Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Εδώ και αρκετό καιρό έχω ένα θέμα με την forthnet και θα ήθελα να ρωτήσω και σας να μου πείτε τη γνώμη σας.

 

Καταρχάς να πω ότι έχω double play με 24mbs ίντερνετ.

 

Όταν κατεβάζω κάτι, πιάνει μέγιστη ταχύτητα 1,2 με 1,4 mbs. Το θέμα είναι ότι όταν πιάνει τέτοια ταχύτητα δεν υπάρχει καθόλου ίντερνετ για κάτι άλλο. Ούτε στην google δεν μπαίνει. Σαν να μην έχω ίντερνετ δηλαδή.

 

Παράλογο δεν είναι?

 

Πιανεις τοσο μεγαλες ταχυτητες στο download? :!: Με torrent ή direct? Αν ειναι με torrent μαλλον σου τρωει ολο το bandwith της γραμμης σου γι' αυτο.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πιανεις τοσο μεγαλες ταχυτητες στο download? :!: Με torrent ή direct? Αν ειναι με torrent μαλλον σου τρωει ολο το bandwith της γραμμης σου γι' αυτο.

 

Ναι φτάνει μέχρι 1,4. Έριξα το bandwidth στα μισά οπότε θα δω πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μάγκες τι παιζει με τη online προσφορα απεριοριστα προς κινητα, σταθερα 29,90.

 

Παιζει καμια κρυφη χρέωση η κατι αλλο γιατι μου παραφαινεται καλη περίτωση...

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες τι παιζει με τη online προσφορα απεριοριστα προς κινητα, σταθερα 29,90.

 

Παιζει καμια κρυφη χρέωση η κατι αλλο γιατι μου παραφαινεται καλη περίτωση...

 

η προσφορά (λογικά για το 3play nova) δεν είναι μόνο online . μπορείς να τη βρεις σε οποιαδήποτε κατάστημα της forthnet και από όσο ξέρω δεν παίζει κάποια κρυφή χρέωση .

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να την βάλει όποιος θέλει?

 

Εγώ είμαι με το περυσινό Christmas Offer με σταθερό, κινητό, Internet και NOVA, μπορώ να το βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να την βάλει όποιος θέλει?

 

Εγώ είμαι με το περυσινό Christmas Offer με σταθερό, κινητό, Internet και NOVA, μπορώ να το βάλω?

 

Στέιλε τους ένα μήνυμα στο facebook στη nova ώστε να σου πουν αν γίνεται αυτό

Link to comment
Share on other sites

η προσφορά (λογικά για το 3play nova) δεν είναι μόνο online . μπορείς να τη βρεις σε οποιαδήποτε κατάστημα της forthnet και από όσο ξέρω δεν παίζει κάποια κρυφή χρέωση .

 

 

2 play ειναι απεριοριστα σταθερα, απεριοριστα κινητα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες και καλη χρονια

Εκανα αιτηση να βαλω 3play forthnet με nova

ενω μου ειχαν πει θα μου στειλουν ενα thomson router με κεραια τελικα μου εστειλαν ενα ZTE συγκεκριμενα το ZTE ZXHN H108L

Ξερεις κανεις αν ειναι καλο σαν router και αν εχει ισχυρο σημα αποδοσης επειδη ειναι χωρις κεραια ?επειδη ειμαι μακρυα σχετικα απο το pc μην εχω θεμα

Link to comment
Share on other sites

Τα σταματάνε τα thomson από όσο ξέρω. Τα δίνου μέχρι να εξαντληθούν και μετά θα δίνουν το zte.

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, αλλά ο μόνος τρόπος για να σιγουρευτείς είναι να δοκιμάσεις.

Υπάρχουν ντουβάρια ενδιάμεσα στο pc και το router; Αν δεν έχεις καλό σήμα τσέκαρε και τα κανάλια μήπως έχεις και παρεμβολές από άλλα ασυρματα δίκτυα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι σε ευθεια βαθεια

κανενα στικακι usb net καλο ξερετε ?

εχω ενα tplink με κεραια και φοβαμαι μηπως φταει αυτο γιατι και με hol που ειχα και netfaster ειχα ασθενες σημα αναμεσα σε router και pc

Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

Ειχα HOL 7 χρονια και τους τελευταιους 2 μηνες ειχα χαμηλες ταχυτητες αν και το ρουτερ κλειδωνε στα 11

Εκανα αιτηση για Forthnet 3 play με Nova κτλ και σημερα συνδεθηκε και το νετ ομως η απογοητευση ηρθε γιατι το ρουτερ κλειδωνει στα 9500 ενω ελπιζα οτι θα κλειδωνε παραπανω απο τη HOL

Πηρα τηλ στο τεχνικο τμημα και μου ειπαν οτι θα με παρουν τηλ να δουμε τι θα κανουμε

Ξερει κανεις τι παιζει και εχει κλειδωσει τοσο και αν γινετε να το ανεβασουμε ?

Link to comment
Share on other sites

τσέκαρε πόσο snr έχεις γτ μπορεί να στο έχουν πολύ ψηλά και για αυτό ίσως να έχεις χαμηλότερες ταχύτητες . Ζήτα στη forthnet να στο κατεβάσουν για να κλειδώσεις πολύ πιο πάνω από τα 9500 και έτσι θα είσαι οκ
Link to comment
Share on other sites

τσέκαρε πόσο snr έχεις γτ μπορεί να στο έχουν πολύ ψηλά και για αυτό ίσως να έχεις χαμηλότερες ταχύτητες . Ζήτα στη forthnet να στο κατεβάσουν για να κλειδώσεις πολύ πιο πάνω από τα 9500 και έτσι θα είσαι οκ

Downstream Upstream

 

SNR Margin 6.5 105 db

Line Attenuation 22.8 14.5 db

Data Rate 9526 945 kbps

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το SNR μου ειναι στο 6.5 στο download

Γινετε τιποτα ?

