Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά στην δικιά μου διαδικασία που έγινε απροβλημάτιστα σε 1 μήνα και ακριβώς την εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης, δεν εμφανίστηκε ποτέ τέτοιο μήνυμα...Θέμα με διαθέσιμες πόρτες μου μυρίζει και οι 13 μέρες μου φαίνονται λίγο ουτοπία...Good luck anyway

Μόλις μίλησα με τη Forthnet (προς μεγάλη μου έκπληξη απάντησαν αμέσως, αφού χτύπησε 4 φορές το τηλέφωνο ενώ εγώ είχα ετοιμάσει και καφέ πριν καλέσω αφού υπολόγισα ότι θα περιμένω καμιά ωρίτσα, συνηθισμένος από τη HOL) και μου είπαν ότι θα ενεργοποιηθώ κάπου ανάμεσα στις 10 και 20 του Γενάρη. Ελπίζω να εννούσε του 2008 το Γενάρη και όχι κάποιον από τους μεθεπόμενους :p

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά υπάρχει κάποιος από εσάς τους 2play συνδρομητές που να μην έχει αναγνώριση κλήσεων, παρ'όλο που η συσκευή του την υποστηρίζει;

 

Αν ναι τι μάρκα/μοντέλο συσκευή έχετε;

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Guest chrpaplos
Ναί μέχρι πρίν έναν μήνα παρόλο που είχα 3 συσκευες που είχαν αναγνώριση (Turbo x - siemens - panasonic) ανανώριση δεν είχα. Σε επικοινωνία με την forthnet, μου έλεγαν ότι μια έφταιγε το δίκτυο, και μια ότι έφταιγε η συσκευή. Τελικά μιά μέρα απλά έγινε αναβάθμιση στο τηλ. κέντρο της περιοχής μου (αιγάλεω) και έχω αναγνώριση
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις.Υπάρχει περίπτωση να την ξαναχάσεις ή να την χάνεις ανα περίπτωση,σ'αποσυντονισμό του Δικτύου ή βλάβης.Δεν είναι δυστυχώς όπως του ΟΤΕ...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα ******* και ενώ είχα παροχή γραμμής οτε και provider forthnet έδωσα τη adsl παροχή γραμμής στην forthnet κρατώντας τον οτε για κλήσεις τηλεφωνίας. Αυτό έγινε στις 30/10/07 καί έκτοτε δεν έχω internet.Και σαν να μην έφτανε όλο αυτό είχαν το θράσος να μου στείλουν και λογαριασμό για υπηρεσίες που δέν μου παρείχαν.

 

ΑΠΑΤΑΩΝΕΣ + ********* ΚΡΑΤΟΣ

17Ν ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ

Growing older is inevitable, growing up is optional.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με έχει ξαφνιάσει ευχάριστα είναι οτι και εγώ στις 2 τελευταίες επικοινωνίες που είχα με το CC, περίμενα στην αναμονή max 10 λεπτά!! Ελπίζω η ευχή όλων μας για καλύτερη ποιοτητα πλέον στο internet τώρα που ο πόλεμος της ποσότητας των Mbit μας τελείωσε, σιγά σιγά να πιάσει τόπο...Bonjour

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

To θέμα δεν είναι αν τους επιασες στο τηλέφωνο,αλλά αν βρήκες άκρη στο προβλημά σου:lol:

Οι ευχές σου κάποια στιγμή είτε θα ικανοποιηθούν είτε θα πάψουν να υπάρχουν (γιατί θα έχουν εκλείψει αυτοί που τους εύχεσαι,όπως το πάνε):p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιος από εσάς τους 2play συνδρομητές που να μην έχει αναγνώριση κλήσεων, παρ'όλο που η συσκευή του την υποστηρίζει;

 

Αν ναι τι μάρκα/μοντέλο συσκευή έχετε;

 

Όχι, εμένα μια χαρά δουεύουν όλα, και όλες οι ψηφιακές ευκολίες...:)

