Jump to content

Nέο σχολικό βιβλίο Ιστορίας της ΣΤ΄Δημοτικού


Bayern4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το παρον θεμα αφορα

το νεο βιβλιο Ιστοριας για τους μαθητες της ΣΤ΄ του Δημοτικου

 

θα ηθελα τις αποψεις σας.

αν το διαβασατε κυριως, ή τουλαχιστον προσπαθήστε να το διαβασετε ωστε να εχετε αποψη επι του θεματος.

 

προσωπικα, εχω κανει ο ιδιος ερωτηση στον κ.Βενιζελο ωστε να εχω κ τις αποψεις των πολιτικων.

 

http://www.antibaro.gr/istoria.php

εδω μπορειτε να βρειτε τα σχετικα αρθρα,

το βιβλιο σε Pdf μορφη,

καθως επισης να υπογραψετε για την αποσυρση του

http://www.antibaro.gr/upografes.php

http://www.antibaro.gr/upografontes.php

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 215
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αίσχος...:down: Παρακμή...Α ρε αθάνατη Ελλάδα με τους πεφωτισμένους ηγέτες σου...

Προσωπικά υπέγραψα.Απορώ τι θα απαντήσουν οι υψηλά ιστάμενοι...Πάλι θα προσπαθήσουν να δικαιολογήθουν/καλυφθούν με φτηνές δικαιολογίες..ώς συνήθως..

Τουλάχιστον υπάρχουν ακόμα (και πάντα θα υπάρχουν κατ'εμέ) ευσυνείδητα άτομα που ενδιαφέρονται για την σωστή παιδεία και την στηρίζουν με κάθε τρόπο..

Πολύ φοβάμαι πως σε κάποια χρόνια θα ρωτάμε τα παιδιά "Τί έγινε το 1821?" για να λαμβάνουμε την [ερωτ]απάντηση "Τότε ανακαλύφθηκε το Playstation? :D :D "..όλο χαρά..

Εν αναμονή λοιπόν για εξελίξεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω καταλάβει ποιό είναι το θέμα -γιατί δεν με πολυ-απασχολεί κιόλας- και ρίχνοντας μια ματιά στο βιβλίο έχω να πω ότι είναι το μοναδικό βιβλίο που έχει μια πιο ευχάριστη δομή και εμφάνιση και γενικότερα το διαβάζεις πιο εύκολα. Προφανώς το πρόβλημα θα είναι στο περιεχόμενο και το τι λέει, ε;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι σε μεγάλο δίλλημα. Τι υπογραφή να στείλω για την απόσυρση του? την πολυτονική ή την μονοτονική?:lol: :lol:

 

Να χαρώ εγώ τους απόγονους των αρχαίων πρόγονων, που θυσιάζονται για το αγαθόν της δημοκρατίας..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω. Εγω βλεπω ενα πολυ ομορφο βιβλιο. Σε ποιες σελιδες υπαρχει καποιο παραδειγμα αυτων με τα οποια διαφωνειτε? Σελιδα γραψτε...
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι...βάζουμε ωραίες εικόνες για να παραποιούμε την ουσία ;)

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι όλα αυτά είναιο προσωπικές σου απόψεις φίλε μου, οι οποίες βέβαια είναι και σεβαστές.

Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι θα συμφωνήσω μαζί σου.....

Επίσης δεν καταλαβαίνω πως ανακατεύεται με το θέμα αυτό ο κ.Βενιζέλος, εννοώ με ποια ιδιότητα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά βλέπω ένα βιβλίο -το μοναδικό βιβλίο- που μπορεί να διαβαστεί από τους μαθητές. Κι αυτό γιατί είναι το μοναδικό βιβλίο που η βάση του είναι η πηγή. Όντας μαθητής έχω να πω ότι αυτό το βιβλίο δεν θα αποτελούσε ποτέ πονοκέφαλο σε μένα. Και αυτό είναι που με ενδιαφέρει στην τελική. Διότι όλα αυτά που λέει εκεί μέσα τα έχω διδαχθεί πολλές φορές μέχρι σήμερα και αυτό που μπορώ να σε -να σας- διαβεβαιώσω είναι ότι δεν θυμάμαι τίποτα και μεγάλο μερίδιο ευθύνης γι αυτό έχουν τα κουραστικά και μονότονα βιβλία.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πολλούς μαθητές που μέσω της παραπομπής στην πηγή να διαβάζουν όλο το θέμα για να έχουν ολοκληρωμένη άποψη?

