Jump to content

ΟΑΕΔ και κάρτα ανεργίας


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Οπότε, περιμένω. Και στο μεταξύ πάω και ρωτάω και σε ΚΕΚ, υπάρχει σε κάποιο κάπου ένας γνωστός γνωστού. Είχα κάνει ένα σεμινάριο πριν 15 χρόνια και το κεκ (όχι το συγκεκριμένο αλλά γενικώς, ως είδος επιχείρησης και φορέας) μου είχε κάνει πολύ κακή εντύπωση, οπότε δεν έχω καμία εμπιστοσύνη -εκτός κι αν υπάρχουν εξαιρέσεις. Δεν ξέρω πώς βάζουν βίσμα, αν μάθω θα σας πω :lol:. Όσο για το ότι μαζεύουν πελάτες, τι φοβούνται; Ότι θα βγει το πρόγραμμα και μετά οι άνεργοι δεν θα πάνε στο δικό τους ΚΕΚ και θα τους μείνουν άδειες θέσεις; Ή ψάχνουν για "καλούς" ανέργους (με ποια "προσόντα" άραγε); Μου λείπουν πληροφορίες... Πρέπει όντως να βρω αυτόν τον γνωστό γνωστού, μάλλον :p!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 227
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους. Θέλω να ρωτησω κάτι για έναν γνωστό μου παιδιά και όποιος ξέρει ας μου πει.

 

Εβγαλε καρτα ανεργειας και εκανε και τα χαρτια του για το ταμειο ανεργειας. Τα κριτηρια του για το ταμειο τα πληρει αλλα διάβασα σε ένα άρθρο ότι

Για τελευταίο μηναίο μισθό από 157,09 - 314,16 ευρώ, το επίδομα ανεργίας θα είναι 270.

 

Αυτος εχει δουλεψει τον απριλιο από της 9-4-2016 εως 30-4-2016 σε μια εταιρεια.

Θα του βαζουν χρηματα με βαση τα 216 ευρω που γραφει η τελευταια μισθοδοσια του για 16 ημερες εργασιας ή θα υπολογισουν ποσα χρηματα θα ηταν ο μισθος του αν δουλευε ολοκληρο το μηνα και θα παιρνει από το ταμειο 360 ευρω το μηνα ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160602/da90b0a371c345d050c23ffacb229319.jpg

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω την απάντηση αλλά αν μάθεις 100% σίγουρα τι ισχύει, γράψ'το εδώ γιατί με ενδιαφέρει και εμένα.

Πιο λογικό μου φαίνεται να υπολογίζουν μισθό απόλυσης το 216 αφού τόσα πήρε τον τελευταίο μήνα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν γνωριζω την απάντηση αλλά αν μάθεις 100% σίγουρα τι ισχύει, γράψ'το εδώ γιατί με ενδιαφέρει και εμένα.

Πιο λογικό μου φαίνεται να υπολογίζουν μισθό απόλυσης το 216 αφού τόσα πήρε τον τελευταίο μήνα

 

Τελικά όλα καλά του έβαλαν 360

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημερα, μια ερωτηση για τους γνωστες.

Καποιος που δουλευε απο 1/2/2016 μεχρι 30/1/2017 8ωρο και πενθημερο και απολυθηκε στις 30/1/2017, δικαιουται ταμειο ανεργιας;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχει ξαναμπει ταμειο? Αν ναι τοτε θα ξαναμπει, αν οχι πρεπει να εχει και τουλαχιστον 80 ενσημα τη περιοδο 30/1/15 εως 30/1/16
Link to comment
Share on other sites

Εχει ξαναμπει ταμειο? Αν ναι τοτε θα ξαναμπει, αν οχι πρεπει να εχει και τουλαχιστον 80 ενσημα τη περιοδο 30/1/15 εως 30/1/16

 

Οχι δεν εχει ξαναμπει. Συνεπως δεν δικαιουται;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω αν γνωρίζει κάποιος.Έχει κάποιος καθυστέρηση στο ταμείο ανεργίας του?Έχει περάσει το 40ημερο και δεν έχει μπει ακόμη.Και μια εξτρα ερώτηση.Έίχα λάβει το εποχικό επίδομα το Νοέμβρη ύψους 460 ευρώ.Το Δεκέμβρη που πήγα να φτιάξω τα χαρτιά για το ταμείο μου είπαν ότι θα συμψηφιστεί και θα αφαιρεθεί από το ταμείο ανεργίας.Το ερώτημα είναι θα αφαιρεθεί απο τους τελευταίους μήνες ή απο τους πρώτους?Ευχαριστώ και πάλι
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

γνωριζει καποιος πως δουλευει το επιδομα για πτυχιουχους ανεργους? ποιοι το δικαιουνται?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

γνωριζει καποιος πως δουλευει το επιδομα για πτυχιουχους ανεργους? ποιοι το δικαιουνται?

