Jump to content

Nέο σχολικό βιβλίο Ιστορίας της ΣΤ΄Δημοτικού


Bayern4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλλάζουν την ιστορία όλου του πλανήτη.

Η σχολική ιστορία πάντα χρησιμοποιείται για να εξυπηρετεί σκοπιμότητες.

Προφανώς, και καλά κάνει.

 

Το επίμαχο βιβλίο το κάνει μάλλον σε μικρότερο βαθμό σε σχέση με τα εγχειρίδια που αντικατέστησε και οι στόχοι που εξυπηρετεί (συμφιλίωση, άνοιγμα οριζόντων) είναι σαφώς καλύτερα εναρμονισμένοι με την εποχή μας και τη σημερινή κατάσταση της Ελλάδας.

 

Ακόμα και τυφλός θα έβλεπε ότι το συγκεκριμένο σχολικό βιβλίο υπηρετεί με πάθος σκοπιμότητες.

Απλά οι σκοπιμότητες τώρα έχουν διαφορετική κατεύθυνση σε σχέση με παλαιότερα σχολικά βιβλία ιστορίας.

 

Τα αποτελέσματα της μέχρι σήμερα διδασκόμενης ιστορίας τα είδαμε για άλλη μια φορά και το Σάββατο στο Φάληρο.

Μην είσαι ισοπεδωτικός.

Για να μη σε πάω μακριά, πόσοι Έλληνες δώσαν τη ζωή τους πριν μόλις 30 χρόνια στην Κύπρο?Και αυτοί την "παλιομοδίτικη" ιστορία που κατακρίνεις είχαν διδαχτεί, αλλά γίνανε ήρωες.

Μήπως δεν κάνανε καλά?

Όσο για τα επεισόδια του Σαββάτου, ειλικρινά ούτε έκπληξη, ούτε δυσαρέσκεια μου προκάλεσαν.

 

 

 

Θυμάμαι χαρακτηριστικά πάντως ότι στην ιστορία που διδάχθηκα στο Λύκειο κάποια απ' αυτά που αναφέρει το επίμαχο βιβλίο αναφέρονταν κανονικά. Όπως ότι η επανάσταση του 1821 δεν ξεκίνησε στην Πελοπόννησο την 25/3 αλλά πολύ νωρίτερα στις λεγόμενες Παραδουνάβιες Ηγεμονίες από τον Υψηλάντη.

 

Πολύ σωστά.Για αντιπερισπασμό.

Τότε ήταν που θυσιάστηκε ο Ιερός Λόχος, αποτελούμενος από 300 νέους επαναστατημένους Έλληνες.

Με ποιό τρόπο κατά τη γνώμη σου θα πρέπει να διαδαχτεί αυτό το γεγονός ο νεοέλληνας?

Με κριτικό πνεύμα?

Να αναρωτηθούμε δλδ μήπως κάνανε και μ@μακία που δεν περίμεναν να βγάλει το φίδι από την τρύπα ο Καραισκάκης και πήγαν πρώτοι αυτοί, σαν πρόβατα στη σφαγή?

Όλα εξαρτώνται από το τι πολίτες θέλεις να έχεις αύριο.

Καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πώ?

Η ελληνική ιστορία από την αρχαία μέχρι και την πρόσφατη είναι γεμάτη από παραδείγματα ανδραγαθίας, αυτοθυσίας και ηρωισμού.Παραδείγματα που ο καθένας μας θα ήταν πολύ καλύτερος πολίτης (πολίτης, όχι πολεμιστής) αν τα είχε διδαχτεί με το σωστό τρόπο, αν τα είχε ενστερνιστεί και τα είχε σαν παραδείγματα στην καθημερινή του ζωή. Το σημερινό βιβλίο ιστορία κινείται στην ακριβώς αντίθετη κατεύθυνση.

 

Ρητή άρνηση του "κρυφού σχολειού" δεν υπήρχε αλλά υπήρχαν πάρα πολλές αναφορές στη Μεγάλη του Γένους Σχολή, στη διδασκαλία Ελλήνων διανοουμένων της εποχής (και κληρικών μεταξύ άλλων) κλπ.