Τώρα όσον αφορά για τα κουραστικά και μονότονα βιβλία, δεν θα σχολιάσω κάτι.

Απλά κρίμα...

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πολλούς μαθητές που μέσω της παραπομπής στην πηγή να διαβάζουν όλο το θέμα για να έχουν ολοκληρωμένη άποψη?

Τώρα όσον αφορά για τα κουραστικά και μονότονα βιβλία, δεν θα σχολιάσω κάτι.

Απλά κρίμα...

Εγώ πάντως μπορώ να κατανοώ καλύτερα αυτά που θέλουν να μου γεμίσουν το κεφάλι διαβάζοντας μια πηγή ή βλέποντας μια εικόνα παρά διαβάζοντας ένα ολόκληρο ατέλειωτο και κουραστικό κείμενο. Εαν εσύ μπορείς να καταλαβαίνεις τα νοήματα με την γλώσσα και την δομή που έχουν τα παλιά βιβλία, οκ.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι όλα αυτά είναιο προσωπικές σου απόψεις φίλε μου, οι οποίες βέβαια είναι και σεβαστές.

Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι θα συμφωνήσω μαζί σου.....

Επίσης δεν καταλαβαίνω πως ανακατεύεται με το θέμα αυτό ο κ.Βενιζέλος, εννοώ με ποια ιδιότητα;

 

αν αναφερεσαι σε μενα, δεν εγραψα ποια ειναι η αποψη μου.

απορω που την ειδες εσυ.

 

ο Βενιζελος ειναι καθηγητης πανεπιστημιου, βουλευτης, και στελεχος ενος κομματος που κυβερνουσε συνολικα 20ετη αυτο τον τοπο, ενω ηταν κ πρωην υπουργος πολιτισμου.

 

το βιβλιο ειναι στα προτυπα που ηθελαν οι αμερικανοι για την φιλια των δυο χωρων. δε ξερω αν εγινε η ιδια παραχαραξη της ιστοριας κ απο την αλλη πλευρα του αιγαιου, ουτε αν σε δυο-τρεις σελιδες αναφερονται κορυφαιες στιγμες της ελληνικης ιστοριας σε σχολικο βιβλιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μπορώ να κατανοώ καλύτερα αυτά που θέλουν να μου γεμίσουν το κεφάλι διαβάζοντας μια πηγή ή βλέποντας μια εικόνα παρά διαβάζοντας ένα ολόκληρο ατέλειωτο και κουραστικό κείμενο. Εαν εσύ μπορείς να καταλαβαίνεις τα νοήματα με την γλώσσα και την δομή που έχουν τα παλιά βιβλία, οκ.

 

σωστό αυτό που λες αλλα το θέμα είναι να μαθαίνεις τα σωστά και τα αληθή.

το θέμα ανοίχτηκε όχι για την δομή και τις εικόνες του βιβλίου (αν κατάλαβα καλά) αλλά για το περιεχόμενο που δεν είναι σωστό και παραπλανεί!

