Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερωτηση για οποιον γνωριζει.

 

Εχω το Royter ths Linksys WAG354 το οποιο ειχε μεσα στο Forthnet Plus πακετο.

 

Θα δουλευει στο 2 Play για να πιανει τις μεγαλες ταχυτητες η θα χριεαστει να παρω αλλο Router?

αν ειναι pstn (Annex A) θα δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μια ερωτηση για οποιον γνωριζει.

 

Εχω το Royter ths Linksys WAG354 το οποιο ειχε μεσα στο Forthnet Plus πακετο.

 

Θα δουλευει στο 2 Play για να πιανει τις μεγαλες ταχυτητες η θα χριεαστει να παρω αλλο Router?

 

Παίζει και σε adsl2+ , δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αλλά ούτως ή άλλως θα σου στείλουνε και καινούριο :happy:

Link to comment
Share on other sites

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 13814 Kbps 1085 Kbps

Attainable Line Rate 13412 Kbps 1348 Kbps

Noise Margin 5.6 dB 15.1 dB

Line Attenuation 33.5 dB 14.7 dB

Output Power 11.8 dBm 0.0 dBm

 

 

στις 13/9/07 μου ειχαν πει οτι θα ενεργοποιηθω αν και εμεινα ΧΩΡΙΣ τηλεφωνο μεχρι την επομενη στις 13.30(μετα απο τρεις κλησεις στο τεχνικο την πρωτη νηφαλια την δευτερη δηλωνοντας οτι θα κανω καταγγελια στην ΕΕΤΤ και την τριτη ταλαιπωρημενος μετα τις πολυωρες αναμονες(καλουσα απο κινητο σημειωτεον αφου δεν δουλευε το σταθερο) και διαμαρτυρομενος για τον τεχνικο που θα με καλουσε υποτιθεται αμεσα και τελικα με καλεσε το σαββατο,

τελικα ενεργοποιηθηκα αν και μενα στο site της 4νετ γραφει ακομα εκτιμωμενη ημερομηνια 13/9/07.

 

το προβλημα μου ειναι αλλο χρησιμοποιουσα ενα router 3com 11g και ειχα συνδεδεμενο ενα σταθερο και ενα φορητο.ομως με την ενεργοποιηση του 2play δεν δουλευε και τελικα συνδεθηκα με το siemens που μου εστειλαν.Το περιεργο ειναι οτι δεν εχω αλλαξει καποια ρυθμιση και με δεδομενο οτι ουτε username αλλαξα ουτε password αφου ειχα και πριν adsl 4net.

μηπως ξερει καποιος να μου πει γιατι;ελεγχξα τις ρυθμισεις και ειναι ενταξει.πρεπει να αλλαξω και κατι αλλο η μηπως δεν ειναι συμβατο με adsl2 το συγκεκριμενο router(στο κουτι γραφει παντως adsl2/adsl2+)φυσικα αλλαξα το πρωτοκολλο απο PPPoa σε PPPoe και το LCC.Ακομα και απο τις ρυθμισεις δικτυου περασα χειροκινητα το dns.τιποτα.τι restart,τιποτα:confused::(

Link to comment
Share on other sites

LLU εννοουσα

 

μήπως είχες ISDN γραμμή οτε?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει δυνατοτητα αιτησης για 2play εφοσον καλυπτεται η περιοχη απο το ιδιοκτητο, χωρις ομως να γινει διακοπη τη συνδεσης ΟΤΕ, και του adsl που ηδη εχω. Δηλαδη να εχω ταυτοχρονα το αυτονομο πακετο της forthnet και τον ΟΤΕ ( 2 Ζευγη καλωδιων)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω παράπονο για την ταχύτητα. 24ώρες το 24ωρο έτσι είναι:

http://img104.imageshack.us/img104/2392/untitledgi7.gif

Έχετε υπόψη οτι συγχρονίζω στα 9442kbps, οπότε όπως καταλαβαίνεται έχει «ντελικιάσει» η γραμμή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αλλο απλο Ιντερνετ,άλλο 2Play.Στο συνδιασμό τηλεφωνία και Ιντερνετ φαίνεται έχουν τα μεγαλύτερα προβλήματα όλες οι εταιρίες.
Link to comment
Share on other sites

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 12919 Kbps 1085 Kbps

Attainable Line Rate 12916 Kbps 1348 Kbps

Noise Margin 6.4 dB 15.4 dB

Line Attenuation 33.5 dB 14.7 dB

Output Power 11.9 dBm 0.0 dBm

 

 

 

 

ρε παιδια ελεος!!!!!!!τι γινεται μ αυτους;το ρουτερ δινει αυτα τα στοιχεια αλλα οταν κανω το τεστ μου δειχνει οτιωεχω ταχυτητα isdn...

μαλλον οταν μπλεκεται και η τηλεφωνια δημιουργειται το προβλημα γιατι βλεπω οι φιλοι που εχουν μονο ιντερνετ δεν εχουν τοσα προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Μια βδομάδα από τότε που μου είπαν ότι θα κάνουν ενεργοποίηση και ακόμη τίποτα.

