Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6300


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεις να βάλεις μια εικόνα στο 6300 αναλυσης 240*320 και να εμφανιζεται κανονικα ολόκληρα στο κινητό?Διοτι στο N73 απο οτι ειδα σε ενα φιλο,δε βγαινει η ημερομηνια η φωτογραφια εμφανιζεται κομμένη σε μια λωριδα.!

Παντα μιλάω για μια φωτο που θες να φαινεται στην οθόνη του κινητου συνεχώς σαν backround

 

Ναι, κανονικά.

 

Για τα παιδιά που είπαν για την αναβάθμιση, ναι, πλέον οι καινούριοι Installer δεν τα διαγράφουν.

Και ναι η 4.70 δεν αλλάζει κάτι με το σβήσιμο της οθόνης (κρίμα γιατί θα έσωζε αρκετή μπαταρία)

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν μπορείς, βάλε για θέμα το noir και χρώμα γραμματοσειράς μαύρο. Ευχαριστώ.

 

mpak το δοκίμασες μήπως??

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

ναι, εβαλα χρωμα μαυρο και τα βγαζει με ασπρο περιγραμμα γυρω τους.οσο για το hands free π@π@ρια αφου τελικα δεν εφτιαξε η ενταση τους.απλα ειχα βαλει το ακουστικα βαρυκοειας σε ΝΑΙ και ειχε φτιαξει πολυ η αποδοση και δεν το γυρισα σε ΟΧΙ μετα την αναβαθμιση ωστε να το τεσταρω.παντως δουλευει αυτο το κολπακι εκτος απο αναπαραγωγη μουσικης οπου την παιζει απο το ηχειο.

Διακοπες στην Παρο;

http://www.heliolithos.gr

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει και το χρώμα του παρόχου(πχ Vodafone GR) τώρα δλδ? Αν βάλεις για wallpaper μια ολόασπρη εικόνα θα φαίνονται το Vodafone GR και οι συντομεύσεις(εξηγήσεις) των πλήκτρων στην αναμονή?

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Η ΜΟΝΗ διαφορά που εντόπισα με την 4.71 είναι ότι δεν κάνει επανεκκίνηση στην αναζήτηση και αποθήκευση σταθμών του ραδιοφώνου. Κατά τ' άλλα όλα τα στραβά υπάρχουν.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Από χθες είμαι κι εγώ κάτοχος του Nokia 6300 (από το Γερμανό).

 

Η μεταφορά από το προηγούμενο δεν ήταν κάτι το τρομερό, μιας και είχα το άριστο 6233.

Παρόλ' αυτά εντυπωσιάστηκα!

- Το τηλέφωνο είναι απίστευτα λεπτό (ειδικά για Νokia)!

- Η κατασκευή και η αίσθηση ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ... Κανένα τρίξιμο, πουθενα!!!

- Το interface του software είναι λίγο βελτιωμένο (ειδικά ο player).

- Διαφορές τραγικές στην οθόνη δε παρατήρησα! Αν και καλύτερη...

- Για τη μπαταρία είναι πολύ νωρίς...

- Η πολύ χαμηλή ανάλυση βίντεο δε με χαλάει. Η πολύ καλύτερη του 6233 δε θα μου λείψει...

- Τα πλήκτρα είναι εργονομικά. Αλλά το μεγάλο μεσαίο τρίζει σχετικά, λίγο κολλάει και γενικά είναι δυσχρηστο! Δεν δίνει καθόλου καλή αίσθηση. Σηκώνει βελτίωση...!

- Η κάμερα κλασσικά μέτρια-καλή όπως ακριβώς του 6233.

- Η ποιότητα του ακουστικού, αρκετά καλή. Νομίζω καλύτερη του 6233!

- Το ηχειο του απλά ικανοποιητικό! Τίποτα το τρομερό δυστυχώς! ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με του 6233... Το μόνο που θα μου λείψει! :cry:

- Η συνδεσιμότητα σε μένα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ! Το bluetooth λειτουργεί ΑΨΟΓΑ εν κινήσει! Δεν οδήγησα κάνοντάς το χρήση όμως ακόμη. Τέλος, θα μπορούσε να έχει υπέρυθρες... H usb σύνδεση "κ*λολέει"! Το πορτάκι ανοίγει δύσκολα.

 

Εν κατακλείδι, το κινητό για τα λεφτά του (~250€) είναι ιδανικό! Είναι πλήρως εξοπλισμένο, σαν μοντέρνο κινητό, αλλά για λίγο πιο σοβαρή χρήση!

