Jump to content

[Επίσημο] HTC Kaiser (Tytn II)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα Αλέξανδρε. Αυτό που θέλεις να κάνεις γίνεται, αλλά δεν έχω ασχοληθεί. Το tutorial που έδωσα παραπάνω είναι για να μπορείς να γράφεις/διαβάζεις αρχεία μεταξύ του PC και του PPC μέσω Wi-Fi. Δηλαδή για file-sharing.

 

Αυτό που θέλεις εσύ είναι πλήρη έλεγχο του PC από το PPC, κάτι σαν το Remote Desktop Connection μεταξύ δύο PCs. Εγώ το κάνω μεταξύ του PC μου και του laptop μου, δεν το έχω δοκιμάσει με το Kaiser. Είδα το YouTube video και απ' ό,τι κατάλαβα πρέπει πρώτα να εγκαταστήσεις την εφαρμογή WM6 Remote Desktop στο PPC. Στις καινούριες συσκευές συνήθως είναι ήδη μέσα. Στο δικό μου Kaiser (με την official 6.1 ROM) δεν το έχει (καταραμένη HTC). Αν και σε σένα δεν το έχει μέσα κάνε ένα search στο Google και θα το βρεις. Αν ακολουθήσεις προσεκτικά τις οδηγίες του YouTube video δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, ωραία και περιγραφικά τα λένε. Το βασικό είναι να μπεις στο router σου και να ανοίξεις την πόρτα 3389. Αν δεν το κάνεις δεν θα παίξει. Επίσης έχω διαβάσει ότι στο PC χρειάζεται Windows XP Professional (όχι Home) για να παίξει.

 

Εκτός από το Remote Desktop της Microsoft υπάρχουν κι άλλες λύσεις. Ψάξε λίγο στο γνωστό μαγαζάκι (Ηπείρου και Μαρτίου γωνία, ξέρεις που εννοώ) και θα βρεις σίγουρα.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα Αλέξανδρε. Αυτό που θέλεις να κάνεις γίνεται, αλλά δεν έχω ασχοληθεί. Το tutorial που έδωσα παραπάνω είναι για να μπορείς να γράφεις/διαβάζεις αρχεία μεταξύ του PC και του PPC μέσω Wi-Fi. Δηλαδή για file-sharing.

 

Αυτό που θέλεις εσύ είναι πλήρη έλεγχο του PC από το PPC, κάτι σαν το Remote Desktop Connection μεταξύ δύο PCs. Εγώ το κάνω μεταξύ του PC μου και του laptop μου, δεν το έχω δοκιμάσει με το Kaiser. Είδα το YouTube video και απ' ό,τι κατάλαβα πρέπει πρώτα να εγκαταστήσεις την εφαρμογή WM6 Remote Desktop στο PPC. Στις καινούριες συσκευές συνήθως είναι ήδη μέσα. Στο δικό μου Kaiser (με την official 6.1 ROM) δεν το έχει (καταραμένη HTC). Αν και σε σένα δεν το έχει μέσα κάνε ένα search στο Google και θα το βρεις. Αν ακολουθήσεις προσεκτικά τις οδηγίες του YouTube video δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, ωραία και περιγραφικά τα λένε. Το βασικό είναι να μπεις στο router σου και να ανοίξεις την πόρτα 3389. Αν δεν το κάνεις δεν θα παίξει. Επίσης έχω διαβάσει ότι στο PC χρειάζεται Windows XP Professional (όχι Home) για να παίξει.

Θα τα κοιτάξω και τα δυο.. Απλα δεν εχω βρει στο ρουτερ μου μεσα αυτες τις ρυθμισεις που αναφερει.. Αλλα δεν ασχοληθηκα και πολυ, μιας και εγω εχω διαβασει οτι θελει Windows XP Professional οπως λες και εσύ, και όχι Home που έχω αυτή την στιγμή στον Υπολογιστή μου.