Ευχαριστω

 

ναι μόλις πάρεις το πτυχίο σου εντός 3 μηνών θα βγάλεις την κάρτα ανεργίας, μετά από δύο μήνες και μια ημέρα θα τύπωσεις το χαρτί για να βγάλεις βιβλιάριο ικα για δωρεάν 6 μήνες ιατροφαρμακευτική περίθαλψη από το ικα. μετά μόλις κλείσεις ένα χρόνο που πήρες την κάρτα ανεργίας πας στο οαεδ που ανήκεις και το ζητάς να το ενεργοποιήσουν , λεγεται επιδομα << Επίδομα Σε Νέους Από 20-29 Ετών >> , νομίζω είναι 73.37ευρώ για 5μήνες. επίσης άμα έχεις τελειώσει και από φαντάρος μπορείς να το πάρεις , για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για επίδομα, όχι αστεία. Ελλαδάρα μας...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

ναι μόλις πάρεις το πτυχίο σου εντός 3 μηνών θα βγάλεις την κάρτα ανεργίας, μετά από δύο μήνες και μια ημέρα θα τύπωσεις το χαρτί για να βγάλεις βιβλιάριο ικα για δωρεάν 6 μήνες ιατροφαρμακευτική περίθαλψη από το ικα. μετά μόλις κλείσεις ένα χρόνο που πήρες την κάρτα ανεργίας πας στο οαεδ που ανήκεις και το ζητάς να το ενεργοποιήσουν , νομίζω είναι 73.37ευρώ για 5μήνες. επίσης άμα έχεις τελειώσει και από φαντάρος μπορείς να το πάρεις , για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ prev.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=658&Itemid=770&lang=el

 

Ευχαριστω. τι χαρτι πρεπει να τυπωσω για να βγαλω βιβλιαριο ικα μετα απο 2 μηνες κ μια μερα? Αυτο γινετε και ασχετα με το αν θα ζητησω το επιδομα αργοτερα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. τι χαρτι πρεπει να τυπωσω για να βγαλω βιβλιαριο ικα μετα απο 2 μηνες κ μια μερα? Αυτο γινετε και ασχετα με το αν θα ζητησω το επιδομα αργοτερα?

 

μπαινες στον site του οαεδ δηλαδη εδω και μετα κατω απο τα στοιχεια σου γραφει << Γρήγορη Πρόσβαση σε λειτουργίες >> κατω ακριβως επιλεγεις <<εκδοση βεβαιωσης >> μετα μπαινεις μεσα και επιλεγεις στον << Τύπος Βεβαίωσης που θα εκδοθεί>> την <<βεβαιωση ανεργιας για την παροχη ιατροφαρμακευτικης περιθαλψης σε ανεργους ηλικιας εως 29 ετων >> και μετα επιλεγεις << καταγραφη της αιτησης -εκδοση βεβαιωσης >> σου εμφανιζει την βεβαιωση την εκτυπωνεις , μετα πας στο ικα της περιοχης σου με μια φωτογραφια και σου βγαζουνε το βιβλιαριο , θελει περιπου 1,5 μηνα για να ενεργοποιηθει , εμενα ξεκινησει τον Ιανουαριο και ειχα κανει την αιτηση στο ικα απο μεσα Νοεμβριου αν θυμαμαι καλα. Θα σου πουνε εκει ποτε ξεκιναει , και ισχυει για 6 μηνες, ειναι ανεξαρτητο εαν θα βρεις δουλεια και κοπει η καρτα ανεργιας με το βιβλιαριο ικα , θα ισχυει κανονικα η ασφαλιση σου για το 6 μηνο που το εβγαλες , μετα για την ανανεωση αμα ακομα εισαι ανεργος θα ανανεωθει μονο του .Μπορεις να το δεις με τα στοιχεια σου εδω αλλα και στο ατο ατλας δεςεδω στον ατλα θελει κωδικους ταξις νετ πρωτα και μετα αμκα . Εγω προτιμώ το ικα .