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Έστω. Μιλάμε όμως και για παιδιά δημοτικού έτσι; Παιδιά τα οποία μετά βίας καταλαβαίνουν τα μηνύματα που δέχονται. Σε αυτή την ηλικία τα περισσότερα θέλουν παιχνίδι και μόνο. Όλα αυτά που διδάσκονται σε αυτή την ηλικία πρόκειται να τα διδαχθούν και στην Γ Γυμνασίου και στην Γ Λυκείου. Προσωπικά θεωρώ ότι έγκλημα θα ήταν αν αυτό συνέβαινε στην Γ Λυκείου. Ε, δεν πειράζει αν στο δημοτικό μάθουν λίγο λιγότερα... Ούτως ή άλλως ποιός τα καταλαβαίνει;

Αυτά δεν τα σκέφτηκε κανείς πριν βγει να αντιδράσει;

Μια φορά είδα γι αυτό το θέμα να μιλά ο Καρατζαφέρης και αναγούλιασα...

Θέλεος! :p

Link to comment
Share on other sites

αν αναφερεσαι σε μενα, δεν εγραψα ποια ειναι η αποψη μου.

απορω που την ειδες εσυ.

 

ο Βενιζελος ειναι καθηγητης πανεπιστημιου, βουλευτης, και στελεχος ενος κομματος που κυβερνουσε συνολικα 20ετη αυτο τον τοπο, ενω ηταν κ πρωην υπουργος πολιτισμου.

 

το βιβλιο ειναι στα προτυπα που ηθελαν οι αμερικανοι για την φιλια των δυο χωρων. δε ξερω αν εγινε η ιδια παραχαραξη της ιστοριας κ απο την αλλη πλευρα του αιγαιου, ουτε αν σε δυο-τρεις σελιδες αναφερονται κορυφαιες στιγμες της ελληνικης ιστοριας σε σχολικο βιβλιο.

 

1. Ύποθέτω οτι συμφωνείς με το κείμενο του "αντίβαρου" εφ'όσον το υπογράφεις, και το οτι το μεταφέρεις και εδώ, αντανακλά τις προσωπικές σου απόψεις, οι οποίες άλλωστε περιγράφονται και στα υπογραμμισμένα παραπάνω.

2. Ξέρω πολύ καλά ποιος είναι ο κ. Βενιζέλος, αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω με ποια ιδιότητά του εμπλέκεται στο θέμα..

Ούτε ως βουλευτής, ούτε ως καθηγητής, ούτε ως στέλεχος κόματος, ούτε ως πρώην υπουργός πολιτισμού, έχει καμιά θεσμική ιδιότητα ώστε να χειριστεί το θέμα.

Το θέμα αυτό είναι αρμοδιότητα του Υπουργείου Παιδείας, και ποιό συγκεκριμένα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.

Link to comment
Share on other sites

Η μοναδική αναφορά του βιβλίου στη Μικρασιατική Καταστροφή είναι επί λέξει η εξής: «Στις 27 Αυγούστου 1922 ο τουρκικός στρατός μπαίνει στην Σμύρνη. Χιλιάδες Έλληνες συνωστίζονται στο λιμάνι προσπαθώντας να μπουν στα πλοία και να φύγουν για την Ελλάδα» (σελ. 100)

 

xaxaxaxa

ρε τους καημενους τους ελληνες συνωστιζονται! ντροπη. επρεπε οι τουρκοι να τους ειχαν σε μια σειρα. κριμα που δεν το αναφερει το ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΑΥΤΟ ΒΙΒΛΙΟ

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που δεν έχετε πιάσει το point του βιβλίου βρε!!!! :p :lol:

Στον κεντρικό κορμό/κείμενο βάζει πολύ συνοπτικά τα γεγονότα και τα αναλύει στις πηγές, εικόνες και ερωτήσεις!! :lol: :lol: :lol:

Αυτό είναι! Γι αυτό δημιουργούνται παρεξηγήσεις! :p

Αφήστε που τις λεπτομέρειες τις αφήνουν για τους δασκάλους. Να κάνουν κι αυτοί κάτι επιτέλους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω αυτο παρατηρησα.

μιση σελιδα κειμενο, εικονες, επιλεγμενες αφηγησεις, κ ερωτηματα.

πολυ θα κουραστουν στη ταξη τα παιδια κ οι δασκαλοι.