Μεταξύ λαπτοπ και pc, ξέρω το TeamViewer. Δεν ξέρω κάποιο άλλο.

 

Οσο για το προγραμμα, νομιζω πως με την επισημη ρομ του HD το ειχε μεσα. Δεν θυμαμαι 100% σιγουρα τωρα, γιατι δεν την εχω. και επειδη δεν με εχει απασχολησει, δεν κοιταξα κιολας. Αλλα με το Xperia το είχε...;)

Τώρα γιατι δεν έχει στο Kaiser... Αυτη η HTC θελει να μας εκπλήσσει μου φαινεται!:rolleyes:

Εκτός από το Remote Desktop της Microsoft υπάρχουν κι άλλες λύσεις. Ψάξε λίγο στο γνωστό μαγαζάκι (Ηπείρου και Μαρτίου γωνία, ξέρεις που εννοώ) και θα βρεις σίγουρα.

 

:lol::lol:

Πολύ πετυχημένο, Κώστα!!!! :lol::lol: Πολύ μου άρεσε!:happy:

 

Όπως και να έχει, θα τα κοιτάξω και θα δω τι μπορεί να γίνει..

Link to comment
Share on other sites

Όντως πετυχημένο αλλά οι νέοι χρήστες δεν θα καταλάβουν ποιο εννοούμε. Για αυτό να λέμε

Ipείρου και Martίου ;) :p :)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πετυχημένο, Κώστα!!!! :lol::lol: Πολύ μου άρεσε!:happy:

:lol: :lol: Κορυφαίο πράγματι! Δεν είναι δικό μου, είναι του Δημήτρη ή του WebVirus αν θυμάμαι καλά. :lol: :lol:

 

Για το router ψάξε για "port forwarding", "nat", "virtual server" κτλ. Θα έχει θέσεις να βάλεις local IP διευθύνσεις, τις πόρτες που θέλεις να ανοίξεις και αν θα είναι TCP ή/και UDP. Εσύ θα βάλεις τη local IP του PC σου (δες το YouTube video για το πώς θα τη βρεις), την πόρτα 3389 και θα τσεκάρεις και τα δύο modes (TCP και UDP). Κάνε Save & Reboot στο router και είσαι έτοιμος. Αλλά μάλλον θα χρειαστεί να βάλεις XP Pro πριν κάνεις οτιδήποτε... Ψάξε και στο Google μήπως υπάρχει κολπάκι να παίζει και στα Home. Αν έχεις laptop ή δεύτερο PC κοντά, δοκίμασε να το κάνεις να παίξει μ' αυτά που είναι πιο εύκολο κι αν όλα είναι ΟΚ προσπάθησε και στο PPC.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Όντως πετυχημένο αλλά οι νέοι χρήστες δεν θα καταλάβουν ποιο εννοούμε. Για αυτό να λέμε

Ipείρου και Martίου ;) :p

 

:lol: :lol: Κορυφαίο πράγματι! Δεν είναι δικό μου, είναι του Δημήτρη ή του WebVirus αν θυμάμαι καλά. :lol: :lol:

:lol:

Και ετσι δεν δινουμε ανοιχτα τιποτα! :lol:

Κορυφαιο πραγματικα!!!

Για το router ψάξε για "port forwarding", "nat", "virtual server" κτλ. Θα έχει θέσεις να βάλεις local IP διευθύνσεις, τις πόρτες που θέλεις να ανοίξεις και αν θα είναι TCP ή/και UDP. Εσύ θα βάλεις τη local IP του PC σου (δες το YouTube video για το πώς θα τη βρεις), την πόρτα 3389 και θα τσεκάρεις και τα δύο modes (TCP και UDP). Κάνε Save & Reboot στο router και είσαι έτοιμος. Αλλά μάλλον θα χρειαστεί να βάλεις XP Pro πριν κάνεις οτιδήποτε... Ψάξε και στο Google μήπως υπάρχει κολπάκι να παίζει και στα Home. Αν έχεις laptop ή δεύτερο PC κοντά, δοκίμασε να το κάνεις να παίξει μ' αυτά που είναι πιο εύκολο κι αν όλα είναι ΟΚ (που σημαίνει ότι ο router είναι σεταρισμένος σωστά), προσπάθησε και στο PPC.

