Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

 

Λοιπόν, έχει καταλύξει κωμοδία το πρόβλημα που έχω. Από 24/5 μου έχουν ενεργοποιήσει το 2play. Ενώ τηλέφωνο έχω κανονικά και με καλή ποιότητα, εφάμιλη του ΟΤΕ, internet ΔΕΝ εχω δει ακόμα!!!!!!:mad: :mad:

Από 25/5 το έχω δώσει βλάβη, τηλέφωνα επί τηλεφώνων και τίποτα μέχρι και σήμερα. Μέχρι που αγόραρα και καινούργιο ρουτεράκι μπας και το USR που μου έστειλαν έχει πρόβλημα. Ρε παιδιά ΤΙΠΟΤΑ!!!! Δεν συχρονίζει καν!

Παιδιά βοηθήστε! Τι να κάνω άλλο πια? Έχω περάσει ΤΙΣ ΩΡΕΣ στην αναμονή, και όλο υπεκφιγές ακούω! Ξέρετε δεν βλέπουμε κάτι, ξέρετε μήπως φταίει το ρούτερ, ξέρετε μήπως δεν τα έχετε συνδέσει σωστά και παπαρ... μάντολες!!!!

Είμαι 18 μέρες χωρίς internet και δεν βλέπω να γίνεται τίποτα!!!! Άρχησα πλέων να απηλώ με καταγγελείες, τι άλλο να κάνω!! Πείτε και εσείς ρε παιδιά κάτι! Οποιαδήποτε γνώμη, ή συμβουλή είναι καλοδεχούμενη!

 

οταν εγω περυσι την ανοιξη εκανα συνδεση στη φορθνετ ειχα και εγω το προβλημα του συγχρωνισμου που εχεις εσυ.μετα απο πολλα τηλεφωνα αγανακτησα γιατι μου ελεγαν ******ες για firmware του ρουτερ και αλλα ασχετα και ηταν σιγουροι πως η γραμμη δεν εχει προβλημα.πηρα εναν γνωστο στον οτε μεγαλο κεφαλι και ξαφνικα την επομενη μερα με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν απο φορθνετ οτι εχει προβλημα η γραμμη μου και οτι την φτιαχνουν οι οτεντζιδες.και ως δια μαγειας το απογευμα συγχρονισε το ρουτερ μου και ολα καλα.οτι καταλαβες καταλαβες.υπαρχει η πιθανοτητα να εχει κανει λαλακια και ο οτε.μπορει να φταιει και η φορθνετ.κουραγιο γιατι και εγω τρεχω με την αιτηση για 2play εδω και 2++ μηνες γιατι η φορθνετ δεν προχωραει την αιτηση.

:rocket: :shoot:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

οταν εγω περυσι την ανοιξη εκανα συνδεση στη φορθνετ ειχα και εγω το προβλημα του συγχρωνισμου που εχεις εσυ.μετα απο πολλα τηλεφωνα αγανακτησα γιατι μου ελεγαν ******ες για firmware του ρουτερ και αλλα ασχετα και ηταν σιγουροι πως η γραμμη δεν εχει προβλημα.πηρα εναν γνωστο στον οτε μεγαλο κεφαλι και ξαφνικα την επομενη μερα με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν απο φορθνετ οτι εχει προβλημα η γραμμη μου και οτι την φτιαχνουν οι οτεντζιδες.και ως δια μαγειας το απογευμα συγχρονισε το ρουτερ μου και ολα καλα.οτι καταλαβες καταλαβες.υπαρχει η πιθανοτητα να εχει κανει λαλακια και ο οτε.μπορει να φταιει και η φορθνετ.κουραγιο γιατι και εγω τρεχω με την αιτηση για 2play εδω και 2++ μηνες γιατι η φορθνετ δεν προχωραει την αιτηση.

:rocket: :shoot:

 

 

 

Φίλε μου, σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Αλλά στο ΟΤΕ γιατί να πάρω εγω? Μα υποτύθεται ότι έχω αποδεσμευτεί από τον ΟΤΕ. Υποτύθεται ότι τώρα ξέρω μόνον 4net. Έτσι δεν είναι? Αυτοί δεν πρέπει να επικοινωνήσουν με τον ΟΤΕ αν βρίσκουν κάποιο πρόβλημα? Δηλαδή αν και αργότερα αντιμετοποίσω κάποιο πρόβλημα θα πρέπει να παίρνω τηλέφωνο και στον ΟΤΕ και σ' αυτούς? Θέατρο του παραλόγου η όλη κατάσταση.