Δεν υπάρχουν ενδείξεις οτι οι Τούρκοι απαγόρευαν στους Έλληνες να μαθαίνουν γράμματα.Οπότε δεν θα υπήρχε και λόγος να υπάρχει κρυφό σχολείο;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 215
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προφανώς, και καλά κάνει.

Ακόμα και τυφλός θα έβλεπε ότι το συγκεκριμένο σχολικό βιβλίο υπηρετεί με πάθος σκοπιμότητες.

Απλά οι σκοπιμότητες τώρα έχουν διαφορετική κατεύθυνση σε σχέση με παλαιότερα σχολικά βιβλία ιστορίας.

 

Προφανέστατα. Δεν το κρίνω αρνητικά, το λέω ως γεγονός. Άλλωστε είναι μια ηλικία που τα πράγματα φαίνονται κατά βάση ασπρόμαυρα.

 

Μην είσαι ισοπεδωτικός.

Για να μη σε πάω μακριά, πόσοι Έλληνες δώσαν τη ζωή τους πριν μόλις 30 χρόνια στην Κύπρο?Και αυτοί την "παλιομοδίτικη" ιστορία που κατακρίνεις είχαν διδαχτεί, αλλά γίνανε ήρωες.

Μήπως δεν κάνανε καλά?

Όσο για τα επεισόδια του Σαββάτου, ειλικρινά ούτε έκπληξη, ούτε δυσαρέσκεια μου προκάλεσαν.

 

Δεν θέλω να είμαι ισοπεδωτικός. Αλλά η καλλιέργεια του φανατισμού αυτού σε νεαρή ηλικία παίζει το ρόλο της.

 

(Ενδιαφέρον που αναφέρεσαι στην Κύπρο: στην ιστορία που διδάχθηκα εγώ στο σχολείο δεν υπήρχε ούτε γραμμή για την Κύπρο, όπως και για την επταετία.

Το θέμα είναι: μαζί με όσους πολέμησαν τον Αττίλα, θα γίνουν ήρωες και οι πρωτεργάτες του πραξικοπήματος κατά του Μακαρίου; Θα γίνουν ήρωες και τα μέλη της ΕΟΚΑ Β'; Θα καθαριστούν όλοι στην κολυμπήθρα του Σιλωάμ και θα πούμε ότι ένα πρωί του 1974 αποφάσισε να εισβάλει η Τουρκία στην Κύπρο ή θα γίνει μια πλήρης και όσο το δυνατόν ακριβής αναφορά στα γεγονότα από την ανεξαρτησία της Κύπρου ως το 1974; Και μπορείς να το κάνεις αυτό με αποδέκτες παιδιά 11-12 ετών; )

 

Πολύ σωστά.Για αντιπερισπασμό.

Τότε ήταν που θυσιάστηκε ο Ιερός Λόχος, αποτελούμενος από 300 νέους επαναστατημένους Έλληνες.

Με ποιό τρόπο κατά τη γνώμη σου θα πρέπει να διαδαχτεί αυτό το γεγονός ο νεοέλληνας?

Με κριτικό πνεύμα? Να αναρωτηθούμε δλδ μήπως κάνανε και μ@μακία που δεν περίμεναν να βγάλει το φίδι από την τρύπα ο Καραισκάκης και πήγαν πρώτοι αυτοί, σαν πρόβατα στη σφαγή?

Όλα εξαρτώνται από το τι πολίτες θέλεις να έχεις αύριο.

 

Ως αυτό που ήταν. Μια πράξη ηρωϊκή αλλά πολύ περισσότερο από συμβολική. Δεν είναι άδικο να "διαγράφονται" όλες οι προηγούμενες πράξεις ηρωισμού και να αποδίδουμε το ξεκίνημα στον Παλαιών Πατρών Γερμανό και την Αγία Λαύρα; Σημαντική η πράξη του, δε λέω, αλλά ωχριά σε σημασία... Και μάλιστα άλλαξαν και την ημερομηνία σε 25/3 για να συμπίπτει με τον Ευαγγελισμό και αποσιωπούν το γεγονός ότι ο μάρτυρας Πατριάρχης Γρηγόριος Έ καταδίκασε την επανάσταση και αφόρισε τον Υψηλάντη.

