Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το On Demand λειτουργεί (συνήθως) σε full pack και σε σύνδεση με Nova, αν και το λειτουργώ και με σύνδεση Wind. Θέλει ταχύτητα σύνδεσης πάνω από 4 και είναι πλουσιότερο σε ταινίες, σειρές κλπ με τον 831 σε σχέση με τον 865.

Λειτουργεί όντως με wind; Είναι σχετικά πρόσφατο αυτό; Κι εγώ wind έχω και τον Ιούνιο που έκανα full pack το δοκίμασα αλλά δεν δούλευε. Και αναρωτιόμουν τώρα που συνεργάστηκαν μήπως υπήρχε περίπτωση να λειτουργήσει.

 

Sent from my Honor 6X

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Λειτουργεί όντως με wind; Είναι σχετικά πρόσφατο αυτό; Κι εγώ wind έχω και τον Ιούνιο που έκανα full pack το δοκίμασα αλλά δεν δούλευε. Και αναρωτιόμουν τώρα που συνεργάστηκαν μήπως υπήρχε περίπτωση να λειτουργήσει.

 

 

Όχι, δεν είναι πρόσφατο.

Έχω Nova σε δύο χώρους με διαφορετικούς παρόχους vdsl και 2 διαφορετικούς δέκτες (931 και 865).

Πέρυσι τον ΙΟΥΝ που λειτούργησε το OD δοκίμασα με τον 831 (full pack και τηλεφωνία) και επειδή δεν είχε αναβαθμιστεί στο τελευταίο firmware, τον αναβάθμισα και ξαφνικά έδειξε το OD ενώ δεν είχε ανακοινωθεί ακόμη η λειτουργία του. Για 2 περίπου εβδομάδες έβλεπα OD, με το πλούσιο υλικό, που δεν έβλεπαν άλλοι συνδρομητές, όπως έλεγαν σε άλλο σχετικό forum.

Στον άλλο χώρο, με τον 865 (full pack μόνο χωρίς τηλεφωνία) και πάροχο Wind σε vdsl , έβλεπα το φτωχό υλικό του OD με κάποιες δυσκολίες στην αρχή (διακοπές στη ροή, πάλι από την αρχή κλπ). Όταν μετέφερα, όμως, τον 831 εκεί όλα λειτούργησαν κανονικά.

 

Θεωρητικά υποστηρίζουν ότι δεν λειτουργεί με άλλο πάροχο αλλά σ' εμένα λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Χμ, τον 831 έχω κι εγώ. Θα δοκιμάσω ξανά, και να δω αν έχει αναβάθμιση.

Ευχαριστώ.

 

Sent from my Honor 6X

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την ίδια έχω από ότι βλέπω. Μόλις το δοκίμασα συνδέοντας καλώδιο μιας και ο δέκτης είναι δίπλα στο router της Wind. Χωρίς τύχη ωστόσο...

e11048c220b8a23af23385f004919c3e.jpg

Δε βαριέσαι. Θα ζήσουμε και χωρίς αυτό...

 

Sent from my Honor 6X

Link to comment
Share on other sites

Έχω συζητήσει με το Support της Nova για το θέμα αυτό, δηλαδή ότι βλέπω το OD με πάροχο Wind αλλά δεν δόθηκε εξήγηση.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι θέμα πακέτου ή θέμα ιντερνετικής σύνδεσης;

Γιατί οι περισσότερες ταινίες και σειρές είναι κλειδωμένες;

Πρέπει να αναβαθμίσω σε full pack για πλήρη πρόσβαση; Πάντως αυτή η λεπτομέρεια δεν είχε αναφερθεί από τον πωλητή...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τι δίνει και αν δίνει με το sports pack, αλλά γνωρίζω ότι το δίνει με το full pack.

Δεν καταλαβαίνω αυτό που λες για τον πωλητή. Ποιον εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν το πρόγραμμα που έχεις δεν περιλαμβάνει ταινίες, δεν έχεις το φουλ pack ή το cinema(αν υποστηρίζεται και σε αυτό), είναι λογικό να μην σου δουλεύει και δεν πρόκειται για παράλειψη του πωλητή στην περίπτωση που δεν ανέφερε κάτι.