 

PS. Και δεν ξέρω και κανένα μεγάλο κεφάλι στο ΟΤΕ!! Εσύ τουλάχιστον έτσι βρήκες άκρη. Εγώ τι να κάνω?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Αλλά στο ΟΤΕ γιατί να πάρω εγω? Μα υποτύθεται ότι έχω αποδεσμευτεί από τον ΟΤΕ. Υποτύθεται ότι τώρα ξέρω μόνον 4net. Έτσι δεν είναι? Αυτοί δεν πρέπει να επικοινωνήσουν με τον ΟΤΕ αν βρίσκουν κάποιο πρόβλημα? Δηλαδή αν και αργότερα αντιμετοποίσω κάποιο πρόβλημα θα πρέπει να παίρνω τηλέφωνο και στον ΟΤΕ και σ' αυτούς? Θέατρο του παραλόγου η όλη κατάσταση.

PS. Και δεν ξέρω και κανένα μεγάλο κεφάλι στο ΟΤΕ!! Εσύ τουλάχιστον έτσι βρήκες άκρη. Εγώ τι να κάνω?

 

Ποτέ δεν θα αποδεσμευτείς από τον ΟΤΕ, το καλώδιο από το σπίτι σου μέχρι το κέντρο ανήκει σ' αυτόν.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα η 4νετ πρεπει να τα κανονιζει αυτα! Οπως κανονισε να κοψουν τον ΟΤΕ, ετσι να κανονισουν να φτιαξουν τη γραμμη.. Ας φερουν να το κοιταξει το προβλημα οποιον θελουν, αρκει να την φτιαξουν τη γραμμη!!!
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. 'Ετσι πρέπει να είναι. Εγώ πλέων έχω διακόψει σαν πάροχο τον ΟΤΕ. Δεν τον ξέρω δεν με ξέρει. Η 4νετ θα πρέπει να ψάξει να βρει τι γίνεται και αυτή να ενυμερώνει τους συνδρομητές της.

Τώρα για το θέμα του χαλκού μέχρι το σπίτι μου το ξέρω ότι είναι του ΟΤΕ. Αυτό νοικιάζει η 4νετ και το χρεισημοποιεί. Και μάλλον εκεί είναι και το πρόβλημά μου. Μετά από πολύ (μιλάμε για πολύ) πίεση και κόντρα τηλέφωνα, έμαθα ότι βρήκαν πολύ κακή ποιότητα στο κομμάτι κατανεμητή ΟΤΕ - τελικό μποξ. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλι τώρα!!! Την έβαψα! Από την 4νετ μου λένε ότι μέσα στην εβδομάδα θα έχει λυθεί τοπρόβλημα, αλλά χλωμό το κόβω. Πρέπει να με αλλάξει ζεύγος ο ΟΤΕ και δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα αυτό.

Εντάξη, κάπου το πήρα απόφαση ότι νετ θα αργήσω να δω και μέχρι τότε θα τους πρήζω τα αυτιά με τα τηλέφωνα. Το θέμα με τους λογαριασμούς όμως?? Θα μου στήλουν να πληρώσω λογαριασμό και εκεί είναι που θα έχει πολύ γέλιο η υπόθεση!!! Δεν πρόκειτε να δεκτώ να πληρώσω τίποτα αν δεν φτιάξουν και το ιντερνετ.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

paidia ti modem-router dinei i forthnet gia to double play?

 

Ενα της US Robotics me 1 Ethernet και 1 USB Θυρα ΑΛΛΑ ΟΧΙ Wireless.

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

paidia ti modem-router dinei i forthnet gia to double play?

 

 

Ένα US Robotics 9112. Αρκετά καλό είναι, και εύκολο στις ρυθμήσεις του. Έχει 1 ethernet και 1 usb port.

 

Τελικά άμα δεν έβαζα προσωπική δουλειά ακόμα θα περίμενα τον ΟΤΕ να έρθει να κάνει μετρήσεις στο χαλκό του!! Τρομάρα του!! Κατάργησα όλη την εξωτερική ελεεινή καλωδίωση, αλλά και την εσωτερική, βάζοντας μονοκόματο STP καλώδιο από το σημείο που βγαίνει το υπόγειο καλώδιο του ΟΤΕ μέχρι μέσα στο σπίτι μου. Το γείωσα (STP γαρ) και όλα τα προβλήματα λύθηκαν. Το ADSL συχρόνησε μια χαρα, έχω καλούτσικο SNR, και απίστευτη ποιότητα στην ακουστικότητα της τηλεφωνίας.