Κωστα, σου ειμαι υπόχρεος! Θα τα κοιταξω σιγα σιγα, μπας και αρχισω και μαθαίνω τιποτα απο τα δίκτυα!!!

 

Σε ευχαριστω πολυ!

Για οτι αλλο, θα σε ρωτησω!

Ευχαριστω πολυ και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως Αλέξανδρε, χαρά μου να βοηθήσω όπου μπορώ. :)

 

Και μια διόρθωση σ' αυτό που έγραψα παρακάτω:

Αν έχεις laptop ή δεύτερο PC κοντά, δοκίμασε να το κάνεις να παίξει μ' αυτά που είναι πιο εύκολο κι αν όλα είναι ΟΚ (που σημαίνει ότι ο router είναι σεταρισμένος σωστά), προσπάθησε και στο PPC.

Αυτό που λέω με κόκκινα γράμματα δεν ισχύει. Δηλαδή αν το laptop ή το δεύτερο PC είναι συνδεδεμένα τοπικά στο δίκτυό σου (δηλαδή μέσω LAN ή WLAN/Wi-Fi) δεν μπλοκάρονται οι πόρτες απ' το router οπότε θα παίξει ακόμα και να μην ανοίξεις την πόρτα 3389. Την πόρτα πρέπει να την ανοίξεις για να κάνεις remote desktop connection μέσω WAN (Internet).

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα (DrMobile) θα ήθελα να σε ρωτήσω και γω κάτι σχετικά με τον οδηγό που είχες γράψει για το file sharing. Απλή ερώτηση, το Kaiser μου δεν βλέπει το pc, γιατί; Συνδέεται και παίρνει internet (μέσω wifi) από το pc αλλά όταν πάω στο map drive στο resco explorer δεν βλέπει το pc. Το ρούτερ μου είναι ένα DLink. Πάει πουθενά το μυαλό σου; Σε ευχαριστώ προκαταβολικά :D

Εννοείται πως κάνω ΑΚΡΙΒΩΣ ότι γράφεις στον οδηγό ;)

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Κώστα (DrMobile) θα ήθελα να σε ρωτήσω και γω κάτι σχετικά με τον οδηγό που είχες γράψει για το file sharing. Απλή ερώτηση, το Kaiser μου δεν βλέπει το pc, γιατί; Συνδέεται και παίρνει internet (μέσω wifi) από το pc αλλά όταν πάω στο map drive στο resco explorer δεν βλέπει το pc. Το ρούτερ μου είναι ένα DLink. Πάει πουθενά το μυαλό σου; Σε ευχαριστώ προκαταβολικά :D

Εννοείται πως κάνω ΑΚΡΙΒΩΣ ότι γράφεις στον οδηγό ;)

Παράξενο... Μόλις ξαναδιάβασα τον οδηγό και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο... :confused:

 

Να σε ρωτήσω, στο PC το εικονίδιο του δίσκου C: έχει το "χεράκι" (XP) ή τα "ανθρωπάκια" (Vista) επάνω του; Αν όχι, τότε κάτι δεν πάει καλά με το sharing. Επίσης, όταν είσαι στα Permissions ποιους χρήστες βγάζει στη λίστα; Πρέπει να έχει σίγουρα το "Everyone". Αν δεν το έχει, κάνε Add και πληκτρολόγησε "Everyone". Μετά δώσ' του Full Control και πάτα OK. Τι λειτουργικό έχεις στο PC; Μήπως έχεις Vista; Αν ναι, πήγαινε στο Network and Sharing Center (δεξί κλικ στο εικονίδιο του δικτύου κάτω δεξιά). Μέσα εκεί η επιλογή File Sharing πρέπει να είναι On. Αν έχεις laptop βάλ' τον στο δίκτυο και κάνε μια δοκιμή PC <--> laptop και laptop <--> Kaiser να δεις αν παίζει.