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι τέτοιο καιρό ενεργοποίησα το πακέτο ADSL in a box plus ως φοιτητικό, δηλαδή με ισχύ 12 μήνες. Το πρόβλημα έκανε την εμφάνιση του μετά τον όγδοο μήνα(Σεπτέμβριο) όταν και άρχισαν να μου ρχονται λογαριασμοί! Από τότε έως σήμερα έχω επικοινωνήσει αμέτρητες φορές με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, έχω στείλει αμέτρητα e-mail και fax, αλλά λύση στο πρόβλημα μου δεν βλέπω! Και σας ρωτάω: είναι τόσο δύσκολο να γίνει αλλάγή στην σύνδεση μου και να καταχωρηθεί ως φοιτητική(όπως έπρεπε να είχε γίνει από την αρχή!)?

 

Η όλη αντιμετώπιση από πλευράς τους, μου έχει προκαλέσει αηδία! Αυτή την στιγμή τους χρωστάω 74 ευρώ, τα οποία φυσικά δεν πρόκειται να τους τα δώσω! Κρίμα στην Forthnet διότι τη θεωρούσα σοβαρή εταιρία! Αύριο κιόλας θα κόψω την σύνδεση. Τα συμπεράσματα δικά σας!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρή εταιρία η Forthnet!!!Να είσαι καλά φίλε μου που με έκανες και γέλασα!Σοβαρή ήταν μέχρι που ασχολήθηκε με το 2play.Από τότε και μετά έχει γίνει η πιο αναξιόπιστη.Μπορεί ακόμα να πέφτουν βροχή οι αιτήσεις από ανθρώπους που δεν ξέρουν αλλά κάποια στιγμή όλο αυτό τον εμπαιγμό θα τον βρουν μπροστά τους.
Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Ξερεται πως μπρο να βρο σε πιο κεντρο ανικο και που βρισκεται αυτο?περιοχη αιγαλεω:)

thanks

Link to comment
Share on other sites

Παιδες να ρωτησω αν καποιος θελει να αλλαξει το βασικο modem που δινει η forthnet και θελει να βαλει ενα αλλο η ρυθμιση του νεου ειναι ευκολη???

 

Για παραδειγμα εσεις πιο απο τα δυο προτινετε:

 

Αυτο: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978233&product=552321

 

Ή αυτο: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978253&product=695238

 

Η αλλαγη κυριως γινεται για να υπαρξει wireless. Η πρωτη επιλογη του router που εβαλα ειναι αξιοπιστη ή να καταφυγω σε καποια αλλη???

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615102

 

εγκαθιστάς το hardware όπως στις οδηγίες της συσκευασίας και μετά για να το ρυθμίσεις ακολουθάς τις οδηγίες της forthnet:

http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?c=10009447

 

Αυτό έχω και πραγματικά αξίζει τα 70€ του. Το έχω 2 μήνες περίπου και από τότε που το έβαλα η σύνδεση με την forthnet είναι απίστευτα σταθερή. Το προτείνουν πολλοί και στο adslgr.com ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Alexel θα το ψαξω!! :)

 

Βασικα δεν το θελω για μενα αλλα για εναν ξαδερφο μου που εχει 2play και επειδη υπαρχει ενα laptop εκτος του desktop θελω να φτιαξω ενα wifi δικτυο να παιζουν και τα δυο μεσα στο ιντερνετ. Και απλα μαζευω γνωμες ακριβως γι' αυτο που ειπες την σταθεροτητα!!! ;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κατεληξε στο wireless της Router της Netgear WGR614. Οταν θα το συνδεσει πρεπει να εχει πανω και το modem της Siemens που του ειχε δωσει αρχικα ή κατευθειαν κανει μια αλλαγη του Siemens με το Netgear???

