Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

Gauloises (ΜΠΛΕ)

εδω και 8 χρόνια χωρίς να σκεφτώ ούτε να το αλλάξω ούτε να το κόψω :)

+

(είμαι αγράμματος και υπογράφω με σταυρό)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Marlboro μαλακό :) Αρκετά χρονάκια.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sadiagraxa

 

Ρε παιδια, κανενα ελληνικο καλο υπαρχει;

Οσα εχω κανει μου τιναξαν στον αερα τον λαιμο μου !!!

 

Οχι τιποτα, αλλα τωρα παρα-ακριβηναν τα τσιγαρα και με περιπου 2 την ημερα δεν συμφερει !!! :o :o :o

 

 

Παπαστράτος forevah!!!

 

ξεκίνησα από Marlboro κόκκινο μαλακό, και όταν έφτασα να κάνω 2 πακέτα την ημέρα (δεν ξέρω τι σκατά πρέζα βάζουν μέσα...), συνέχισα 1 χρόνο Old Navy Lights, μετά Assos International για χρόνια και τώρα πλέον Αssos 25 κόκκινο. Ελληνικό τσιγάρο, 2,10 ευρώ το 25άρι πακέτο και από βάρος ότι πρέπει (0,9 και 10). Καπνίζω δυστυχώς κοντά 10 χρόνια τώρα.

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρε μπραβο...ειμαι ο πρωτος που αναφερει οτι καπνιζει camel!Καπνιζω απο Α Λυκειου,,,ξεκινησα με cooper 100 και αφου περασα σχεδον απο ολες τις μαρκες κατεληξα στα camel τα οποια καπνιζω εδω και 8 χρονια....Το "καλο" ειναι οτι καπνιζω ενα πακετο στις 2 μερες και θα προσπαθησω να το κοψω σιγα σιγα....ελπιζω να τα κατφερω....

NO ROTOR-NO MOTOR!!!

MUNCH MUNCH PISTONS FOR LUNCH!!!

 

MAZDA RX7-FD3S

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον exmanos

 

Ρε μπραβο...ειμαι ο πρωτος που αναφερει οτι καπνιζει camel!Καπνιζω απο Α Λυκειου,,,ξεκινησα με cooper 100 και αφου περασα σχεδον απο ολες τις μαρκες κατεληξα στα camel τα οποια καπνιζω εδω και 8 χρονια....Το "καλο" ειναι οτι καπνιζω ενα πακετο στις 2 μερες και θα προσπαθησω να το κοψω σιγα σιγα....ελπιζω να τα κατφερω....

 

 

Και είχα δοκιμάσει τα camel αλλά δεν με τράβηξαν! :D

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

Α πα πα πα οχι κι ελληνικά! Υπάρχει κι ο καπνός Σαντιαγκράξα ;)

Με την ευκαιρεία, εγώ φουμάρω Γκολουάζ κόκκινο. Κι εκπλήσσομαι που δεν το ανέφερε κανείς άλλος ως τώρα... :cool:

 

 

Ρε γμτο, επειδη δεν εχω ασχοληθει να στριβω τσιγαρα, καθε φορα που κανω αποπειρα να ξεκινησω καπνο τελικα βαριεμαι (ασε που τα στριβω κι εντελως ατσαλα ! :p ), τον αφηνω στη μεση, και αγοραζω παλι πακετο !!! :o

 

Α, ξεχασα να πω οτι καποτε περασα κι απο τα GR Lights τα παλια, προσφατα που εκανα κατι καινουρια GR που βγηκαν ηταν αισχος !

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ξέχασα να πω για τα πούρα, με προτίμηση σε Romeo y Julietta, Montechristo και Cohiba. Μιας και αναφέρθηκαν πουράκια, στριφτά κλπ, είπα κι εγώ να επεκτείνω γενικά το θέμα του καπνίσματος...
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Sergios

 

Κι εγώ ξέχασα να πω για τα πούρα, με προτίμηση σε Romeo y Julietta, Montechristo και Cohiba. Μιας και αναφέρθηκαν πουράκια, στριφτά κλπ, είπα κι εγώ να επεκτείνω γενικά το θέμα του καπνίσματος...

 

 

Akoma ki egw pou eimai fanatikos antikapnistis ena pouro* to kanw pou kai pou**

 

* o tonos sto "pou" parakalw, min exoume pareksigiseis-kataramena greeklish (apo anagi paidia, 1 mera akoma)

 

**pou kai pou = 1 pouro ana 2-3 xronia lol :p :p

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα να καπνιζω πριν απο περιπου 1 χρονο (17/09/2002) σε ηλικια 25 χρονων, επειδη μου ελειπε πολυ "εκεινη".

:(

Αν δεν αρχιζα το καπνισμα ειλικρινα δεν ξερω που θα ειχα φτασει... Ξεκινησα με BF-Ultra (η μαρκα "της"). Πολυ γρηγορα περασα στα Davidoff Lights. Οτιδηποτε αλλο δοκιμασα με απογοητευσε και ετσι επιμενω Davidoff, αλλωστε οπως λεει και το moto "the more you know... "

 

A! καμια φορα αραια και που και οταν πεσει στα χερια μου κανω και κανενα BF-Ultra, for old times shake...

FNK Creative Workshop

http://fb.com/fnk.creative

Link to comment
Share on other sites

Egw kapnizw muratti ta teleutaia 4 xronia kai to sinexizw akathektos. Bebaia polloi filoi mou me lene to oti exoun periergi geusi isws logo to oti periexoun stin geusi tous kai ston kapno tous kati san meli . Bebaia se pollous auti i geusi tous fernei kati apo koulouri pou trws to prwi....