Καλωδίωση λοιπόν το πρόβλημα! Ειδικά η εξωτερική, ήταν σε ελεεινή κατάσταση.

Αντε να δούμε τώρα και για τα 24MBps!!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ένα US Robotics 9112. Αρκετά καλό είναι, και εύκολο στις ρυθμήσεις του. Έχει 1 ethernet και 1 usb port.

Πλέον τους τελείωσαν τα USR και δίνουν ένα Crypto που έχει επίσης μια ethernet και μια USB.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πλέον τους τελείωσαν τα USR και δίνουν ένα Crypto που έχει επίσης μια ethernet και μια USB.

 

Ακομα χειροτερα δηλαδη.Παρτε ενα D-link ή Linksys για γουστα!!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Πλέον τους τελείωσαν τα USR και δίνουν ένα Crypto που έχει επίσης μια ethernet και μια USB.

 

:blink: :blink:

 

Ωχ αν είναι έτσι, τότε όπως θα το πάρετε να το βάλετε στο ντουλάπι. Αρκετά καλά είναι και τα Zyxel. Κάπου στα 40 - 45 ευρώ έχει κάτι ανάλογο με το 9112 και σαφώς καλύτερο. Πάντα μιλάμε για adsl over pstn έτσι!!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να σας πω και εγω τα δικα μου στοιχεια μπας και βρουμε τιποτις!

Το modem εχει συγχρονισει:

Upstream

319 (Kbps.)

 

Downstream

9994 (Kbps.)

 

Attenuation:

Upstream: 12 dB Downstream:9 dB

 

Συνηθως κατεβαζω μεσος ορος 300-350. Πρωτες δυο ημερες εβλεπα και 700.

Ανεβαζω το πολυ με 30.

17/06/2007 13:50:28

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 278.32Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 4.31Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

Καμια ιδεα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είμαι καινούριος χρήστης ADSL γραμμής από την FORTHNET. Ηθελα να ρωτήσω κάτι εσάς γιατί χθες ήμουν μισή ωρα στη γραμμή εξυπηρέτησης στις 12 το βράδυ και δεν απάντησε κανείς. ΗΘελα να ήξερα όλοι τότε μπαίνουν να ρωτήσουν?οχι ε!:mad: . Τέλος πάντων . Είχα PSTN γραμμή το modem router που μου έστειλαν είναι ενσύρματο CRYPTO F360 ADSL2/2+. Εκανα όλες τις ρυθμίσεις που αναφέρονται στο εγχειρίδιο ( το site της forthnet θέλει ανανέωση γιατί ο οδηγός έχει λάθη) , αλλά δε συνδέομαι σε όλες τις σελίδες. Μήπως πρέπει να επιλέξω στον internet explorer εργαλεία->επιλογές internet ->συνδέσεις>Ρυθμίσεις τοπικού δικτύου>Αποεπιλογή το αυτόματος εντοπισμός των ρυθμίσεων? ΕΙμαι σε άλλο δίκτυο τώρα και ρωτάω για να το δοκιμάσω όταν πάω σπίτι. Αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω και πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις στον explorer ας μου δώσει τα φώτα του...Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Σαν τι να βρούμε δηλαδή?:confused:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είμαι καινούριος χρήστης ADSL γραμμής από την FORTHNET. Ηθελα να ρωτήσω κάτι εσάς γιατί χθες ήμουν μισή ωρα στη γραμμή εξυπηρέτησης στις 12 το βράδυ και δεν απάντησε κανείς. ΗΘελα να ήξερα όλοι τότε μπαίνουν να ρωτήσουν?οχι ε!:mad: . Τέλος πάντων . Είχα PSTN γραμμή το modem router που μου έστειλαν είναι ενσύρματο CRYPTO F360 ADSL2/2+. Εκανα όλες τις ρυθμίσεις που αναφέρονται στο εγχειρίδιο ( το site της forthnet θέλει ανανέωση γιατί ο οδηγός έχει λάθη) , αλλά δε συνδέομαι σε όλες τις σελίδες. Μήπως πρέπει να επιλέξω στον internet explorer εργαλεία->επιλογές internet ->συνδέσεις>Ρυθμίσεις τοπικού δικτύου>Αποεπιλογή το αυτόματος εντοπισμός των ρυθμίσεων? ΕΙμαι σε άλλο δίκτυο τώρα και ρωτάω για να το δοκιμάσω όταν πάω σπίτι. Αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω και πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις στον explorer ας μου δώσει τα φώτα του...Ευχαριστώ

 

 

Οταν γραφουμε οτι η FORTHNET εχει την χειροτερη εξυπηρετηση πελατων

ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ μερικοι δεν το καταλαβαινουν...

