Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοώ οτι δε θα τρέχει τα Vista. Αν έχεις Sata σκέτο ή Sata/Pata RAID πως θα βάλεις τα Vista χωρίς τους drivers του controller;

δεν έχουν βγει οδηγοί???

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αφού υπάρχουν κανονικά στο site της nVidia. Οι Vista x86 υποθέτω είναι οι σωστοί.

 

Αφού έβγαλε για κάρτες γραφικών πάντως, καλά είναι. Τι να πούμε κι εμείς με τα nforce2 που αποφάσισε να μην τα υποστηρίξει στα Vista. Και μιλάμε για chipset του 2002, όχι τίποτα αρχαίο...

Γενικά από όλα τα chipset της, μόνο για τα nforce3 έχει βγάλει μέχρι στιγμής drivers. Όλοι οι άλλοι ακόμα περιμένουν και απαντήσεις δεν παίρνουν. Μέγα φάουλ αυτή η αντιμετώπιση από την nVidia :down:

 

 

τους έβαλαν τα vista, Και τους έκανα Update Με τον driver της Nvidia, κρασάρει το rundll32 Και παρόλο που λέει driver installed succesfully, δεν παίζουν :cry:

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...αυτό με το Nforce2 δεν το γνώριζα.

 

Δηλαδή θέλουμε, Μοbo/CPU/RAM/GPU/SATA..κανά 700αράκι δεν το γλυτώνουμε μόνο και μόνο για τα Vista.

 

Aπό το καλό στο καλύτερο! :p

Όχι απαραίτητα. Λογικά θα μπουν, αλλά και πάλι, υποθέτω πως δε θα έχουν την ίδια απόδοση χωρίς τους drivers του chipset, ειδικά σε IDE issues.

 

I can't really help you, but I can confirm you can definitely install Vista on an NForce2 mobo (Asus A7N8X). That PC had a Radeon 9600, one SATA HDD, a Soundblaster Audigy 2, and a Linksys wireless card. It installed Vista without any issues.

 

από την άλλη

 

A colleague tried to install Vista RC2 on an Nforce 2 Ultra400 chipset but the software failed to install SMBuss drivers.

 

Εγώ θα δοκιμάσω πάντως απόψε-αύριο. Ευελπιστώ πως όλα θα πάνε καλά... :cry:

 

 

http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=35805

http://www.aggravatedgamers.com/2007/01/31/nvidia-peeing-on-the-vista-community/

http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=25963

 

τους έβαλαν τα vista, Και τους έκανα Update Με τον driver της Nvidia, κρασάρει το rundll32 Και παρόλο που λέει driver installed succesfully, δεν παίζουν :cry:

Μην κάνεις update. Βγάλε τελείως αυτούς των Vista, κάνε restart και βάλε αυτούς της nVidia.

Link to comment
Share on other sites

επειδη είμαι τεράστιος,super,vuper,duper,druper IT manager, βρήκα λύση :lol:

1.κατέβασα τους τελευταίους drivers,

2. έριξα Moded αρχείο το nv_disp.inf Μιας και οι τελευταίοι drivers δεν είναι συμβατοί με την κάρτα μου όπως λέει η nvidia...

3. έκανα extract τα αρχεία του driver σε ενα folder και Overwrite το Inf αρχείο.

4. έτρεξα το setup με δεξί κλίκ μέσα απο το folder σαν administrator

5. όλα άψογα!

 

Let the Vista experience begin :D

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

έχει μπορέσει κανείς να απενεργοποιήσει το Security center για να μην μας ζαλίζει με τα Notifications?

τουλάχιστον δοκίμασα το εξής

 

- start/run έγραψα services.msc και έπειτα Ok

- βρίσκουμε το security center service,διπλό κλικ

- απο automatic, το έβαλα disabled.

τώρα απλά λέει οτι δεν τρέχει το service, σκοπός μου είναι να το εξαφανίσω τελείως γιατί με ζαλίζει...

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

έχει μπορέσει κανείς να απενεργοποιήσει το Security center για να μην μας ζαλίζει με τα Notifications?

τουλάχιστον δοκίμασα το εξής

 

- start/run έγραψα services.msc και έπειτα Ok

- βρίσκουμε το security center service,διπλό κλικ

- απο automatic, το έβαλα disabled.