μενει λιγος χρονος για παιχνιδι

Link to comment
Share on other sites

Έτσι προσπαθούν να αναπτύξουν την κριτική σκέψη των παιδιών! Γιατί όσο και να πεις έναν κάποιο τρόπο σκέψης τον θέλουν... Δεν το θέλουν;
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που δεν έχετε πιάσει το point του βιβλίου βρε!!!! :p :lol:

Στον κεντρικό κορμό/κείμενο βάζει πολύ συνοπτικά τα γεγονότα και τα αναλύει στις πηγές, εικόνες και ερωτήσεις!! :lol: :lol: :lol:

Αυτό είναι! Γι αυτό δημιουργούνται παρεξηγήσεις! :p

Αφήστε που τις λεπτομέρειες τις αφήνουν για τους δασκάλους. Να κάνουν κι αυτοί κάτι επιτέλους!!!!

ελπίζω να κάνεις πλάκα... έχεις δει πολλούς μαθητές να διαβάζουν τις πηγές?

τα βασικότερα μηνύματα και την αλήθεια θα έπρεπε να τα έχουν εντάξει στον κύριο "κορμό" του βιβλίου.

Έστω. Μιλάμε όμως και για παιδιά δημοτικού έτσι; Παιδιά τα οποία μετά βίας καταλαβαίνουν τα μηνύματα που δέχονται. Σε αυτή την ηλικία τα περισσότερα θέλουν παιχνίδι και μόνο. Όλα αυτά που διδάσκονται σε αυτή την ηλικία πρόκειται να τα διδαχθούν και στην Γ Γυμνασίου και στην Γ Λυκείου. Προσωπικά θεωρώ ότι έγκλημα θα ήταν αν αυτό συνέβαινε στην Γ Λυκείου. Ε, δεν πειράζει αν στο δημοτικό μάθουν λίγο λιγότερα... Ούτως ή άλλως ποιός τα καταλαβαίνει;

Αυτά δεν τα σκέφτηκε κανείς πριν βγει να αντιδράσει;

Μια φορά είδα γι αυτό το θέμα να μιλά ο Καρατζαφέρης και αναγούλιασα...

Θέλεος! :p

Μην ξεχνάς ότι στο δημοτικό μπαίνουν οι "βάσεις" για το γυμνάσιο και το λύκειο και δεν γίνεται άλλα να λες στο μαθητή στο δημοτικό και άλλα στο γυμνάσιο!!

δημιοργείται έτσι μπέρδεμα!

Έτσι προσπαθούν να αναπτύξουν την κριτική σκέψη των παιδιών! Γιατί όσο και να πεις έναν κάποιο τρόπο σκέψης τον θέλουν... Δεν το θέλουν;

πως δηλαδή? παραποιώντας την αλήθεια?

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις, για οσους θελουν να μαθουν οτι οι Τουρκοι εκοβαν τις ρωγες των γυναικων και εφτιαχναν κομπολογια θα υπαρχουν παντα πολλα "Ματωμενα χωματα". Η ιστορια δεν σφραγιζεται σε ενα μονο βιβλιο. Οπως και απο την απεναντι πλευρα θα εχουν πολυ καλα βιβλια για τις αντιστοιχες σφαγες που καναμε εμεις στα γυναικοπαιδα τους (και πολλων αλλων λαων) για εκατονταδες χρονια. Η αληθεια δεν κρυβεται κατω απο σημαιες.

 

Οσο για το βιβλιο, προτιμω το παιδι μου να διαβαζει κατι στρογγυλεμενο παρα να το κανουν ρομποτακι και πολεμοχαρη απο τα 10 του! Εκτος κι αν νομιζει κανεις οτι ο ρολος των παρουσων γεννιων θα πρεπει να ειναι η "εκδικηση" για τις μαλακiες των προηγουμενων αμφιπλευρα. Εχουν πολυ καλυτερα πραγματα να κανουν σε μια κοινωνια που καλπαζει! Θα προτιμουσα ο γιος μου να φτιαχνει το επομενο MySpace ή eBay, παρα να χασκει σαν μαλακiσμενο πανω απο χαρτες, μιση και σημαιες. Ετσι κι αλλιως σε 20 χρονια δε θα υπαρχει μαλλον καμια σημαια!

