Jump to content

GPS: Πλοήγηση στο αυτοκίνητο (PNAs)


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολα τα νεα PPC εχουν WM5.

Εγω παντως και με το 9090 που ειχα μεχρι τον Σεπτεμβριο - 1 φορα μου ειχε σκασει απο μπαταρια, αλλα λογο του οτι ειχα το προγραμα πλοηγησης στην SD δεν εχασα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 626
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε παιδια ο ξαδερφος μου πηρε ενα rx8 με το εργοστασιακο navy αλλα το dvd που του δωσανε με το προγραμμα δεν εχει μεσα την ελλαδα ποιο αλλο προγραμμα μπορω να βρω να το γραψω σε dvd για να λειτουργησει.και επισης ενω λεει οτι παιζει dvd βαλαμε για δοκιμη dvd και δεν το επαιζε τελικα πιστευω ειναι λιγο κοροιδια εδωσε 2000 παραπανω και στην ουσια δεν εχει καν ελληνικους χαρτες :angry: :protest:
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ο ξαδερφος μου πηρε ενα rx8 με το εργοστασιακο navy αλλα το dvd που του δωσανε με το προγραμμα δεν εχει μεσα την ελλαδα ποιο αλλο προγραμμα μπορω να βρω να το γραψω σε dvd για να λειτουργησει.και επισης ενω λεει οτι παιζει dvd βαλαμε για δοκιμη dvd και δεν το επαιζε τελικα πιστευω ειναι λιγο κοροιδια εδωσε 2000 παραπανω και στην ουσια δεν εχει καν ελληνικους χαρτες :angry: :protest:

καταρχήν έπρεπε να το ρωτήσετε πρώτα καθώς (απόσο ξέρω) καμιά εταιρία στο εργοστασιακο πακέτο δεν περιέχει ελληνικούς χάρτες;)

 

τώρα για τα dvd, τι προσπάθησες να παίξεις;;συνήθως μόνο dvd-video παίζουν αυτά.

πληροφορίες αναλυτικότερα στη σελίδα της mazda και στο rx8club:)

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν έπρεπε να το ρωτήσετε πρώτα καθώς (απόσο ξέρω) καμιά εταιρία στο εργοστασιακο πακέτο δεν περιέχει ελληνικούς χάρτες;)

 

Η ΒΜW εχει Ελληνικους χαρτες της Navteq.:)

Link to comment
Share on other sites

Οι χαρτες της Navteq μηπως εχουν μονο καποιες περιοχες της Αττικης?

Καποιες ολυμπιακες περιοχες και μονο?

Μαλλον ναι.

 

Εχει το 35% της Ελλαδας. Αθηνα, Πατρα και Θεσσαλονικη. Επισης τις εθνικες οδους.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Η navteq εχει πλεον και καλυψη της Αθηνας για το RT3, το navi syestem που χρησιμοποιει η PSA σε ολα της τα αυτοκινητα (Peugeot/Citroen) και τα Eurovan 2 (Lancia Phedra, Fiat Ulysse). :D

 

Οι νεοι χαρτες (2005-2006) αγοραζονται κατευθειαν απο την Peugeot, και οχι απο την Navteq οπως ισχυε μεχρι τωρα (δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο για Fiat kai Lancia).

 

Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ!

 

Your email ID 10475

 

 

Dear Mr. whatever,

 

Thank you for your enquiry about the availability of the map for Greece.

 

NAVTEQ is working on the development of coverage in Greece starting with Athens. Nevertheless, we intend to continue the expansion of our coverage of Greece over time, as we do with all our database products.

 

This coverage can be found on the Central Europe East disc with the new version 2005-2006. This version, however, is only available through the Peugeot dealers.

 

You are currently not registered with us but if you would like to be kept informed of our progress, please feel free to register with us by calling our Customer Service Centre at the contact details provided below or online by using the following link :

http://www.navteq.com/RegistrationServlet?action=displayRegistration&contine

ntId=EU

 

When responding, please refer to this email including your reference number.

 

With kind regards,

 

NAVTEQ Customer Service Centre

PO Box 501

7300 AM APELDOORN

THE NETHERLANDS

International Toll Free Number: 00800 18 23 53 22 Local Toll Free Number Germany: 0800 181 6065 Local Toll Free Number France: 0800 914 478 Local Toll Free Number Italy: 800 781 145 Telephone Number: +31 555 384 245 Fax Number: +31 555 433 947

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Γειά σας.

Αρχιζω σιγα σιγα να κάνω έρευνα αγοράς για τα gps και κατέληξα πως ένα αυτόνομο σύστημα για το αυτοκινητο είναι καλύτερο.

 

Κατάλαβα πως το πιο σημαντικό σ'ένα τέτοιο σύστημα είναι

1. να εχει αρκετό αποθηκευτικό χώρο

2. να είναι εύκολα αναβαθμίσημο και να έχει καλη επεκτασιμότητα

3. να έχει καλή υποστήριξη

4. να εχει καλή ποιότητα κατασκευής

 

Ποια εταιρία έχει ολοκλοιρομένους ηλεκτρονικούς χάρτες της Ελλάδας, Ευρώπης;

Ποια εταιρία θα προτείνατε και γιατί;

Τι άλλο πρέπει να προσέξει κανείς σ'ένα τέτοιο σύστημα;

 

Ευχαριστώ

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Kαι αλλο ενα βασικό. Εαν ξεμείνει απο μπαταρία, δεν έχει πρόβλημα. Αντιθέτως εαν ενα pda ξεμείνει πο ενέργεια, θέλει εξ'αρχής φόρτωση του destinator. Μεγάλο μείον αυτό.
Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Αρχιζω σιγα σιγα να κάνω έρευνα αγοράς για τα gps και κατέληξα πως ένα αυτόνομο σύστημα για το αυτοκινητο είναι καλύτερο.