Επισης μην ξεχνας οτι με καρτα ανεργιας πρεπει καθε μηνα να εκτυπωνεις την βεβαιωση τρεχουσας καταστασης παλι απο το πεδιο εκδοσης βεβαιωσης το επιλεγεις , εγω το κανω καθε 1/του μηνα για να μην το ξεχναω , μετακινησε δωρεαν σε ολα τα μεσα μεταφορας στην αθηνα , ο Προαστιακος γενικα δεν περιλαμβανεται και πληρωνεις κανονικα εισητηριο , επισης εκπτωση στα Κτελ Αττικης που εχω ρωτησει δεν υπαρχει.

επισης δες εδω Όλες τις εκπτώσεις για ανέργους για την περίοδο 2016-2017. Το πρωτο που λεει οτι δεν αφορα το αεροδρομιο δεν ισχυει αφορα δωρεαν προσβαση κανονικα στο Αεροδρομιο το εχω δοκιμασει . Ελπιζω να σε καλυψα.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι γραμμένος στον ΟΑΕΔ αλλά δεν παίρνω επίδομα , έχω απλώς την κάρτα για τα δωρεάν ΜΜΜ. Τώρα που βρήκα δουλειά πρέπει να πάω να το δηλώσω ή απλά δεν ξανά ανανεώνω την κάρτα ανεργίας ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Είμαι γραμμένος στον ΟΑΕΔ αλλά δεν παίρνω επίδομα , έχω απλώς την κάρτα για τα δωρεάν ΜΜΜ. Τώρα που βρήκα δουλειά πρέπει να πάω να το δηλώσω ή απλά δεν ξανά ανανεώνω την κάρτα ανεργίας ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

δεν χρειάζεται εσύ να κάνεις τίποτα

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι γραμμένος στον ΟΑΕΔ αλλά δεν παίρνω επίδομα , έχω απλώς την κάρτα για τα δωρεάν ΜΜΜ. Τώρα που βρήκα δουλειά πρέπει να πάω να το δηλώσω ή απλά δεν ξανά ανανεώνω την κάρτα ανεργίας ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ούτε να δηλώσεις κάτι χρειάζεται ούτε να πας να ανανεώσεις ξανα. Από την στιγμή που δεν σε πληρώνει το ταμείο δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Αν όμως σου δίνανε επίδομα έπρεπε να πας να τους πεις ότι βρήκες δουλειά για να σταματήσει η πληρωμή του επιδόματος.

 

Απλά τώρα που βρήκες δουλειά σταματάει εννοείται να ισχύει το δωρεάν των ΜΜΜ.

 

(Ρίνα)

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εργαζομενος απο 1/2/2016 εως 30/1/2017

Ανεργος απο 31/1/2017 εως 5/8/2017

Εργαζομενος απο 6/8/2017 και συνεχιζεται κανονικα η εργσια.

 

Μεχρι ποτε πρεπει να δουλευω στην τωρινη μου εργσσια ωστε να θεμελιωσω δικαιωμα επιδοματος οσεδ;

Δεν εχω επιδοτηθει ποτε στο παρελθον απο τον οαεδ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ούτε να δηλώσεις κάτι χρειάζεται ούτε να πας να ανανεώσεις ξανα. Από την στιγμή που δεν σε πληρώνει το ταμείο δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Αν όμως σου δίνανε επίδομα έπρεπε να πας να τους πεις ότι βρήκες δουλειά για να σταματήσει η πληρωμή του επιδόματος.

 

Απλά τώρα που βρήκες δουλειά σταματάει εννοείται να ισχύει το δωρεάν των ΜΜΜ.

 

(Ρίνα)

 

Αν επαιρνε επιδομα ο εργοδοτης κανει την αναγγελια προσληψης προς τον ΟΑΕΔ και σταματαει το επιδομα.

Link to comment
Share on other sites

Αν επαιρνε επιδομα ο εργοδοτης κανει την αναγγελια προσληψης προς τον ΟΑΕΔ και σταματαει το επιδομα.

Αν έπαιρνε επίδομα ναι. Αν ήταν μόνο γραμμένος στον οαεδ χωρίς επίδομα δεν χρειάζεται κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αν έπαιρνε επίδομα ναι. Αν ήταν μόνο γραμμένος στον οαεδ χωρίς επίδομα δεν χρειάζεται κάτι.

