Jump to content

HP iPAQ rw6815 Personal Messenger


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς όχι...ναι το έχω διαβάσει το post που μου έδειξες αλλά ούτε την καινούργια ROM έχω βάλει ούτε το ξυπνητήρι φταίει. Επίσης από χτες που έγραψα το παραπάνω post έκανα και το εξής τεστ. Έβγαλα κατ’αρχήν από το startup ένα πρόγραμμα ξυπνητήρι γιατί όντως και εγώ κάτι τέτοιο υποψιαζόμουν.

Το βάζω το βράδυ και φορτίζει. Το βγάζω και τσεκάρω αν τρέχει activesync. Τρέχει, το σταματάω. Μετά από 1 ώρα περίπου ξανατσεκάρω αν τρέχει activesync και δεν τρέχει. Μετά από 2 ώρες περίπου ξανατσεκάρω και βλέπω πως τρέχει activesync!

Το σταματάω…… τώρα είμαστε σε αυτή τη φάση….

Τι να πω…το σίγουρο είναι ότι για κάποιο λόγο σηκώνεται το process…υποθέτω πως πρέπει να υπάρχει κάποιο entry σε κάποιον scheduler…. Θα το κοιτάξω μήπως βρω κάτι με το sktools και αν βρω κάτι θα επανέλθω….πάντως τρώει τρελή μπαταρία το activesync. Ένα κανονικό βράδυ με απενεργοποιημένο το τηλέφωνο τρώει μετρημένα 3% και με το activesync φτάνει τα 28%-32% !!!

Anyway...θα επανελθω......

Χμμ το περίεργο είναι πως εμένα μέ το activesync δεν μου τρώει μπαταρία!!

Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 977
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι αυτό είναι πράγματι πολύ παράξενο....το έχεις παρατηρήσει καλά...... υπάρχει περίπτωση να μην το έχεις μετρήσει καλά...; μήπως να το ξαναδείς; μου κάνει εντύπωση γιατί έχω διαβάσει και άλλον να παραπονιέται για το γεγονός πως όποτε ξεκινάει το activesync 'σκίζει' την μπαταρία........:blink:
HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό είναι πράγματι πολύ παράξενο....το έχεις παρατηρήσει καλά...... υπάρχει περίπτωση να μην το έχεις μετρήσει καλά...; μήπως να το ξαναδείς; μου κάνει εντύπωση γιατί έχω διαβάσει και άλλον να παραπονιέται για το γεγονός πως όποτε ξεκινάει το activesync 'σκίζει' την μπαταρία........:blink:
Όπως έχω ξαναπεί στο θέμα από θέμα μπαταρίας είναι λίγο τρελό το κινητό και άρα κάποιο process πρέπει να φταίει για αυτό αλλά σίγουρα έχω παρατηρήσει πως με το activesync τα πράγματα είναι καλύτερα. Αφού να φανταστείς πως μερικές φορές όταν το κάνω restart το ανοίγω από μόνος μου. Πάντως πρέπει να είναι σε συνδιασμό με κάτι άλλο το πρόβλημα! Εμένα μου έχει διαρκέσει έως και 4 μέρες με το activesync ανοιχτό συνέχεια (χωρίς wifi και με ελάχιστο bluetooth)
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι πως ότι και να λέμε δεν βλέπω γιατί πρέπει να ανοίγει μόνο του το activesync. Αυτό είναι bug μάλλον. θα ήθελα να μάθω πάντως και θα ήταν ενδιαφέρον αν κάτι παρόμοιο συμβαίνει και σε άλλες συσκευές όπως ΗΤC με wm5 αλλά και σε wm6 συσκευές!
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά βρήκα μια καλή ευκαιρία για το κινητό και λέω να το τσιμπήσω

 

θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι SAR έχει?

στην HP γράφουν μόνο για τα 6900 (στα οποία είναι πολύ χαμηλό!)

 

έχει ελληνικά ή αγγλικά WM και αν υπάρχουν και τα δύο μπορώ να τα αλλάξω μεταξύ τους?

προτιμώ αγγλικά..

 

από service νομίζω πως η HP τα πάει άριστα (με τα Laptop τουλάχιστον)

ισχύει το ίδιο και για τις συγκεκριμένες συσκευές?

 

και κάτι ψιλό-άσχετο υπάρχει και rX6815?? ποια η διαφορά από το rW??

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

παιδιά βρήκα μια καλή ευκαιρία για το κινητό και λέω να το τσιμπήσω

 

θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι SAR έχει?

στην HP γράφουν μόνο για τα 6900 (στα οποία είναι πολύ χαμηλό!)

 

έχει ελληνικά ή αγγλικά WM και αν υπάρχουν και τα δύο μπορώ να τα αλλάξω μεταξύ τους?

προτιμώ αγγλικά..

 

από service νομίζω πως η HP τα πάει άριστα (με τα Laptop τουλάχιστον)

ισχύει το ίδιο και για τις συγκεκριμένες συσκευές?