τώρα απλά λέει οτι δεν τρέχει το service, σκοπός μου είναι να το εξαφανίσω τελείως γιατί με ζαλίζει...

 

Πηγαινε Control Panel - Security Center - Change the way Security Center alerts me :D

Link to comment
Share on other sites

παιδιά με αυτό το vista δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έπαθα:lol:

το tech-net τις microsoft σας λέει τίποτα?;)

πριν 2 εβδομάδες ένα site έγραφε ότι η microsoft κάνει δώρο σε 50.000 άτομα δυο μήνες tech-net-plus. για να λέμε την αλήθεια εγώ για πλακα γράφτηκα στην σελίδα γιατί δεν πίστευα ότι πρόκειται να είμαι ένας από τους κω**φαρδους:lol:

 

σήμερα το πρωί ανοίγω τον υπολογιστή, ανοίγω outlook και τι διαβάζω....καλωσήρθατε στο tech-net-plus:O

 

okay, για να δούμε τι έχει το tech-net που το παινεύουν όλη και κοστίζει περίπου 500€ τον χρόνο

 

παίδες, τι να σας πω. ΠΑΡAΔΕΙΣΟΣ:D :lol: :yahoo:

ότι πρόγραμμα ξέρετε και δεν ξέρετε από microsoft, ορίστε. με κλειδί RETAIL και.........ΤΣAAAAΜΠΑAA! :yahoo:

 

το πιο κυριότερο όμως το διάβασα πριν λίγο σε ένα forum που ήταν άλλος με tech-net και μίλησε σε chat με έναν τις microsoft

 

http://www.winfuture-forum.de/index.php?act=Attach&type=post&id=17779

 

προσέξτε την ερώτηση στις 00:55:51 και την απάντηση:cool:

κατέβασα vista (32 και 64) και αυτήν την ώρα, κατεβάζω office 2007 ultimate, office 2003 (german και greek γιατί δεν ξέρεις ποτε):rolleyes:

 

το μονο ελάττωμα είναι ότι δεν γίνουνται παραπάνω από 4 downloads ταυτόχρονα

Link to comment
Share on other sites

το Ξανα αναφερω γιατι μαλλον δεν το διαβασατε. POST #87

 

 

Μιλαμε για μηχανηματα AMD 4200+ και ανω ή Intel duo2core 2,13 και ανω ,περνουν chipset Nforce4 και Intel Lakeport (945P) αντιστοιχα , μετα μου λετε για Nforce 2 ????:lol: :lol:

και οσο για την καρτα γραφικων Geforce 7000 series και ανω!

Θα μας τρελάνεις; Με AMD Barton στα 2.2, 1.5 GB RAM στα 266 και 6600 GT πάνε αρκετά καλά με Aero κτλ ενεργοποιημένα.

Είπαμε, θέλουν καλό μηχάνημα, αλλά εσύ το παράκανες...

 

Bill κάνε μια δοκιμή. Σε μένα μπήκαν απροβλημάτιστα τελικά (ASUS A7N8X-X). Δεν ξέρω βέβαια τι θα γινόταν αν είχα SATA/RAID...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!!

επειδη ειμαι ασχετος περι vista.

ηθελα να ρωτησω.

εχω ενα laptop SONY VAIO.(FS315S)

με 1,86GH/1GBmemory/100GB HDD/NVIDIA Geforce GO6400-128MB

και ηθελα να ρωτησω τα vista τα σηκωνει ο υπολογιστης μου??

η θα σερνεται??

ευχαριστω!!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!!

επειδη ειμαι ασχετος περι vista.

ηθελα να ρωτησω.

εχω ενα laptop SONY VAIO.(FS315S)

με 1,86GH/1GBmemory/100GB HDD/NVIDIA Geforce GO6400-128MB

και ηθελα να ρωτησω τα vista τα σηκωνει ο υπολογιστης μου??

η θα σερνεται??

ευχαριστω!!:)

μια χαρά θα πηγαίνει με απενεργοποιημένο aero (δεν ξέρω αν η κάρτα σου τα υποστηρίζει).

 

για καλύτερη vista experience: 1->1.5 or 2GB ram + τρέξε τον vista advisor @ M$ site.

 

Υ.Γ. το πλαίσιο δίνει τα Office 2003 Μ&Κ στα 125 ευρώ νομίζω με δωρεάν αναβάθμιση στα 2007 και 3 άδειες ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!!