Πάντως τελικά, μετά το email που έστειλα την προηγούμενη Πέμπτη, με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν πως η αναγραφόμενη στο site ημερομηνία σύνδεσης είναι απλά ενδεικτική... :(

 

Πολύ φοβάμαι, πως επειδή είμαι πολύ μακριά από DSLAM, υπάρχουν τεχνικά προβλήματα και δεν μπορούν να προχωρήσουν στην σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 12919 Kbps 1085 Kbps

Attainable Line Rate 12916 Kbps 1348 Kbps

Noise Margin 6.4 dB 15.4 dB

Line Attenuation 33.5 dB 14.7 dB

Output Power 11.9 dBm 0.0 dBm

 

 

 

 

 

 

 

Συγνωμη αλλα εχω φαει τον κοσμο να βρω αυτα τα στοιχεια τα αναλογα ,για την δικη μου συνδεση και δεν τα βρισκω πουθενα...:wacko:. Εχω ψαξει ολο το interface απο ακρη σε ακρη του router μου και το cd του, τα παντα.... και δεν βρισκω αυτα τα στατιστικα πουθενα... Σημειοτεων εχω πολυ καιρο dsl, και εχω ενα αρκετα δημοφιλες router το speedtouch 536....

:!:

!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα εχω φαει τον κοσμο να βρω αυτα τα στοιχεια τα αναλογα ,για την δικη μου συνδεση και δεν τα βρισκω πουθενα...:wacko:. Εχω ψαξει ολο το interface απο ακρη σε ακρη του router μου και το cd του, τα παντα.... και δεν βρισκω αυτα τα στατιστικα πουθενα... Σημειοτεων εχω πολυ καιρο dsl, και εχω ενα αρκετα δημοφιλες router το speedtouch 536....

:!:

!!!!

 

Ανοίγουμε τον Internet Explorer, πληκτρολογούμε στη Διεύθυνση (Address): 192.168.1.254

 

Επειτα πατας το μενου Broadband Connection που ειναι στ'αριστερα και αμεσως μετα διαλεγεις το υπομενου DSL Connection.

Τελος,επανω δεξια διαλεγεις το "Details"

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει....

 

 

Επιτελους ΟΛΑ ΟΚ ~~!!!:D

 

17200 συνδεση

 

1700 download! :D

 

Ευχαριστω τα παιδια της Forthnet εδω Θεσ/νικη.

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους ΟΛΑ ΟΚ ~~!!!:D

 

17200 συνδεση

 

1700 download! :D

 

Ευχαριστω τα παιδια της Forthnet εδω Θεσ/νικη.

kse..los!!!emeis edw kollimenoi sta 6mbps

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 12919 Kbps 1085 Kbps

Attainable Line Rate 12916 Kbps 1348 Kbps

Noise Margin 6.4 dB 15.4 dB

Line Attenuation 33.5 dB 14.7 dB

Output Power 11.9 dBm 0.0 dBm

 

 

 

 

ρε παιδια ελεος!!!!!!!τι γινεται μ αυτους;το ρουτερ δινει αυτα τα στοιχεια αλλα οταν κανω το τεστ μου δειχνει οτιωεχω ταχυτητα isdn...

μαλλον οταν μπλεκεται και η τηλεφωνια δημιουργειται το προβλημα γιατι βλεπω οι φιλοι που εχουν μονο ιντερνετ δεν εχουν τοσα προβληματα

 

Το Upstream της forthnet 512 δεν ειναι? Εδω ο φιλος εχει κλειδωσει στα 1085!

 

*Τελεια στοιχεια γραμμης φιλε μου! Εχεις τελειο χαλκο.;)

Link to comment
Share on other sites

kse..los!!!emeis edw kollimenoi sta 6mbps

 

:D:rolleyes::O

 

Τους εχεις κυνηγησει?

 

Αν ησουν στο εξωτερικο τωρα θα πληρωνες το 1/3 της τιμης για το ADSL ...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

:D:rolleyes::O

 

Τους εχεις κυνηγησει?

 

Αν ησουν στο εξωτερικο τωρα θα πληρωνες το 1/3 της τιμης για το ADSL ...

stin arxi eixa sinde8ei sta 15 mbps.sta tosa kleidwnei kai mia fili m pou menei akribws apenanti mou.apla eixa polla problemata me aposindeseis kai mou riksane sto 1/2 tin taxitita...mporw na kanw kati allo?

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

stin arxi eixa sinde8ei sta 15 mbps.sta tosa kleidwnei kai mia fili m pou menei akribws apenanti mou.apla eixa polla problemata me aposindeseis kai mou riksane sto 1/2 tin taxitita...mporw na kanw kati allo?

 

Και εγω τα ιδια προβληματα ειχα και αρχισαν να μου ριχνουν το προφιλ οπως το λενε -την ταχυτητα δηλαδη- και εφτασα στα 7,5 !!

 

εβαλα τις φωνες , το δηλωσαν βλαβη στον ΟΤΕ εγινε καποιος ελεγχος στα χαλκινα και καποιες νεες ρυθμισεις δεν ξερω ακριβως και τωρα

ανεβηκα παλι στα 17-17.5 ..

 

Βεβαια εχω καποια κολληματα κυριως -οχι αποσυνδεσεις- αλλα μια

και εχω download managers και δεν θελω να χασω ταχυτητα , το προτιμω.

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ολοι κλειδωνετε εως τα 17-18? Κανεις δεν εχει καταφερει να χτυπησει τα 20 ή και περισσοτερα Mbit?
Link to comment
Share on other sites

Ολοι κλειδωνετε εως τα 17-18? Κανεις δεν εχει καταφερει να χτυπησει τα 20 ή και περισσοτερα Mbit?

 

 

Κανεις απο οσο ξερω...Τι περιμενεις?

 

Στο Ελλαντα ειμαστε

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Κανεις απο οσο ξερω...Τι περιμενεις?

 

Στο Ελλαντα ειμαστε

katse perimene dld ti tous eipes?an einai na tous parw kai egw tilefono giati den noeitai taxitita 6mbps!!!

prepei na sou pw oti otan eimoun sta 15 mporei kai na mn eixa internet gia 6 wres...den sigxronize me tpt to router

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...