 

και κάτι ψιλό-άσχετο υπάρχει και rX6815?? ποια η διαφορά από το rW??

1) Δυστυχώς το SAR είναι: 0,79 W/Kg

2) Θα πρέπει να πάρεις ή το Αγγλικό ή το Ελληνικό. Θα βρείς αγγλικό στα μαγαζιά. Μετά δεν αλλάζουν παρα μόνο αν αλλάξεις την ROM

3) Απο service Ελλάδα δεν ξέρω ούτε το έχω πάει ποτέ. Πάντως το σίγουρο είναι πως δέν μου άρεσε όπως και σε κανένα μας εδώ που δεν υποστήριζε η HP αναβάθμιση σε wm6 ενώ όλες σχεδόν οι άλλες μάρκες βγάλανε ROM με wm6

Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

 

σχετικά με τη γλώσσα της ROM..

διάβασα σε αυτό το topic παλιότερα posts που κάποιοι έλεγαν ότι υπάρχουν και οι δύο ROM στο συνοδευτικό CD..

ισχύει αυτό?

και αν όχι δε μπορούμε να την κατεβάσουμε από πουθενά? original ή "original"?

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

 

σχετικά με τη γλώσσα της ROM..

διάβασα σε αυτό το topic παλιότερα posts που κάποιοι έλεγαν ότι υπάρχουν και οι δύο ROM στο συνοδευτικό CD..

ισχύει αυτό?

και αν όχι δε μπορούμε να την κατεβάσουμε από πουθενά? original ή "original"?

 

 

Θα με ενδιέφερε κι εμένα η προσθήκη της αγγλικής γλώσσας στο iPAQ μου. Είχα δεί παλαιότερα σε ένα QTek S100 ενός φίλου ένα πρόγραμμα που επέτρεπε την εναλλαγή γλώσσας απο ελληνικά σε αγγλικά και το αντίστροφο. Αν κάποιος γνωρίζει σχετικά, όπως και το που μπορούμε να το βρούμε...

 

Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε κι εμένα η προσθήκη της αγγλικής γλώσσας στο iPAQ μου. Είχα δεί παλαιότερα σε ένα QTek S100 ενός φίλου ένα πρόγραμμα που επέτρεπε την εναλλαγή γλώσσας απο ελληνικά σε αγγλικά και το αντίστροφο. Αν κάποιος γνωρίζει σχετικά, όπως και το που μπορούμε να το βρούμε...

 

Ευχαριστώ:)

Έχω ακούσει πως μάλλον γίνεται στην άρχή με το που το ανοίγουμε να διαλέξουμε την γλώσσα. Εκ των υστέρων δέν το έχω ακούσει να γίνεται αλλά ίσως κάποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει.
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

αν ισχύει αυτό τότε με hard reset μπορείς να βάλεις όποια γλώσσα θέλεις (φαντάζομαι!)
για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Οχι, με το hard reset απλά επαναφέρεται η συσκευή όπως ακριβώς την πήρες. Δεν υπάρχει επιλογή γλώσσας πουθενά. Ο μόνος τρόπος που είχε αναφερθεί πριν από μερικά post είναι ότι μπορείς να κατεβάσεις την αγγλική ROM και με ένα προγραμματάκι να την κάνεις να εγκατασταθεί γιατί κανονικά σε προειδοποιεί ότι δεν μπορείς.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς αλλάξει τη ROM μέσω VISTA ?

 

Δοκίμασα εγώ και όλες οι προσπάθειες είχαν αποτύχει λίγο μετά την έναρξη της εγκατάστασης. Ευτυχώς δεν υπήρξε η παραμικρή ζημιά. Στα XP όλα λειτούργησαν άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα εγώ και όλες οι προσπάθειες είχαν αποτύχει λίγο μετά την έναρξη της εγκατάστασης. Ευτυχώς δεν υπήρξε η παραμικρή ζημιά. Στα XP όλα λειτούργησαν άψογα.

 

 

Απαράδεκτο εκ μέρους τους νομίζω. Το γελοίο ποιό είναι? Ότι μαζί με το κινητό αγόρασα notebook HP με VISTA.

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο εκ μέρους τους νομίζω. Το γελοίο ποιό είναι? Ότι μαζί με το κινητό αγόρασα notebook HP με VISTA.

 

Θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι πρόβλημα των Vista αλλά του Mobile Center, που ουσιαστικά διαχειρίζεται τη σύνδεση της συσκευής. Απο την άλλη, νέο λειτουργικό, νέο πρόγραμμα, τι περιμένεις;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι πρόβλημα των Vista αλλά του Mobile Center, που ουσιαστικά διαχειρίζεται τη σύνδεση της συσκευής. Απο την άλλη, νέο λειτουργικό, νέο πρόγραμμα, τι περιμένεις;
ναι δεν θα είναι και το πρώτο πρόγραμμα που δεν τρέχει σωστά με όλες τις αλλαγές που έχουν κάνει για τα vista. :) Πάντως ας μην ρίχνουμε μαύρη πετρα. Χρειάζονται και αυτές οι αλλαγές για να βγούν νέα πράγματα
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανείς την τελευταία αναβάθμιση της ΡΟΜ στα Ελληνικά που κυκλοφόρισε αυτό το μήνα? Εντυπώσεις - Διορθώσεις?