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Ξέρετε πως μπορώ να βρω σε ποιο κέντρο ανήκω και που βρίσκεται αυτό? Περιοχή Αιγάλεω:)

thanks

 

Πάρε το 134 ή πήγαινε στο πλησιέστερο σε σένα ΟΤΕshop (σίγουρα θα ξέρουν).

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Ξερεται πως μπρο να βρο σε πιο κεντρο ανικο και που βρισκεται αυτο?περιοχη αιγαλεω:)

thanks

 

η γραψε εδω τον αριθμο σου και θα σου πει ποιο είναι το κεντρο (αλλα οχι που ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα.. και καλη χρονια να εχουμε..!!

 

με τον οτε ειχα 1024 Kbps και Line Attenuation 21db..

με την forthnet εχω 17357 Kbps και Line Attenuation 14db..!!!

με 14db δεν θα πρεπε να εχω απο 20000Kbps και ανω ??

Link to comment
Share on other sites

Line Rate 19240 Kbps 508 Kbps

Attainable Line Rate 21788 Kbps 1316 Kbps

Noise Margin 6.4 dB 30.3 dB

Line Attenuation 18.5 dB 4.7 dB

Output Power 12.7 dBm 0.0 dBm

 

 

Γιατι τοσο υψηλο το Line Attenuation ρε παιδια? Κατι δεν παει καλα? Και το Noise Margin? 30dB??

Πανω απο 1.1ΜΒ/s δεν εχω πιασει..

 

Πριν 3 μηνες συνχρονιζε στα 20000φευγα Κbps αλλα πλεον... (οχι οτι ειχε καποια πρακτικη διαφορα)..

 

Υποτι8εται οτι η Φορθνετ εκανε αναβαθμισεις στο δικτυο της (Θεσσαλονικη) αλλα αποτελεσματα δεν βλεπω.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Line Rate 19240 Kbps 508 Kbps

Attainable Line Rate 21788 Kbps 1316 Kbps

Noise Margin 6.4 dB 30.3 dB

Line Attenuation 18.5 dB 4.7 dB

Output Power 12.7 dBm 0.0 dBm

 

 

Γιατι τοσο υψηλο το Line Attenuation ρε παιδια? Κατι δεν παει καλα? Και το Noise Margin? 30dB??

Πανω απο 1.1ΜΒ/s δεν εχω πιασει..

 

Πριν 3 μηνες συνχρονιζε στα 20000φευγα Κbps αλλα πλεον... (οχι οτι ειχε καποια πρακτικη διαφορα)..

 

Υποτι8εται οτι η Φορθνετ εκανε αναβαθμισεις στο δικτυο της (Θεσσαλονικη) αλλα αποτελεσματα δεν βλεπω.

 

Κάνε πρώτα μια επανάληψη στην ερμηνεία των specs του DSL, άναψε μια λαμπάδα όσο είναι το μποι σου και μετά ξανακάνε αγαπητέ μου post με παράπονα...:blink:

Ήμαρτον...:X

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια να σας ρωτησω???

 

Εσεις που εχετε forthnet με ποσο κατεβαζετε?

 

Θεσσαλονίκη

Κέντρο: Ροστάν

 

Στην αρχή κατέβαζα με 450~500KByte ανά sec με ρούτερ το Crypto F360. Είχα και πολλές αποσυνδέσεις καθημερινά. Γενικά, πολύ χάλια η ποιότητα της σύνδεσης...

 

Μόλις άλλαξα ρούτερ (πάνε καμιά 10αριά μέρες τώρα) και έβαλα το 9112 της USRobotics, κατεβάζω σταθερά 1250~1300ΚByte το δευτερόλεπτο και δεν έχω καθόλου αποσυνδέσεις.

 

Τα στοιχεία που μου βγάζει ο ρούτερ είναι τα εξής:

 

Actual Data Rate

 

Upstream

508 (Kbps.)

Downstream

21003 (Kbps.)

 

Noise Margin

 

Upstream

1 dB

Downstream

6 dB

 

Attenuation

 

Upstream

13 dB

Downstream

17 dB

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...