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι παρολο κλειδωνει στα 12200 βλεπω οτι η ταχυτητα κατεβαζει ποιο αργα απο οτι κατεβαζα με HOL

κοβουν την ταχυτητα οι βλακες ?

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι παρολο κλειδωνει στα 12200 βλεπω οτι η ταχυτητα κατεβαζει ποιο αργα απο οτι κατεβαζα με HOL

κοβουν την ταχυτητα οι βλακες ?

 

λογικά κάτι φταίει με το ρούτερ σου . μπορεί να έχει απαρυθμιστεί . Από θέμα ταχύτητας κλειδώνεις πολύ καλά στη forthnet

Link to comment
Share on other sites

εκανα και τεστ στο σερβερ της forthnet και μου λεει οτι κατεβαζει με 1,1 mb/sec αρα μαλλον κατι αλλο συμβαινει
Link to comment
Share on other sites

εκανα και τεστ στο σερβερ της forthnet και μου λεει οτι κατεβαζει με 1,1 mb/sec αρα μαλλον κατι αλλο συμβαινει

 

Βασικά για 12200 είσαι σχετικά καλά..

Όταν λες ότι κατέβαζες με υψηλότερες ταχύτητες πόσο περίμενες να πίασεις;;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για 12200 είσαι σχετικά καλά..

Όταν λες ότι κατέβαζες με υψηλότερες ταχύτητες πόσο περίμενες να πίασεις;;

απο ταχυτητα μια χαρα ειμαι αλλα το θεμα ειναι οτι βλεπω οτι αργει να ανοιξε τις σελιδες ενω πριν δε κολλαγε με τον αλλο παροχο και γενικα αργει να γεμισει τα βιντεακια που βλεπω

Επισης οταν ανεβαζω η κατεβαζω κατι οι σελιδες ανοιγουν ποιο αργα και απο χελωνα και η απαντηση απο τη Forthnet ειναι οτι η ADSL τους ειναι λεει συνγχρονη χαχαχαχαχα δηλαδη θα με καραφλιασουν αυτοι

Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

απο ταχυτητα μια χαρα ειμαι αλλα το θεμα ειναι οτι βλεπω οτι αργει να ανοιξε τις σελιδες ενω πριν δε κολλαγε με τον αλλο παροχο και γενικα αργει να γεμισει τα βιντεακια που βλεπω

Επισης οταν ανεβαζω η κατεβαζω κατι οι σελιδες ανοιγουν ποιο αργα και απο χελωνα και η απαντηση απο τη Forthnet ειναι οτι η ADSL τους ειναι λεει συνγχρονη χαχαχαχαχα δηλαδη θα με καραφλιασουν αυτοι

 

Το 12200 είναι πολύ καλή ταχύτητα και αν κάποιες σελίδες ανοίγουν αργά δεν είναι θέμα forthnet αλλά των sites που μπορεί να έχουν βαρίες σελιδές

Link to comment
Share on other sites

Το 12200 είναι πολύ καλή ταχύτητα και αν κάποιες σελίδες ανοίγουν αργά δεν είναι θέμα forthnet αλλά των sites που μπορεί να έχουν βαρίες σελιδές
σε οποιο site και να μπω αργει να τα φορτωσει και πες οτι ειναι βαρια το facebook κτλ με τη HOL που ειχα δεν ηταν βαρια και ανοιγαν στο μπαμ ?

Και το αλλο που με HOL κατεβαζα οτι γουσταρα και ανοιγα και 10 σελιδες κανονικα ενω τωρα αν βαλω να κατεβασω κατι και πατησω να ανοιξω σελιδα μου βγαζει τη ψυχη ?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα HOL 7 χρονια και τους τελευταιους 2 μηνες ειχα χαμηλες ταχυτητες αν και το ρουτερ κλειδωνε στα 11

Εκανα αιτηση για Forthnet 3 play με Nova κτλ και σημερα συνδεθηκε και το νετ ομως η απογοητευση ηρθε γιατι το ρουτερ κλειδωνει στα 9500 ενω ελπιζα οτι θα κλειδωνε παραπανω απο τη HOL

Πηρα τηλ στο τεχνικο τμημα και μου ειπαν οτι θα με παρουν τηλ να δουμε τι θα κανουμε

Ξερει κανεις τι παιζει και εχει κλειδωσει τοσο και αν γινετε να το ανεβασουμε ?

 

αφού έλεγες ότι με hol είχες χαμηλές ταχύτητες και είχες 11 snr πως γίνεται με hol με HOL να κατεβαζες οτι γουσταρές και ανοιγες και 10 σελιδες κανονικα ? μάλλον ξέχασες αυτά που είπες ???:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Το ιντερνετ της forthnet ειναι οτι χειροτερο.Εδω και 6 μηνες που εχω βαλει forthnet πιανω 2mb ολη μερα χωρις να μπορω να κανω τιποτα.Με οτε επιανα 23mb σταθερα.Ας ληξει το 12μηνο και πισω στον οτε.Ποτε ξανα με την αθλια forthnet
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...