Link to comment
Share on other sites

Οταν γραφουμε οτι η FORTHNET εχει την χειροτερη εξυπηρετηση πελατων

ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ μερικοι δεν το καταλαβαινουν...

Δοκίμασε vivodi και έλα να μας τα ξαναπείς.

Μόνο ο ΟΤΕ έχει καλή εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός! Τα ίδια χάλια είναι όλοι. Μόνον ο ΟΤΕ έχει CC της προκοπής αλλά πάσχει από άλλα πράγματα.:p

 

Όσο για την Forthnet, μετά την 1:00 το βράδυ είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα από πλευράς αναμονής. Τώρα βέβαια δεν ξέρω τι τεχνικούς έχουν εκείνη την ώρα στα τηλέφωνα ....

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σωστός! Τα ίδια χάλια είναι όλοι. Μόνον ο ΟΤΕ έχει CC της προκοπής αλλά πάσχει από άλλα πράγματα.:p

 

Όσο για την Forthnet, μετά την 1:00 το βράδυ είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα από πλευράς αναμονής. Τώρα βέβαια δεν ξέρω τι τεχνικούς έχουν εκείνη την ώρα στα τηλέφωνα ....

 

Παρα πολυ ωραια!

Να ξενυχταμε για να μας κανουν την χαρη να σηκωσουν κανενα

τηλεφωνο στην Forthnet...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

έχω κάνει αίτηση στην forthnet για 2play και ελαβα χτες ένα router της siemens.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν ξέρει κανείς πόσο αργότερα θα συνδεθώ με το 2 play.

Έαν ο router αυτός μπορεί να δουλέψει με linux που χρησιμοποιώ σπίτι.

Εάν γενικά παρουσιάζει τα προβλήματα που αναφέρεται παραπάνω.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σωστός! Τα ίδια χάλια είναι όλοι..................... Τώρα βέβαια δεν ξέρω τι τεχνικούς έχουν εκείνη την ώρα στα τηλέφωνα ....

 

Μια χαρά είναι και εξυπηρετικότατοι....:) Δεν βιάζονται, προσπαθούν να λύσουν και άσχετα με τη γραμμή προβλήματα (πχ του router..).... αν αντέχει κάποιος το ξενύχτι, είναι η καλύτερη ώρα!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εξυπηρετικότατοι είναι και την ημέρα αν καταφέρεις και τους πιάσεις. Απλά το βράδυ η αναμονή μειώνεται πάρα πολύ. Από τα 40 - 45 λεπτά την ημέρα πέφτει στα 10 λεπτάκια το πολύ!

 

PS: Εμένα μ' αρέσει ιδιέτερα τις μικρές ώρες!:p

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

έχω κάνει αίτηση στην forthnet για 2play και ελαβα χτες ένα router της siemens.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν ξέρει κανείς πόσο αργότερα θα συνδεθώ με το 2 play.

Έαν ο router αυτός μπορεί να δουλέψει με linux που χρησιμοποιώ σπίτι.

Εάν γενικά παρουσιάζει τα προβλήματα που αναφέρεται παραπάνω.

 

Ευχαριστώ

 

 

Ρούτερ της siemens? Για 2play? Μήπως έχεις ISDN?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο ρουτεράκι. Απλά παραξενεύτηκα γιατί ξέρω ότι δίνανε τώρα, κάτι AirTies στα 2play. Για siemens είσαι ο πρώτος που ακούω να πήρε.

 

PS το κοίταξες μην έγινε κανένα κουλό και σου στείλανε για ISDN? Ξέρω περίπτωση που έγινε ακριβώς το ανάποδο. Δηλαδή είχε ISDN ο άνθρωπος και του στείλανε για PSTN ρούτερ.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Όταν θα παω σπίτι θα το κοιτάξω αναλυτικά για να δω εαν κάνει για PSTN και θα γράψω στο forum και το μοντέλο του. Πάντως από θύρες είδα ότι έχει μια USB μια Ethernet και μια ADSL.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...