 

To asteio einai to oti exw kollisei auti tin marka tsigarwn se panw apo 10 atoma ta opoia allaksane ta tsigara pou ekanan kai kanoun poia muratti.

KILL THE BEST AND F_U_C_K THE REST

 

http://www.bmwworld.com/images/cars/3er/compact/6677_200.jpg

 

BMW COMPACT M/// PACK

AC SCHNITZER

D&W

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...

Ξεκίνησα με Μαλμπουρο το 1995 αν θυμάμαι καλά.

Το γύρισα σε West πουράκια/τσιγάρα το 1996

Δοκίμασα καπνό Drum το 1997

Το γύρισα σε Prince (κι έκοβα και το φίλτρο) το 1998

Λόγω προβλημάτων υγείας, το ξαναγύρισα σε Drum το 2000, και συνεχίζω έτσι ως σήμερα.

 

Ομολογώ ότι με τον καπνό δεν με χτυπάει στο πρόβλημα υγείας που έχω, σε αντίθεση με οποιοδήποτε βιομηχανικό τσιγάρο (μόλις κάνω 5 Silk Cut άσπρα, τελείωσα!). Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι ο καπνός είναι πολύ πιο "υγειινός" από τα βιομηχανικά τσιγάρα.

Άσε που κοστίζει λιγότερο: με ένα Drum 25g (ήτοι 2.8 ευρώ), πάω 2 μέρες --> περίπου 18 τσιγάρα τη μέρα...

 

Επειδή είναι και η διαδικασία του στριφτού σε αντίθεση με την ευκολία του να βγάλεις ένα έτοιμο από το πακέτο, δεν καπνίζεις παρά μόνο όταν το θέλεις πολύ (άρα καπνίζεις λιγότερο).

Επιπλέον κάνει πολύ περισσότερο χρόνο να καεί απ' ότι ένα τυποποιημένο τσιγάρο (εμένα κάνει γύρω στα 10 λεπτά) σε αντίθεση με ένα απλό τσιγάρο που έτσι και το ξεχάσεις στο τασάκι έχει καεί πατ-κιούτ, κι ανάβεις άλλο...

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η διαδρομή μου:

 

το 1ο μου τσιγάρο ήταν Styvesaant, το 1993.

 

Μετά για ένα χρόνο περίπου έκανα Marlboro μαλακό.

 

Ακολούθως, μέχρι και πέρισυ έκανα Camel και Lucky Strike, και εδώ και μερικούς μήνες REX Lights...

 

Πάντως, όλο και συχνότερα σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό να κόψω το κάπνισμα. Το έχω βαρεθεί. :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτή η αλλαγή των τσιγάρων απο την μια μάρκα στην άλλη δεν κάνει καλό...θα πρέπει να είμαστε πάντα σταθερή σε μία! Άκουσα πως πονάς τους πνεύμονες σου αν αλλάζεις συνεχώς μάρκες! :worry:
Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Egw arxisa kalokairi deutera me trith gymnasiou. Tote akoma dialega markes, ka8e mera kai allh (!) mexri ta mesa ths triths gymnasiou pou sta8eropoih8hka sta Prince. Einai fobera tsigara, poly apolaystika. Gia to kalo tou lemou mou omws, to piga sto medium kai twra deutera lukeiou lights!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Marlboro

M en

A lways

R emember

L adies

B ecause

O f

R omantic

O nly

 

Για όσους δεν το γνωρίζουν! :D

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Παντα ηθελα να το ρωτησω αυτο :o

Μαρλμπο ρο προφανως ειναι η σωστη προφορα αλλα γιατι αρκετοι το λενε Μαρλμπου ρο;;; :wacko: :p

Link to comment
Share on other sites

Marlboro...και μαλακά και σκληρά!!!

Ζήσε τη ζωή σου!!!!

 

Bubby's Community : www.viennas.net/cs

 

Blogs, συζητήσεις, photo galleries και άλλα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

:cool: καλημερα παιδια!

Ξεκινησα το καπνισμα το '90 με GAULOISES BLONDES (τα μπλε) κ στην συνέχεια (περιπου το '92) με GAULOISES BLONDES LIGHTS (τα κοκκινα)!! Μεχρι κ σημερα το κοκκινο πακετο με συνοδευει!!!! (μαζι με την FERRARI φυσικα!!!!!)(παρεπιπτόντως την Κυριακή στις 10.10 π.μ άναψα ένα GAULOISES για το νέο πρωταθλημα!!)

 

Πάντως με έναν πρόχειρο υπολογισμό αν δεν είχα κανει την μ...... σήμερα θα είχα έναν γαμάτο βιντεοπροβολέα στο σαλόνι μου (YAMAHA DPX-1000) ή ένα FIAT PUNTO SPORTING!!! Ας προσέχαμε!!!!!!!!! :rolleyes:

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Βασίλης

 

Παντα ηθελα να το ρωτησω αυτο :o

Μαρλμπο ρο προφανως ειναι η σωστη προφορα αλλα γιατι αρκετοι το λενε Μαρλμπου ρο;;; :wacko: :p

 

 

Προφανώς το Μαρλμπου ρο ακούγεται πιο κοντά στην ελληνική προφορά ενώ όταν λές Μαρλμπο ρο ακούγεται πιο αμερικάνικο! :D

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...