επειδη ειμαι ασχετος περι vista.

ηθελα να ρωτησω.

εχω ενα laptop SONY VAIO.(FS315S)

με 1,86GH/1GBmemory/100GB HDD/NVIDIA Geforce GO6400-128MB

και ηθελα να ρωτησω τα vista τα σηκωνει ο υπολογιστης μου??

η θα σερνεται??

ευχαριστω!!:)

 

Μια χαρά φαίνετε να σηκώνει τα Business, ή τα Home Premium.

o επεξεργαστής σου πρέπει να είναι απλός Centrino έτσι?

 

 

αγαπητοί,

 

για πείτε τα ratings σας.Να δούμε τι πιάνει ο καθένας.

 

έχω τα εξής.

Ultimate @ p4 3.06Ghz,1.5Gb ram,Geforce 5700LE 256mb,3 Sata εκ των οποίων ο ενας SATA II 160,250,300Gb αντίστοιχα και έναν external 400gb 16mb cache όλοι στις 7200rpm.

το rating είναι

4.2 processor

4.2 memory

3.1 Aero

3.0 3graphics business and gaming

5.2 disc transfer rate.

σύνολο το φτωχό 3.0

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φαίνετε να σηκώνει τα Business, ή τα Home Premium.

o επεξεργαστής σου πρέπει να είναι απλός Centrino έτσι?

 

ναι centrino ειναι.

αλλα εχω μπερδευτει.

ευχαριστω για την βοηθεια σας.

κατεβασα και αυτο το vista advisor

αυτο τι κανει??

μου λεει αμα τα σηκωνει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

How to Clean Install Windows Vista with Upgrade Media

 

 

http://www.winsupersite.com/showcase/winvista_upgrade_clean.asp

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ναι centrino ειναι.

αλλα εχω μπερδευτει.

ευχαριστω για την βοηθεια σας.

κατεβασα και αυτο το vista advisor

αυτο τι κανει??

μου λεει αμα τα σηκωνει?

 

θα σου πει βάσει του configuration σου, ποια είναι η ιδανική έκδοση για τις δυνατότητες του.

 

How to Clean Install Windows Vista with Upgrade Media

 

 

http://www.winsupersite.com/showcase/winvista_upgrade_clean.asp

 

ωραία μέθοδος!

 

όχι που θα τους ξέφευγε! :lol: :lol:

 

να σαι καλά!

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

απλά τα vista (ultimate) θέλουν αρκετό χώρο στη ram για να λειτουργήσουν άριστα.

σκέψου όμως ότι κανείς από εδώ δεν έχει καταλάβει τι είναι το sleep (όλοι νομίζουν ότι είναι το standby) και ότι για να λειτουργήσει όπως πρέπει χρειάζεται ram.

 

όποιος έχει δουλέψει τα vista καταλαβαίνει ότι είναι μπροστά από τον ανταγωνισμό (το είπε άλλωστε και ο Bill στο CNN στις 01.29) και αυτό φαίνεται και από το sleep.

 

Υ.Γ. όσοι δεν ξέρουν τι είναι και τι κάνεις ας το searchάρουν @ Help.

 

Ας μην εκληφθεί ως flame, αλλά έχω να πω ότι το sleep του Mac OS X δουλεύει ακαριαία και βολικότατα με 512ΜΒ. Γιατί τα Vista να χρειάζονται τριπλάσια ή τετραπλάσια RAM? Έκανα το σχετικό search αλλά δεν μπορώ να πω ότι διαφωτίσθηκα (sic).

Το μόνο σχετικό που βρήκα είναι ότι τα Vista θα έχουν δύο καταστάσεις sleep, την κανονική που είναι το standby (αλλά όπως το ξέρουμε από τα consumer electronics, δηλαδή ακαριαίο όπως και στο Mac OS X, όχι το αργό και τελικά άχρηστο standby των ΧΡ) και το hybrid sleep που θα αποθηκεύει κάποια δεδομένα στο δίσκο ώστε να μη χάνονται σε περίπτωση διακοπής ρεύματος και για το λόγο αυτό ο υπολογιστής θα χρειάζεται τουλάχιστον 15 δευτερόλεπτα για να ξυπνήσει.