 

Αν καταφέρεις να το κάνεις να δουλέψει, για αυξημένη ασφάλεια πήγαινε στα Permissions, κατάργησε το Full Control απ' το "Everyone" και δώσε Full Control μόνο στο όνομα χρήστη που χρησιμοποιείς (π.χ. "Administrator", "zalaros" κτλ.). Να τονίσω ότι πρέπει να βάλεις απαραίτητα password στο PC γιατί υπάρχει κίνδυνος να βγουν τα αρχεία σου στο Internet! Επίσης κάπου είχα διαβάσει ότι αν δεν έχεις βάλει password τα Windows δεν σε αφήνουν να κάνεις file-sharing για προστασία. Μήπως αυτός είναι ο λόγος; Όταν μιλάω για password δεν εννοώ το Wi-Fi passphrase, αλλά το user password στα ΧP/Vista.

 

Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο... Ελπίζω να τα καταφέρεις. :luck:

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο... Μόλις ξαναδιάβασα τον οδηγό και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο... :confused:

 

Να σε ρωτήσω, στο PC το εικονίδιο του δίσκου C: έχει το "χεράκι" (XP) ή τα "ανθρωπάκια" (Vista) επάνω του; Αν όχι, τότε κάτι δεν πάει καλά με το sharing. Επίσης, όταν είσαι στα Permissions ποιους χρήστες βγάζει στη λίστα; Πρέπει να έχει σίγουρα το "Everyone". Αν δεν το έχει, κάνε Add και πληκτρολόγησε "Everyone". Μετά δώσ' του Full Control και πάτα OK. Τι λειτουργικό έχεις στο PC; Μήπως έχεις Vista; Αν ναι, πήγαινε στο Network and Sharing Center (δεξί κλικ στο εικονίδιο του δικτύου κάτω δεξιά). Μέσα εκεί η επιλογή File Sharing πρέπει να είναι On. Αν έχεις laptop βάλ' τον στο δίκτυο και κάνε μια δοκιμή PC <--> laptop και laptop <--> Kaiser να δεις αν παίζει.

 

Αν καταφέρεις να το κάνεις να δουλέψει, για αυξημένη ασφάλεια πήγαινε στα Permissions, κατάργησε το Full Control απ' το "Everyone" και δώσε Full Control μόνο στο όνομα χρήστη που χρησιμοποιείς (π.χ. "Administrator", "zalaros" κτλ.). Να τονίσω ότι πρέπει να βάλεις απαραίτητα password στο PC γιατί υπάρχει κίνδυνος να βγουν τα αρχεία σου στο Internet! Επίσης κάπου είχα διαβάσει ότι αν δεν έχεις βάλει password τα Windows δεν σε αφήνουν να κάνεις file-sharing για προστασία. Μήπως αυτός είναι ο λόγος; Όταν μιλάω για password δεν εννοώ το Wi-Fi passphrase, αλλά το user password στα ΧP/Vista.

 

Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο... Ελπίζω να τα καταφέρεις. :luck:

Ειλικρινά σε ευχαριστώ πάρα πολύ :) Άλλο ήταν το πρόβλημα τελικά, το Zone Alarm έφταιγε. Το έκλεισα και όλα δουλεύουν ρολόι ;) Να'σαι καλά Κώστα ;)

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά σε ευχαριστώ πάρα πολύ :) Άλλο ήταν το πρόβλημα τελικά, το Zone Alarm έφταιγε. Το έκλεισα και όλα δουλεύουν ρολόι ;) Να'σαι καλά Κώστα ;)

Όμορφα! Τελικά η λύση ήταν απλούστερη απ' ό,τι νομίζαμε... Χαίρομαι που έπαιξε! :up:

 

Δες αν μπορείς να ρυθμίσεις το Zone Alarm να επιτρέπει το file-sharing χωρίς να χρειάζεται να το κλείνεις τελείως. Πρέπει να γίνεται.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

mporei kapios filos na mou pei pos 8a epanafero to kaser sti mama rom.exo mia apo to xda kai 8elo na ksanabalo ti mamisia gia na to doso..ean mporei kapisos...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

mporei kapios filos na mou pei pos 8a epanafero to kaser sti mama rom.exo mia apo to xda kai 8elo na ksanabalo ti mamisia gia na to doso..ean mporei kapisos...