 

Ο ελληνας την εγραψε την ιστορια του ...ο νεοελληνας εχει την δικια του να γραψει σημερα και πρεπει να βιαστει. Την ιστορια την μαθαινουμε για να μην κανουμε τα παλια λαθη, οχι για να αφηνουμε το συγχρονο γαμο και να πηγαινουμε για μουχλιασμενα πουρναρια...

Link to comment
Share on other sites

Μια στιγμή παίδες.

Έριξα μια πρόχειρη βέβαια ματιά στις πρώτες 23 σελίδες, αλλά δεν βρήκα κάτι το μεμπτό.:O

Τι ακριβώς εννοείτε??:worry:

Μπορείτε να μου πείτε 2-3 σημεία για να καταλάβω??:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι στο δημοτικό μπαίνουν οι "βάσεις" για το γυμνάσιο και το λύκειο και δεν γίνεται άλλα να λες στο μαθητή στο δημοτικό και άλλα στο γυμνάσιο!!

δημιοργείται έτσι μπέρδεμα!

Τώρα φαντάζομαι κάνεις εσύ πλάκα. Δηλαδή εσύ στο μάθημα της ιστορίας πήρες βάση από το δημοτικό; Μην με τρελαίνεις. Ειδικά στην ιστορία βάση δεν πρόκειται και δεν χρειάζεται να πάρεις ποτέ. Απλώς αποστηθίζεις...

Μην ανησυχεις, για οσους θελουν να μαθουν οτι οι Τουρκοι εκοβαν τις ρωγες των γυναικων και εφτιαχναν κομπολογια θα υπαρχουν παντα πολλα "Ματωμενα χωματα". Η ιστορια δεν σφραγιζεται σε ενα μονο βιβλιο. Οπως και απο την απεναντι πλευρα θα εχουν πολυ καλα βιβλια για τις αντιστοιχες σφαγες που καναμε εμεις στα γυναικοπαιδα τους (και πολλων αλλων λαων) για εκατονταδες χρονια. Η αληθεια δεν κρυβεται κατω απο σημαιες.

 

Οσο για το βιβλιο, προτιμω το παιδι μου να διαβαζει κατι στρογγυλεμενο παρα να το κανουν ρομποτακι και πολεμοχαρη απο τα 10 του! Εκτος κι αν νομιζει κανεις οτι ο ρολος των παρουσων γεννιων θα πρεπει να ειναι η "εκδικηση" για τις μαλακiες των προηγουμενων αμφιπλευρα. Εχουν πολυ καλυτερα πραγματα να κανουν σε μια κοινωνια που καλπαζει! Θα προτιμουσα ο γιος μου να φτιαχνει το επομενο MySpace ή eBay, παρα να χασκει σαν μαλακiσμενο πανω απο χαρτες, μιση και σημαιες. Ετσι κι αλλιως σε 20 χρονια δε θα υπαρχει μαλλον καμια σημαια!

 

Ο ελληνας την εγραψε την ιστορια του ...ο νεοελληνας εχει την δικια του να γραψει σημερα και πρεπει να βιαστει. Την ιστορια την μαθαινουμε για να μην κανουμε τα παλια λαθη, οχι για να αφηνουμε το συγχρονο γαμο και να πηγαινουμε για μουχλιασμενα πουρναρια...

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν υπάρχει άποψη που να έχω συμφωνήσει τόσο πολύ... Και θεωρώ αν μη τι άλλο θετική κίνηση το να προσπαθούν οι κυβερνήσεις να σταματήσουν το άτυπο και ηλίθιο μίσος. Αν αυτός πρέπει να είναι ο τρόπος τότε καλώς κάνουν και τον χρησιμοποιούν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...