 

Καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πώ?

Η ελληνική ιστορία από την αρχαία μέχρι και την πρόσφατη είναι γεμάτη από παραδείγματα ανδραγαθίας, αυτοθυσίας και ηρωισμού.Παραδείγματα που ο καθένας μας θα ήταν πολύ καλύτερος πολίτης (πολίτης, όχι πολεμιστής) αν τα είχε διδαχτεί με το σωστό τρόπο, αν τα είχε ενστερνιστεί και τα είχε σαν παραδείγματα στην καθημερινή του ζωή. Το σημερινό βιβλίο ιστορία κινείται στην ακριβώς αντίθετη κατεύθυνση.

 

Πώς ακριβώς γίνεται καλύτερος πολίτης; Τα αρνητικά αποτελέσματα της παραδοσιακής σχολικής ιστορίας είναι σαφή για εμένα (σωβινισμός, αρχαιολατρεία και σε ακραίες περιπτώσεις υπερεθνικισμός), τα θετικά όχι. Και μόνο το να εθίζεται κανείς σε ασπρόμαυρες αντιλήψεις που αποθαρρύνουν την επιθυμία να ψάξει κάτι σε βάθος μου λέει ότι γίνεται χειρότερος πολίτης.

 

Δεν υπάρχουν ενδείξεις οτι οι Τούρκοι απαγόρευαν στους Έλληνες να μαθαίνουν γράμματα.Οπότε δεν θα υπήρχε και λόγος να υπάρχει κρυφό σχολείο;)

 

Είναι σαν να λές: το γεγονός ότι τα τσιγάρα πωλούνται στα περίπτερα σημαίνει ότι δεν μπορώ να τα πάρω από κακόφημα σοκάκια στη μαύρη αγορά;

Η παιδεία και η θρησκεία στην Οθωμανική Αυτοκρατορία ήταν ελεύθερες. Το κρυφό σχολειό (φεγγαράκι μου λαμπρό κλπ.) είναι κατασκεύασμα πολύ μεταγενέστερο από την επανάσταση.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

(Ενδιαφέρον που αναφέρεσαι στην Κύπρο: στην ιστορία που διδάχθηκα εγώ στο σχολείο δεν υπήρχε ούτε γραμμή για την Κύπρο, όπως και για την επταετία.

Το θέμα είναι: μαζί με όσους πολέμησαν τον Αττίλα, θα γίνουν ήρωες και οι πρωτεργάτες του πραξικοπήματος κατά του Μακαρίου; Θα γίνουν ήρωες και τα μέλη της ΕΟΚΑ Β'; Θα καθαριστούν όλοι στην κολυμπήθρα του Σιλωάμ και θα πούμε ότι ένα πρωί του 1974 αποφάσισε να εισβάλει η Τουρκία στην Κύπρο ή θα γίνει μια πλήρης και όσο το δυνατόν ακριβής αναφορά στα γεγονότα από την ανεξαρτησία της Κύπρου ως το 1974; Και μπορείς να το κάνεις αυτό με αποδέκτες παιδιά 11-12 ετών; )

 

H άποψή μου είναι ότι μέχρι και το τέλος του Λυκείου, πρέπει να τα μαθαίνεις όλα στην Ιστορία.

Αλλά τα δύσκολα και όσα είναι πιθανόν να σε μπερδέψουν, είναι καλό να τα αφήνεις για το τέλος, όταν το παιδί θα έχει μεγαλώσει περισσότερο και θα έχει μια πιο ώριμη σκέψη.

Έχεις δίκιο ότι δεν διαδαχτήκαμε(γιατί έχουμε σχεδόν την ίδια ηλικία) τίποτα για Κύπρο και επταετία.Αλλά εγώ με το παράδειγμα άλλο ήθελα να πώ.

Κάποιοι άνθρωποι τότε, τα έφερε έτσι η τύχη και θυσιάστηκαν.