πλήρης οδηγός εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=335568

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αγόρασα ένα bluetooth της Motorolla και το σύνδεσα με το Kaizer μου. Μερικές φορές ακούω παράπονα του τύπου "δεν ακούγεσαι ή ακούγεται πολύ χαμηλά ή φωνή σου"....τι μπορεί να φταίει ?

 

υ.γ κάποιες φορές όταν χτυπάει το κινητό δεν ακούγεται ο ήχος κλήσης στο ακουστικό...άλλες όμως αυτό δεν συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
mporei kapios filos na mou pei pos 8a epanafero to kaser sti mama rom.exo mia apo to xda kai 8elo na ksanabalo ti mamisia gia na to doso..ean mporei kapisos...

 

Μπορείς να δεις και εδώ.

 

Επίσης έχε στα υπόψιν αυτό... Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish από 1-Σεπ-09

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά... Έχω το finger keyboard 2.0 αλλα οταν στέλνω sms οι χαρακτήρες για το ένα μηνυμα είναι 70 αντι για 160.. τι λαθος εχω κάνει??
nikolas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά... Έχω το finger keyboard 2.0 αλλα οταν στέλνω sms οι χαρακτήρες για το ένα μηνυμα είναι 70 αντι για 160.. τι λαθος εχω κάνει??

 

κατεβασε απο εδω φιλε μου την εκδοση QVGA του φιλου tax tax :)

 

 

\\\\\\\\\ FingerKeyboard2 ///////// v2.1

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Παρατηρώ σήμερα, μετά απο μήνες χρήσης ενός μεταχειρισμένου Kaizer ότι έχω πρόβλημα με το βύσμα σύνδεσης στο κάτω μέρος του κινητού. Το μετακίνησα ελαφρώς με το πενάκι και τώρα φορτίζει αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα αντιμετωπίσω πρόβλημα. Ξέρει κανείς αν διορθώνεται και πόσο κοστίζει στο περίπου; Να ψάξω για άλλο κινητό ; Με έχει βολέψει αφάνταστα αυτό το κινητό, έχει πολύ περισσότερα απο ότι χρειάζομαι αλλά αυτός ο συγχρονισμός με το outlook (σε συνδιασμό με το πληκτρολόγιο) είναι αυτό που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όσο δουλεύει μην το πειράζεις. Εάν σου παρουσιάσει πρόβλημα δεν το γλυτώνει το service η συσκευή. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα να ρωτήσεις την ACE Hellas για το κόστος της αντικατάστασης του βύσματος. Από την απάντησή τους εξαρτάται το αν θα αξίζει να την επισκευάσεις ή να την αντικαταστήσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Administrators
Eχει βγει ελληνικη ROM για το TyTN II ????Και αν ναι που μπορω να τη βρω???

 

http://www.htc.com.gr/forum/showthread.php?t=8852

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια μπορειτε να μου προτεινετε μια σταθερη rom με ενσωματωμενα Ελληνικα πληκτρολογια? Ευχαριστω
:up:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όποια ROM και να βάλεις, τα ελληνικά πληκτρολόγια δεν υπάρχει λόγος να σε δεσμεύουν μιας και τα βάζεις εσύ εκ των υστέρων εύκολα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

οκ, για πειτε μου μια σταθερη rom...πληκτρολογια μετα βαζω το aek ( για το hardware) και το resco ...υπαρχει κατι καλυτερο απο αυτα?
:up:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...