ελληνικα vista παρολο που ο κατασκευαστες προσφερε διπλη επιλογη στην αρχικη χρηση του υπολογιστη?? :( :( :(

εάν εμφανιστεί σύντομα το Multi Language interface pack,οπως στα Xp θα μπορείς να αλλάξεις την μορφή τους σε πλήρες Αγγλικό σύστημα.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το cd της ΤOSHIBA (Laptop εχω το 011) και δυστυχως σαν επιλογη εχει μονο την ελληνικη εκδοση γιατι αυτη ειχα επιλεξει στο πρωτο boot....

Aυτο δεν μπορει να αλλαξει?? Θα μεινω για παντα δηλ. με τα ελληνικα vista παρολο που ο κατασκευαστες προσφερε διπλη επιλογη στην αρχικη χρηση του υπολογιστη?? :( :( :(

προς το παρόν δεν γίνεται από το OEM cd της Toshiba.

 

το ίδιο και με την ACER, HP etc.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν δεν γίνεται από το OEM cd της Toshiba.

 

το ίδιο και με την ACER, HP etc.

 

...Εχουν μεγαλη διαφορα ελληνικα ή αγγλικα vista?

Αν οχι οκ....

Αν ναι η Toshiba μπορει να μου δωσει καποια πιο πληρη εκδοση?

 

Το κακο ειναι πως τοσα χρονια ειχα συνηθησει τις αγγλικες version..

 

Eυχαριστω για τις αμεσες απαντησεις! :)

Link to comment
Share on other sites

...Εχουν μεγαλη διαφορα ελληνικα ή αγγλικα vista?

Αν οχι οκ....

Αν ναι η Toshiba μπορει να μου δωσει καποια πιο πληρη εκδοση?

 

Το κακο ειναι πως τοσα χρονια ειχα συνηθησει τις αγγλικες version..

 

Eυχαριστω για τις αμεσες απαντησεις! :)

είναι ακριβώς το ίδιο. αρκεί να ξέρει ελληνικά :p

 

και εγώ συμφωνώ ότι τα αγγλικά είναι πιο "εύκολα" αλλά δεν είναι δα και τόσο μεγάλο θέμα για να τρέχεις να βρεις λύση.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

είναι ακριβώς το ίδιο. αρκεί να ξέρει ελληνικά :p

 

και εγώ συμφωνώ ότι τα αγγλικά είναι πιο "εύκολα" αλλά δεν είναι δα και τόσο μεγάλο θέμα για να τρέχεις να βρεις λύση.

 

ΟΚ! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει τα Vista σε ένα HP Pavilion και όλα δούλευαν μια χαρά, σήμερα όμως όταν έβαλα μια κάρτα μνήμης στον ενσωματωμένο card reader κόλλησαν τα Vista και μόνο με restart επανήλθαν. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει τα Vista σε ένα HP Pavilion και όλα δούλευαν μια χαρά, σήμερα όμως όταν έβαλα μια κάρτα μνήμης στον ενσωματωμένο card reader κόλλησαν τα Vista και μόνο με restart επανήλθαν. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

έχεις βάλει όλους τους οδηγούς από το site της hp?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...