Πιστεύω όμως, πως ο μόνος λόγος για να το επιλέξει κανείς έναντι του 6233, είναι μόνο η slim εμφάνιση (όπως κι εγώ)!!! :X

 

Από 'κει και πέρα είμαι ευχαριστημένος το μικροεπεξεργάζομαι... :D

 

Υ.Γ. 1. Η συσκευή ήρθε με την έκδοση 04.70. Εγώ μέσω του site της Nokia το αναβάθμισα στην v.04.71, χωρίς κανένα πρόβλημα.

2. Νέα έκδοση PC Suite για το κινητάκι: http://nds1.nokia.com/files/support/global/phones/software/Nokia_PC_Suite_683_rel_14_1_gre_web.exe

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμάστε κάτι ρε παιδιά. Επέλεξα ΟΧΙ στην εξηκονόμηση ενέργειας και μου λένε ότι το bluetooth handsfree δεν κάνει διακοπές. Δεν το τσεκάρετε μη είναι τυχαίο γεγονός;

 

Επίσης εντώπισα ένα bug. Αν την ώρα που μιλάς με το bluetooth handsfree πατήσεις ανοικτή ακρόαση, μετά δεν μπορείς να επαναφέρεις τον ήχο στο bluetooth. Επιλέγεις ακουστικά, αυτό σε συνδέει για λίγο με το bluetooth handsfree και μετά σε αποσυνδέει πάλι και μεταφέρει τον ήχο στο τηλέφωνο. Επίσης ακόμη και αν τερματίσεις την κλήση δεν συνδ.εει μερικές φορές με το bluetooth handsfree, ακόμη και αν το σβήσεις και το ανάψεις πάλι, μόλις καλέσεις ένα αριθμό μεταφέρει τον ήχο στο κινητό. Χρειαστηκε να σβ'ήσω και να ανάψω και πάλι το κινητό για να φτιάξει. Αυτό το κάνει πολύ συχνά, αλλά όχι και πάντα. Θα έλεγα 8 στισ 10 φορές σε εμένα τουλάχιστον και μόνο αν βάλεις την ώρα που μιλάς με το bluetooth handsfree το μεγάφωνο και πας να το επαναφέρεις πάλι.

Link to comment
Share on other sites

συνδεσιμότητα σε μένα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ! Το bluetooth λειτουργεί ΑΨΟΓΑ εν κινήσει! Δεν οδήγησα κάνοντάς το χρήση όμως ακόμη.

 

Ποιό bluetooth headset έχεις; Μήπως το 6300 συνεργάζεται καλά με κάποια ενώ με άλλα όχι;:(

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα όλα(!!) τα post για το 6300. Αύριο λέω να πάω να το παραγγείλω. Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα:

1) S-E K610i vs 6300?? (αν ξέρει κάποιος)

2) είναι συμβατός ο τηλ. κατάλογος του με των SE? Για την ακρίβεια έχω ένα

S-E Τ610 (3,5 χρονών και η μπαταρία του μου κρατάει 4-5 μέρες(24* ανοιχτό) με 6 λεπτα την μέρα ομιλία και 2-3 sms :P :O ). Θέλω να μάθω αν θα μπορέσω να στείλω απευθείας τον κατάλογο με ΒΤ με την επιλογή που έχουν τα S-E (δεν έχω ούτε ΒΤ, ούτε καλώδιο για το Τ610 και δεν θέλω να πάρω κιολας!!- miniUSB rules)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα όλα(!!) τα post για το 6300. Αύριο λέω να πάω να το παραγγείλω. Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα:

1) S-E K610i vs 6300?? (αν ξέρει κάποιος)

2) είναι συμβατός ο τηλ. κατάλογος του με των SE? Για την ακρίβεια έχω ένα

S-E Τ610 (3,5 χρονών και η μπαταρία του μου κρατάει 4-5 μέρες(24* ανοιχτό) με 6 λεπτα την μέρα ομιλία και 2-3 sms :P :O ). Θέλω να μάθω αν θα μπορέσω να στείλω απευθείας τον κατάλογο με ΒΤ με την επιλογή που έχουν τα S-E (δεν έχω ούτε ΒΤ, ούτε καλώδιο για το Τ610 και δεν θέλω να πάρω κιολας!!- miniUSB rules)

 

2) Εγω πάντως που δοκίμασα να περάσω έτσι οπως λες ολόκληρο τον τηλεφωνικό κατάλογο απο το k750i, με Bluetooth, δε τα κατάφερα γιατι το αρχειάκι που στέλνει στο 6300 είναι της μορφής *.vcf και μου έβγαζε αποτυχία αποστολής!