 

Κατάλαβα πως το πιο σημαντικό σ'ένα τέτοιο σύστημα είναι

1. να εχει αρκετό αποθηκευτικό χώρο

2. να είναι εύκολα αναβαθμίσημο και να έχει καλη επεκτασιμότητα

3. να έχει καλή υποστήριξη

4. να εχει καλή ποιότητα κατασκευής

 

Ποια εταιρία έχει ολοκλοιρομένους ηλεκτρονικούς χάρτες της Ελλάδας, Ευρώπης;

Ποια εταιρία θα προτείνατε και γιατί;

Τι άλλο πρέπει να προσέξει κανείς σ'ένα τέτοιο σύστημα;

 

Ευχαριστώ

H Ngi προσφέρει ολοκληρωμένους χάρτες στην Ελλάδα.

Εγώ θα σου προτείνω το Tibo.

Χρησιμοποιεί το Destinator, δηλαδή έχει τους καλύτερους χάρτες που υπάρχουν για ελλάδα και η τιμή του δεν είναι ιδιαίτερα υψηλή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω το tibo S-1000 με destinator ND .

 

 

 

Μπορω να του βαλω αλλη εκδοση destinator ???? Τελικα ποια ειναι η πιο καλη ή πιο προσφατη ???? Η PN , η 6 ή καποια αλλη ???? Ευχαριστω.

 

 

 

http://www.dragiotis.gr/store/products/TIBO/new%20tibo.jpg

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το tibo S-1000 με destinator ND .

 

 

 

Μπορω να του βαλω αλλη εκδοση destinator ???? Τελικα ποια ειναι η πιο καλη ή πιο προσφατη ???? Η PN , η 6 ή καποια αλλη ???? Ευχαριστω.

 

 

 

http://www.dragiotis.gr/store/products/TIBO/new%20tibo.jpg

Φαντάζομαι οτι μπορείς να βάλεις το Destinator 6, αντικαθιστώντας τα αρχεία του PN, με αυτά του 6 στην SD.

Δεν το έχω όμως ωστε να ξέρω σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αλλα τελικα αυτες οι εκδοσεις εχουν διαφορες και ποιες ???

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το Tibo "συνεργάζεται" με όλα τα car audio? Έχω 147 με το μαμίσιο CD/Radio της Blaupunkt που απ' ότι ξέρω δεν έχει εξόδους/εισόδους..

 

Ψάχνω είτε Car PC είτε οθόνη, αλλά εκτός το GPS θέλω και διαχείριση του ηχοσυστήματος.. Τι μου προτείνετε σε κάτι ποιο οικονομικό (<1000 ευρώ) από αυτά που είδα στον Καλογερόπουλο?

Link to comment
Share on other sites

Το Tibo "συνεργάζεται" με όλα τα car audio?

 

 

Για ποιο λογο να συνεργαστει ??? Ειναι αυτονομο σε ολα απο μονο του.

 

http://www.dragiotis.gr/store/products/TIBO/new%20tibo.jpg

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Θα 'παίζει' μουσική απο τα ηχεία του αυτοκινήτου δηλαδή??

 

 

Με επιφυλλαξη μεν αλλα δεν νομιζω...Εχει δικο του ηχειο που καθοδηγει φωνητικα και δικο του κουμπι ρυθμισης εντασης ηχου .Οσοι το παιρνουν το παιρνουν αποκλειστικα για navigator.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Θα 'παίζει' μουσική απο τα ηχεία του αυτοκινήτου δηλαδή??

Aφού το ηχοσύστημά σου δεν έχει εισόδους, δεν νομίζω να γίνεται.

Ίσως με ειδικές μετατροπές, αλλά δεν είμαι ειδικός για να σε βοηθήσω.

Πάντως δύσκολο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Το tibo έχει απ'ότι ξέρω έξοδο του ήχου του και μπορείς να ακούσεις τις φωνητικές οδηγίες στα ηχεία σου. Οπότε, ίσως να γίνεται και με τα υπόλοιπα αρχεία, όπως mp3's αλλα και βίντεο.
Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το tibo έχει απ'ότι ξέρω έξοδο του ήχου του και μπορείς να ακούσεις τις φωνητικές οδηγίες στα ηχεία σου. Οπότε, ίσως να γίνεται και με τα υπόλοιπα αρχεία, όπως mp3's αλλα και βίντεο.

 

 

Αν και δεν το εχω προσεξει αν εχει εξοδο σπαστικο δεν θα ειναι να διακοπτει ενα τραγουδι ας πουμε για να καθοδηγησει φωνητικα ??? Καλυτερα δεν ειναι να "μιλαει" παραλληλα ????

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδια θα αγορασω το Tibo Α1000 μεσα στη βδομαδα και θα ηθελα να ρωτησω αν θα μπορεσω να βαλω χαρτες εξωτερικου (Βρετανια-Σκωτια με ενδιαφερει).

Απ οτι ξερω το μηχανημα εχει Destinator PN και εχει το προγραμμα και τους χαρτες ελλαδας σε μια SD 1GB.

Αν βρω απο ιντερνετ τα αρχεια των χαρτων του UK δε θα μπορεσω να τα βαλω στο SD και να παιξουν?

 

Το ρωταω γιατι ατομο που ξερει την συσκευη μου ειπε οτι δε θα το παρει... (χωρις να το εχει δοκιμασει ομως... φανταζομαι)

 

Την βοηθεια σας παρακαλω!!

http://www.kalogeropoulos.gr/LH2Uploads/DefaultItemPics/6870_2.JPG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...