Αυτοί οι άνθρωποι θα κάνανε το ίδιο αν από τη μέρα που είχαν γεννηθεί, στο σχολείο και την οικογένεια μαθαίναν ότι οι Τούρκοι πρέπει να είναι φίλοι μας?? (Hope u get it now).

Πώς περιμένεις αύριο να ανταποκριθείς σε ένα πόλεμο, αν εκτρέφεις προβατάκια και όχι λύκους?

Δεν είμαι πολεμοχαρής, αλλά πράγματα με τους γείτονες δεν είναι καθόλου ρόδινα και ένας πόλεμος δεν είναι πολύ μακριά.

 

 

 

Ως αυτό που ήταν. Μια πράξη ηρωϊκή αλλά πολύ περισσότερο από συμβολική. Δεν είναι άδικο να "διαγράφονται" όλες οι προηγούμενες πράξεις ηρωισμού και να αποδίδουμε το ξεκίνημα στον Παλαιών Πατρών Γερμανό και την Αγία Λαύρα;

Φυσικά.

Αλλά αυτό τα παιδιά μπορούν να το μάθουν αργότερα.

Στην ηλικία των 11 ετών(6η δημοτικού) θα μπερδεύονταν.

Πρώτα μαθαίνεις τα παραδοσιακά.

"Την 25η ξεκίνησε η επανάσταση από τον έναν τυπά ονόματι Π.Π.Γ"

 

Δόξα τον Θεό, την νεοελληνική ιστορία θα τη διδαχτουν αρκετές φορές ακόμα στο μέλλον διεξοδικότερα.

και αποσιωπούν το γεγονός ότι ο μάρτυρας Πατριάρχης Γρηγόριος Έ καταδίκασε την επανάσταση και αφόρισε τον Υψηλάντη.

 

Φαντάσου τι σύγχυση και απορία θα προκαλούσε κάτι τέτοιο σε ένα παιδάκι 11 ετών.

Πολιτισμικό σόκ θέλεις να πάθουν τα παιδάκια??:lol:

Να το μάθουν, αλλά αργότερα και με το μαλακό.:ninja:

 

 

 

Πώς ακριβώς γίνεται καλύτερος πολίτης; Τα αρνητικά αποτελέσματα της παραδοσιακής σχολικής ιστορίας είναι σαφή για εμένα (σωβινισμός, αρχαιολατρεία και σε ακραίες περιπτώσεις υπερεθνικισμός), τα θετικά όχι. Και μόνο το να εθίζεται κανείς σε ασπρόμαυρες αντιλήψεις που αποθαρρύνουν την επιθυμία να ψάξει κάτι σε βάθος μου λέει ότι γίνεται χειρότερος πολίτης.

 

Έεεελα τώρα.

Πότε το πρόβλημα των Ελλήνων ήταν ο σωβινισμός???

Μην γίνεσαι υπερβολικός.

Ένα κόλλημα με τους Τούρκους έχουμε που στην τελική είναι και απολύτως δικαιολογημένο ιστορικά.

 

 

 

Είναι σαν να λές: το γεγονός ότι τα τσιγάρα πωλούνται στα περίπτερα σημαίνει ότι δεν μπορώ να τα πάρω από κακόφημα σοκάκια στη μαύρη αγορά;

Η παιδεία και η θρησκεία στην Οθωμανική Αυτοκρατορία ήταν ελεύθερες. Το κρυφό σχολειό (φεγγαράκι μου λαμπρό κλπ.) είναι κατασκεύασμα πολύ μεταγενέστερο από την επανάσταση.

Αφού συμφωνούμε σε αυτό, γιατί το παιδεύεις??:p

Αυτό που ανέφερα πιο πάνω είναι η απόψη καθηγήτριας ιστορίας στο Παν/μιο Αθηνών με την οποία είχαν την τύχη να έχω μια συζήτηση επί του θέματος.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι να να αλλαχτει το βιβλιο ιστοριας? εμεις δηλαδη οταν ημασταν δηποτικο ειμασταν εξηπνοτεροι και τα καταλαβαιναμε ? Γιατι να μην διατηρισουν το υπαρχον βιβλιο ή απλα να το ανανεωσουν λιγακη με περισσοτερες πηγες. Ειπε κανεις οτι η νεα γενια εχει χαμηλοτερο δεικτη νοημοσινης και πρεπει να τα κανουν ολα πιο απλα για να τα πιαννουν πιο ευκολα ?