 

Sent from my Honor 6X

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι θέμα πακέτου ή θέμα ιντερνετικής σύνδεσης;

Γιατί οι περισσότερες ταινίες και σειρές είναι κλειδωμένες;

Πρέπει να αναβαθμίσω σε full pack για πλήρη πρόσβαση; Πάντως αυτή η λεπτομέρεια δεν είχε αναφερθεί από τον πωλητή...

Ήμουν σε sport pack και ήταν κλειδωμένα. Πήγα σε full pack και ξεκλειδωσαν. Είναι ξεκάθαρο πιστεύω.

Όσο για τον πωλητή, σίγουρα σου είπε ότι θα έχεις περιεχόμενο στο on demand με σειρές και ταινίες. Κάτι που ισχύει. Εν μέρει φυσικά αφού το περιεχόμενο είναι κλειδωμένο παρόλα αυτά υπάρχουν κάποιες ελεύθερες σειρές και ταινίες. Οπότε αυτός είναι καλυμμένος. Εκτός και αν σου είπε ότι θα τα έχεις όλα.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συνδεομαι σήμερα στην nova σε VDSL γραμμή,μου έστειλαν το ZXHN H168Nεπειδη δεν διαβάζω καλά σχόλια,το κρατάω η αγοράζω νέο;αν ναι ποιο είναι καλό και σε λογική τιμή;
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τη χρήση που θα κάνεις.

Για συνηθισμένη χρήση (σερφάρισμα, κατέβασμα κλπ) είναι αρκετά καλό.

Link to comment
Share on other sites

Nα συμπληρώσω πως, όπως τα περισσότερα φθηνά router που σου δίνουν οι πάροχοι, κυρίως πάσχει στο wi-fi. Αν και δεν έχει και την χειρότερη κάλυψη στο χώρο που θα μπει, παρατηρώ πως όταν το αφήσεις καιρό να δουλεύει μπορεί να "μπουκώνει" κάπως. Αντί για την συνηθισμένη ταχύτητα των 45+ που περιμένεις να πιάσεις ακόμα και δίπλα στη συσκευή να βρίσκεσαι, μπορεί να βλέπεις 25-30. Αν και δεν είναι και τόσο άσχημα, συνήθως βελτιώνεται αν το σβήσεις και το ανοίξεις ξανά.

 

Με καλώδιο δεν έχει ιδιαίτερο θέμα. Αυτή τη στιγμή στον υπολογιστή μου βλέπω μέχρι 43Mbps, έχοντας συνδεθεί μέσω powerline αρκετά μακριά από το router.

Link to comment
Share on other sites

Nα συμπληρώσω πως, όπως τα περισσότερα φθηνά router που σου δίνουν οι πάροχοι, κυρίως πάσχει στο wi-fi. Αν και δεν έχει και την χειρότερη κάλυψη στο χώρο που θα μπει, παρατηρώ πως όταν το αφήσεις καιρό να δουλεύει μπορεί να "μπουκώνει" κάπως. Αντί για την συνηθισμένη ταχύτητα των 45+ που περιμένεις να πιάσεις ακόμα και δίπλα στη συσκευή να βρίσκεσαι, μπορεί να βλέπεις 25-30. Αν και δεν είναι και τόσο άσχημα, συνήθως βελτιώνεται αν το σβήσεις και το ανοίξεις ξανά.

 

Με καλώδιο δεν έχει ιδιαίτερο θέμα. Αυτή τη στιγμή στον υπολογιστή μου βλέπω μέχρι 43Mbps, έχοντας συνδεθεί μέσω powerline αρκετά μακριά από το router.