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιό bluetooth headset έχεις; Μήπως το 6300 συνεργάζεται καλά με κάποια ενώ με άλλα όχι;:(

 

Έχω το Nokia HS-11W.

 

 

 

Υ.Γ. Αν το link υπερβαίνει τους κανόνες του forum, παρακαλώ να διαγραφεί...! :X

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

2) Εγω πάντως που δοκίμασα να περάσω έτσι οπως λες ολόκληρο τον τηλεφωνικό κατάλογο απο το k750i, με Bluetooth, δε τα κατάφερα γιατι το αρχειάκι που στέλνει στο 6300 είναι της μορφής *.vcf και μου έβγαζε αποτυχία αποστολής!

 

Κακό αυτό μάλλον.. Αλλά τι να κάνουμε. Ευχαριστώ!

 

ΥΓ. Το Κ750ι είναι φοβερό, αλλά δεν ξέρει να κολυμπάει :P

(μου έπεσε σε πισίνα πέρυσι στη Μύκονο -game over)

(και σε ποτήρι νερό πιο μπροστά και άντεξε)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ την αναβάθμιση και δεν έσβησε τίποτα από τα δεδομένα που είχα. Ενδεχομένος ο installer να πέρνει buckup μόνος του και να επαναφέρει μετά τα αρχεία. Πάντως καλού κακού την κάρτα μνήμης την είχα βγάλει.

Για να κάνεις αναβάθμιση μόνος σου χρειάζεται να εχεις το τηλέφωνο ανοικτό την σιμ στην θέση της και το προφίλ τηλεφώνου στο γενικο?Κάτι τέτοιο αναφέρεται στον installer ισχύει ,εσυ ετσι την έκανες?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις αναβάθμιση μόνος σου χρειάζεται να εχεις το τηλέφωνο ανοικτό την σιμ στην θέση της και το προφίλ τηλεφώνου στο γενικο?Κάτι τέτοιο αναφέρεται στον installer ισχύει ,εσυ ετσι την έκανες?

 

Ακριβως ετσι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι γινεται...

Eυχαριστώ, αλλά αν εκείνη την στιγμή χτυπήσει το τηλέφωνο τι κάνουμε?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ, αλλά αν εκείνη την στιγμή χτυπήσει το τηλέφωνο τι κάνουμε?

Δεν απαντάς. Επίσης όταν ξεκινήσει η αναβάθμιση και όχι το download μπαίνει σε test mode που δεν δέχεται κλήσεις

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

Αν και έγινα κάτοχος του τηλεφώνου τελείως κατά τύχη καθώς το SAMSUNG D900 μου έσπασε τελείως τα νεύρα , σαν πρώτη εντύπωση μετά από 4 ημέρες

χρήση νομίζω ότι αρκετά καλό για την τιμή του.

Ακόμα βέβαια δεν το έχω δουλέψει καλά , αλλά αυτό που είδα στην μπαταρία

είναι ότι δεν είναι τόσο κακή όσο λέγεται.Εμένα με 'οχι τόσο καλή φόρτιση κράτησε σχεδόν 4 ημέρες.

Μόνο θα ήθελα καμμία πληρ. σχετικά με εφαρμογές.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Ποτέ ξανά SAMSUNG

Link to comment
Share on other sites

Μετά την πρώτη φόρτιση εμένα μου κράτησε δέκα (10) μέρες. Η χρήση ήταν ελάχιστη 2 με 3 λεπτά ομιλίας και 3 sms συνολικά. Άρα μιλάμε για χρόνο αναμονής γύρω στις 160 ώρες. Το κινητό έκλεινε κάθε βράδυ στις 1:00 π.μ. και άνοιγε στις 8:00 π.μ. Το δίκτυο είναι cosmote με μέτριο προς κακό σήμα, 1 με 2 γραμμές.
Link to comment
Share on other sites

Δέκα μέρες δε κρατάει αυτό το κινητό κι ας είχε πυρηνικό αντιδραστήρα για μπαταρία! Για προσέχετε τι λέτε!
Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτό που διαπίστωσα είναι ότι οταν το bluetooth handsfree είναι πλήρως φορτισμένο δουλεύει απροβλημάτιστα, μετά όμως από 2-3 ώρες ομιλίας αν δεν το φορτίσω και πάλι κάνει νερά, διακοπές, κ.α. Μου λέει ότι έχει χρόνο ομιλίας 8 ώρες αλλά μετά τις 3 αρχίζουν τα προβλήματα πιο πριν δουλεύει καλά.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η "εξοικον. ενέργειας" , σε μένα τουλάχιστον , δεν διορθώνει το πρόβλημα με το bluetooth. Τα ίδια χάλια.:(

Λέτε άν πάρω κανένα bluetooth NOKIA να ληθεί το θέμα;:worry:

Είναι σημαντική η συνομιλία μέσω bluetooth ρε παιδιά! Πώς να την βελτιώσουμε;

 

Τρομερή αυτονομία με την BL-5C. Κορυφαία θα έλεγα... Με βλέπω να την βάζω και εγώ...!