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι να να αλλαχτει το βιβλιο ιστοριας? εμεις δηλαδη οταν ημασταν δηποτικο ειμασταν εξηπνοτεροι και τα καταλαβαιναμε ? Γιατι να μην διατηρισουν το υπαρχον βιβλιο ή απλα να το ανανεωσουν λιγακη με περισσοτερες πηγες. Ειπε κανεις οτι η νεα γενια εχει χαμηλοτερο δεικτη νοημοσινης και πρεπει να τα κανουν ολα πιο απλα για να τα πιαννουν πιο ευκολα ?

 

Τα βιβλία αλλάζουν γιατί υπάρχουν κάποιοι τύποι που γράφουν βιβλία και χρειάζονται λεφτά;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
SakisPlayer,

 

Eγω αριστερος δεν ειμαι, αλλα τουλαχιστον μπορω να δω πως και οι δυο πλευρες, ας πουμε τα 2 ακρα, χρησιμοποιουν ακραιες επιχειρηματολογιες για να αντικρουσουν η μια την αλλη. Με λιγα λογια μπορει ο καθε εθνικιστης να χαρακτηριζεται φασιστας (και κατα την γνωμη μου στην Ελλαδα οι περισσοτεροι ειναι), αλλα και ο καθε αριστερος χαρακτηριζεται αναρχοαπλυτος, διεθνιστουλης, ψευτοκουλτουριαρης κτλ. Κατα την γνωμη μου και οι 2 πλευρες προσπαθουν να σκεπασουν την θεωρητικη τους υποβαθμιση απο πιο maınstream πολιτικες θεωριες.

 

Ακομα, το ΛΑΟΣ δεν ηταν που ειχε στα ψηφοδελτια του μελη της χρυσης αυγης? Με το ΛΑΟΣ δεν κατεβαινε ο Βελοπουλος που ειχε πει σε συγκεντρωση της Θεσσαλονικης "θα γυρισουμε φιλοι μου και θα τρεμει η γη", φραση που αποδιδεται στον Γκεμπελς?

 

Οχι και μερα με η νυχτα...

Οι φράσεις που έχει χρησιμοποιήσει ο Γκέμπελς είναι δικές του η τις πήρε κι αυτός απο αλλού;

Και ο Χίτλερ για σοσιαλισμό μίλαγε. Θα καταδικάσουμε την λέξη;

Η Χρυσή Αυγή έχει αυτόνομη εκπροσώπιση και δεν έχει καμιά σχέση με τον ΛΑ.Ο.Σ. Ούτε και με την Ελλάδα θα τολμήσω να πω. Μασονική οργάνωση με θέσεις κομένες και ραμένες έτσι που το σύστημα να πολεμά τον πατριωτισμό. Με λίγα λόγια η Χρυσή Αυγή κάνει ότι μπορεί εναντίον του γνήσιου Εθνικισμού. Στα γρανάζια του συστήματος. Αυτοί είναι νεοναζί. Τι δουλειά έχουν με την Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Οι φράσεις που έχει χρησιμοποιήσει ο Γκέμπελς είναι δικές του η τις πήρε κι αυτός απο αλλού;

Και ο Χίτλερ για σοσιαλισμό μίλαγε. Θα καταδικάσουμε την λέξη;

Η Χρυσή Αυγή έχει αυτόνομη εκπροσώπιση και δεν έχει καμιά σχέση με τον ΛΑ.Ο.Σ. Ούτε και με την Ελλάδα θα τολμήσω να πω. Μασονική οργάνωση με θέσεις κομένες και ραμένες έτσι που το σύστημα να πολεμά τον πατριωτισμό. Με λίγα λόγια η Χρυσή Αυγή κάνει ότι μπορεί εναντίον του γνήσιου Εθνικισμού. Στα γρανάζια του συστήματος. Αυτοί είναι νεοναζί. Τι δουλειά έχουν με την Ελλάδα;

 

+1

 

η λεξη Εθνικισμος εχει χασει την εννοια της απο την παραπληροφορηση που επικρατει. εχει καταντησει (λιωμενη)καραμελα, οπως το λαλακας, να λες καποιον εθνικιστη, φασιστα, χωρις να γνωριζεις τον ΟΡΙΣΜΟ της λεξης.