 

Και επιδομα να παρεις την αναγγελια στον ΟΑΕΔ την κανει ο εργοδοτης οχι ο ανεργος.Ο Ανεργος ειτε παιρνει επιδομα δεν κανει κατι γενικοτερα.Δηλαδη δεν λεει βρηκα δουλεια και απλα σταματαει το επιδομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
γνωρίζει κάποιος αν η χθεσινή πληρωμή 1/12/17 έχει καταβληθεί ή θα υπάρξη καθυστέρηση ; στον λογαριασμό μου δεν έχω δει ακόμα τα χρήματα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες χαιρετώ. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Τελευταία φορά δούλεψα με νόμιμο τρόπο το 2016, αλλά μόνο για 1 μήνα και 21 ένσημα, τα οποία δεν έφταναν με τίποτα για να ανανεώσω το βιβλιάριο υγείας. Από τότε δεν έχω άλλα ένσημα και είμαι άνεργος 14 μήνες, παρότι έψαχνα για δουλειά (έκανα περιστασιακά κάποια μεροκάματα σε αμπέλια, αλλά με μη-νόμιμο τρόπο μιας και κανείς δεν ήθελε να με ασφαλίσει για 1-2 μέρες που πήγαινα).

 

Τον τελευταίο καιρό έτρεχα με κάτι προβλήματα υγείας και δεν είχα βιβλιάριο, σκέφτηκα λοιπόν αν μπορώ να βγάλω μέσω ΟΑΕΔ. Το πρόβλημα είναι το εξής, ενώ ένας γνωστός μου ηλικίας 26 ετών, επίσης άνεργος, αξιοποίησε την παροχή Ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης μέχρι 29 ετών χωρίς πολλά πολλά (έβγαλε βιβλιάριο κυριολεκτικά εντώς μερικών λεπτών χωρίς πολλά πολλά), εγώ δυστυχώς είμαι πάνω από 30 ετών και σε αυτή τη περίπτωση ζητάνε άλλα πράγματα. Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω; Δυστυχώς με έχει χτυπήσει η κρίση για τα καλά και δεν έχω τόσα πολλά ένσημα που ζητάνε για αυτούς που είναι πάνω από 30 ετών. Θα περάσω κάποια στιγμή και από τον ΟΑΕΔ αλλά μένω σε χωριό και ο κοντινότερος ΟΑΕΔ είναι 40 λεπτά δρόμος με αυτοκίνητο, επειδή δεν μπορώ να πηγαίνω κάθε μέρα θέλω να πάω προετοιμασμένος οπότε και θα ήθελα μερικές συμβουλές πρώτα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Με μια λεξη ΝΑΙ αλλα δεν θα πας στον ΟΑΕΔ. απλα ριξε ενα ματι >>> ΕΔΩ <<<

Εν ολιγης .. εφοσον εχεις ΑΜΚΑ ολα μια χαρα παρε ενα τηλ στο ΚΕΠ της περιοχης σου νομιζω χρειαζεται ενα προσφατο εκκαθαριστικο εφοριας και την ταυτοτητα σου.Παρε στο κεπ να εισαι σιγουρος λογικα και στα ΚΕΠ γινεται και θα γλυτωσεις με ενα τηλ τα ασκοπα πηγαινε ελα.

Link to comment
Share on other sites

Με μια λεξη ΝΑΙ αλλα δεν θα πας στον ΟΑΕΔ. απλα ριξε ενα ματι >>> ΕΔΩ <<<

Εν ολιγης .. εφοσον εχεις ΑΜΚΑ ολα μια χαρα παρε ενα τηλ στο ΚΕΠ της περιοχης σου νομιζω χρειαζεται ενα προσφατο εκκαθαριστικο εφοριας και την ταυτοτητα σου.Παρε στο κεπ να εισαι σιγουρος λογικα και στα ΚΕΠ γινεται και θα γλυτωσεις με ενα τηλ τα ασκοπα πηγαινε ελα.

ΚΕΠ έχουμε στο χωριό, θα πάω να ρωτήσω. Δεν κατάλαβα όμως καλά, θα μπορώ να ανανεώσω το βιβλιάριο, ή να βγάλω άλλο, ή κάτι άλλο;

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...