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το πήρα και εγώ το κινητό (η πρώτη φορά που αγοράζω κάτι που είδα σε bannerάκι στο 'net :rolleyes: ).

 

ΠΑΡΑ πολυ ωραίο, από τα πιο όμορφα Nokia που έχω πιάσει στα χέρια μου. Πολύ καλή και η ποιότητα κατασκευής... θα δείξει βέβαια μόλις περάσουν οι πρώτες μέρες, αλλά προς το παρόν μηδέν τρίξιμο και προ πάντος πολύ καλή αίσθηση στο χέρι. Μόνο το πληκτρολόγιο ίσως δυσκολέψει κάποιους (λόγω θέσης κυρίως), καθώς μετά από κάποια χρήση άρχισε να κουράζεται ο αντίχειρας, κάτι που δεν έχω ξανασυναντήσει (σημειοτέον, τα χέρια μου είναι μάλλον μικρότερα απ' ότι το σύνηθες).

 

Πρακτικά το μόνο πράγμα που θα μου λείψει από το S60 είναι ο browser. Ο ενσωματωμένος του S40 είναι για τα γέλια, κάνει ώρες στο rendering (όχι στο κατέβασμα) και δείχνει τελικά άλλα αντ' άλλων. Πολύ καλύτερος είναι ο Opera mini που είναι προεγκατεστημένος, αν και κάνει wrap τις σελίδες (προσωπικά προτιμώ να εμφανίζονται αυτούσιες και να κάνω zoom).

 

'Οσο για την αυτονομία, είναι ανοιχτό από το Σάββατο το πρωί (συνέχεια), έχω μιλήσει 45 λεπτά συν κάμποσο "παιχνίδι" και μόλις το απόγευμα έπεσε ένα "κλικ" η ένδειξη της μπαταρίας. Σίγουρα είναι ακόμη ο πρώτος κύκλος, αλλά μάλλον το κόβω να κρατάει τελικά 3 μέρες, ίσως 4 με λιγότερη χρήση.

 

Παιδιά διάβασα όλα(!!) τα post για το 6300. Αύριο λέω να πάω να το παραγγείλω. Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα:

1) S-E K610i vs 6300?? (αν ξέρει κάποιος)

2) είναι συμβατός ο τηλ. κατάλογος του με των SE? Για την ακρίβεια έχω ένα

S-E Τ610 (3,5 χρονών και η μπαταρία του μου κρατάει 4-5 μέρες(24* ανοιχτό) με 6 λεπτα την μέρα ομιλία και 2-3 sms :P :O ). Θέλω να μάθω αν θα μπορέσω να στείλω απευθείας τον κατάλογο με ΒΤ με την επιλογή που έχουν τα S-E (δεν έχω ούτε ΒΤ, ούτε καλώδιο για το Τ610 και δεν θέλω να πάρω κιολας!!- miniUSB rules)

 

1) Σαφώς το 6300 υπερτερεί, ειδικά από πλευράς λογισμικού. Έκτος φυσικά αν σε ενδιαφέρει η βίντεοκλήση (λίγο απίθανο).

 

2) Απ'όσο ξέρω (και θυμάμαι) δεν μπορείς να στείλεις από το Τ610 όλο το κατάλογο σε άλλο κινητό με bluetooth, οπότε ή θα στείλεις τις επαφές μια μια (μαραθώνιος) ή θα μεσολαβήσει υπολογιστής. Αν τώρα δεν έχεις bluetooth στον υπολογιστή, πήγαινε πάρ' το κινητό απ' το Πλαίσιο... μου δώσανε δώρο και ένα bluetooth αντάπτορα για τον υπολογιστή ;)

 

Παρεπιπτόντως, το πίσω μέρος θυμίζει έντονα το Τ610 :cool:

"So I have chosen! To make a world where human kind can create its own future from moment to moment... Free of one man's vision... Free from the perversions of the prophet's words. And free of future predetermined."
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...