Θέλω να την κάνω αλλά δεν έχω κάνει backup ακόμη, παρεπιπτώντος υπάρχει καμιά κανά καλό πρόγραμμα για buckup?

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανείς την τελευταία αναβάθμιση της ΡΟΜ στα Ελληνικά που κυκλοφόρισε αυτό το μήνα? Εντυπώσεις - Διορθώσεις?

Θέλω να την κάνω αλλά δεν έχω κάνει backup ακόμη, παρεπιπτώντος υπάρχει καμιά κανά καλό πρόγραμμα για buckup?

Για μένα το spb backup είναι το καλύτερο. Τεσταρισμένο δοκιμασμένο (με restore εννοείται) σε αυτό το ppc. Πάντως εγώ θα έκανα ένα activesync να έχω επαφές κτλ στο pc για να ξαναπεραστούν και για τα προγράμματα θα τα έβαζα πάλι στην καινούργια ROM. Για να "κάτσουν" σίγουρα καλά.
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανείς την τελευταία αναβάθμιση της ΡΟΜ στα Ελληνικά που κυκλοφόρισε αυτό το μήνα? Εντυπώσεις - Διορθώσεις?

Θέλω να την κάνω αλλά δεν έχω κάνει backup ακόμη, παρεπιπτώντος υπάρχει καμιά κανά καλό πρόγραμμα για buckup?

 

 

Την έχω κάνει εγώ. Μέχρι στιγμής παρατηρώ αύξηση της απόδοσης και ταχύτητας, ενώ έχω την εντύπωση πώς γίνεται καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας με αποτέλεσμα τη καλύτερη αυτονομία. Τώρα, κάτι που επίσης θα δείς είναι στις ρυθμίσεις, στη καρτέλα ''Σύστημα'', μια επιλογή με όνομα HP CertEnroller.

 

Αυτά μέχρι στιγμής:)

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανείς την τελευταία αναβάθμιση της ΡΟΜ στα Ελληνικά που κυκλοφόρισε αυτό το μήνα? Εντυπώσεις - Διορθώσεις?

Θέλω να την κάνω αλλά δεν έχω κάνει backup ακόμη, παρεπιπτώντος υπάρχει καμιά κανά καλό πρόγραμμα για buckup?

 

enoeis tou perasmenou mina?

Link to comment
Share on other sites

enoeis tou perasmenou mina?

 

Ναι, όντως ουσιαστικά του περασμένου είναι, απλά εμένα το ενημερωτικό e-mail μου ήρθε αυτό το μήνα. :cool:

Κανείς εντυπώσεις? Αξίζει?

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως ουσιαστικά του περασμένου είναι, απλά εμένα το ενημερωτικό e-mail μου ήρθε αυτό το μήνα. :cool:

Κανείς εντυπώσεις? Αξίζει?

 

ego prosopika den eida kamia sumantiki diafora se sxesi me tin proigoumeni. to mono pou mou ti spaei einai oti mpainei to activesync apo mono tou kai episis i mpataria krataei poio ligo apo to proto software. na doume kamia beltiosi sto mellon an tha yparksi

Link to comment
Share on other sites

ego prosopika den eida kamia sumantiki diafora se sxesi me tin proigoumeni. to mono pou mou ti spaei einai oti mpainei to activesync apo mono tou kai episis i mpataria krataei poio ligo apo to proto software. na doume kamia beltiosi sto mellon an tha yparksi

 

Πως κλείνουμε το αυτόματο Activesync:

(δεν το έχω πλέον το PDA - και όταν το είχα ήταν στα αγγλικά, οπότε θα λέω τις επιλογές κατα προσέγγιση)

 

Πάμε στο PDA στο Active Sync και πατάμε

Επιλογές -> Προσθήκη Διακομιστή (στα αγγλικά είναι Add Server)

 

στην συνέχεια βάζουμε μούφες στοιχεία μέχρι να ολοκληρωθεί η προσθήκη και αφού γυρίσουμε στην αρχική οθόνη του Active Sync πατάμε

 

Επιλογές -> Προγραμματισμός (στα αγγλικά είναι Schedule...)

 

στις δύο επιλογές που μας εμφανίζει επιλέγουμε "χειροκίνητα" (στα αγγλικά είναι manual) και πατάμε ΟΚ.

 

στην συνέχεια μπορούμε να σβήσουμε τον διακομιστή που είχαμε προσθέσει - το activesync δεν θα ξανακάνει τίποτα μόνο του γλιτώνοντάς μας αρκετή μπαταριούλα :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...