(Κακία: η Microsoft πήγε να απλοποιήσει την κατάσταση με τα stanby/hibernate και τελικά μου φαίνεται ότι απλώς μπέρδεψε τα ονόματα. Αν και οι καινούριες εκδοχές ακούγονται πολύ πρακτικότερες.)

 

Για την αναγκαιότητα των 1,5 ή 2 GB για το sleep πάντως δεν πείσθηκα. Μπορείς να το εξηγήσεις; Επαναλαμβάνω ότι ρωτάω με ενδιαφέρον και δεν είναι flame.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην εκληφθεί ως flame, αλλά έχω να πω ότι το sleep του Mac OS X δουλεύει ακαριαία και βολικότατα με 512ΜΒ. Γιατί τα Vista να χρειάζονται τριπλάσια ή τετραπλάσια RAM? Έκανα το σχετικό search αλλά δεν μπορώ να πω ότι διαφωτίσθηκα (sic).

Το μόνο σχετικό που βρήκα είναι ότι τα Vista θα έχουν δύο καταστάσεις sleep, την κανονική που είναι το standby (αλλά όπως το ξέρουμε από τα consumer electronics, δηλαδή ακαριαίο όπως και στο Mac OS X, όχι το αργό και τελικά άχρηστο standby των ΧΡ) και το hybrid sleep που θα αποθηκεύει κάποια δεδομένα στο δίσκο ώστε να μη χάνονται σε περίπτωση διακοπής ρεύματος και για το λόγο αυτό ο υπολογιστής θα χρειάζεται τουλάχιστον 15 δευτερόλεπτα για να ξυπνήσει.

(Κακία: η Microsoft πήγε να απλοποιήσει την κατάσταση με τα stanby/hibernate και τελικά μου φαίνεται ότι απλώς μπέρδεψε τα ονόματα. Αν και οι καινούριες εκδοχές ακούγονται πολύ πρακτικότερες.)

 

Για την αναγκαιότητα των 1,5 ή 2 GB για το sleep πάντως δεν πείσθηκα. Μπορείς να το εξηγήσεις; Επαναλαμβάνω ότι ρωτάω με ενδιαφέρον και δεν είναι flame.

φυσικά και δεν το λαμβάνω ως flame (αλλά σου θυμίζω ότι εδώ είναι θρεντ για τα vista, ό,τι δεν έχει σχέση με αυτά ή έχει σκοπό vs. πρέπει να μπει στο αντίστοιχο θέμα).

 

τώρα. μιλάω με προσωπική εμπειρία: όταν είχα 1GB ram το sleep αργούσε 3-4" για να βγει. κάτι που το κάμει "semi"-instant. αντιθέτως τώρα με το 1.5 GB απλά σε 1" (και ούτε).

 

επίσης όποιος έχει 1GB (δε συζητάω για λιγότερο) θα παρακολουθήσει ότι ο hdd φορτώνει όλη την ώρα μιας και το λειτουργικό πιάνει 700-850MB μετά από λίγα λεπτά του boot (αυτό τα λέει όλα :!:). οπότε το 1.5 GB είναι μονόδρομος για κάποιον που δεν θέλει να περιμένει 6-7" να του ανοίξει το ms money...

 

Υ.Γ. έχουν γίνει ΣΥΝΕΧΩΣ επισημάνσεις για τις τιμές και παρακαλώ όσους θέλουν να μάθουν κάτι για αυτές να διαβάσουν 4-5 σελίδες πιο πριν...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν μπορω να καταλαβω Ακριβως τι κανει η λειτουργια sleep και ποια η διαφορα της με την stand by

Windows Help & Support:

 

In earlier versions of Windows, standby saves your work to memory and puts your mobile PC into a power-saving state. Hibernate also puts your mobile PC into a power-saving state but saves your work to your hard disk so that you can safely turn off your mobile PC. This version of Windows combines standby and hibernate into a single power-saving state called sleep.

 

Putting your mobile PC to sleep offers the following advantages over shutting it down:

 

1)All of your work, including information about the programs that you were using, such as window location and size, is automatically saved to your hard disk.

 

2)When your mobile PC wakes, Windows restores your previous work session within seconds. You don't need to restart your mobile PC, and then open the files that you were working on.