Link to comment
Share on other sites

Οι φράσεις που έχει χρησιμοποιήσει ο Γκέμπελς είναι δικές του η τις πήρε κι αυτός απο αλλού;

Και ο Χίτλερ για σοσιαλισμό μίλαγε. Θα καταδικάσουμε την λέξη;

Η Χρυσή Αυγή έχει αυτόνομη εκπροσώπιση και δεν έχει καμιά σχέση με τον ΛΑ.Ο.Σ. Ούτε και με την Ελλάδα θα τολμήσω να πω. Μασονική οργάνωση με θέσεις κομένες και ραμένες έτσι που το σύστημα να πολεμά τον πατριωτισμό. Με λίγα λόγια η Χρυσή Αυγή κάνει ότι μπορεί εναντίον του γνήσιου Εθνικισμού. Στα γρανάζια του συστήματος. Αυτοί είναι νεοναζί. Τι δουλειά έχουν με την Ελλάδα;

 

 

 

Ο Πλεύρης μου λες τι δουλειά έχει στο ΛΑΟΣ?

Ο νοσταλγός της 4ης Αυγούστου με τους ναζιστικούς της χαιρετισμούς?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ο πλευρης ,το λαος,και οι αριστεροι τι σχεση εχουν με το θεμα?το γυρισαμε στην πολιτικη?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ο πλευρης ,το λαος,και οι αριστεροι τι σχεση εχουν με το θεμα?το γυρισαμε στην πολιτικη?
Εδώ και καιρό...:lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που ψάχτηκα λίγο παραπάνω με την ιστορία και όχι μόνο, αργότερα εκτός σχολείου, (γιατί στο σχολείο δεν με ενδιέφεραν τέτοια πράγματα) είδα οτι δεν πρέπει να ψάξεις πολλές διαφορετικές πηγές και να καταλήξεις κάπου μόνο σου. Τα βιβλία και τα μαθήματα του σχολείου δεν είναι ολόκληρη η αλήθεια. Αν διαβάσετε λίγο Ιλιάδα θα καταλάβετε ποια κομμάτια και γιατί έχουν κοπεί απο τα σχολικά βιβλία. Βέβαια, αν τύχεις σε κάποιον καλό καθηγητή που έχει μεράκι γι'αυτό που κάνει και έχει γνώσεις, σίγουρα θα σου κεντρίσει το ενδιαφέρον να ψαχτείς και λίγο μόνος σου. Εγώ ευτυχώς είχα τέτοιους καθηγητές. Πρέπει λοιπόν τα σχολικά βιβλία γενικότερα να αρχίσουν να μήν κρύβουν πράγματα, ακι ειδικά την ιστορία. Οσο για το αν γίνουμε περισσότερο εχθρικοί απέναντι στους τούρκους, αυτό έχει γίνει ήδη. Δεν είναι κακό να ξέρεις την ιστορία σου, αλλα θα πρέπει να κοιτάς μπροστά για να πάς μπροστά. Οταν ήμουν στη Ρόδο που έχει πολλούς τούρκους, είδα οτι αυτό το μίσος δεν υπάρχει εκεί. Ζούνε μαζί αρμονικά, και μάλιστα οι τούρκοι είναι και πολύ καλοί επαγγελματίες. Ο δρόμος είναι η γνώση λοιπόν, αλλα να κοιτάμε μπροστά. Ενα ωραίο τραγούδι επι του θέματος είναι το "Μακρύς βαρύς χειμώνας" των Terror x crew. Κατεβάστε το και ακούστε τι λέει.
Link to comment
Share on other sites

Να σας παρακλέσω να μείνουμε όσο το δυνατόν περισσότερο στο θέμα και να αφήσουμε στην άκρη τον Πλεύρη, το ΛΑΟΣ και τη Χρυσή Αυγή. :!:

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΦΙλε μπορεις να πεις τι κοπηκε απο την Ηλιαδα; Ευχαριστώ.