 

Mark μιας και ανέφερες powerline, συγνώμη και για το εκτός θέματος σχόλιο, έχεις παρατηρήσει καμιά παρεμβολή/μείωση στην ταχύτητα σου όταν έχεις ανοικτά φώτα κτλ ή γενικά ενεργοβόρες συσκευές; Σκέφτομαι να βάλω και εγώ για να μειώσω την ακτινοβολία του wifi και σκέφτομαι αυτό το ενδεχόμενο.

 

p.s.1 nova on demand θέλει 3play συνδρομή και περιεχόμενο ανάλογο της συνδρομής (αν έχει κανείς nova εξοχικό, 2 συνδρομές σε διαφορετικά σπίτια στο ίδιο όνομα κτλ..κάπου μπερδεύεται το σύστημα και δείχνει περιεχόμενο και εκτός σταθερής nova όπως δείχνει η πράξη αν και θεωρητικά δεν λειτουργεί).

p.s.2 novago παίζει σε όλες τις σταθερές συνδέσεις με περιεχόμενο ανάλογο της συνδρομής (οποιασδήποτε συνδρομής σε nova).

p.s.3 έχω δουλέψει 2 vdsl ρουτερ της nova ,technicolor και zxhn, πιο ποιοτικό μου φάνηκε το technicolor αλλά σαν απόδοση νομίζω είναι το ίδιο ουσιαστικά.

Edited by Tasos30

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι εκτός από περιαστασιακά να παθαίνει κάποιο κόλημμα και να μην δουλεύει, και να διορθώνεται αν αποσυνδέσεις το καλώδιο δικτύου π.χ. από τον υπολογιστή και το ξανασυνδέσεις.
Link to comment
Share on other sites

Link Status Up

Modulation Type VDSL2

Actual Rate(Up/Down) 3661/19197 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 3677/26936 kbps

Noise Margin(Up/Down) 8.1/8 dB

Line Attenuation(Up/Down) 0.1/17.1 dB

Output Power(Up/Down) 6.4/18.5 dBm

Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved

Interleave Depth(Up/Down) 21/193

Interleave Delay(Up/Down) 7/7 ms

INP(Up/Down) 1.3/2.2 symbols

Profile 8b

LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM

CRC Errors(Up/Down) 0/2

FEC Errors(Up/Down) 0/1073

HEC Errors(Up/Down) 0/0

Showtime Start 0 h 5 min 43 s

 

μολιες εγινε η αλλαγη απο wind σε vdsl γραμμη με αυτα τα αποτελεσματα.πως τα βλεπετε;

Link to comment
Share on other sites

Link Status Up

Modulation Type VDSL2

Actual Rate(Up/Down) 3661/19197 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 3677/26936 kbps

Noise Margin(Up/Down) 8.1/8 dB

Line Attenuation(Up/Down) 0.1/17.1 dB

Output Power(Up/Down) 6.4/18.5 dBm

Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved

Interleave Depth(Up/Down) 21/193

Interleave Delay(Up/Down) 7/7 ms

INP(Up/Down) 1.3/2.2 symbols

Profile 8b

LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM

CRC Errors(Up/Down) 0/2

FEC Errors(Up/Down) 0/1073

HEC Errors(Up/Down) 0/0

Showtime Start 0 h 5 min 43 s

 

μολιες εγινε η αλλαγη απο wind σε vdsl γραμμη με αυτα τα αποτελεσματα.πως τα βλεπετε;

 

κάτι δεν πάει καλά. noise margin 8.1/8 db? Συνήθως σε vdsl οι ταχύτητες είναι 5mbps up 50mbps down. Θόρυβος 0.1/17.1 db άρα θα έπρεπε να είναι σφαίρα. Μάλλον δεν έχει ολοκληρωθεί η κατασκευή της γραμμής. Να το παρακολουθείς και εάν δεν αλλάξει η εικόνα να μιλήσεις με εξυπηρέτηση πελατών.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Link Status Up

Modulation Type VDSL2

Actual Rate(Up/Down) 3649/18876 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 3676/27076 kbps