 

Sleep is typically the best power-saving state to leave your mobile PC in when you're not using it. Shut down your mobile PC or put it into hibernation only when you must turn off the power (for example, when you want to add memory or you donʼt plan to use the computer for several days).

 

μετά από αρκετή χρήση του sleep μπορώ να πω ότι είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ.

λόγω δουλειάς και σχολής (που έχω το tablet όλη την ώρα μαζί) αναγκαζόμουν να μαντεύω αν θα το κάμω standby (με φόβο να μην ξυπνήσει λόγω κολλήματος κάποιας εφαρμογής) ή να το κάμω hibernate (που θα κάμει 10 ώρες να φορτώσει). τώρα απλά πατάω το sleep (ευτυχώς που είναι και το default sceme) και είναι πραγματικά σαν να έχω κλήσει την οθόνη μόνο που καταναλώνει ελάχιστη ενέργεια. περίπου 1% κάθε 3 ώρες? (κάπου τόσο νομίζω, ίσως και λιγότερο). αυτό μου έλεισε τα χέρια (τέρμα πια Notes @ ppc επειδή δεν πρόλαβε να ανοίξει το Laptop) :)

 

όσοι το κάμουν στο πισί στο σπίτι (σταθερό) θα δουν τεράστια διαφορά μιας και τέτοια μηχανήματα (με πολλά περιφεριακά) αργούν να bootάρουν.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταλαβα , ειναι οπως τα PPC οπου πατας μια φορα το power και μπαινει σε sleep λειτουργια (μεν δουλευει αλλα τρωει μονο 1% απο την ενεργεια της μπαταριας) και μολις το ξαναπατησεις ανοιγει αμεσως , παρα πολυ καλο ειδικα για τα λαπτοπ αλλα και για τα desktop (αν και το δικο μου κανει 30sec ειναι αρκετα γρηγορο οποτε δεν με χαλαει να το κλεινω)

 

Που 30'' και που 2'' όμως! Το έχω δει σε Macbook και είναι εκπληκτικά βολικό, πιστεύω ότι το ίδιο θα είναι και στα Windows.

Είναι κάτι πολύ απλό αλλά με τεράστια σημασία στην πράξη, τόσο για desktop όσο και για laptop.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο . οταν μπαινει σε sleep mode ο σκληρος σταματαει να "δουλευει/γυριζει" γιατι εαν ειναι να στροφαρει συνεχεια , θα εχουμε πολυ γρηγορη φθορα σκληρου δισκου. ξερει κανεις? το εχετε ρωτησει στην microsoft?

 

Φυσικά και ο δίσκος σταματάει να δουλεύει στο Sleep mode.

Αλλιώς δε θα διαρκούσε η μπαταρία (δηλαδή θα κατανάλωνε πολύ παραπάνω από 1% το 3ωρο)...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο . οταν μπαινει σε sleep mode ο σκληρος σταματαει να "δουλευει/γυριζει" γιατι εαν ειναι να στροφαρει συνεχεια , θα εχουμε πολυ γρηγορη φθορα σκληρου δισκου. ξερει κανεις? το εχετε ρωτησει στην microsoft?

βρε τι να ρωτήσουμε? είναι ένα εξελιγμένο standby όπου γράφει κάποια δεδομένα στον hdd (και τον κλείνει ;) ) και αφήνει και κάποια στις ραμ (λιγότερα από ότι το standby) όπου περνάει τάση για να μη χαθούν.

 

δεν υπάρχει λόγος να κάνεις shutdown (και γιαυτό και για πρώτη φορά δεν είναι default επιλογή) μόνο αν χρειαστεί να κάμεις restart (drivers, αλλαγή ram ή κάτι τέτοιο). 30:30:15 έχει να γίνει shutdown το πισί μου (και ο λόγος που το έκαμα ήταν για να περάσω μια αναβάθμιση της compaq)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

H Microsoft ετοιμάζει μια διωρθωτική έκδοση για τα Vista.H εταιρία προώθησε ενα email σε πελάτες και συνεργάτες λέγοντας οτι θα χρειαστεί την συμετοχή τους για την ετοιμασία του Sp1 το οποίο θα είναι έτοιμο στο δεύτερο εξαμηνο του 2007.

 

Περισσότερες πληροφορίες όπως και ποια είναι τα προβλήματα που θα διωρθώνει το service pack δεν αναφέρθηκαν

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...