 

Από όσο θυμάμαι δεν τη διαδασκόμασταν όλη.Μόνο κάποιες ραψωδίες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι τι ελεγαν αυτες οι ραψωδιες και γιατι κοπηκαν. Λογο υλης η κατι αλλο; Ο τροπος που το αναφερει ο mobo μου προκαλει ενδιαφερον.
http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Ναι τι ελεγαν αυτες οι ραψωδιες και γιατι κοπηκαν. Λογο υλης η κατι αλλο; Ο τροπος που το αναφερει ο mobo μου προκαλει ενδιαφερον.

 

Δεν θυμάμαι ούτε ποιες κάναμε, ούτε ποιες δεν κάναμε.

Αλλά δεν θα προλαβαίναμε να τις κάνουμε όλες, αυτό είναι σίγουρο.

Ας μας εξηγήσει ο φίλος τι εννοεί:O

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι πάντως πως την είχαμε κάνει ολόκληρη την Ιλιάδα, όπως και την Οδύσσεια. Είχαμε όμως σούπερ καθηγητές! :)

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ετσι θυμαμαι.απο μεταφραση τοθ κακριδη αν δε κανω λα8ος
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Κακριδής ε?

Η Οδύσσεια ήταν σίγουρα δικής του μετάφρασης.

Για Ιλιάδα δεν θυμάμαι.

Εμείς τουλάχιστον κάναμε μερικές ραψωδίες αναλυτικά, στίχο στίχο και άλλες απλά κάναμε μια περίληψη (για να μην χάνουμε τη συνέχεια) και προχωρούσαμε πιο κάτω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείτε οτι κάνατε όλο το σχολικό βιβλίο, δεν είναι όλη η Ιλιάδα αυτή. Θα αναφέρω μόνο δύο πράγματα που λέει ο Ομηρος μέσα στην Ιλιάδα και δεν αναφέρεται στα σχολικά βιβλία, γιατί πολλοί θα με θεωρήσουν γραφικό. Το ένα είναι οτι αναφέρει οτι η σελήνη περιβάλλεται απο ένα στρώμα μετάλου, και σήμερα οι επιστήμονες παραδέχονται οτι κάποτε η σελήνη ίσως να είχε αυτό το στρώμα. Και το δεύτερο είναι οτι γίνεται αναφορά για κάποιον πλανήτη στην αθέατη πλευρά της σελήνης, που μόλις πριν λίγα χρόνια ανακάλυψαν οι αστρονόμοι. Το ερώτημα είναι πώς ο Ομηρος τα ήξερε ολα αυτά? Κάτι ακόμα άσχετο με την Ιλιάδα είναι το πασίγνωστο ψέμα για το ποιός ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό. Το ονομά του ήταν Τέσλα. Επίσης η περίφημη θεωρία της σχετικότητας ήταν πράγματι του Αινστάιν? Μα ο ίδιος παραδέχθηκε σε πρόσφατο χειρογραφό του, οτι η ανακάλυψη ήταν του Ελληνα Καραθεωδορή! Ποιοί και γιατί μας κρύβουν την αλήθεια? Κανείς δεν μπορεί να ψάξει βιβλιοθήκες ραφι ραφι και να ανγνώσει γνώση, αφού αυτοί που την έχουν σώσει την έχουν κλειδώσει. Υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα που δεν τα γράφουν τα σχολικά βιβλία και με λίγο ψάξιμο θα τα βρείτε. Το ξέρω οτι κάποιοι θα αρχίσουν να λένε διάφορα πάνω σ'αυτά που γράφω, αλλα θα τους πρότεινα να το ψάξουν λίγο παραπάνω. Υπάρχουν βιβλία που λένε την αλήθεια
Link to comment
Share on other sites

εμας μας βαανε και τα μαθαιναμε απο εξω..καθε μερα και αλλο

 

 

τον αντρα τον πολυτροπο πες μου θεα που χρονια...