Noise Margin(Up/Down) 8.3/8.1 dB

Line Attenuation(Up/Down) 0.1/17.3 dB

Output Power(Up/Down) 6.4/18.6 dBm

Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved

Interleave Depth(Up/Down) 21/191

Interleave Delay(Up/Down) 7/7 ms

INP(Up/Down) 1.3/2.2 symbols

Profile 8b

LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM

CRC Errors(Up/Down) 0/12

FEC Errors(Up/Down) 0/5112

HEC Errors(Up/Down) 0/0

Showtime Start 0 h 21 min 6 s

 

Μιλησα με το τεχνικο τμημα,εκαναν κατι μετρησεις κατι ρυθμισεις αλλα τα ιδια.Περνω μου ειπαν γραμμη vdsl απο το αστικο κεντρο που δεν ειναι μακρια.Τελικα θα το ψαξουν περισσοτερο και θα επικοινωνησουν μαζι μου.

Link to comment
Share on other sites

Link Status Up

Modulation Type VDSL2

Actual Rate(Up/Down) 4284/15470 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 4336/23584 kbps

Noise Margin(Up/Down) 8.1/8.3 dB

Line Attenuation(Up/Down) 5.2/17.5 dB

Output Power(Up/Down) 6.6/12.4 dBm

Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved

Interleave Depth(Up/Down) 25/157

Interleave Delay(Up/Down) 7/7 ms

INP(Up/Down) 1.3/2.2 symbols

Profile 17a

LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM

CRC Errors(Up/Down) 0/1

FEC Errors(Up/Down) 0/823

HEC Errors(Up/Down) 0/0

Showtime Start 0 h 2 min 39 s

 

Η ταχυτητα μειωθηκε ακομη περισσοτερο σε 15470,εχω αποσταση απο το αστικο κεντρο 565 μετρα.

Αυριο πρωι θα ερθει τεχνικος να δουμε τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σε sport pack και ήταν κλειδωμένα. Πήγα σε full pack και ξεκλειδωσαν. Είναι ξεκάθαρο πιστεύω.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Την αναβάθμιση σε full pack μπορώ να την κάνω μέσω ίντερνετ ή απαιτείται φυσική παρουσία σε κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Την αναβάθμιση σε full pack μπορώ να την κάνω μέσω ίντερνετ ή απαιτείται φυσική παρουσία σε κατάστημα;
Εμένα με πήραν τηλ. Χωρίς υπογραφές χωρίς τίποτα.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εκανα χθες συνδεση vdsl στην nova και πιανω δυστυχως ταχυτητα 15!Ηρθε σημερα τεχνικος της nova εκανε μετρησεις στην εισοδο της πολυκατοικιας και εκει εβγαζα ταχυτητα 30,πανω στο διαμερισμα μου 3ος οροφος ειχα τεραστιες απωλειες.

Μου ειπε λοιπον πως το προβλημα ειναι στην καθετη καλωδιωση και πως θελει αλλαγμα.

Πριν λιγο ηρθε ηλεκτρολογος γνωστος μου και κανονισα να το φτιαξω εξωτερικα ομως καθως εσωτερικα ειναι ακατορθωτο.Τι εξωτερικο καλωδιο να βαλω για vdsl συνδεση;

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να δω πόσο είναι το πέναλτυ,και αν είναι κλιμακούμενο,για πρόωρη διακοπή σύμβολαιου Nova 2 play (σταθερό κ ιντερνέτ μόνο)?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είδα ότι στο σπίτι μου (Αθήνα κέντρο) υπάρχει η δυνατότητα για VDSL. Αξίζει πιστεύετε να το ενεργοποιήσω; Η γραμμή μου πιάνει ένα 8-10MB χοντρικά τώρα που το θεωρώ σχετικά καλό. Κατεβάζω με 1.2mb/s μέσο όρο. Η χρήση που του κάνω είναι online gaming και Kodi. Σπάνια κατεβάζω torrents (λόγω Kodi) Πιστεύετε θα δω διαφορά στην πράξη; Πχ πιο σταθερή γραμμή;

Ευχαριστώ.

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...