 

ακομα τα θυμαμαι

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εμας μας βαανε και τα μαθαιναμε απο εξω..καθε μερα και αλλο

 

 

τον αντρα τον πολυτροπο πες μου θεα που χρονια...

 

ακομα τα θυμαμαι

 

:shock::shock:Ναι ε?

 

Εμείς ούτε το προοίμιο δεν είχαμε μάθει απέξω.(αλλά τα είχα μάθει μόνος μου:p)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείτε οτι κάνατε όλο το σχολικό βιβλίο, δεν είναι όλη η Ιλιάδα αυτή. Θα αναφέρω μόνο δύο πράγματα που λέει ο Ομηρος μέσα στην Ιλιάδα και δεν αναφέρεται στα σχολικά βιβλία, γιατί πολλοί θα με θεωρήσουν γραφικό. Το ένα είναι οτι αναφέρει οτι η σελήνη περιβάλλεται απο ένα στρώμα μετάλου, και σήμερα οι επιστήμονες παραδέχονται οτι κάποτε η σελήνη ίσως να είχε αυτό το στρώμα. Και το δεύτερο είναι οτι γίνεται αναφορά για κάποιον πλανήτη στην αθέατη πλευρά της σελήνης, που μόλις πριν λίγα χρόνια ανακάλυψαν οι αστρονόμοι. Το ερώτημα είναι πώς ο Ομηρος τα ήξερε ολα αυτά? Κάτι ακόμα άσχετο με την Ιλιάδα είναι το πασίγνωστο ψέμα για το ποιός ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό. Το ονομά του ήταν Τέσλα. Επίσης η περίφημη θεωρία της σχετικότητας ήταν πράγματι του Αινστάιν? Μα ο ίδιος παραδέχθηκε σε πρόσφατο χειρογραφό του, οτι η ανακάλυψη ήταν του Ελληνα Καραθεωδορή! Ποιοί και γιατί μας κρύβουν την αλήθεια? Κανείς δεν μπορεί να ψάξει βιβλιοθήκες ραφι ραφι και να ανγνώσει γνώση, αφού αυτοί που την έχουν σώσει την έχουν κλειδώσει. Υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα που δεν τα γράφουν τα σχολικά βιβλία και με λίγο ψάξιμο θα τα βρείτε. Το ξέρω οτι κάποιοι θα αρχίσουν να λένε διάφορα πάνω σ'αυτά που γράφω, αλλα θα τους πρότεινα να το ψάξουν λίγο παραπάνω. Υπάρχουν βιβλία που λένε την αλήθεια

 

Ναι, προφανώς εννοώ το σχολικό βιβλίο. Αυτό που αναφέρεις για την Ιλιάδα δεν τον θυμάμαι, αλλά θα το ξεσκαρτάρω πάντως άλλη μια φορά. :) Να σημειώσω ότι στην Οδύσσεια μπορείς να βρεις πολλά περισσότερα από αυτά που νομίζει κάποιος ή έχει διδαχθεί για τον Ομηρο και την γραφή του. ;)

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Με αφορμή κάποια δημοσιεύματα στο διαδίκτυο αλλά και γενικά τις σοβαρές ενστάσεις για το βιβλίο της ΣΤ δημοτικού παραθέτω καποια στοιχεία και μου λέτε την γνώμη σας.

 

http://hellenicrevenge.blogspot.com/2007/07/2.html

 

http://hellenicrevenge.blogspot.com/2007/07/2.html

 

http://hellenicrevenge.blogspot.com/2007/07/blog-post_28.html

 

http://hellenicrevenge.blogspot.com/2007/07/celik.html

 

http://hellenicrevenge.blogspot.com/2007/08/blog-post_02.html

 

http://hellenicrevenge.blogspot.com/2007/08/blog-post_06.html

 

http://hellenicrevenge.blogspot.com/2007/08/blog-post_6525.html

 

http://hellenicrevenge.blogspot.com/2007/08/blog-post_14.html

 

 

Όλα αφορούν το βιβλίο, περιλαμβάνουν πολλές πληροφορίες που δεν είδαμε πουθενά.

Περιμένω την γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...